4-3-3 like Barca (Κατι διαφορετικο)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
No4h
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Thu Mar 12, 2009 6:05 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον το συστημα ειναι 4-3-3.Εχω προσπαθησει να προσεγγισω οσο το δυνατον καλυτερα το συστημα που παιζει ο Γκουαρντιολα στην Μπαρτσελονα και πιστευω οτι σε μεγαλο βαθμο το εχω πετυχει.Θα ηθελα καταρχην να επισημανω οτι ειναι ενα συστημα πολυ απαιτητικο.Θελει πολυ καλους παικτες για να αποφερει αποτελεσματα και στην αρχη πολυ υπομονη.Εχω φτασει μετα απο 4-5 σεζον να παιζω 90 λεπτα χωρις να αλλαζω τπτ περα απο τις αλλαγες των παικτων.Ειτε χανω ειτε κερδιζω δεν αλλαζω τπτ.Και συνηθως φερνω θετικα αποτελεσματα.Τελευταια σεζον που επαιξα με Wolfsburgh πηρα το πρωταθλημα αηττητος μονο με νικες και ισοπαλιες φτανοντας στο ρεκορ των 83 βαθμων σε συνολο 34 αγωνων.Εφτασα σε σημειο να παιζω με την Μπαρτσελονα για CL και να την αποκλειω με 1-1 εντος 1-4 εκτος. ;)

Ας περασω λιγο στη φιλοσοφια του συστηματος.Μια καλυτερη αναλυση του σχηματισμου ειναι: 4-1-2-0-3 δλδ χωρις ΑΜ αλλα με 3 επιθετικους μπροστα σε ευθεια γραμμη.Παιζουμε επιθετικα και προσπαθουμε να κραταμε τον ελεχγο του αγωνα με οσο το δυνατον καλυτερη κατοχη της μπαλας,αλλα ακομα κ αν δεν μπορουμε να εχουμε κατοχη τοτε να μπορουμε να βγουμε γρηγορα στην κοντρα.Οποτε θελουμε γρηγορους παικτες και ειδικα επιθετικους.Αν θελουμε να ερμηνευσουμε την κατοχη στο μανατζερ τοτε θα πρεπει να πουμε οτι χρειαζετε σχετικα χαμηλο time waste και μετριο τεμπο για να μην προχωραμε σε βεβιασμενες ενεργειες,αλλα και κοντινες πασες οπως και κοντινες αποστασεις. Χρησιμοποιουμε ολο το φαρδος του γηπεδου και για να μικρυνουμε λιγο τις αποστασεις ανεβαζουμε την αμυνα ψηλα.Ετσι αντι να εχουμε τους τρεις αξονες(αριστερα κεντρο δεξια) κοντα,εχουμε τις τρεις γραμμες (αμυνα-κεντρο-επιθεση) κοντα και ετσι μικραινει και η αποσταση μεταξυ των μεσων και των επιθετικων.

