Match Preparation

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αυτο με την παραμονη του αγωνα μου το εχουν ξαναπει. εγω το εβαζα τη μερα του αγωνα. νομιζω οτι καθως παταω το continue λιγες μερες πριν σταματαει στη μερα του αγωνα κατευθειαν. εσεις πατατε διακοπη της ροης, την ωρα που φτανει η ημερομηνια μια μερα πριν; αν ειναι ετσι τοτε τοσο καιρο το κανω λαθος. ή μηπως βαζετε μια απο τις 4 επιλογες 2 μερες πριν ή περισσοτερο... ενα μπερδεμενο θεμα πιστευω αν βαλω το workoload τερμα δεξια για δυο μερες με attack τοτε τους προπονω κατα 50% για επιθεση και μοιαζει σαν να μην ειναι το ιδιο με το να το βαλω 10%...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
kokkinos
Rotation
Rotation
Posts: 1063
Joined: Wed Jun 22, 2011 11:36 am
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πιστεψε με ειναι το ιδιο ακριβως,το Special Focus δεν σχετιζεται με το workload,τωρα για το αλλο που λες και την ιδια μερα του αγωνα να το βαλεις δεν εγινε και τιποτα,αν και εγω το βαζω την παραμονη,το ιδιο αποτελεσμα εχει.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια εκανα το εξης πειραμα εβαλα για τρεις μηνες διακοπες και την επιλογη στο attack move και με workload very low και το ιδιο ξανα αλλα με workload very high. στην πρωτη περιπτωση στον Kadlec που παρατηρουσα ειχε ανεβει μια μοναδα παραπανω η αντιληψη, μια το φινις, μια η δυναμη και μια η αντοχη (4 συνολικα). θεωρω λογικο το αποτελεσμα γιατι εδινα περισσοτερο ποσοστο στην βασικη προπονηση αρα το workload επαιξε ρολο. παρατηρησεις; νεο πειραμα το ιδιο με workoload μηδεν οι συνολικες μοναδες που ανεβηκε ηταν 5 παραπανω σε σχεση με το πειραμα που το ειχα στο very high. συγκκριμενα ηταν: off the ball, strength, accell, flair και creat.
Last edited by eliaska41 on Sun Jul 24, 2011 12:38 pm, edited 2 times in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πρεπει να υπαρχει ουσιαστικη διαφορα αναμεσα στην προπονηση των στατικων φασεων και τις αλλες δυο της επιθεσης και της αμυνας. η προπονηση στατικων φασεων εχει σχεση με κορνερ και φαουλ και πεναλτυ που δεν μπορεις να τα προπονησεις με την κλασικη προπονηση... θελω να πω οτι ισως αν προπονεις τα attac set pieces για καποιες μερες πριν τον αγωνα να ανεβαινει περισσοτερο το κορνερ σε καποιο παικτη στον οποιο το προπονεις. δεν το εχω επιβεβαιωσει
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

με βαση την προηγουμενη παρατηρηση για το Workload συμπεραινω οτι το βαζουμε ψηλα για να πετυχουμε να μαθουν το συστημα οι παικτες ή για να τους ετοιμασουμε καλυτερα για τον επομενο αγωνα με μια απο τις 4 επιλογες και οταν το εχουμε χαμηλα τοτε οι παικτες βελτιωνουν περισσοτερο τις ικανοτητες τους αρα εχουμε πιο μακροχρονιο οφελος. σε περιπτωση που περιεργως ισχυει οτι το Workoload δεν παιζει ρολο για τις 4 επιλογες (επιθεση, αμυνα...) τοτε συμφερει να το βαλουμε στο πολυ χαμηλο ωστε να μην καταναλωνουμε μεγαλο μερος της προπονησης. αν το βαλουμε μονο την ημερα του αγωνα δυστιχως δεν εχω βρει πως θα δουμε πως επηρεασε. αν το βαλουμε μερες πριν (π.