4-2-4 tasosbin@fm11 [Premier League & Europa League]

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Positions
Image


Team instructions
Image


Personal instructions

GK
Image

DR
Image

DCr
Image

DCl
Image

DL
Image

MCr
Image
Spoiler: show
είναι το επιθετικό χαφ της ομάδας. παίζει πολύ σημαντικό ρόλο αφού πρέπει να εχει καλή πάσα μιας και ειναι ο κυριος τροφοδότης των επιθετικων. Αυτός ο παίχτης πρέπει να έχει χαρακτηριστικά δεκαριού.
MCl
Image
Spoiler: show
αυτός ο παίχτης παίζει τον ρόλο του αμυντικού χαφ. ωστόσο πρέπει να εχει και μερικά ακομα στοιχεία για να δίνει βοηθειες στον επιθετικο τομεα. Για παράδειγμα θα πρότεινα παίχτη τύπου Vidal ή Κατσουράνη και όχι Poulsen ή Ζιλμπέρτο σίλβα.
ΑΜR
Image

AML
Image
Spoiler: show
οι χαφ (ΑΜR & AML ) είναι απαραίτητο να είναι γρήγοροι για να λειτουργεί καλύτερα η τακτική. acceleration >15.
STr
Image

STl
Image
Spoiler: show
εκτός από τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχουν οι επιθετικοί γενικά, απαιτείται acceleration μεγαλυτερο από 16 μιας και παίζουμε με poacher.
ΚΟΡΝΕΡ:

Τα κόρνερ εκτελούνται σε near post όπου εχει οδηγια να βρισκεται ο αριστερος κεντρικός αμυντικός μας. άρα σε αυτή τη θέση επιλέγουμε τον πιο ψηλό και με το μεγαλύτερο jumping&heading dc μας.

DOWNLOAD LINK:
4-2-4 tasosbin (Liverpool, Dec 2010).tac
προτείνω μια ακόμα τακτική που την χρησιμοποιώ για να κρατάω αποτελέσματα, είναι ένα 5-4-1. Στην ουσία είναι η ίδια τακτική με τον ενα επιθετικό να εχει αντικατασταθεί απο ενα dc. αποτελέσματα
Spoiler: show
Image
Image
Image

Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by tasosbin on Fri Nov 12, 2010 10:13 pm, edited 3 times in total.
:liverpool:
troufenios
Rotation
Rotation
Posts: 1041
Joined: Tue Dec 23, 2008 9:21 am
Football Manager της ομάδας: Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι εδώ και χρόνια η αγαπημένη μου τακτική , συμφωνώ απόλυτα με τους ρόλους των παικτών ,μακροπρόθεσμα η ομάδα προσφέρει γκολ και θέαμα . Θα συμπλήρωνα οτι απευθύνεται σε μεγαλομεσαίες ομάδες . Προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει σε μικρή ομάδα.
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

σε μικρή ομάδα την έχω δοκιμάσει στο φμ10 μόνο. στον Πανιώνιο νομίζω ήταν. πρέπει να έχεις πολύ καλούς αμυντικούς για αυτό το επίπεδο για να μην την πατάς στις αντεπιθέσεις.
:liverpool:
markos92
Football Legend
Football Legend
Posts: 10192
Joined: Tue Jul 08, 2008 11:53 pm
twitter: markosv92
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραια ρε Τασο! -gioupi