Image

Ας αναλυσω τις γραμμες μια μια ξεχωριστα.
Καταρχην η αμυνα βασιζεται σε ενα τριγωνο μεταξυ των 2 DC και του DMC το οποιο δεν χαλαει ποτε(close down μικρο).O DMC εχει εναν ρολο θα ελεγα αντιθετο απο αυτον που εχει ενα λιμπερο.Ενω το λιμπερο μαζευει τα ασυμμαζευτα, ο DMC εχει εναν ρολο προληπτικο.Δλδ προσπαθει να κοψει την αντιπαλη επιθεση πριν φτασει η μπαλα στα στοπερ και στην περιοχη.Αρα χρειαζομαστε εναν πολυ γρηγορο κοφτη(κατα προτιμηση Annan ή κατι παροποιο) για να προλαβαινει τις αντεπιθεσεις.Επειδη η αμυνα παιζει πολυ ψηλα θα πρεπει τα 2 DC να ειναι γρηγορα.Ο ενας να εχει acceleration πανω απο 14 ενω και ο αλλος να εχει σιγουρα πανω απο 10.Φυσικα θα πρεπει να εχουν ολα τα απαραιτητα που χρειαζεται ενα καλο DC(Marking,tackling,concentrate,desicion,position,heading).
Τα 2 μπακ εχουν ενα ρολο support αλλα περισσοτερο μας χρειαζονται στην επιθεση για να βγαζουν σεντρες.Καλο ειναι να εχουν acceleration 15 και πανω.
Στο κεντρο ειπαμε οτι εχουμε ενα DMC το οποιο παιζει με κοντινες πασες και ο ρολος του ειναι καθαρα αμυντικος.Ο MCR παιζει το ρολο του Xavi.Ειναι ο οργανωτης μας ο οποιος παιζει και με μακρινες πασες και εχει ολο το ελευθερο να κανει οτι γουσταρει.Πρεπει να εχει passing,technique,first touch,creative,desicion(πολυ βασικο),και stamina απο 15 και πανω(desicion οσο καλυτερο γινεται).Ο MCL παιζει το ρολο του Iniesta.Ειναι συνηθως AMC και σκοπος του ειναι να ανεβασει τη μπαλα αν χρειαστει με μεγαλη ευκολια να αναστατωσει το κεντρο και την αμυνα του αντιπαλου.Επομενως θελουμε technique,drippling,passing,creative,accelation, απο 15 και πανω και αν εχει και flair πανω απο 15 ακομη καλυτερα.
Στην επιθεση τωρα εχουμε ενα STC το οποιο να ειναι ψηλο και να εχει καλο τελειωμα και καλη πασα για να σπαει την μπαλα στους αλλους 2 επιθετικους.
Οι αλλοι 2 STR,STL θα πρεπει να ειναι πολυ γρηγοροι με καλο τελειωμα αλλα και οσο το δυνατον καλυτερο crossing,long shoot για να μπορουν να ανταποκριθουν και εκτος περιοχης στα πλαγια.Πρεπει να εχουν technique,finish,passing,off the ball,acceleration,pace,drippling πολυ καλα.Εγω πολλες φορες βαζω και AMLR που ξερουν να παιζουν και ST κι αν δεν ξερουν τους μαθαινω.Οι 2 επιθετικοι πολλες φορες αναλογα με το που παιζεται η μπαλα ανοιγονται στα πλαγια.Οποτε καθε φορα στην περιοχη βρισκονται το λιγοτερο 3 παικτες 2 ST και ο MCL.Αν γινει σεντρα απο τα μπακ τοτε εχουμε 4 ατομα.

Image

Ο αντιπαλος δεν μπορει να ανταπεξελθει σε ενα τετοιο συστημα με 3 επιθετικους στην περιοχη και το μονο σιγουρο ειναι οτι γκολ θα μπαινουν.Αναλογα τους παικτες που εχετε και τον τερματοφυλακα(θα πρεπει να ειναι καλος στα τετ-α-τετ και να εχει καλη τοποθετηση) θα παιρνετε και αποτελεσματα με μηδεν στην αμυνα.Συνηθως με αυτο το συστημα εχω πανω απο 50% κατοχη.Αλλα ακομα κ σε παιχνιδια που δεν εχω,τοτε καταφερνω να φευγω γρηγορα στην αντεπιθεση.Η διαφορα παντως των ευκαιριων ειναι τεραστια μεταξυ των δικων μου και του αντιπαλου.

Τωρα καθε συστημα εχει και τα προβληματα του.Το συγκεκριμενο εχει ενα προβλημα στο κεντρο οσον αφορα το stamina των παικτων οι οποιοι ριχνουν πολυ τρεξιμο και κουραζονται ευκολα.Μικρο το κακο.Διορθωνεται με τις αλλαγες.Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι στην αμυνα οταν ανεβαινουν τα αντιπαλα μπακ αμυνεσαι με λιγοτερους παικτες.Γι αυτο καθε φορα μα καθε φορα πρεπει να δινονται ξεχωριστα opposition instructions στους 2 ακραιους επιθετικους STR,STL να μαρκαρουν man to man τα 2 αντιπαλα μπακ αντιστοιχα.Το προβλημα με αυτο τον τροπο λυνεται και ετσι αναγκαζονται οι 2 επιθετικοι να ακολουθουν τα μπακ και ετσι ειναι σαν να παιζουμε στην αμυνα το γνωστο 4-2-3-1 με AMR-AML.
Ολοι οι παικτες εχουν ξεχωριστα instructions οποτε τα ομαδικα instructions παιζουν μηδαμινο ρολο.Ετσι καθε παικτης εχει ρολο στην ομαδα και κανει συγκεκριμενη δουλεια.Γι αυτο το λογο δεν δινω εντολες in game και το μονο που κανω ειναι οι αλλαγες.Η ομαδα μετα απο πολυ καψιμο,δουλευει ρολοι.Σημαντικο ειναι το morale των παικτων να το κρατατε υψηλο.Ακομα κ αν χανουν πειτε τους ενα sympathise στο τελος.Στην αρχη πειτε τους play for fans, και στο ημιχρονο αν χανουν ή ειναι ισοπαλια παλι for fans, ενω οταν κερδιζουν πειτε τους don't get careless.
Καλο ειναι να το χρησιμοποιειται στην αρχη σε ευκολα ματς μεχρι να δειτε πως λειτουργει η ομαδα και να καταλαβαινε τι παικτες πανω κατω χρειαζονται.
Αν παρατηρησετε λιγο καλυτερα το συστημα in game,θα δειτε οτι μοιαζει αρκετα με το ρομβο 4-1-2-1-2 καθως το σεντερφορ κατεβαινει αρκετες φορες χαμηλα για να παρει μπαλα και φαινεται σαν 10αρι.Μπορειτε επομενως να βαλετε εναν πιο περιφερειακο φορ σ αυτη τη θεση.Αφηνεται στην κριση του καθενος.
Περιμενω εντυπωσεις.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