χ. απο τοτε που μας λενε το ρεπορταζ για τα υπερ και τα κατα των αντιπαλων) τοτε εγω βλεπω καθαρα οτι παιζει ρολο το Workload γιατι αν το βαλεις ψηλα χανεις μεγαλυτερο μερος της δυναμης της προπονησης που παει για να παρεις τη νικη αφου προπονεις π.χ. την επιθεση. αν αντιθετα το βαλεις χαμηλα τοτε ρισκαρεις για τον αγωνα αλλα δεν χανεις τοση δυναμη απο την κανονικη προπονηση με αποτελεσμα μακροχρονια να εχεις μεγαλυτερη βελτιωση των ικανοτητων των παικτων σου. γνωμες;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καποτε ο Reoullas ειχε δωσει καποιες χρησιμες συμβουλες για τις 4 επιλογες πριν το ματς. εγω θα κατι λιγο διαφορετικο: αν θελω νικη και ειμαι καλυτερος στο υψος θα βαλω τις επιθετικες set pices, αν θελω νικη και μειονεκτω στο υψος θα βαλω attack moves (συνηθως κοιταω τους επιθετικους και τους dc του αντιπαλου για την κεφαλια και το αλμα τους), αν εχω κερδισει ενα αγωνα 2-0 και η ρεβανς ειναι δυσκολη στην εδρα του (τσαμπιονς) θα παιξω για την ισοπαλια και αν εχω υπεροχη στο υψος θα βαλω defend posit ενω αν μειονεκτω στο υψος θα βαλω defend set pieces. για γρηγορη αμυνα δεν εχω καταλαβει να μου λεει... γνωμες;
η απορια μου ειναι στο τελικο οπου εχω χασει 3 φορες. θελω νικη αλλα αυτο τι σημαινει οτι θα προπονησω σιγουρα επιθεση; μου γραφει λοιπον: determ avantage και agreis, flair, dribl, height disadvantage εγω Ολυμπιακος και αυτη Λιβερπουλ...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
ArxaioS_
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sat Apr 25, 2009 2:04 am
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK-Asteras Tr
Status: Bet_MaNiaC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια τι ειναι το team blend ? :|
   Μια ιστορια για την παοκαρα...    Απο το μικρόφωνο στα αποδυτήρια
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εκμαθηση των 1-3 τακτικων που εχεις βαλει να μαθαινουν και συνοχη παικτων.
το καλοκαιρι ξεμαθαινουν τα συστηματα και θελει απο την αρχη μεχρι να γεμισουν οι μπαρες. αναρωτιεμαι ακομα αν την ημερα του αγωνα βαλεις αλλη επιλογη (attack-defenc κ.λ.π.) πριν να γεμισουν οι μπαρες αν ειναι σωστο ή σε καθυστερει στην εκμαθηση του συστηματος.
επισης υπαρχουν αλλαγες που δεν μειωνουν τις μπαρες και αλλες που τις επηρεαζουν, π.χ. αν αλλαξεις το τεμπο και σωσεις το νεο συστημα που ειναι ιδιο με το παλιο σου αλλα πιο αργα ή πιο γρηγορα δεν θα ειναι γεματες.
θα επανελθω αν μπορεσω για τις αλλαγες τακτικης που δεν επηρεαζουν τις μπαρες (θα μπορουσε αραγε αυτο να βοηθησει πουθενα;)
λοιπον αν αλλαξεις το wasting time οι μπαρες δεν αλλαζουν και ας εχει σχεση με το τεμπο (το οποιο αν αλλαξεις κατα 1 κλικ αμεσως θα δεις στο νεο συστημα αν το σωσεις πεσμενη τη σχετικη μπαρα).
αν αλλαξεις το ποσο ανεβαζεις την αμυνα οι μπαρες δεν αλλαζουν και ας εχει σχεση με το closing
αν τους winger τους βαλεις απο suport attack οι μπαρες δεν αλλαζουν.
αν αντι για poacher βαλεις adv for, target (attack), complet for (attack), deep lying for (attack) οι μπαρες δεν αλλαζουν!
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”