[Ανάλυση] Udinese

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
Post Reply
User avatar
TWEEK
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1427
Joined: Sun Mar 23, 2008 1:32 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Man.Utd, Juventus
Location: 3men
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατα την γνωμη μου προκειται για μια απο τις πιο συμπαθητικες ομαδες, οχι μονο του ιταλικου, αλλα και γενικοτερα του ευρωπαικου ποδοσφαιρου.. νεανικο και αρκετα ποιοτικο ροστερ, με δυο τρεις προσθηκες εχεις φτιαξει ομαδα 8ετιας, τουλαχιστον..

Τα αστερια:
Αναμφισβητητα οι Di Natale, Sanchez και Zapata ειναι τα αστερια της ομαδας. Ο πρωτος, 32 χρονων, εχει την εμπειρια και μπορει να παρει την ομαδα στις πλατες του και να την ξελασπωσει στις πιο δυσκολες καταστασεις. Οι αλλοι δυο, αρκετα νεοτεροι του αρχηγου, διαθετουν ταλεντο, πεισμα και τσαμπουκα και το μελλον τους ανηκει.

Το υπολοιπο ροστερ:
Υπαρχουν αρκετα καλοι παιχτες στο ροστερ της Udinese. Στο κεντρο οι Inler, Pinzi και Asamoah κανουν την βρωμικη δουλεια, με τον πρωτο να αναλαμβανει και πιο οργανωτικο ρολο. Διαθετει επισης εναν αρκετα καλο τερματοφυλακα (Handanovic) και εναν καλο επιθετικο-νταμαρι μπροστα (Corradi) Τελος, στα U19 βρισκουμε αρκετα καλα παιχτακια που μπορει να ξεπηδησουν και να πρωταγωνιστουν στα επομενα χρονια, με πρωτο τον γνωστο σε ολους μας, Beleck.

Οικονομικα και Επιτελειο:
Εδω τα πραγματα δεν ειναι πολυ καλα. Την πρωτη χρονια τουλαχιστον. Τα οικονομικα δεν ειναι σε καλη κατασταση, τα χρηματα για τις μεταγραφες με το ζορι φτανουν τα 5 εκατομυρια και οσο για τους μισθους... 600 χιλιαρικα με πολυ παρακαλετο και πολυ κοπο και δακρυ.. -kavouras
Και στο staff τα πραγματα ειναι καπως περιεργα. Πολλοι coaches, κατω του μετριου οι περισσοτεροι και μεγαλος αριθμος physios.. ουτε νοσοκομειο να ηταν η ομαδα..! Εδω, κατα την γνωμη μου παντα, θα χρειαστουμε την περισσοτερη δουλεια και θα γινει το μεγαλο ξεκαθαρισμα. Αυτα θα τα δουμε παρακατω, ομως.

Οι στοχοι της ομαδας:
Προσωπικα επελεξα ως στοχο την καταληξη μιας θεσης που οδηγει στην Ευρωπη, κατι το οποιο πιστευω οτι ειναι σχεδον σιγουρο, ακομα και χωρις την οποια ενισχυση στην ομαδα. Στο Κυπελλο, μια θεση στην 4αδα ικανοποιει πληρως τον Προεδρα.

Το συστημα:
Σε ιστοριες στο fmgreece εχω δει διαφορα συστηματα. Εγω επελεξα το δοκιμασμενο με διαφορες ομαδες στην Ιταλια, 4-5-1, με ενα καθαρο αμυντικο χαφ, δυο μεσους, δυο επιθετικα χαφ στα πλαγια και εναν επιθετικο μπροστα.

