4-2-3-1 Ultimate Attack by Jake13

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

4-2-3-1 Ultimate Attack

Το συγκεκριμένο σύστημα το εμπιστεύομαι εδώ και αρκετές εκδόσεις FM και πάντοτε με βγάζει ασπροπρόσωπο. Είτε μιλάμε για μεγάλη ελληνική ομάδα (Παναθηναϊκό), είτε μικρή αγγλική (Yeovil), ή και ακόμα γνωστή Ευρωπαϊκή (Valencia,Manchester City) αυτή η τακτική αποδίδει τα μέγιστα. Σκοπός της; Παιχνίδι κατοχής και απόλυτα επιθετικό. Με βοήθησε να πάω αρκετά καλά στο Champions League, να πάρω πρωτάθλημα & κύπελλο σχεδόν περπατώντας και μάλιστα ανέδειξε το killer instict του Cisse.

Βέβαια μην ξεχνάτε πως κάθε ομάδα είναι ξεχωριστή και έτσι ίσως χρειαστεί να κάνετε κάποιες αλλαγές στην συγκεκριμένη τακτική για να την προσαρμόσετε στους παίκτες σας. Αν βέβαια είστε διατεθειμένοι να ρίξετε κάποια λεφτά για να πάρετε κάποιους παίκτες, ρίξτε μια ματιά για το τι στυλ παικτών πιστεύω αποδίδουν καλύτερα σε κάθε θέση.

GK: Τίποτα συγκεκριμένο
DR/DL: Τα ακραία μπάκ παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο σε αυτήν την τακτική και γενικώς στην ανάπτυξη του παιχνιδιού σας. Κόβουν,ράβουν,σκοράρουν. Για Ελλάδα αρκετά καλοί παίκτες για αυτήν την θέση είναι οι Τοροσίδης,Μανιάτης και Σεϊταρίδης.
DF: Εδώ πρέπει να υπάρχουν ισορροπίες. Δηλαδή ένα ψηλός στόπερ και ένας γρήγορος. Το δίδυμο Fazio-Boumsong σε εμένα δούλεψε αρκετά καλά πάντως.
MCR: Αυτός είναι ο κόφτης μας. Αυτός κάνει την δουλειά του αμυντικού χάφ στο συγκεκριμένο σύστημα. Ο Simao διέπρεψε από αυτήν την θέση σε εμένα.
MCL: Εδώ έχουμε τον πρωταρχικό οργανωτή. Αυτός που θα περνάει την πρώτη πάσα. Κατσουράνης, Ανάκογλου κ.ά πιστεύω θα είναι super για αυτήν την θέση.
AML: Ο ρόλος του αριστερού εξτρέμ σε αυτό το σύστημα παίρνει σάρκα και οστά ως winger. Γρήγοροι παίκτες με καλά crossing είναι κατάλληλοι για εδώ.
AMR: Λόγω Govou εδώ προτίμησα να τον έχω αντί για winger, inside forward. Και η αλήθεια είναι πως τα πήγε αρκετά καλά. Πάντως ισχύουν αυτά που ισχύον και για τον AML σας.
AMC: Attacking Midfielder. Αυτό. Νίνης και Cisse έκαναν ό,τι ήθελαν τους αντίπαλους αμυντικούς. Γενικώς παίκτες στυλ Νίνη,Ibagaza (aka με καλή τελική πάσα) διαπρέπουν σε αυτήν την θέση.
CF: O Cisse ως advanced forward τα πήγε απίστευτα αλλά εδώ μπορεί να χρειαστεί να το αλλάξετε ανάλογα με τον επιθετικό σας. Πάντως αν θέλετε να ρίξετε λεφτά για επιθετικό κάντε τον. Με χαρακτηριστικά παρόμοια του Cisse θα σπέρνει.

Screenshots:

Team Positions:
Spoiler: show
Image
Team Instructions:
Spoiler: show
Image
Results:
Spoiler: show
Image
Image
Τα μάτς απέναντι στην Werder:
Spoiler: show
Image
Image
Greek Superleague:
Spoiler: show
Image
Djibril Cisse:
Spoiler: show
Image
DOWNLOAD!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Jake13 on Thu Nov 11, 2010 5:38 pm, edited 1 time in total.
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

χαχ, ακριβώς το ίδιο σύστημα και εντολές χρησιμοποιώ στον Παναθηναικό.
Μόνες εξαιρέσεις ότι οι wingers είναι σε attack role.

Ωραίος!
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Αυτη η Αρσεναλ δε νικιεται με τπτ!
User avatar
Akis123
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Thu Nov 13, 2008 10:47 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham Hotspur
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης,Man Utd,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε η τακτικη σου ειναι καταπληκτικη,η επιθεση βγαζει φωτιες.Το μονο προβλημα ειναι στα ευρωπαικα ματς.Κατα τα αλλα πολυ καλα.
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mε πολύ καλυτερες ομάδες απο σένα οπως πχ η Αρσεναλ, Μπαρτσα κτλ, πως τη προσαρμοζεις?
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Η μόνη αλλαγή που κάνω στα Ευρωπαικά είναι να γυρίσω τον ΑΜC σε DMC και Anchorman.
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ στα match με την Arsenal δεν την άλλαξα. Τα ήθελες ο πισινός μου όπως αποδείχτηκε. :D

