Τακτική για Τότεναμ;

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
Trihahalos
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Fri Dec 18, 2009 1:01 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φανατίλας του ΠΑΟΚ και της Τοτεναμ, από πέρυσι που μυήθηκα στα manager ανελλιπώς προσπαθώ έστω στον εικονικό κόσμο να τις πάω στην κορυφή. Με τον ΠΑΟΚ το κατάφερα χάρις στα συστήματα και τις συμβουλές των παιδιών του φόρουμ. Με την Τότεναμ δυστυχώς τα έχω βρει φέτος ασύγκριτα πιο μπαστούνια. Έχω δοκιμάσει 4-2-3-1, 4-3-2-1 και 4-2-2-2.
Έχω φτάσει 11η αγωνιστική στην premier league. Στο Τσου, Λου (4η αγωνιστική) τα πάω αρκετά καλά και είμαι πρώτος με 10 βαθμούς στον όμιλο με Βασιλεία, Μπάγερν και Ρόζεμποργκ. Αγγλία όμως...φασκελοκουκούλωστα... 7η θέση στο πρωτάθλημα (με βαριές ήττες από άρσεναλ και νιουκαστλ) και ντροπιαστικός αποκλεισμός στο league cup από την... Bristol city.

Έχει κανείς καμιά καλή ιδέα;
Last edited by Trihahalos on Sat Nov 27, 2010 7:46 pm, edited 1 time in total.
User avatar
johnara7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5811
Joined: Sat Feb 02, 2008 1:18 pm
Status: Διαβασμάαα.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
Image
-doublekiss

Πώς σου φαίνεται; Κεντάει λέμε 8)
Εξαρτάται και απο τις μεταγραφές σου.
Τι παίχτες έχεις πάρει;
Spoiler: show
[quote="zbutsam"]Nτελικάτο πουλέν του Φωστήρος / γειαααααα :D[/quote]
[quote="chris792"]Ο Τζόνι, είναι κοψιά Άνταμ Τζόνσον, πήγε Αγγλία και τους έχει πάρει και τα χαρακτηριστικά ο πστης. -doublekiss[/quote]
[quote="Coach Ventouza"]Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω Χανκ Μουντυ 8)[/quote]
zidane72003 wrote:Κυνηγας,πονας,νοιαζεσαι και στο τελος το μονο που σου εχει μεινει ειναι ενα καλο ποτηρι ουϊσκι για να πας παρακατω.Ε οχι ρε:Πτανες γυναικες.
Trihahalos
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Fri Dec 18, 2009 1:01 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δε θυμάμαι γιατί από τα νεύρα μου το έσβησα το save -toixosmesh