Θα δοκιμαστει σιγουρα! Φετος, μου φαινεται, οτι ειναι η χρονια του 442! 8)
Η ιστορία της Γιουβέντους επιτάσσει να έχουμε πάντα το κεφάλι ψηλά και να αντιμετωπίζουμε τα πάντα με θάρρος, με κουράγιο. Εγώ, εσείς, όλοι οι Γιουβεντίνοι το κάναμε και το κάνουμε πάντα αυτό. Μια συναρπαστική ιστορία, με εσάς πάντα στο πλευρό μας. - Alessandro Del Piero
Xaros7
Lifetime Ban - Allias
Lifetime Ban - Allias
Posts: 374
Joined: Thu Oct 29, 2009 2:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αυτη χρησιμοποιω παντα με τον ολυμπιακο..μακραν η καλυτερη τακτικη μπραβο!
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε την εχω δοκιμασει την τακτικη σου σε 9 παιχνιδια μεχρι τωρα με την τσελσι 7νικες και 2 ισοπαλιες.Αυτα που εχω παρατηρισει μεχρι στιγμης ειναι τα εξης 1)Βλεπω πως αρκετες φορες υπαρχει ενα κενο στο κεντρο.Αυτο δεν ξερω αν οφειλεται στο οτι οι πασες ειναι με την μια,αρα δεν κραταω κατοχη η στο οτι ο ενας κεντρικος χαφ ειναι αττακ με αποτελεσμα να μην δινει βαση στην θεση του κ στα αμηντικα καθικοντα.2)Παρατηρω οτι σε καθε ματς χανονται αρκετες ευκαιριες απο την αντιπαλη ομαδα.Αυτο δεν ξερω αν εχει να κανει με το οτι αυτη η τακτικη (για μενα) ειναι επιθετικη ασχετα αν το στρατετζι ειναι στανταρντ.Πιστευω οτι πρεπει να εχεις κλασατους αμυντικους για να σε κρατιση ψηλα γιαυτο κ νομιζω πως αυτη η τακτικη πρεπει να χρεισιμοποιειται κυριως για μεγαλομασαιες ομαδες.3)Πιστευω πως αυτη η τακτικη ειναι του υψους και του βαθους.Χαρακτηριστικα παραδειγματα ειναι στο κυπελο με τιν φορεστ εκτος εδρας οπου οι αντιπαλοι εκαναν 18 σουτ κ γω μολις 4 και παρολα αυτα εφερα 1-1 (ο θεος κοιμιθηκε) κ το αλλο ειναι με την μαν.σιτι οπου στο 20λεπτο επεζα με 10 παιχτες (εχανα 0-1) και παρολα αυτα οι παιχτες σκιλιασαν και εβαλαν 6 και το τελικο σκορ ηταν 6-1 δλδ απιστευτο.Η τακτικη πιστευω πως μπορει να εφαρμοστει κ ως 4-4-2 κλασικο με τις ιδιες οδηγιες.Τωρα αν υπαρχει κ καπιος αλλος που να εχει δει αυτα που διεκρινα εγω τοτε μπορουμε να σιζιτισουμε για καπιες μικρο αλλαγες πχ τον κεντρικο χαφ απο επιθετικο να το κανουμε σαπορτ κ οι πασες σε σορτ ετσι ωστε κ κατοχη να εχουμε κ να κλινουν κ μερικα κενα που διμιουργουνται στο κεντρο.Στο ματς πρεπερεισιον βλεπω οτι σιγα σιγα οι παιχτες μαθαινουν τα παντα απο τον σχηματισμο κ την στρατιγικη ειδι το φορμαισιον εχει παει competent.Τελος εχω βαλει κ team blend γιατι πιστευω οτι οι παιχτες θα προσαρμοστουν πιο γριγορα με την νεα τακτικη μεσα στο γηπεδο.Αρα περιμενω στα επομενα ματς ακομα μεγαλητερη βελτιωση.Αυτα απο μενα για αρχη..
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

αρχικά να σε ευχαριστήσω για τις παρατηρήσεις.
Εννοείται ότι πρέπει να έχουμε πολύ καλούς αμυντικούς μιας και η τακτική είναι επιθετική. σε Βαθος χρόνου και με τους κατάλληλους παίχτες μπορεί να αποδόσει πολύ καλό ποδοσφαιρο.
αν εχεις καλούς αμυντικούς η Αμυντική λειτουργία δεν θα εχει πρόβλημα. με Λίβερπουλ έχω την Καλυτερη αμυνα στο πρωταθλημα με τους
Γιονσον-Ζαπατα-Μπουλαρουζ-Αουρελιο στην αμυνα και τον vidal στον ρόλο του αμυντικού mc.
:liverpool:
soulanan3
Trialist
Trialist
Posts: 89
Joined: Mon Nov 03, 2008 2:05 pm
Football Manager της ομάδας: asterastripolis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΕΞΙ ΜΕΣΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΣΥΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΕΣΟ ΜΕ ΚΑΛΟ ΜΑΡΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΣΤΑ ΧΑΦ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΣΟΥΤ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ
troufenios
Rotation
Rotation
Posts: 1041
Joined: Tue Dec 23, 2008 9:21 am
Football Manager της ομάδας: Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα συμφωνήσω με τον tasosbin με πολύ καλούς αμυντικούς κάνεις ρεκόρ αμυντικής λειτουργίας με πολύ λίγα γκολ . Σίγουρα ανα παιχνίδι χρειάζεται μικροαλλαγές και στα player instructions αλλά ακι στα team.
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

προστέθηκαν ss με αποτελεσματα στο πρώτο ποστ
:liverpool:
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

να ενημερωσω οτι η τακτικη δεν δουλεύει με το 11,2. δεν πάει καθόλου καλα σε εμενα και σε οσους γνωριζω οτι την χρησιμοποιουσαν. τεστάρω μια νέα. θα ανέβει αμεσα.
:liverpool:
tsoras
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Tue Jan 26, 2010 10:40 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tasosbin wrote:να ενημερωσω οτι η τακτικη δεν δουλεύει με το 11,2. δεν πάει καθόλου καλα σε εμενα και σε οσους γνωριζω οτι την χρησιμοποιουσαν. τεστάρω μια νέα. θα ανέβει αμεσα.
Φιλε tasosbin θελω ευχαριστω για την τακτικη σου, την δοκιμασα χωρις πατς και πεταγε. Με τον ολυμπιακο πηρα 4 συνεχομενα πρωταθληματα, πηγα τελικο europa league αποκλειωντας Chelsea Stoke και Ιντερ. Ευρωπη εβαζα τον εναν επι8ετικο σαν anchor man και στην Ελλαδα επαιζα με ενα ποτσερ και εναν ταργκετ μαν. Πολυ καλη τακτικη thanx! (:
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

11.3 patch και θα σου πω πως η τακτικη σου ειναι κορυφηηηη!!!!
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”