4-2-2-2 (πλήρης ανάλυση - συνεχής ανανέωση)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
User avatar
Nikolakis
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat May 17, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγόρασα Sanogo..
Mαζί με Benitez, ίσως να αποτελεί και το απόλυτο Cheat δίδυμο...σφαίρες και οι δύο, off the ball, ομαδικοί, τελειώματα κλπ..

Τρελά σκορ, 6άρες, 7άρες, 5άρες κλπ, ανεξαρτήτου μεγέθους ομάδας. Η Arsenal μέσα στην Αγγλία μάζεψε 3, η Schalke έδρα μου 4, η Rangers 5. Τη προηγούμενη χρονιά 43 γκολ μόνο ο Benitez, ο Sanogo σε 10 παιχνίδια, 12 γκολ (μέχρι στιγμής)...

Πάντα με βάση το σύστημά μου. Στο κέντρο, εντός έδρας κυρίως, δοκίμασα (επιτυχώς) να κουβαλάει συνέχεια ένας τη μπάλα (Verratti), σε ρόλο advanced playmaker. Δηλαδή στο σύστημα δύο το πολύ ντριμπλάρουν, Verratti & Benitez.
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε μου το συστημα σου ειναι πολυ καλο αλλα εχω καποιες ενστασεις! Οταν βαζω κ τους 2 αμυντικους πανω στον αντιπαλο επιθετικο (στο 4-2-3-1), τοτε γινεται παρτι απο τους ακραιους η τον AMC. Παντως το συστημα σου σου ειναι παρα πολύ καλο. Εχω παιξει 5-6 παιχνιδια κ παιχνιδι το παιχνιδι βλεπω βελτιωση. Ο Mirallas κενταει με παρτενερ το Marko και οι Annan-Dudu στο κεντρο. Πισω υπαρχει θεμα βεβαια! In game instructions χρησιμοποιεις?
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sparos27 wrote:Φιλε μου το συστημα σου ειναι πολυ καλο αλλα εχω καποιες ενστασεις! Οταν βαζω κ τους 2 αμυντικους πανω στον αντιπαλο επιθετικο (στο 4-2-3-1), τοτε γινεται παρτι απο τους ακραιους η τον AMC. Παντως το συστημα σου σου ειναι παρα πολύ καλο. Εχω παιξει 5-6 παιχνιδια κ παιχνιδι το παιχνιδι βλεπω βελτιωση. Ο Mirallas κενταει με παρτενερ το Marko και οι Annan-Dudu στο κεντρο. Πισω υπαρχει θεμα βεβαια! In game instructions χρησιμοποιεις?
φιλε οταν ο αντιπαλος παιζει με ενα επιθετικο καλο ειναι να βαλεις τον ενα dc σου man to man πανω στον επιθετικο και τον αλλο τον βαζεις zonal kai duty cover. σε αυτον που θα βαλεις cover να του κατεβαασεις λιγο το mentality προς το defensive για να κθεται λιγι πιο πισω. Στον Ολυμπιακο βαζω τον melberg man to man και τον αβρααμ limited defender cover με zonal marking
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
User avatar
Nikolakis
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat May 17, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sparos:

Επιμένω, ακολούθα αυτό που γράφω για την άμυνα στο 4-2-3-1. Βάζοντας 2 επάνω στον ST, δεν ακουμπάει μπάλα. Όσο για τα άκρα τους, τα μπακ μας μαρκάρισμα όχι στενό (διότι ο αντίπαλος συνήθως έχει 16+ ταχύτητα εκεί) και όχι προωθήσεις.

Μένοντας στο mentality σταθερός, χωρίς προσωπικές αλλαγές σε παίκτες, η ομάδα έχει ένα σταθερό σχήμα και πίεση. Και δεν σου βγάζει ο assistant πχ ότι έχεις κενό πίσω, στη μέση κλπ.

Εγώ έτσι, έχοντας αμυντικούς πίσω με mark 16+ και positioning - composure 15+ μένω στο 0,1 παθητικό το πολύ.

Άσε να κυλήσει το σύστημά σου, και να επιλέγεις παίκτες με ταχύτητα μπροστά και mental πίσω.

Περιμένω αποτελέσματα..!

