Match Preparation

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
Post Reply
kram
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 415
Joined: Sat Jan 02, 2010 5:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ-Αστερας Τριπολης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδη ακομα ψαχνομαι με το καινουργιο manager και δεν μου εχουν πεσει ολα μαζεμενα στο match preparation διαλεγουμε τις οποιες διαταξεις θελουμε.μετα εχει τις αντιστοιχες καρτελες με το ποσο γνωστη ειναι στους παιχτες κτλ..ειμαι φαν του 4-5-1 και στην ομαδα μου εχουν familarity πολυ χαμηλο.Αυτο και τα υπολοιπα πως ανεβαινουν.με τον καιρο ή με τα παιχνιδια;
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

κ όσο περνάει ο καιρός κ φυσικά μέσα απο αγώνες..Επίσης παίζουν ρόλο κ οι αθλητικές εγκαταστάσεις.. (:
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Κυρίως με τον καιρό.
Γιατί πχ μπορεί το τρίτο σύστημα να μην το χρησιμοποιείς ποτέ, παρόλα αυτά το blend ανεβαίνει :wink:
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
gs1992
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 330
Joined: Thu May 07, 2009 12:03 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Chelsea,Real Mad
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο Match preparation απλα επιλεγουμε τα συστηματα που θελουμε? Γιατι απ οτι ειδα δεν σου δινει καμια αλλη επιλογη οσον αφορα τα team / player instructions.. Με λιγα λογια δεν εχω καταλαβει ακριβως τι κανει το match preparation ... Αν μπορει καποιος ας εξηγησει..
Σε γνώρισα από παιδί μικρό...
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Μπορείς να φτιάξεις την δικιά σου τακτική με τις εντολές σου, να την αποθηκεύσεις και να την βάλεις μετά στο match preparation.
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Παντως, το Special Focus Area αποτι εχω κτλβει αφορα μονο το επομενο ματς....
Reoullas
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας κι απο εμενα. Επιδη βλεπω οτι υπαρχουν ορισμενα θεματα με την προετοιμασια του παιχνιδιου, θα δωσω μερικες πληροφοριες για να γινουν ποιο ξεκαθαρα τα πραγματα.

1. Ολες οι επιλογες εκτως απο το μπλεντ, ειναι μονο για πριν απο τον αγωνα. Αν ας πουμε παιζετε με μια μεγαλη ομαδα, βαζετε να δουλεπσουν αμυνα για να εχετε περισοτερο ελεγχο. Το μπλεντ μπορειτε να το βαζετε μετα απο καθε αγωνα και μεχρι 3 μερες πριν τον επομενο για να μαθαινουν οι παικτες να δουλευουν σα συνολο.

2. Αν ο κατασκοπος σας λεει οτι εχουν οι αντπαλοι ψιλους παικτες καλο θα ηταν να δουλεψετε αμυνα στα στημενα για να μη φατε 4 γκολ απο τα ντερεκια του αντιπαλου.

3. Αν ο κατασκοπος σας λεει οτι δεν εχουν γρηγοπη αμυνα οι αντιπαλοι σας, δουλεψτε επιθεση για να κανετε τον αντιπαλο τερματοφυλακα να ψαρεψει 3 μπαλακια στα πρωτα 30 λεπτα.

Αυτα απο εμενα. Ελπιζω να βοηθησα.
Spoiler: show
Η Ελλαδα οτι και να ψηφισουμε δεν αλαζει. Ας ψηφισουμε λοιπον ολοι για καλυτερο ποδοσφαιρό :wink:
gs1992
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 330
Joined: Thu May 07, 2009 12:03 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Chelsea,Real Mad
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χρησιμες οι συμβουλες Tazz και Reoullas.Ευχαριστω!
Σε γνώρισα από παιδί μικρό...
leriban
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Tue Aug 19, 2008 12:29 pm
Football Manager της ομάδας: real madrid- PAO
Αγαπημένη Ομάδα: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχω ενα προβληματακι...τους εχω βαλει να δουλευουν το attacking moves και τωρα δεν μπορω να το βγαλω.ξερει κανενασ τι παιζει?
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

leriban wrote:εχω ενα προβληματακι...τους εχω βαλει να δουλευουν το attacking moves και τωρα δεν μπορω να το βγαλω.ξερει κανενασ τι παιζει?
για bug ακουγεται. εμενα αλλαζουν ολα κανονικα
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
Dj Chris-t
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Mon Mar 17, 2008 8:14 pm
Football Manager της ομάδας: P.A.O.K. FC
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Ας πει κάποιος στο Ζαγοράκη να πάρει για προπονητή την λουλου thanasis10!
Location: Σαλλλονικα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζοντας το demo, νομίζω πως το Match Preparation είναι μια πολύ καλή προσθήκη.