μια παρατηρηση εχω μονο για τον τερματοφυλακα σε τετοια συστηματα με ψηλα την αμυνα καλο εινια να εισαι sweeper keeper
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η Μπαρτσελονα δεν παιζει ακριβως ετσι..Οι ακραιοι επιθετικοι παιζουνε στα πλαγια...(AMR k AML) -oxi
No4h
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Thu Mar 12, 2009 6:05 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω διαφωνω λιγο μ αυτο αδερφε.Πιστευω οτι ταιριαζουν περισσοτερο σαν STR,STL και οταν χρειαστει να παρουν τη μπαλα τραβιουνται στα ακρα.Η καλυτερη προσεγγιση ειναι κατι ενδιαμεσο.Δλδ στην πραγματικοτητα οντως παιζουν πιο πολυ στα πλαγια και συγκλεινουν,αλλα οχι παντα.Οταν η μπαλα παιζεται στο κεντρο και ανεβαινουν τα μπακ,τοτε οι AMR/L μπαινουν στην περιοχη.Επειδη στο παιχνιδι δεν μπορει να γινει αυτο,πιστευω ειναι καλυτερα να εχεις 3 παικτες στην περιοχη κ αν χρειαστει να αποκλεινουν στα πλαγια για να παρουν τη μπαλα,παρα να μενουν στα πλαγια και να υπαρχει μονο ενας παικτης μπροστα.Οσο περισσοτερους παικτες εχεις μπροστα τοσο περισσοτερες επιλογες για CCC εχεις.
Στο παρακατω λινκ δειχνει ακριβως το ιδιο συστημα:

http://www.overlap.gr/?p=157

Για τον τερματοφυλακα ως sweeper keeper,θα το δοκιμασω φιλε mojotzotzo.Αν και δεν τον εχω ακριβως defend,γιατι εχω πειραγμενα πολλα πραγματα απο το Player instructions.Οποτε και γενικα τα duties σε ολους τους πιακτες μην τα δινεται πολυ σημασια,τα εχω ολα πειραγμενα.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

αυτο που λετε για st kai am r/l ειναι ουσιαστικα οτι οι παιχτες παιζουν στα πλαγια σαν inside forwards,σχεδον το ιδιο πραγμα λετε