Υ.Γ. Ο υπολογιστής υπολογίζει ΠΑΝΤΑ με απόλυτα νούμερα. Αν καταλάβεις πώς παίζει, είναι πραγματικά αστείος. Μια σταθερή φόρμουλα να βρεις και απλά απολαμβάνεις το θέαμα..Νούμερα είναι και σπαζοκεφαλιές το παιχνίδι..Καθαρά!!!
dimitriseta
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Mon Jan 12, 2009 8:05 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οταν ειδα το 4-2-2-2 νομιζα πως επαιζες και συ αυτο που "αναγκάστηκα" να παιξω και γω με μια μικρη τροποποιηση. Δηλαδη 4 αμυντικους, 2 αμυντικά χαφ, 2 MC, 1AMC και 1 ST. Οπως καταλαβαινεις κανενα extreme στην ομάδα και αυτό γιατι οτι και να δοκιμασα με riera,romendhal,zairi,fetfatzidi κτλ, η ομαδα από τα ακρα ηταν ανυπαρκτη. Παντα επαιζα με μπακ αλογα και extreme οδοστρωτηρες και αδυνατώ να πιστεψω οτι φταίνε οι παιχτες. Βλεπω οτι σε γενικες γραμμες και απο τους αντιπαλους μου, δεν κινδυνευω απο τα ακρα, ενω τα περισσοτερα γκολ τα τρωω ειτε απο καθετες ειτε απο μακρινα σουτ, οποτε θεωρω οτι ειναι καποιο default του φετινού παιχνιδιού. Φαντασου οτι μουδιναν τον guardado με 3,5m και δεν ασχοληθηκα καν. Απο την αλλη βεβαια βλεπω οτι με hurtado-dudu αμυντικά χαφ, ibagaza-fetfatzidh μεσους, fuster AMC και mirallas ή pantelic μπροστά δεν εχω προβλημα ιδιαιτερο στην Ελλαδα τουλαχιστον.Ολοι ψαχνουν με βαθιες μπαλιες τον γρηγορο ST και από τις 15-20 μπαλιες που θα παρει, 1-2 γκολ θα τα κανει....Σας κουρασα...πειτε μου τη γνωμη σας.
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nikolakis wrote:Sparos:

Επιμένω, ακολούθα αυτό που γράφω για την άμυνα στο 4-2-3-1. Βάζοντας 2 επάνω στον ST, δεν ακουμπάει μπάλα. Όσο για τα άκρα τους, τα μπακ μας μαρκάρισμα όχι στενό (διότι ο αντίπαλος συνήθως έχει 16+ ταχύτητα εκεί) και όχι προωθήσεις.

Μένοντας στο mentality σταθερός, χωρίς προσωπικές αλλαγές σε παίκτες, η ομάδα έχει ένα σταθερό σχήμα και πίεση. Και δεν σου βγάζει ο assistant πχ ότι έχεις κενό πίσω, στη μέση κλπ.

Εγώ έτσι, έχοντας αμυντικούς πίσω με mark 16+ και positioning - composure 15+ μένω στο 0,1 παθητικό το πολύ.

Άσε να κυλήσει το σύστημά σου, και να επιλέγεις παίκτες με ταχύτητα μπροστά και mental πίσω.

Περιμένω αποτελέσματα..!

Υ.Γ. Ο υπολογιστής υπολογίζει ΠΑΝΤΑ με απόλυτα νούμερα. Αν καταλάβεις πώς παίζει, είναι πραγματικά αστείος. Μια σταθερή φόρμουλα να βρεις και απλά απολαμβάνεις το θέαμα..Νούμερα είναι και σπαζοκεφαλιές το παιχνίδι..Καθαρά!!!

Τι γινεται ομως με τον AMC? Ακομα κ αν τα ακρα μπλοκαριστουν,βαζοντας κ τους 2 αμυντικους στον αντιπαλο φορ γινεται μπερδεμα κ το 10αρι τους βγαινει μονο του μπροστα. Πισω παιζω με Αβρααμ-Μελμπεργκ. Επισης αν εχω καταλαβει καλα τις υποδειξεις σου, βαζω το ενα χαφ μου να μαρκαρει τον AMC κ του κοβω τις προωθησεις (σε αυτο τον ρολο βαζω τον Annan). Χρησιμοποιεις καθολου in game instructions?
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
User avatar
Nikolakis
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat May 17, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για τον AMC καλά κάνεις και βάζεις μαρκάρισμα. Θα τον περιορίσεις.

Η φιλοσοφία του συστήματος είναι ΕΠΙΘΕΣΗ και ο Η/Υ όταν πιέζεται, αδυνατεί να επιτεθεί ο ίδιος αποτελεσματικά. Αν είσαι μονίμως επιθετικός και γρήγορο tempo ό,τι και να κάνει θα χάνει..με μεγάλα σκορ.

