eliaska41 tactics για Ολυμπιακο και..Λιβερπουλ

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν εχεις καποιον γρηγορο και με dribbl σαν το Rudenok και τον βαλεις poacher ως target man (run onto ball) και εναν αλλο φοβερο επιθετικο για complet for τοτε η τακτικη των αντεπιθεσεων οδηγει στο να νικας εκτος εδρας μεγαλες ομαδες (δειτε στα τρελα και απιστευτα την ανατροπη του 0-5 απεναντι στη Μαντσστερ Γ.). οταν το αποτελεσμα σε ικανοποιει κανεις κλικ για να ερθουν στα κανονικα των αντεπιθεσεων το tempo και time wasting
θα αφησω μονο αυτην που μου εδωσε απιστευτες νικες εκτος εδρας...0-4 τη Ρεαλ Μ., 0-4 τη Μπαγερν Μ. (ενω ειχα χασει στην εδρα μου)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by eliaska41 on Fri Sep 02, 2011 9:40 pm, edited 5 times in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε ωραίος!!!Με μερικες αλλαγές στην διατάξη παίζω καλό ποδόσφαιρο με Liverpool και το κυριότερο δεχομαι δύσκολα γκολ και βγάζω πολλα τετ α τετ! -diatakste
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστω πολυ! θα επανελθω με edit και θα βαλω τις 3 τακτικες με τις οποιες τελικα πηρα το τσαμπιονς με τον Ολυμπιακο
το st στα δυσκολα εντος στην Ευρωπη.
το co στα ευκολα της Ευρωπης και στην Ελλαδα σε ολα.
το αλλο εκτος στην Ευρωπη και στον τελικο τσαμπιονς.
οταν ο αλλος επαιζε με εναν επιθετικο σε ολα τα συστηματα αλλαζα την αμυνα μου ωστε ο ενας μου dc να ειναι man to man, tigth mark (defend) και ο αλλος ζωνη χωρις στενο μαρκαρισμα (cover).
χρησιμοποιησα στα oposit το παρτε ανασες οταν πηγαινα πολυ καλα, το work into box (που μειωνει τα μακρυνα σουτ) οταν εβλεπα τα μισα και παραπανω σουτ να ειναι εκτος περιοχης τους, στρατηγικη overload και το παρτε ρισκο οταν δεν πηγαιναν καλα τα πραγματα αλλα την αμυνα οταν ειχαν γρηγορους επιθετικους pace 15 και πανω (η επιθετικο αν ειχαν 1) την εβαζα αμεσως πριν δειξει push up για να μην ρισκαρω. αν παλι εβλεπα οτι χανω παρολα αυτα αλλαζα και την αμυνα οπως την δινει με τη συγκεκριμενη στρατηγικη και το ρισκο (δηλαδη εκανα απλως κλικ και πηγαινε τερμα δεξια)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχασα το πρωτάθλημα την τελευταία αγωνιστική λόγο τραυματισμών κυρίως.Τώρα που θα ξεκινήσω την χρονία με το ίδιο σύστημα και με μεταγραφές πιστεύω να πάω τρένο! -traino
Θα δοκιμάσω και τις άλλες τακτικές και θα σου πω εντυπώσεις!!! -diatakste
Last edited by fotux23 on Tue Aug 30, 2011 12:36 am, edited 1 time in total.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστω! αν εχεις ορεξη διαβασε το θεμα που εχω στην υπογραφη μου και κανε ενα post εκει γιατι με τα edit δεν το βλεπει πια κανεις...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:ευχαριστω! αν εχεις ορεξη διαβασε το θεμα που εχω στην υπογραφη μου και κανε ενα post εκει γιατι με τα edit δεν το βλεπει πια κανεις...
