4-1-1-4 Liverpool Treble

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
iomind
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Link τακτικής: http://www.mediafire.com/?k973g9c9l2305nk

Αυτή είναι μια παραλλαγή μιας τακτικής που χρησιμοποιώ στο FM Live όταν παίζω με ομάδες που χρησιμοποιούν πραλλαγές του 4-4-2, προσαρμοσμένη φυσικά στο FM 2011. Την πρώτη χρονιά με την Λίβερπουλ με 2 μεταγραφές (αναπληρωματικοί fullbacks που κόστισαν περίπου 500 χιλιάδες ο καθένας) κατάφερα να πάρω με μεγάλη διαφορά το πρωτάθλημα, και επίσης το κύπελλο αγγλίας και το League Cup και έφτασα και τελικό UEFA όπου έχασα 2-1 λόγο υπερβολικής κούρασης παιχτών και περιορισμένου ρόστερ. Παρακάτω τα σχετικά screenshots:

Διάταξη: Image

Premier League: Image

FA Cup: Image

League Cup: Image

UEFA Cup: Image


Γενικά είναι μια τακτική επιθετικογενής που πιστεύω ενδείκνυται για ομάδες που προβλέπεται οτι θα τερματίσουν απο την μέση και πάνω της βαθμολογίας - για ομάδες που προσπαθούν να μην πέσουν κατηγορία ίσως να μην δουλέψει εξίσου καλά να και δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα υπο τέτοιες συνθήκες.

Παίχτες που χρειάζονται:
Fullbacks: Προτεραιότητα η ταχύτητα. Χρειάζονται κυρίως αμυντικά attributes αφού παίζουν κυρίως βοηθητικό/αμυντικό ρόλο.
DC: Τίποτα το ιδιαίτερο, απλά καλό θα είναι να μην είναι και οι 2 υπερβολικά αργοί.
DM: Προτεραιότητα οι αμυντικές αρετές με έμφαση στα workrate/teamwork/positioning/tackling/stamina.
MC: Εδώ χρειάζεται ένας παίχτης με όσο δυνατόν πιο ισορροπημένα attributes αφού πρέπει να μπορεί και να αμύνεται αλλά και να
δημιουργεί. Σημαντικό επίσης να έχει καλό stamina αφού μάλλον τρέχει περισσότερο απ' όλους.
Οι υπόλοιποι 4 ( 2 ST, AMR, AML): Πρέπει να έχουν όλοι στοιχεία fast striker, δηλαδή pace/flair/off the ball/dribbling/finishing/balance/creativity κλπ. Πρέπει να μπορούν να κουβαλάνε την μπάλα και να σκοράρουν.
User avatar
Nikolakis
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat May 17, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε όλα τα manager πλέον, ο υπολογιστής φαίνεται ανήμπορος να αμυνθεί σε ΠΟΛΥ επιθετικές τακτικές όπως αυτή που εφαρμόζεις (και το δικό μου 4-2-2-2, μοιάζει πολύ). Τρώει πολλά, κάνει λάθος επιλογές, είναι προβλέψιμος και αστείος.

Με λίγα λόγια, έχοντας αθλητικούς παίχτες με γρήγορο και επιθετικό tempo δεν έχει καμιά ελπίδα ο υπολογιστής. Το αργό, νωχελικό, υπομονετικό και κουραστικό ποδόσφαιρο ανήκει στο παρελθόν.

Καλή η τακτική σου παρεπιπτόντως! Η διαφορά με τη δικιά μου είναι ότι μόνο σε έναν βάζω να κουβαλάει μπάλα. Οι υπόλοιποι 10, πασάρουν / σεντράρουν άμεσα!
iomind
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nikolakis wrote:Σε όλα τα manager πλέον, ο υπολογιστής φαίνεται ανήμπορος να αμυνθεί σε ΠΟΛΥ επιθετικές τακτικές όπως αυτή που εφαρμόζεις (και το δικό μου 4-2-2-2, μοιάζει πολύ). Τρώει πολλά, κάνει λάθος επιλογές, είναι προβλέψιμος και αστείος.

Με λίγα λόγια, έχοντας αθλητικούς παίχτες με γρήγορο και επιθετικό tempo δεν έχει καμιά ελπίδα ο υπολογιστής. Το αργό, νωχελικό, υπομονετικό και κουραστικό ποδόσφαιρο ανήκει στο παρελθόν.