Όσο για τα Ingame istructions που αναφέρεις, ναι βάζω, αλλά αναλόγως τον παίκτη και με αυστηρά κριτήρια (τα αναφέρω στο σύστημα). Επιλεκτικές οδηγίες και λίγες, όχι τόσο αναλόγως το σύστημα του αντιπάλου (οκ, αντί για 6-0 θα χάσει 3-0), όσο τα χαρακτηριστικά των δικών μου παικτών και το πόσο έχουν κατανοήσει το σύστημα.
dimitriseta
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Mon Jan 12, 2009 8:05 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οταν ειδα το 4-2-2-2 νομιζα πως επαιζες και συ αυτο που "αναγκάστηκα" να παιξω και γω με μια μικρη τροποποιηση. Δηλαδη 4 αμυντικους, 2 αμυντικά χαφ, 2 MC, 1AMC και 1 ST. Οπως καταλαβαινεις κανενα extreme στην ομάδα και αυτό γιατι οτι και να δοκιμασα με riera,romendhal,zairi,fetfatzidi κτλ, η ομαδα από τα ακρα ηταν ανυπαρκτη. Παντα επαιζα με μπακ αλογα και extreme οδοστρωτηρες και αδυνατώ να πιστεψω οτι φταίνε οι παιχτες. Βλεπω οτι σε γενικες γραμμες και απο τους αντιπαλους μου, δεν κινδυνευω απο τα ακρα, ενω τα περισσοτερα γκολ τα τρωω ειτε απο καθετες ειτε απο μακρινα σουτ, οποτε θεωρω οτι ειναι καποιο default του φετινού παιχνιδιού. Φαντασου οτι μουδιναν τον guardado με 3,5m και δεν ασχοληθηκα καν. Απο την αλλη βεβαια βλεπω οτι με hurtado-dudu αμυντικά χαφ, ibagaza-fetfatzidh μεσους, fuster AMC και mirallas ή pantelic μπροστά δεν εχω προβλημα ιδιαιτερο στην Ελλαδα τουλαχιστον.Ολοι ψαχνουν με βαθιες μπαλιες τον γρηγορο ST και από τις 15-20 μπαλιες που θα παρει, 1-2 γκολ θα τα κανει....Σας κουρασα...πειτε μου τη γνωμη σας.
panagiotis00
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Sun Nov 23, 2008 10:42 am
Football Manager της ομάδας: pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μου μπορεις να ξαναβαλεις το link γιατι το πρωηγουμενο δεν παιζει?
κατευασα αυτην που εχεις βαλει την εκανα επικοληση στο tactics αλλα στο παιχνιδι δεν την βγαζει
βασικα στο τελος δεν γαρφει καν tac αν μπορεις κανε κατι
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ισως να μην εθεσα σωστα την ερωτηση. Οταν λεω in game instructions εννοω π.χ. αν παιζεις με pass into space, shoot on site κτλ.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
User avatar
Nikolakis
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat May 17, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το link ανανεώθηκε..

Και είναι σε *.tac !
User avatar
Nikolakis
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat May 17, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Α τώρα κατάλαβα τι εννοείς!

Όχι δεν βάζω καμιά εντολή...ρολάρει μόνο του!!
kostasmak
Trialist
Trialist
Posts: 16
Joined: Mon Dec 24, 2007 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Tottenham
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε, δοκίμασα την τακτική σου και έχω να πώ ότι αποδίδει αρκετά καλά.Στην επίθεση ειδικά πετάει φωτιές(94 γκολ στη Σούπερλιγκ).Βέβαι έχω και κάποιες απορίες.Η ομαδα πέφτει πάρα πολύ στο β μέρος(Με Μπενφίκα ήμουν 4-1 (Η) και τελικο ηρθε 4-3).Γενικά οι καλές ομάδες κάνουν πάρτυ επιθέτικα πολλές φορες.Επίσης τα περισσότερα γκολ μπαίνουν στο α' μέρος.Το β' δεν είναι ιδιαίτερα παραγωγικό.Μήπως κάνω κάτι λάθος?Οι παίκτες μου έχουν στατιστικά παραπλήσια με αύτα που δείχνεις στο 1ο ποστ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
romjustbe
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Mon Sep 14, 2009 2:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω αν μπορεις θα ηθελα να μου πεις στο σημειο που λες για τα Instructions στους αμυντικους,μεσους,εξτρεμ κτλ να τα πεισ λιγο πιο ξεκαθαρα γιατι εγω δεν εχω πολλες γνωσεις και π.χ. δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες roam often κτλ αν μπορεις δηλαδη να βαλεις κανα screenshot με τα instructions θα το εκτιμουσα
επισης το οχι ντριμπλα πως το βαζω? Δειξτε κατανοηση σε εμας τους ασχετους!
Ευχαριστω!
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”