- Βλέπεις κατά το πόσο η ομάδα σου είσαι σε θέση να δουλέψει με βάση κάποια συγκεκριμένα tactics (πχ πως ειναι το passing game στο formation που χρησιμοποιείς συχνά) και μπορείς να στήσεις καλύτερα την ομάδα.

- Χρησιμοποιώντας ένα μόνο πλάνο στο match preparation, ή ομάδα αρχίζει να βελτειώνει το παιχνίδι της με στάνταρ τακτική. Αφού φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο μπορείς να αλλάξεις λίγα πράγματα σε μία νέα τακτική, και μέσω του preparation να βελτειωθεί το παιχνίδι την ομάδας σου ακόμη περισσότερο. Π.χ. αφήνεις τα πάντα ίδια και αλλάζεις το passing (από short σε long). Έτσι η ομάδα σου μαθαίνει με το ίδιο σύστημα να μπορεί να παίζει και με μακρυνές μπαλιές... Έτσι, όταν σε κάποιο παιχνίδι θα χρειαστεί να παίξει ο ομάδα με μακρυνές μπαλίες στο συγκεκριμένο παράδειγμα, θα είναι σε θέση να το κάνει!

Παρομοίως αλλάζεις άλλες τακτικές ώστε να μπορείς να αλλάζεις το στήσιμο της ομάδας σου κατά την διάρκεια του παιχνιδιού.

Μειονέκτιμα:
Έχεις μόλις 100% να μοιράσεις ανάμεσα σε Training, Match Preparation και ενδεχόμενως και σε Individual Training, Preferred move & Position! Στην ουσία αναγκάζεσαι να μην βάλεις και τα 3 τελευταία σε ένα παίκτη παρα μόνο 1 ή 2.
Παίξτε τώρα το πιο εκπληκτικό ιντερνετικό παιχνίδι, το eRepublik και βοηθήστε την Ελλάδα να γίνει η δυνατότερη χώρα στο Νέο Κόσμο!

http://www.erepublik.com/en/referrer/Cataphract
No4h
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Thu Mar 12, 2009 6:05 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποσο πρεπει να ειναι το workload του preparation match?Ξεκινησα τη χρονια και προς το τελος της προετοιμασιας αρχισα να το ανεβαζω μεχρι Very high.Αφου ειχαν φτασει σε ικανοποιητικο επιπεδο ολες οι μπαρες τοτε το κατεβασα σταδιακα μεχρι το low.Αποτελεσμα οι μπαρες να ξαναπεσουν.Απο τοτε το εχω τουλ average,πιο συχνα στο high.Το προβλημα ειναι αυτο που ειπε Dj Chris-t.Οτι χρειαζεσαι να μοιρασεις οσο το δυνατον καλυτερα το workload σε preparation match και training(general,individual,preferred move).
leriban
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Tue Aug 19, 2008 12:29 pm
Football Manager της ομάδας: real madrid- PAO
Αγαπημένη Ομάδα: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sidereal wrote:
leriban wrote:εχω ενα προβληματακι...τους εχω βαλει να δουλευουν το attacking moves και τωρα δεν μπορω να το βγαλω.ξερει κανενασ τι παιζει?
για bug ακουγεται. εμενα αλλαζουν ολα κανονικα

εμενα παλι δεν αλλαζουν με τιποτα...μεχρι καποια στιγμη αλλαζαν...τι να πω μπορει να ειναι και αυτο που λεσ. bug
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Βαλτε να το κανει ο ασισταντ τουλχιστον :(
leriban
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Tue Aug 19, 2008 12:29 pm
Football Manager της ομάδας: real madrid- PAO
Αγαπημένη Ομάδα: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ballas38 wrote:Βαλτε να το κανει ο ασισταντ τουλχιστον :(
ακυρο τελικα....δικια μου χαζομαρα.... αντι να βαλω το καλοκαιρι τον assistant να κλεινει φιλικα τον εβαλα να κανει το match preparation...γι αυτο δεν αλλαζε!!!
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”