Έχεις κάποιον ενεργό σύνδεσμο στην υπογραφή σου;Δεν μου εμφανίζει κάτι. :idea:
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δες στη γενικη συζητηση (δεν ειναι ενεργος συνδεσμος). θεωρω οτι εχω βρει τον τροπο για γκολ απο φαουλ, τα μυστικα για τα μακρυνα σουτ και... δες και σχολιασε! λοιπον θεωρω οτι συχνα για τους τραυματισμους φταιει το περιορισμενο rotacion. αυτο που γραφω για το οταν παιζουν με εναν επιθετικο οι αλλοι το εκανα και με την πρωτη τακτικη που κατεβασες. εσυ; μπορεις να εφαρμοσεις την πρωτη τακτικη χωρις complet for... κανε για παραδειγμα το κολπο με το tempo και το wasting time με τη 2η τακτικη των αντεπιθεσεων. ειχες απωλειες στην εδρα σου ή εκτος με ευκολες; η τακτικη st θα μπορουσε να σου φανει χρησιμη πιστευω αν προηγηθουν αυτοι και θες να παιξεις λιγο πιο επιθετικα. τα πολλα τετ α τετ αν χανονται σημαινουν οτι θελεις οσο το δυνατον καλυτερο παικτη σε finish και composure (επισης και λιγο passing δεν θα ηταν κακο να υπαρχει ωστε αν δει οτι βγαινει πλαγια να δωσει και να μην προσπαθει να τους περασει ολους ο poacher), αυτα μαζι με dribbl pace accel ...αληθεια τι αλλαγες εκανες; Επισης ο παικτης που ειναι attack near post στο κορνερ καλο ειναι να ειναι αυτος με τα καλυτερα anticip, jump, head (κατα μεσο ορο), της ομαδας σου και να προπονεις στο κορνερ καποιους για εκτελεστες. Για το long shot μετραει το flair και το decion...αν ενας παικτης τα εχει ολα αυτα χαμηλα βαζω το long shot rarery (στον τελικο τσαμπιονς ο παικτης mc που του το εκανα αυτο εβαλε δυο γκολ στη...Μαντσεστερ Γ. θεωρω οτι προχωρησε πιο κοντα και ετσι σκοραρε). Καλη επιτυχια και στο τσαμπιονς λιγκ! Αν δεν παει καλα πες το...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα,όταν η αντίπαλη ομάδα παίζει με ένα επιθετικό πάντα βάζω πάνω του αμυντικό σε μαν του μαν... :-D το ροτεισον δεν νομίζω οτι φταίει διοτι έχω μια αρκετα ισοροπημένη ομάδα απλά έτυχε να τραματιστούν 2-3 παίχτες σε κρίσιμα ματς.
Η αλλαγή που έχω κάνει ο αμυντικός μέσος απο CM defent έγινε deep lying playmaker defent και ο CM support σε attack.Αν και στα παιχνίδια του C.L. και τα ευκολα ή με ισοδυναμες ομάδες τα βγάζω κανονικά και με αρκετα γκολ 3-4,κατοχή μπάλας και ωραίο θέαμα όταν παίζω κάποιο ντερμπυ δέχομαι γκολ απο πολύ νωρίς και δεν έχω καθόλου κατοχη είτε σε στατηγική αντεπιθέσεων ή σε κανονική.Για παράδειγμα:
από την Τσελσι έχασα με 3-1 εκτός με κατοχή 62 -38 υπέρ της και με 16 - 9 τα σουτ.Για να μπορέσω να κρατήσω μπάλα στο δεύτερο ημίχτονο γύρισα το συστημα σε 4-4-1-1 με ποιο αμυντικές βλέψεις βάζοντας ένα γκολ στην αντεπίθεση.Με σιτυ και αρσεναλ 1-1.Και με τις δυο προηγήθηκα αλλά απο το 30 και μετα το ίδιο.έχασα την κατοχή της μπάλας και με έκλεισαν στα καρέ μου.Παρότι γύρισα και εκει το συστημα σε 4-4-1-1 δεν άλλαξε και κατι. -meaculpa
Η ομάδα με πέρσυ είναι ίδια εκτος απο 3 μεταγραφές.Έναν σε κάθε γραμμή για ενίσχυση του ροστερ.
