Petros' Ultimate 433

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
Petros_V5
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Sun May 16, 2010 2:46 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus, Άρης
Status: Αυτό με τη λευκή σοκολάτα και τα κομματάκια...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΗ ΝΕΑ (3η) ΕΚΔΟΣΗ !!!

Καλησπέρα σας.

Αποφάσισα μετά από πολύ καιρό, σκέψη και πειράματα να μοιραστώ μαζί σας το καλύτερο tactic που έχω κατασκευάσει μέχρι τώρα. Μέσα του περιλαμβάνει συμπυκνωμένη όλη τη γνώση, και τις υποθέσεις που έχω κάνει κατά καιρούς, γύρω από τη λειτουργία της μηχανής του παιχνιδιού εν γένει.

Εάν στο όνομά της περιελάμβανα τον αριθμό της έκδοσής της αυτό θα ήταν ίσως τριψήφιο, με βάση τις τουλάχιστον δεκάδες φορές που την "πείραξα".

Ξεκίνησα να κατασκευάζω τη τακτική μετά το περσινό mundial που διοργανώσαμε ως μια παραλλαγή της ultimo domination εμπλουτισμένη με ιδέες παρμένες από τον τρόπο παιχνιδιού της barcelona και τις δικές μου διαπιστώσεις για τα στημένα και την άμυνα, αλλά γρήγορα οι αλλαγές πάνω της έγιναν τόσες πολλές που απέκτησε έναν χαρακτήρα αυτόνομο, τέτοιο ώστε σήμερα με λόγου γνώση να τη χαρακτηρίζω αυτόνομη.

Δεν μπορώ να γνωρίζω εάν αυτή η έκδοση είναι η τελική, γιατί αυτό το έχω πει άλλες 100 φορές, πάντως μπορώ να πω ότι πλέον αισθάνομαι τόσο ικανοποιημένος από την κατανόηση και το στήσιμο αυτού του 433 που νοιώθω ότι ήρθε ο καιρός να "αραιώσω" την περεταίρω ανάπτυξή της προς χάριν πειραματισμών με άλλα, περισσότερο ανορθόδοξα σχήματα.

Χοντρικά, τα ιδεατά χαρακτηριστικά των παικτών που θα ήθελα να την εξασκούν είναι τα εξής:
Center ST: Σχετικά δυνατός ώστε ν αντέχει το ξύλο των αντίπαλων dcs, κάποιες δημιουργικές ικανότητες, και κεφάλι (και εννοείται finishing...). Όπως καταλαβαίνετε από την περιγραφή πάει προς target striker, αλλά να είναι ανάμεικτης μορφής, όχι τύπου zigic με ταχύτητα 9 και κεφάλι 20. Να είναι τύπου Chamakh, Bendtner, Cavani...
AML-AMR: Μπορείτε να βάλετε είτε strikers είτε amls amrs. Αλλά φροντίστε αν δεν είναι strikers να έχουν finishing. Μην είναι από τα extreme που έχουν cross 17 kai finishig 7, όπως ο zhirkov, αλλά να έχουν finishing > 12. Καλύτερα να μην έχουν ppms όπως: comes deep to get the ball και cutσ inside. Καλύτερα να τα παίζετε στη πλευρά με το καλό τους πόδι και όχι ανάποδα.
MCs: Θα βρεθούν πολλές φορές σε θέση σκοραρίσματος γι αυτό καλό είναι να μην είναι άσχετα (finishing). Τo ppm tries killer balls often είναι καλοδεχούμενο. Πάντως μη σκάτε με τις δημιουργικές ικανότητες. Δε στηρίζεται το tactic στη θεϊκή μπαλιά που ίσως βγάλει ο xavi. Αν πρέπει να διαλέξετε, προτιμήστε το finishing στη θέση των creativity και passing.
DMC: Εναντίων συστημάτων με AMC αναλαμβάνει προσωπικά το μαρκάρισμα του, οπότε πρέπει να φροντίσετε να μπορεί να το ακολουθήσει (από θέμα ταχύτητας).
FBs: Καλό είναι να ξέρουν να βγάζουν σέντρες.
Το γρήγορο DC σας το βάζετε στη δεξιά θέση που είναι ρυθμισμένη ως cover και το αργό-σοφό-ψηλό στην αριστερή που είναι defend. Αν θέλετε για κάποιο λόγο τις θέσεις ανάποδα, αριστερά την cover και δεξιά την defend, προσέξτε τις διαφορές στις εντολές των δύο θέσεων και αλλάξτε τες (mentality-closingdown-setpieces).