GK: Ο Handanovic δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα και παιρνει θεση βασικου. Ο Belardi δεν μου γεμισε το ματι απο την αρχη και τον εδιωξα. Τωρα ειναι στην κριση του καθενος. Ή κραταει σαν δευτερο το Koprivec και δεν κανει αλλη προσθηκη (ετσι κι αλλιως υπαρχουν αλλοι τεσσερις πιτσιρικαδες απο πισω) ή παιρνει καποιον ελευθερο. Να δαπανησετε χρηματα για την συγκεκριμενη θεση δεν θα το συνηστουσα.
DC: Coda kai Zapata οι δυο βασικοι μου. Ουτε εδω χρειαζεται να παρουμε καποιον, καθως υπαρχουν και οι Domizzi, Ekstrand, Benatia που ειναι αρκετα καλες λυσεις για rotation.
DR/DL: Πουλησα τον Pasquale 2.7 εκ. και αγορασα Vrsaljko. O Armero στα αριστερα και ετοιμη η αμυνα! Cuardado, Ferronetti οι ενναλακτικες μας.
DM: Εδω χρησιμοποιω τον Pinzi. Τον εμπιστευομαι πιο πολυ απο τον Asamoah και σαφως περισσοτερο απο τους μικρους Battochio και Badu. Βεβαια μπορειτε και να τον πουλησετε, ή αυτον ή τον Isla και να παρετε σκυλια τυπου Annan, Vass κλπ.
MC: Ο Inler δεν κουνιεται με τιποτα!! Σιγουρα θα αρχισουν να ερχονται προτασεις, μην κανετε το λαθος και τον δωσετε! Μαζι με τον Ashamoah κανουν εξαιτερικη δουλεια. Μπορειτε να κανετε rotation με τους Isla και Abdi.
Wingers: Εδω θα χρειαστουμε ενισχυση. Προσωπικα παιζω με τον Di Natale Deep Lying Forward και κατι Gulraiz, Denis και ο Cuardado που παιζει ολη την πλευρα, δεν με πειθουν. Φθηνη και καλη λυση ο Legear απο την Anderlecht, οπως και ο Carcela απο την Standard. Κινηθειτε γρηγορα ομως γιατι τους κανουνε προτασεις στην αρχη. Το οτι ο Sanchez θα ειναι βασικος για 3-4 χρονια δε νομιζω να χρειαζεται να το πω...
FC: Ειπα και πιο πανω οτι παιζω με τον Di Natale μονο μπροστα. Αλλη λυση στο ιδιο συστημα ειναι και ο Corradi σαν Target man και ο Di Natale αριστερα. Κι εδω καλο θα ειναι να τσεκαρουμε κανεναν πιτσιρικα, ισως και δανεικο, ισα ισα για να δωσουμε ανασες στους παραπανω. Μεγαλοι ανθρωποι ειναι..!

Στο staff τωρα.. διωχνουμε οτι υπαρχει κατω απο 13. Προσωπικα κρατησα τον assistant Bortoluzzi και τον coach Diamante, εδιωξα αρκετους physio και πηρα τον τεραστιο File, πηρα Ventrone και Mahseredjian και τους scouters τους αφησα ετσι, καθως ολοι ειναι απο 16-20..

Επλιζω να μην κουρασα.. Οποιαδηποτε ερωτηση-υποδειξη-διορθωση εννοειται πως ειναι ευπροσδεκτη..!
Tsakalaki wrote:Μπάρμπι μαμιόλα, ο Μπομπ πάνω απ' όλα...
thanasis10 wrote:Αν κλείσει ο Πιάττι,3 μέρες θα κλειστώ σπίτι και θα τον παίζω χωρίς έλεος.
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ ωραια αναλυση φιλε μ αν μπορεις να ξαναποσταρεις με την πορεια σου χρησιμοποιοντας αυτη την αναλυση για να δουμε αν αποδιδει
User avatar
eukarpioths
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2001
Joined: Sat Apr 11, 2009 1:17 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

φιλε εχω κι εγω σαιβ με την ουντινεζε...μια απο τις συμπαθιτικες ομαδες μεσω του φου μου....ειμαι αρχη τριτης χρονιας
:arrow: ΠΡΩΤΗ ΧΡΩΝΙΑ
πηρα τον σακιρι απο την βασιλεια, τον βραικο απο την ντιναμο νομιζω και εναν ακομα...πηγενα πολυ καλα αλλα να που ηρθε τραυματισμος πιντζι ινλερ ασαμοα και τοτε εχασα την επαφη με την κορυφη κατακτοντας την 6η θεση ισα ισα που βγηκα γιουροιπα!

:arrow: ΔΕΥΤΗΡΗ ΧΡΩΝΙΑ
εδω εκανα πιο πολλες κινησεις μεταγραφικες διοτη ειχα στοχο το νταμπλ και το πετυχα και μια καλη πορει στο γιουρα (στους 4 και εχασα απο την ατλετικο με ενα γκολ απο τα 40 μετρα -kitrinh ) πουλησα πολλους δανεικους που ηρθαν διοτη δεν ηταν αξιοι να ειναι στην πρωτη ομαδα...εδω δαπανισα πολλα λεφτα για ν καληψω θεσεις βασικων και οχι μονο
:arrow: ΠΟΥΛΗΣΑ
πιντζι, ισλα, πασκουαλε,κοπριβετς, κοντα, βενατια, μοοτα που ερχετε δανεικος απο την γιουβε, κολαρντι..και αρκετους απο τους δανεικου..τους μονους που κρατησα και επεζαν και βασικοι ηταν ο μενσα και ο πεπε....κρατησα τους μικρους και εξελιξημους νεαρους παικτες απο αυτους που γυρισαν δανεικοι καθως ανεβασα βενεζουελα μουριλιοαπο τους μικρους
:arrow: ΑΓΩΡΑΣΑ
εδω εγιναν κινησεις αποτελεσματικες...λουκακου, τουλαλαν, ντοντο, ζοετ, σαντον, λουγκανο, βερραττι και κυριος μικρης ηλικιας παικτες...

θα τελιοσω τον σχεδιασμο της τριτης χρωνιας και θα τον γραψω εδω μηπως και βοηθησω κανεναν! :drinking: :drinking:
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”