Μία λύση είναι αυτή που αναφέρει ο Tazz ή να αλλάξεις το strategy από attacking σε counter. (Βοήθησε στην νίκη επί της Tottenham.) Βέβαια περιέχει μεγαλύτερο ρίσκο.
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Noμιζω οτι ειναι και οι πιο λογικές λυσεις.
Εξαιρετικη παρεπιπτόντος η τακτικη.
3 παιχνιδια έπαιξα και πήγε πολύ καλά :-)
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε μικρομεσαίες ομάδες Super League τύπου Αστέρα, Πανιωνίου, Λάρισας, Κέρκυρας, κλπ κλπ δουλεύει;
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλω να πιστεύω πως ναι αλλά με κάποιες μικροαλλαγές.

Δηλαδή αυτά που προαναφέρθηκαν ήδη ή αντί για δύο CMs να παίζεις με δύο DMs. Αν υπάρχουν οι κατάλληλοι ποδοσφαιριστές και με κατάλληλους πειραματισμούς όλες οι τακτικές μπορούν να προσαρμοστούν σε κάθε ομάδα.
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστός. Θα δοκιμάσω. Έχω φτιάξει μια απόλυτη επιθετική τακτική αλλά επειδή είμαι λάτρης θα την δοκιμάσω κι αυτήν.
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την δοκιμασα με Ολυμπιακο.
Αδερφε εχεις βαλει και στους 2 κεντρικους χαφ closing down τερμα. Οταν την δοκίμασα οι 2 κεντρικοι χαφ μου (Dudu, Moises η Ibagaza/Fuster, Moises) ουσιαστικα ηταν σχεδον στο ιδιο υψος με τον επιθετικο και τους δυο ακραιους. Η τρυπα στο κεντρο ηταν τεραστια με αποτελεσμα αν ο αντιπαλος μου σπασει το πρεσινγκ (το οποιο γινοταν αρκετα ευκολα και με ομαδες πολυ χαμηλοτερης δυναμικοτητας) με μια γρηγορη εναλλαγη της μπαλας η με μια mini γιομα ειχα μεγαλο θεμα...Επισης τα δυο ακραια μπακ ειχαν μεγαλο προβλημα γιατι ολοι απο την μεση και μπροστα εχουν closing down στο φουλ με αποτελασμα να τους βαζουν στην μεση 2 και 3 αντιπαλοι παιχτες και να τους κανουν γιο-γιο
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
User avatar
Andreas7
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Tue Jan 09, 2007 4:48 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Manchester United
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και εγώ με αυτή την τακτική παίζω με τον Ολυμπιακό σε όλα τα fm. Πέρσυ στην 3η χρονιά έφτασα τελικό CHL. Φέτος δεν έχω χάσει ακόμα αγώνα. Επιθετικά η ομάδα πάει καλά και στην άμυνα δεν έχω προβήματα. Αν μπορείται πείτε μου πως μπορώ να ανεβάσω εικόνα να δείτε αποτελέσματα.
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα πας στην ομάδα σου-->fixtures θα πατήσεις Alt+F9 (είναι εξ' ορισμού το save screenshot στο FM) και το screenshots θα αποθηκευτεί στο My Documents/Sports Interactive/Football Manager 2011/screenshots

Από εκεί το ανοίγεις με κάποιο editing programm (photoshop, paint, gimp, etc.) για να το μικρύνεις σε size αλλά κυρίως για να το μετατρέπεις από .png σε .jpg καθώς τα .png αρχεία είναι πιο "βαριά."

Μετά το ανεβάζεις σε ένα image hosting site (imageshack.us, photobucket.com) Μέσω του imageshack μπορείς να κάνεις και resize μάλιστα. (Κλικάροντας στο Upload Options/Resizing) Καλό είναι τα screenshots να κυμαίνονται στα 800xYYY pixels.

Ακόμη αν δεν θες να μπλέξεις με alt+f9 μπορείς να ανοίξεις την ζωγραφική, να πατήσεις το πλήκτρο print screen (prtsc) στο keyboard σου και να το κάνεις επικόλληση και μετά save στην ζωγραφική.

Μερικά καλά κόλια από έναν Άγγλο για αυτήν την τακτική. :D
dillmin @ sortitoutsi.net wrote: Been trying this Tactic with Newcastle, has worked a treat!

After a dreadful start, getting demolished off Man City 3-0 at home and 5-1 away to WBA! I decided to try out this tactic...

A 2-1 defeat away to Man Utd using this Tactic for starters, had a decent 14 shots at goal though! Next couple of games I defeated Wolves 2-0 then thumped Liverpool 4-0!

Managed to get to the FA Cup final to be beaten 1-0 in 90+4 off Man Utd... Typical!

Ended up finishing in 7th!
Την ανέβασα μέσω του attachment για να διευκολύνω το κατέβασμά σας. :wink:
User avatar
Andreas7
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Tue Jan 09, 2007 4:48 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Manchester United
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τακτική
Image

Οδηγίες
Image

Αποτελέσματα
Image

Είναι η πρώτη φορά που ανεβάζω εικόνες. Άμα υπάρχει κάποιο λάθος να μου το πείτε...
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”