Καλή η τακτική σου παρεπιπτόντως! Η διαφορά με τη δικιά μου είναι ότι μόνο σε έναν βάζω να κουβαλάει μπάλα. Οι υπόλοιποι 10, πασάρουν / σεντράρουν άμεσα!
Η τακτική αυτή σκοράρει πολύ συχνά στην κόντρα γι'αυτό κουβαλάνε μπάλα και οι 4 που είναι μπροστά. Γενικά η ιδέα είναι τα σεντερ φορ να κατεβαίνουν χαμηλά και να συμμετέχουν στην ανάπτυξη και η ομάδα να τρέχει στην κόντρα αμέσως μόλις κερδίσει την μπάλα. Φυσικά μπορεί να σκοράρει και σε οργανωμένη άμυνα επειδή πατάνε πολλοί παίχτες (4-5) στην αντίπαλη περιοχή. Μια βασική διαφορά που είδα σε σχέση με την δική σου -αν και δεν την δοκίμασα σε πολλά παιχνίδια ακόμα- είναι οτι παίζεις με την άμυνα αρκετά πιο ψηλά, οπότε φυσικά δεν χρειάζεται να κουβαλάνε μπάλα τόσοι παίχτες όπως είπες κ πριν.

Ξέχασα να επισημάνω στο αρχικό post μια εν δυνάμει αμυντική αδυναμία της τακτικής: είναι ευάλωτη σε συστήματα που χρησιμοποιούν εξτρέμ που συγκλίνουν σε συνδυασμό με πολύ επιθετικά μπακ. Σε αυτή την περίπτωση μια επιλογή είναι (ειδικά αν είναι δύσκολος αγώνας, εκτος έδρας ή με καλύτερη ομάδα κλπ), να βάλουμε τους wingers να κάνουν specific marking τον αντίστοιχο μπακ του αντιπάλου, δηλαδή ο AMR τον DL και ο AML τον DR. Επίσης, αν ο αντίπαλος παίζει με 3 κεντρικά χαφ, μπορούμε να πούμε στον έναν Striker να μαρκάρει (specific marking) τον DM τους, ειδικά αν πρόκειται για παίχτη με δημιουργικές αρετές.

Έχω ξεκινήσει ενα παχνίδι με την Καβάλα και ελπίζω οτι θα μπορέσω να χτυπήσω πρωτάθλημα, είμαι αήτητος ακόμα στα μισά της σεζόν. Θα ποστάρω αργότερα με αποτελέσματα κλπ.
Last edited by iomind on Tue Nov 09, 2010 12:21 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Nikolakis
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat May 17, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

"Ξέχασα να επισημάνω στο αρχικό post μια εν δυνάμει αμυντική αδυναμία της τακτικής: είναι ευάλωτη σε συστήματα που χρησιμοποιούν εξτρέμ που συγκλίνουν σε συνδυασμό με πολύ επιθετικά μπακ."

Έτσι είναι ακριβώς!!!! Inside forward με "παρενόχληση" στα αντίπαλα μπακ, είναι στρατηγική που κερδίζει! Είναι αυτό που έγραψα στο κεντρικό φόρουμ μεταξλύ άλλων: μια - δυο βασικές αρχές του επιθετικού ποδοσφαίρου να εφαρμόσεις στο παιχνίδι και κερδίζεις για πλάκα..!
User avatar
Mental
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Mon Nov 08, 2010 6:56 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ειναι ακριβως το συστημα που χρησιμοποιω καιρο τωρα και ειναι παρα πολυ ωραιο συστημα
επισης λειτουργει και ωραια αμυντικα με καλους παιχτες.
iomind
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τέλειωσα την πρώτη σεζόν με την καβάλα έχοντας πάρει το double. Παρόλα αυτά δεν είμαι ικανοποιημένος με την αμυντική συμπεριφορά της ομάδας και πιστεύω οτι δέχτηκα περισσότερα γκολ απ΄όσα θα ήθελα στην Superleague. Τα προβλήματα που είχαν ήταν δυο: δεν είχα γρήγορους fullback με αποτέλεσμα να είμαι σχετικά ευάλωτος στα άκρα και επίσης δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία στο match training- defending set pieces με αποτέλεσμα να δεχτώ πάρα πολλά (ίσως και τα μισά) γκολ απο κόρνερ και λοιπές στημένες φάσεις.

Γενικά πιστεύω οτι η τακτική αυτή όντως χρειάζεται ποιοτικές ομάδες, για τις 4-5 καλύτερες ομάδες της Superleague και για αντίστοιχα καλές/καλύτερες σε ξένα πρωταθλήματα θα δώσει σίγουρα καλά αποτελέσματα. Για μικρές ομάδες της Superleague ή για την Β' εθνική ίσως να μην είναι εύκολο να βρεθούν οι κατάλληλοι παίχτες για το σύστημα αυτό. Παραθέτω τα σχετικά screenshots:

Superleague:
Spoiler: show
Image
Κύπελλο:
Spoiler: show
Image
Παίχτες:
Spoiler: show
Image

Καλύτεροι Παίχτες της Superleague:
Spoiler: show
Image
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”