Το ξεκίνησα πάλι από την αρχή με την τακτική σου (απλώς αντί για επίθεση, τους έχω support τον AM και τους winger) και ως τώρα, φιλικά είμαι ακόμα, πάει ΠΟΛΥ καλύτερα.
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιιδια καλησπερα και γω θελω βοηθεια για την τοτεναμ. θελω να παιξω 4-4-2 κλασικο με winger lennon(attack) ,wide mid bale(attack) ,οι 2 mc o ενας advanced playmaker (attack) rafael vaart h modric k διπλα του ball winning ton sandro h ton huddlestone (defend) και μπροστα τον defoe poacher kai διπλα του τον crouch targetman support. πεζω με balanced-control-passing=shorter, creative freedom=default,closing down=press more kai more roaming.Η ομαδα δεν τραβαει σε 6 αγωνες εχω 2ισοπαλιες (κακες εμφανισεις) 1 νικη (μετρια εμφανιση) 3 ηττες (2 τεσσαρες απο σαλκε και φουλαμ κ μια με 1-0 απο σιτι).Τι να αλλαξω?Οι εμφανισεις δεν ειναι καθολου καλες ενω το υλικο ειναι πολυ καλο.Ευχαριστω εκ τον προτερων..
aouitsen
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Sun Nov 11, 2007 9:12 pm
Football Manager της ομάδας: livorno
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για την Τόττεναμ μια είναι η τακτική : 4-3-1-2. Γυρίζεις τον Bale πίσω στη θέση του DL, παίρνει 1 <<σκυλί>> για τα χαφ στη θέση του MCD (θα σου πρότεινα Arturo Vidal),και 2 ακόμη χαφ με προτεραιότητα στα pace-acceleration. Έτσι στην τριάδα των χαφ μαζί με τους Modric, Palacios, Jenas που έχει είσαι καλυμένος. Η τριάδα είναι με MCD, MCSuport, MCautomatic. Bάζεις Adv. Playmaker τον Van de Vaart και μπροστά poacher τον Defoe, μαζί με έναν που θα πάρεις και θα μπορεί να παίζει Compl.Forward (θα σου πρότεινα Hulk, Luis Suares). O Adv.Playmaker-Attack και ο Compl.Forward-suport. Eννοείται ότι πουλάς Lennon, Hudlestone(που είναι πιο αργός κι από καθυστέρηση) και όποιον άλλον δε σου χρειάζεται στο σύστημα. Η ομάδα θα σκίζει <<χασέδες>>!
Dinosa
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Sat Dec 18, 2010 9:20 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημερα παιδια,ειναι το πρωτο μου post στο forum και ειπα να βοηθησω λιγακι......Εγω νομιζω οτι το πιο καταλληλο συστημα ειναι το 4-4-1-1.Εγω ειχα για 3 χρονιες την ομαδα και τα πηγα τελεια,πηρα PL,LC,FA C,αλλα δεν καταφερα το CL,εφτασα 2 φορες τελικο αλλα εχασα....Παντως με αυτο το συστημα η ομαδα πεταγε,να αναφερω πως στα derby εβγαζε φωτιες και κερδισα τα περισσοτερα....το μονο που εκανα ηταν να φτιαξω λιγο την αμυνα παιρνοντας Srna,Mexes και Coentrao...κατα τα αλλα στο κεντρο με Bale(αριστερα support),Huddlestone(κεντρο defend),Modric(κεντρο support),Bentley(δεξια support)....σε θεση AMC τον Van Der Vaart(attack),και poacher τον τρομερο Defoe.....Ελπιζω να βοηθησα λιγακι....
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ καλη η τακτικη φιλε και εχω παρατιρισι μαλιστα οτι στο δικο μ σαιβ τουλαχιστον η τοτεναμ πεζει με 4-4-1-1 παντως γενικα το συστημα αυτο ειναι πολι καλο με 2 wingers to 10ari san advanced playmeiker k enan poacher.το θεμα ειναι οι 2 mc τι ρολο να εχουν.
Dinosa
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Sat Dec 18, 2010 9:20 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω τους εβαζα και τους 2 σε ρολο central midfielder με τον ενα να κανει support και τον αλλο defend....και εγω την ιδεα για την τακτικη την πηρα απο το ιδιο το παιχνιδι που εβαζε την ομαδα να παιζει ετσι....νομιζω οτι ειναι το πιο φυσικο σχημα της ομαδας.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ρίξε μια ματιά, ή μάλλον...ξεκοκάλισε το http://community.sigames.com/showthread ... e-Triffics! και τα λέμε...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
mtsag
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Wed Nov 02, 2005 3:23 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

την 1η σεζον επαιξα καθαρο 4-4-2
GK gomes, DR corluka, DL ekotto, DC gallas kai bassong, MR (winger) modric kai lennon, ML (winger) Bale kai kranjcar, MC (defend) Palacios kai sandro, MC (support) Huddlestone kai van der vaart, SC (deep-lying support) Keane, SC (poacher) Defoe

η ομαδα επαιζε πολυ καλα
τερματισα 4ος στο πρωτατηλημα
πηγα τελικο league cup και εχασα απο chelsea
πηγα τελικο champion league και εχασα απο real madrid

απλα σε αυτο το tactic δεν ταιριαζει target man (crouch) και πηρα ενα γρηγορο επιθετικο οπως ο sanchez της udineze
επισης ο van der vaart ειναι μετριος σαν MC.
User avatar
theodolichos
Trialist
Trialist
Posts: 45
Joined: Wed Dec 29, 2010 12:37 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rtms wrote:Παιιδια καλησπερα και γω θελω βοηθεια για την τοτεναμ. θελω να παιξω 4-4-2 κλασικο με winger lennon(attack) ,wide mid bale(attack) ,οι 2 mc o ενας advanced playmaker (attack) rafael vaart h modric k διπλα του ball winning ton sandro h ton huddlestone (defend) και μπροστα τον defoe poacher kai διπλα του τον crouch targetman support. πεζω με balanced-control-passing=shorter, creative freedom=default,closing down=press more kai more roaming.Η ομαδα δεν τραβαει σε 6 αγωνες εχω 2ισοπαλιες (κακες εμφανισεις) 1 νικη (μετρια εμφανιση) 3 ηττες (2 τεσσαρες απο σαλκε και φουλαμ κ μια με 1-0 απο σιτι).Τι να αλλαξω?Οι εμφανισεις δεν ειναι καθολου καλες ενω το υλικο ειναι πολυ καλο.Ευχαριστω εκ τον προτερων..