Ακόμη και αν πιστεύετε ότι τα χαρακτηριστικά των παικτών σας δεν ταιριάζουν σε κάποιες εντολές, όπως πχ γιατί να έχει full crossing το dl μου ενώ ο παίκτης μου έχει cross 10, μην τις αλλάζετε. Δεν είναι στημένο το tactic με αυτή τη λογική. Μπορεί ο παίκτης σας να μη ξέρει να σεντράρει αλλά ο αμυντικός δε θα το ρισκάρει και θα σας παραχωρήσει ένα τόνο corners, έτσι κι αλλιώς...

Επίσης μην επιλέξετε playmaker και target man.

Παιδιά, το tactic είναι αυτό που φαίνεται. Οι 5 μπροστά σκοράρουν (+ τα dc στα free kicks και corners) και τα full backs supportάρουν με σέντρες.

Τα μόνα πράγματα που μπορείτε να πειράξετε είναι δύo. Το time wasting (εννοείται..) και αν έχετε παίκτες με μεγάλα longshot ΚΑΙ composure (>=16) βάλτε τους να βαράνε μερικά. Κατα τ' άλλα αφήστε τα όπως είναι. Πολλές φορές διορθώνεις κάτι και χωρίς να το καταλαβαίνεις χαλάει η ισορροπία κάποιου άλλου (και είναι ίσως μιας άλλης κουβέντας θέμα να φέρω συγκεκριμένα παραδείγματα που επιβεβαιωμένα γίνεται αυτό).

Είναι καλιμπραρισμένο για φυσιολογικό μέγεθος αγωνιστικού χώρου (standard).

Καλή διασκέδαση και περιμένω εμπειρίες! ;-)

Υ.Γ.1. Μη δίνετε μεγάλη σημασία στους τίτλους των ρόλων των παικτών, ενδεικτικοί είναι. Όπως θα διαπιστώσετε οι εντολές είναι όλες πειραγμένες στο χέρι, οπότε μικρή σχέση έχουν με τις έτοιμες.

Υ.Γ.2 Το tactic έγινε με βάση την αποτελεσματικότητα και όχι για να δείτε την ομορφότερη μπάλα. Χωρίς να σημαίνει ότι δε θα δείτε και ωραία μπάλα...


Image

.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Petros_V5 on Tue Oct 18, 2011 11:08 pm, edited 35 times in total.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ ωραια παρουσιαση. θα θελα απλα να σε ρωτησω αν παιζεις 11.3 γιατι λες κορνερ στο far post (δεν εχω δοκιμασει την τακτικη σου).
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Petros_V5
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Sun May 16, 2010 2:46 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus, Άρης
Status: Αυτό με τη λευκή σοκολάτα και τα κομματάκια...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:πολυ ωραια παρουσιαση. θα θελα απλα να σε ρωτησω αν παιζεις 11.3 γιατι λες κορνερ στο far post (δεν εχω δοκιμασει την τακτικη σου).
Ναι, πάντα παίζω updated. Γιατί σου φάνηκε παράξενο αυτό με το far post?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στο Near post ειναι super (για 11.3)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Petros_V5
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Sun May 16, 2010 2:46 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus, Άρης
Status: Αυτό με τη λευκή σοκολάτα και τα κομματάκια...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:στο Near post ειναι super (για 11.3)
Δε νομίζω ότι αύξησαν τα near post, απλά χειροτέρεψαν τα αφύσικα πολλά far post. Γι αυτό προτιμώ το mixed. Προς τα κει το πηγαίνουν... Απλά αν έχεις το τέρας του κεφαλιού και καλό εκτελεστή, πάλι θα βάλεις περισσότερα στο far post απ ότι στις άλλες θέσεις νομίζω.