Μέχρι στιγμής έχω σε 8 αγώνες 5ν-2ι-5η και στο C.L 2ν.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λυπαμαι! αν βαλεις match prepar defenc (αν δεν εχουν πολλους ψηλους) ή defenc set pieces; θα επανερθω
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:λυπαμαι! αν βαλεις match prepar defenc (αν δεν εχουν πολλους ψηλους) ή defenc set pieces; θα επανερθω
'Εχω δοκιμάσει στο match preparation και το def. pos. και το def. set pic.To ψάχνω κι εγώ.Θα επανέλθω με νεα.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δες αν θες τα εξης θεματα: εχεις τον καταλληλο αρχηγο; εχεις γκολ απο κορνερ; γκολ απο φαουλ; απεδωσαν οι μεταγραφες σου; εφυγε παικτης λογω ηλικιας και αποδυναμωθηκες; κοιτα το θεμα των μακρυνων σουτ (απο το γνωστο θεμα που σου προτεινα). δες το θεμα των throu ball με βαση το ιδιο θεμα.μην βαζεις σε ολο τον αγωνα target τον poacher. να το ακυρωνεις αν δεν τραβαει! dr/l βαλτους suport και οχι automatic (στα δυσκολα). να εχεις 3 σε ρολο attack με τις αντεπιθεσεις, 4 αν παιζεις στανταρ και 5 αν παιζεις επιθετικα (control). δοκιμασε...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν άλλαξα στο σύστημα τα εξής:εβαλα τα μπακ σε sup.το passing style σε shorter εκτος από τους δυο μέσους που είναι direct(passing 19 και οι δυο).Το αποτέλεσμα ήταν σε 2 συνεχώμενα παιχνίδια με Man.Un. είχα.Στο πρώτο νίκη με 1-0 με κατοχή μπάλας 55%-45% και στο δεύτερο για το L.cup 1-1 και ήττα στα πέναλντυ με κατοχή μπάλας 59-41 παρά την κούραση της παράτασης και 22-12 τα σουτ.Το μόνο πρόβλημα που δεν έχω λύσει ακόμα είναι το γκολ στα πρώτα λεπτά.Στο δευτερο παιχνίδι η Μαν. σκόραρε στο 1 λεπτό. -toixosmesh

edit
Στο επόμενο εκτός έδρας με τοτεναμ άνετη νίκη με 1-3,κατοχή 61-39,σουτ 20 -4 αλλά πάλι γκολ στο τρίτο λεπτό. :(
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δοκιμασε στα oposit instruction...στους επιθετικους τον amc και mr, ml αν δεις οτι εχουν καλη αποδοση στα προηγουμενα ματς ή σου λεει οτι θελουν προσοχη το εξης: πατα οτι σου λεει ο βοηθος (για σκληρα τακλιν και αδυναμο ποδι) και μετα αλλαξε τα υπολοιπα με βαση το κανονα: αυτος dribl κατω απο 15 τοτε tight mark always, αυτος pace κατω απο 15 τοτε closing down always και τελος αυτος dribl και pace κατω απο 15 τοτε και τα δυο προηγουμενα μαζι. (αυτα μονο σε οποιον δεις οτι ειναι καλος ειτε με βαση τα προηγουμενα ματς, ειτε στο ματς που παιζεις (πχ. εχει αποδοση πολυ καλη ειδικα στο συγκεκριμενο ματς).
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Ρε ηλια,επειδη βαριεμαι να κατεβαζω την τακτικη και να την φορτωνω,για λυσε μου την απορια,καταλαβα καλα,ανοικτος ρομβος ειναι?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

442 σε ευθεια (κλασικο)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2011”