Οχι σε διάταξη 4-4-2 αλλά με τους παίχτες που έχεις πιστεύω οτί το κάτωθι με ένα DM και έναν MC θα σου ταιριάξει γάντι

viewtopic.php?f=251&t=32084&p=1165581#p1165581

Code: Select all

http://www.fmgreece.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=287&t=35067&p=1389647#p1389647
trake
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 273
Joined: Sun Jan 17, 2010 8:46 am
Football Manager της ομάδας: πολλες και διαφορες
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
Status: κολησαααα λεμε :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

etyxe kai tin epexa auth thn omada..kai epeza to klasiko 4-4-2 se defensive fluid me quick tempo kai counter attack kai pigena arketa kala sta ektos edras, me idiaiterotites oi back na ne support, ta stopper defend oloi se zonal amuna,oi kentriki half o enas support kai mixed passing me long shots, o allos attack me direct pass kai long shots, oi plagioi attack me long passing, stou epithetikous target man to kefali tou crouch kai pio eleutheros o defoe,ekplixi mou kane o pavlychenko apo ton pagko evaze suxna goals :) sta entos epeza pio epithetika to 4-2-4 opou itan sxedon omio me to parapanw apla oi 4 mprosta itan AMR AML kai 2 FC opou oloi tous itan full creativity hold ball attacking mentality, kai sta genika eixa standart kai balance,nikaei sxedon panta entos,akoma k se isopalies omws exw kamia 20aria telikes faseis dld de vazw goal giati peftw se kapion exeretiko kwlofardo goalkeeper :P
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ FM ΠΑΙΧΤΕς ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 :p
http://WWW.GREEKTUBE.ORG
Image

Image

Image
User avatar
theodolichos
Trialist
Trialist
Posts: 45
Joined: Wed Dec 29, 2010 12:37 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Trihahalos wrote:Φανατίλας του ΠΑΟΚ και της Τοτεναμ, από πέρυσι που μυήθηκα στα manager ανελλιπώς προσπαθώ έστω στον εικονικό κόσμο να τις πάω στην κορυφή. Με τον ΠΑΟΚ το κατάφερα χάρις στα συστήματα και τις συμβουλές των παιδιών του φόρουμ. Με την Τότεναμ δυστυχώς τα έχω βρει φέτος ασύγκριτα πιο μπαστούνια. Έχω δοκιμάσει 4-2-3-1, 4-3-2-1 και 4-2-2-2.
Έχω φτάσει 11η αγωνιστική στην premier league. Στο Τσου, Λου (4η αγωνιστική) τα πάω αρκετά καλά και είμαι πρώτος με 10 βαθμούς στον όμιλο με Βασιλεία, Μπάγερν και Ρόζεμποργκ. Αγγλία όμως...φασκελοκουκούλωστα... 7η θέση στο πρωτάθλημα (με βαριές ήττες από άρσεναλ και νιουκαστλ) και ντροπιαστικός αποκλεισμός στο league cup από την... Bristol city.

Έχει κανείς καμιά καλή ιδέα;
Δοκίμασε αυτό εδώ πιστεύω σου πάει γάντι

viewtopic.php?f=252&t=32086&p=1170304#p1170304

Code: Select all

http://www.fmgreece.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=287&t=35067&p=1389647#p1389647
B.max
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Fri Jul 23, 2010 5:53 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

johnara7 wrote:
Spoiler: show
Image
-doublekiss

Πώς σου φαίνεται; Κεντάει λέμε 8)
Εξαρτάται και απο τις μεταγραφές σου.
Τι παίχτες έχεις πάρει;


Μπορείς να μας δώσεις κάποιες οδηγίες για την τακτική σου? Διότι θελω να την εφαρμόσω
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2011”