(και ερώτηση. Στο fm και μαθηματικά, πως επέλεξες τους συντελεστές βαρύτητας για την κάθε θέση; Αυθαίρετα; Όπως δηλαδή κάνουν όλα τα τύπου fmscout τα οποία όμως συνυπολογίζουν και το κατά πόσο ξέρει να παίζει την εκάστοτε θέση ο παίκτης... Έχω σκεφτεί κι εγώ ένα στατιστικό τρόπο ωστέ να βρούμε με ασφάλεια τους συντελεστές βαρύτητας αλλά βαριέμαι να το υλοποιήσω γιατί θέλει τεράστια καταγραφή δεδομένων)
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για τους συντελεστες βαρυτητας ξεκινησα απο το Genie, ρωτησα ενα παιδι που ειχε πιο μεγαλη εμπειρια απο μενα, κοιταξα αλλα 2 προγραμματα (scoutmeister, grekazor) που κυκλοφορουν... και βγηκε αυτο που βγηκε. προσπαθησα με καποιες δοκιμες να βγαινει ιδιος ρολος με αυτον που ελεγε ενα προγραμμα που κυκλοφορει αλλα ειδα καπου οτι και αυτο δεν βγαζει για παραδειγμα κανεναν adv for σε ολο τον κοσμο (απλα λεει 2 adv for το ιδιο με poacher και τους χαρακτηριζει adv for και ετσι καλυπτεται πως δεν εχει κανεναν ξεκαθαρα σ' αυτο το ρολο).
δοκιμασα με τον Ολυμπιακο που ειχα παρει το τσαμπιονς λιγκ την τακτικη σου με τους παικτες που ειχα εγω χωρις να αλλαξω κανεναν (επεζα 442). το εβαλα σε διακοπες και ...πηραν παλι τσαμπιονς λιγκ!
εχεις μια ψηφο απο εμενα γιατι με νεα δοκιμη με καποιο συστημα μου σταθερο δεν πετυχαν οτι και με το δικο σου συστημα. στο θεμα του κορνερ διαφωνω κατα τα αλλα ωραιος!
Last edited by eliaska41 on Tue Sep 06, 2011 2:18 pm, edited 1 time in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Petros_V5
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Sun May 16, 2010 2:46 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus, Άρης
Status: Αυτό με τη λευκή σοκολάτα και τα κομματάκια...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε elias μου γράφει ότι έχω 2 νέα προσωπικά μηνύματα από σένα αλλά ότι τα διέγραψες πριν τα λάβω. Αν θέλεις ξαναστείλτα.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
για το στατιστικο τροπο υπολογισμου των συντελεστων βαρυτητας εννοεις να παιζεις σε διαφορους ρολους με ενα παικτη σε διακοπες και να βλεπεις πως αποδιδει καλυτερα και να διαμορφωνεις τούς συντελεστες ετσι που να βγαζει το ρολο στον οποιο απεδωσε; αν ναι τοτε σιγουρα θελει απειρο χρονο...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Petros_V5
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Sun May 16, 2010 2:46 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus, Άρης
Status: Αυτό με τη λευκή σοκολάτα και τα κομματάκια...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά καμιά γνώμη δεν έχουμε ακόμα;
Last edited by Petros_V5 on Wed Oct 05, 2011 1:21 am, edited 1 time in total.
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5488
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