για τον τερμα,απλα αυτα που πειραξες πιθανον να ειναι αυτα που εχει οταν τον βαζεις σαν sweeper keeper οποτε να λεμε το ιδιο πραγμα και εμεις
Harald_Hardrada
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Tue Apr 20, 2010 3:23 am
Football Manager της ομάδας: FC Krasnodar
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΛ,Liverpool,Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιζω με περιπου το ιδιο συστημα εδω και 2-3 χρονια, αναλογα και με την ομαδα βεβαια, και εχω να πω πως αν δεν σας πειραζει να εχετε πολυ ανοιχτη αμυνα, δοκιμαστε το. Το προβλημα στο attacking mentality ειναι πως υπαρχουν 3 παικτες επιθετικοι που δεν κατεβαινουν ποτε στην αμυνα και ειδικα στα πλαγια ποναει η ομαδα.
Ακομα και να τους βαλεις οπως λεει ο φιλος να μαρκαρουν τα αντιπαλα μπακ, θα μαρκαρουν μεχρι ενα σημειο, δεν υπαρχει περιπτωση να γυρισουν μεχρι την περιοχη. Ακομα και oppposition instructions να βαλεις για να κλεινουν τους παικτες στις πτερυγες, θα δημιουργηθουν κενα καπου αλλου (στο κεντρο πχ). Εγω ειδικα που βαζω τις περισσοτερες φορες attacking τα ακραια μπακ μου, δεχομαι ευκολα αντεπιθεσεις απο πλαγια. Βεβαια απο την αλλη μου δινουν πολυτιμο πλατος στην επιθεση και σε συνδυασμο με τους 3 επιθετικους και τους 2 μεσους που θα ανεβουν, κανουν την ομαδα να επιτιθεται με 7 παικτες. Κοιταω παντα να εχουν μεγαλο stamina για να ανεβοκατεβαινουν, αφου παιζουν ολη την πλευρα και καλα dribbling, crossing, αφου πρωτιστως τους θεωρω παικτες επιθεσεις.
Επισης, συμφωνω, ειναι πολυ σημαντικο να εχεις ενα γρηγορο αμυντικο χαφ για να προλαβαινει τις μπαλιες που κοβει η αμυνα και τις απομακρυνσεις, ωστε να διατηρεις κατοχη και να μην τους αφηνεις να βγουνε απο την περιοχη τους.
Οσον αφορα τους 2 του κεντρου, προτιμω παντα να εχουν πολυ μεγαλα stamina (οπως ειπε και ο φιλος κουραζονται ευκολα) και strength ωστε να κερδιζουν οσο το δυνατον περισσοτερες μονομαχιες και να μην αφηνουν τον αντιπαλο να κερδισει την μπαλα για να βγαλει αντεπιθεση. Και οπωσδηποτε καλα mental και καλο passing. Τους θεωρω ισως τους πιο σημαντικους παικτες, γιατι συνηθως αντιμετωπιζουν ομαδες που στο κεντρο εχουν περισσοτερους παικτες και πρεπει να (υπερ)καλυψουν τη διαφορα. Χρησιμοποιω ρολους αναλογα με το παιχνιδι, συνηθως ειναι και οι 2 ball winning σε support duty.
Στους 2 της αμυνας, καλο ειναι περα απο ταχυτητα να υπαρχει και ενας που να μπορει να παιξει σαν ball playing defender και καλα teamwork για offside trap. Και ο gk πρεπει για μενα οπωσδηποτε να ειναι sweeper.
Oσον αφορα την επιθεση, ολα εξαρτωνται απο το τι παιχτες εχετε. Προτιμω παικτες που να μπορουν δημιουργουν φασεις και συνεργαζονται καλα με τους αλλους για αυτο και κοιταω το teamwork, αν και δυστυχως οπως παρατητησα στο fm 11 πιο ευκολα βαζεις γκολ με κεφαλιες, παρα με καθετες και τετ α τετ. Προσωπικα μαρεσει να τους βαζω να αλλαζουν θεσεις και οι 3 συνεχεια, αλλα αυτο σημαινει πως θα εχουν τις ικανοτητες να κανουν πολλα πραγματα, που δεν συμβαινει σε πολλες ομαδες. Καλο θα ειναι να υπαρχουν και καποιοι με καλα μακρινα σουτ, γιατι η μπαλα θα παιζεται πολλη ωρα γυρω απο την περιοχη του αντιπαλου που συνηθως θα κλεινεται και ειναι πολυ καλος τροπος για να ξεκλειδωθει η αμυνα, να κερδισετε κορνερς κτλ.
Παρατηρησεις μου στο συστημα που προτεινει ο φιλος ειναι πως με short passes, προτιμω να παιζω με narrow/normal width και να μου δινουν το πλατος τα μπακ μου, γιατι στο wide μπορουν να γινουν πολλες χαμενες πασες και να βγουν αντεπιθεσεις. Βεβαια αν δω πως κινδυνευω πολυ απο τους αντιπαλους πλαγιους, μπορει να βαλω και wide, προσπαθω να δω τι θα με οφελησει περισσοτερο και μπορει μεσα στο ματς να το ξαναλλαξω. Επισης, συνηθως βαζω more roaming, αλλα και αυτο αναλογα με το ματς. Αλλα η βασικη διαφωνια μου ειναι πως θεωρω το pressing πολυ σημαντικο για παιχνιδι κατοχης, ειδικα απεναντι σε ομαδες χαμηλοτερης δυναμικοτητας ειναι must.

