Tακτικη για Fiorentina??

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
ellandroad
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Wed May 12, 2010 2:55 am
Football Manager της ομάδας: leeds
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλησπερα παιδες!! Αφου βγηκε λοιπον η νεα fireblast (αν και ειναι testing mode ακομα) ειπα κι εγω να ξεκινισω με την fiorentina φετος για πρωτη φορα!!

Δεν ξερω αν εχει δει κανεις σε αυτο το manager αλλα και στο προηγουμενο αλλα το default συστημα που παιζει η ομαδα ειναι ενα 4-2-3-1 με 2 κεντρικους μεσους, 3 AMC και εναν επιθετικο μονο μπροστα.

Η ερωτηση μου σχετιζεται με το αν εχει δοκιμασει κανεις αυτο το συστημα, αν βγαινει και τι ρολους βαζετε στους μεσους και στους AMC...

Αλλως να δοκιμασω καποιο αλλο συστημα και να μην παιδευομαι αδικα..

Στα παιχνιδια προετοιμασιας το συστημα πηγε αρκετα καλα αν και παρατηρησα μια μικρη δυστοκια στο σκοραρισμα και στη διμιουργια ευκαιριων (συνηθως οι ευκαιριες ηταν καπου 10 συνολο)..

Στα 3 πρωτα παιχνιδια προταθληματος μετραω 1 νικη (εντος) και 2 ισοπαλιες (εκτος) ενω εχω δεχθει μολις ενα τερμα. Απο την αλλη ομως εχω σκοραρει μονο 2 πραγμα που δεν μου στεκει καλα αν σκεφτει κανεις οτι το συστημα ειναι απο τη βαση του πολυ επιθετικο...

Εχετε να προτεινετε κατι? :D :D
pcaravel
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Sun Dec 05, 2004 9:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασα την Fiorentina στο φετινό demο μόνο. Στις αρχές Ιανουαρίου, που τελειώνει το demo, ήμουν 6ος στην Serie A, 7 'η 8 βαθμούς από την κορυφή. Η μοναδική μεταγραφή που έκανα ήταν ο Roland Juhász, DC από Αντερλεχτ.
Η ομάδα ξεκινά με αρκετές απώλειες. Οι καλύτεροι wingers, Vargas, Ljajic και Jovetić είναι τραυματίες, ενώ ο Mutu είναι τιμωρημένος για κάποιους μήνες. Επομένως η αρχή ήταν δύσκολη. Ευτυχώς που δεν παίζει η ομάδα στην Ευρώπη και δεν χρειάζεται τόσο βάθος πάγκου. Θετική έκπληξη η λύση ανάγκης από τις ρεζέρβες ο winger Camaro.
Στην διάρκεια της (μισής) σεζόν έπαιξα 2 συστήματα:

1) 4-1-2-2-1, δηλαδή ένας καθαρός αμυντικός χαφ, 2 κεντρικοί δημιουργικοί μέσοι (advance playmakers, o ένας support και ο άλλος attack), 2 wingers (o ένας support και ο άλλος attack) και 1 "φουνταριστός", Advanced Forward Attack.
Αυτό το σύστημα το χρησιμοποίησα στην αρχή της χρονιάς, μέχρι να επιστρέψουν οι απόντες. Γενικά τα παιχνίδια πήγαιναν στο 1-0, με λίγα σουτ σε κάθε εστία, με εξαίρεση μια 3άρα που έφαγα από τη Μίλαν. Πήρα όμως 2πλο στο Τορίνο με Juve και Χ στο Μεάτσα με Ίντερ.

2) 4-2-3-1. Ο ένας MC (Zanetti ή Donadel) με ρόλο Ball Winning και ο άλλος MC (Montolivo) με ρόλο Box-to-Box. O AMC (Mutu) ήταν ιnside forward Attack. Οι AMR και AML ήταν wingers ή Inside Forwards, ανάλογα με την περίσταση.
Αυτό το έπαιξε η ομάδα όταν επέστρεψαν οι μεσοεπιθετικοί και είναι σαφώς πιο επιθετικό το σύστημα.
Αποκορύφωμα η 3άρα που έριξα στο Κύπελλο στη Juventus (τους είχα κανονικά πελάτες!).

Γενικά η ομάδα δεν έτρωγε εύκολα γκολ και ήμουν αήττητος για 2 μήνες.

Το θέμα είναι ότι η Fiorentina δεν έχει ρόστερ για να παίξει με παραπάνω από 1 επιθετικό, γιατί εκτός του Gilardino, επιθετικούς έχει μόνο τους φερέλπιδες, πλην ανέτοιμους 18άρηδες Babacar και Iemmelo. Υπάρχει και η δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί ο Mutu δίπλα στον Gilardino ως Deep Lying Forward, αλλά δεν το δοκίμασα, άλλωστε όπως είπα ήταν τιμωρημένος για αρκετούς μήνες.

Σκοπεύω να αρχίσω νέα χρονιά, πάλι με τη Φιορεντίνα, τώρα που έχω το πλήρες παιχνίδι.
User avatar
theodolichos
Trialist
Trialist
Posts: 45
Joined: Wed Dec 29, 2010 12:37 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ellandroad wrote:Kαλησπερα παιδες!! Αφου βγηκε λοιπον η νεα fireblast (αν και ειναι testing mode ακομα) ειπα κι εγω να ξεκινισω με την fiorentina φετος για πρωτη φορα!!

Δεν ξερω αν εχει δει κανεις σε αυτο το manager αλλα και στο προηγουμενο αλλα το default συστημα που παιζει η ομαδα ειναι ενα 4-2-3-1 με 2 κεντρικους μεσους, 3 AMC και εναν επιθετικο μονο μπροστα.

Η ερωτηση μου σχετιζεται με το αν εχει δοκιμασει κανεις αυτο το συστημα, αν βγαινει και τι ρολους βαζετε στους μεσους και στους AMC...

Αλλως να δοκιμασω καποιο αλλο συστημα και να μην παιδευομαι αδικα..

Στα παιχνιδια προετοιμασιας το συστημα πηγε αρκετα καλα αν και παρατηρησα μια μικρη δυστοκια στο σκοραρισμα και στη διμιουργια ευκαιριων (συνηθως οι ευκαιριες ηταν καπου 10 συνολο)..

Στα 3 πρωτα παιχνιδια προταθληματος μετραω 1 νικη (εντος) και 2 ισοπαλιες (εκτος) ενω εχω δεχθει μολις ενα τερμα. Απο την αλλη ομως εχω σκοραρει μονο 2 πραγμα που δεν μου στεκει καλα αν σκεφτει κανεις οτι το συστημα ειναι απο τη βαση του πολυ επιθετικο...

Εχετε να προτεινετε κατι? :D :D
dokimase auto

viewtopic.php?f=252&t=32086

-gioupi

Code: Select all

http://www.fmgreece.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=287&t=35067&p=1389647#p1389647
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2011”