είπα να δοκιμάσω την τακτικη σου πριν από μία εβδομάδα!
μόλις είδα το σύστημα μου ήρθε η bayern στο μυαλο!
εκανα μόνο 2 αλλαγές στην τακτική σου..
τους 2 ακραίους επιθετικούς, τους πηγα μια θέση πιο πίσω (wingers)
εχουμε και λεμε: πρωτη χρονια μόνο με fireblast και χωρίς να πάρω coaches,
στην αρχη κερδιζα 2-0, 3-0
μετά τον νοεμβριο, που συνήθησαν κάπως το σύστημα, ήρθαν και οι 4άρες και οι 5άρες
την 2η χρονιά, απέκτησα τοπ coaches, εδιωξα τους άνω των 30 παίκτες και πήρα 2-3 πιτσιρικάδες
-traino από την αρχή μέχρι το τέλος παντού
λοιπόν με την τακτική σου παρατήρησα οτι η άμυνα είναι πολύ δεμένη και δεν περνάει τπτ και δύσκολα δέχεται η ομάδα γκολ (αν πίεζαν λίγο περισσότερο τον παίχτη που έχει την μπάλα, θα μου άρεσε περισσότερο)
στην επίθεση παίζουν ωραία, ειτε με σέντρες, είτε με κάθετες
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν πηγε καλα με τον Ολυμπιακο της πρωτης χρονιας (ουτε με την παραλλαγη των winger). Προφανως δεν ταιριαζουν οι παικτες του στο συστημα αυτο
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5488
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

ρε φιλε απλα ελεος.. δεν είναι τα πάντα για τον ολυμπιακό.. και δεν είναι όλο το μανατζερ ολυμπιακός.. εσύ έχεις ως μέτρο σύγκρισης για τα πάντα τον ολυμπιακό
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω μονο με Ολυμπιακο παιζω. πιο πανω αν ειδες εχω πει στο παιδι οτι πηρα τσαμπιονς με την τακτικη του δεν το ειπα για να την υποτιμησω
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5488
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

καλά τρολαρε κι αλλο
ολυμπιακοτρολ
Image
Petros_V5
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Sun May 16, 2010 2:46 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus, Άρης
Status: Αυτό με τη λευκή σοκολάτα και τα κομματάκια...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

patra1989 wrote:είπα να δοκιμάσω την τακτικη σου πριν από μία εβδομάδα!
μόλις είδα το σύστημα μου ήρθε η bayern στο μυαλο!
εκανα μόνο 2 αλλαγές στην τακτική σου..
τους 2 ακραίους επιθετικούς, τους πηγα μια θέση πιο πίσω (wingers)
εχουμε και λεμε: πρωτη χρονια μόνο με fireblast και χωρίς να πάρω coaches,
στην αρχη κερδιζα 2-0, 3-0
μετά τον νοεμβριο, που συνήθησαν κάπως το σύστημα, ήρθαν και οι 4άρες και οι 5άρες
την 2η χρονιά, απέκτησα τοπ coaches, εδιωξα τους άνω των 30 παίκτες και πήρα 2-3 πιτσιρικάδες
-traino από την αρχή μέχρι το τέλος παντού
λοιπόν με την τακτική σου παρατήρησα οτι η άμυνα είναι πολύ δεμένη και δεν περνάει τπτ και δύσκολα δέχεται η ομάδα γκολ (αν πίεζαν λίγο περισσότερο τον παίχτη που έχει την μπάλα, θα μου άρεσε περισσότερο)
στην επίθεση παίζουν ωραία, ειτε με σέντρες, είτε με κάθετες
Δε θα ήθελα να το αλλάξεις, γιατί έτσι είναι άλλη τακτική. Χαίρομαι για τα αποτελέσματά σου, αλλά δε μπορώ να τα λάβω ιδιέταιρα υπ' όψιν μου γιατί φαντάζομαι ότι με αυτό που έκανες άλλαξε το ύψος των ακριανών. Γιατί το άλλαξες; Το άλλαξες πριν το δοκιμάσεις καν;
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”