Γενικα δεν αλλαζω συστημα, εκτος καποιων περιπτωσεων που θελω να κρατησω οπωσδηποτε αποτελεσμα, αλλα θεωρω πολυ σημαντικο να γινονται μικροαλλαγες αναλογα με τον αντιπαλο.

Παντως δεν συμφωνω να παρετε ενα συστημα και να το εφαρμοσετε με κλειστα ματια, δειτε πως θα σας παει, κυριως τι παιχτες εχετε και διαμορφωστε το εσεις, εγω απλα προσπαθησα να σας αναλυσω τα καλα και τα κακα του συγκεκριμενου συστηματος. :-P

συγνωμη και για το μεγαλο ποστ :oops:
No4h
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Thu Mar 12, 2009 6:05 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου φιλε, και να σημειωσω οτι ολες ειναι δεκτες παιδια.Ο καθενας παιζει διαφορετικα αναλογα με την δικη του αντιληψη και τους παικτες που χρησιμοποιει οποτε τπτ δεν ειναι de facto.
Θα ηθελα να πω το εξης.Γενικα η κοντινες πασες σου δινουν ενα συν για να αποκτησεις κατοχη της μπαλας.Για να περιορισεις τις λαθος μεταβιβασεις στην αμυνα θεωρω οτι οι 2 dc και ο dmc πρεπει να εχουν ακομα πιο κοντινες πασες.
Απο την αλλη ομως οι 2 mc που ειναι οι πιο σημαντικοι παικτες ειναι αυτοι που εχουν περισσοτερη ελευθερια να παιξουν με μακρινες πασες κ ετσι μπορουν να συνδεσουν τις 2 πτερυγες.Στην ουσια επειδη ανεβαινουν και τα 2 επιθετικογενη μπακ οταν επιτιθεται η ομαδα στο κεντρο και στην αναπτυξη του παιχνιδιου υπαρχουν 4 παικτες οι οποιοι επωφελουνται απο το μεγαλο πλατος της ομαδας.
Οσον αφορα το πρεσσινγκ.Συμφωνω οτι πρεπει να πιεσει η ομαδα για να αποκτηση την κατοχη της μπαλας.Γι αυτο ολοι οι παικτες εκτος απο τους 4 τις αμυνας εχουν hard tackling και οι περισσοτεροι εχουν και tight mark.
Γενικα καθε φορα προσπαθω να δωσω ξεχωριστους ρολους στους παικτες χωρις να δινω μεγαλη βαση στα team instructions.
Το teamwork οπως σωστα λες φιλε μου ειναι πολυ σημαντικο για ολους τους παικτες.
Πχ. Ο Μπαλοτελι που ειχα(οπως φαινεται στην εικονα) ειχε παρα πολυ μικρο teamwork και εκανε συνεχεια ντριπλες και σουτ τα μισα εκ των οποιων ηταν off target.Εφαγε "σουτ" και στη θεση του πηρα ενα πολυ καλο regen.
Γενικα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος με αυτο το συστημα το οποιο το εμπνευστηκα απο ενα 4-1-2-2-1 με 2 AML/R που ειχα κατεβασει και με μικρο αλλαγες κατεληξα στο παρον.Ελπιζω να αποτελεσει κ το δικο μου σημειο εμπνευσης κ για σας.

Πλεον μετα απο 6-7 χρονιες με αυτο το συστημα εχω αρχισει να το βαριεμαι και ψαχνω κατι διαφορετικο.Κατι σε 4-4-2 στην ευθεια ή 4-4-1-1 στυλ ΤΣΣΚΑ Μοσχας, Βιγιαρεαλ.Αν εχετε κατι υποψη σας να μου προτεινετε πολυ ευχαριστως.
User avatar
ArxaioS_
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sat Apr 25, 2009 2:04 am
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK-Asteras Tr
Status: Bet_MaNiaC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αδερφε να σε καλα..με βοηθησε πολλυ η τακτικη σου, βαση το δικο team instructions , εφτιαξα την κατοχη στην ομαδα μου και πλεον δεν μου παιρνουν το κεντρο... πλεον ειναι αυτο π θελω, μπραβο καλη δουλεια :) καθε μερα βαζω στοιχεια στην ομαδα -falaina
   Μια ιστορια για την παοκαρα...    Απο το μικρόφωνο στα αποδυτήρια
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”