Attacking-Overload: Λειτουργεί σε κανέναν;

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
Post Reply
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωπικά όχι απλώς δε μου λειτουργεί,αλλά αν π.χ το βάλω στο 60',ενώ χρειάζομαι γκολ όχι απλώς δεν δημιουργώ φάσεις,αλλά δέχομαι κιόλας.

Λειτούργει άμεσα σε κανέναν αυτή η επιλογή;
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Απεναντι σε ομαδα που παιζει ταμπουρι παιξε Control! Attacking βαλε αφου βαλεις το 1ο!
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ίδιο και σ'εμένα συμβαίνει...Δεν μπορώ να πω οτι μου δημιουργούν φάσεις αλλά συνήθως πάει ''μονορούφι'' απο το 60' στο 90' χωρις καμια φάση και ας εχω ανεβάσει τους πάντες μπροστά!!!
Νομιζω ειναι αφύσικο να συμβαίνει πάντως και μη ρεαλιστικό...
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μα ρε Μιτσάκο joga bonito την είδαμε??....Είναι δυνατόν να παίζει από το 60' πχ Overload?
Αυτό είναι από το 80' και μετά όταν δεν υπάρχει άλλη επιλογή και λύση....θέλω να πω ότι εφόσον πιέζεις τους παίκτες από τόσο νωρίς να βγούνε γιουρούσι ή gung ho που έλεγαν και παλαιότερα νομίζω είναι σαφές ότι θα αφήσουν χώρους, θα ξεχάσουν να μαρκάρουν και εν τέλει παίζει και να αρπάξουνε κανένα μπαλάκι....καλύτερα attacking παρά overload από τόσο νωρίς....

Τώρα το attacking εμένα προσωπικά μου λειτουργεί τέλεια και σε πολλά ματς παίζω με αυτό στα 60 από τα 90 λεπτά του ματς ως μόνιμη κατεύθυνση της ομάδας....

Μπας και φταίει το σύστημα? Αν παίζει με 5 αμυντικούς πως να επιτεθούν?
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε αρχηγέ δεν είμαι πρωτάρης στο ΦΜ σιγά μη βάζω all out attack/overload από το 60,είπαμε. :P

Απλώς ενώ η ομάδα σε όλο το ματς δημιουργεί φάσεις,αλλά όχι αρκετές για να σκοράρουμε ε,όταν πετάω το attacking & προς το τέλος το overload,πάει σερί το ματς στη λήξη.

Αμυντικογενές θέμα δεν υπάρχει,πάντα στις ομάδες μου επιλέγω επιθετικά στυλ.Το πρόβλημα το παρατηρώ με τις ομάδες που ταμπουρώνονται.Και Look for overlap βάζω ας πούμε,και να δουλεύουνε τη μπάλα στην περιοχή,και να σουτάρουνε στην 1η ευκαιρία,αφαιρώντας τότε την επιλογή να πηγαίνει η μπάλα στην περιοχή και απόλα.

Ισως δοκίμαζα τη συμβουλή του Ρένου να το άφηνα στο control. :-k
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μην αρκείσαι μόνο σε εντολή στην ομάδα, αλλά και σε τρόπο ανάπτυξης. Το attacking μπορεί να συνοδευτεί με ένα "press higher - exploit middle "
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8490
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Βασικά το overload για να το παιξει η ομάδα σε οποιαδήποτε στιγμή πρεπει να εχει φοβερή τεχνική και να ειναι πολύ καλύτερη από τον αντίπαλο αφου το tempo και width ειναι τέρμα. Οι παίχτες κανουν ανετα λάθη και εχουν τεράστια κενα μεταξύ τους...
User avatar
chris1561985
Amateur
Amateur
Posts: 247
Joined: Tue Sep 21, 2010 12:22 pm
Football Manager της ομάδας: Brighton
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

μαγκες το ματς απο το πρωτο λεπτο μεχρι το τελευταιο overload το παιζω...και μην μου πειτε οτι δεν πιανει γιατι μολις βγηκα πρωτος κ ανεβηκα κατηγορια.. :-P
viewtopic.php?f=38&t=30934
nightfall2k5
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Tue Sep 30, 2008 6:25 am
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια χαρά παίζει το αττακινγκ 4 χρονιες με παοκ μονο αυτο παιζω. Τις 3 πηρα πρωταθλημα. Εξωτερικο ειναι ακομη ποιο ευκολο γιατι μπορεις να παρεις καλυτερους αμυντικους.

Βαλε :press higher, στεισε τους αμυντικους σωστα (πηγαινε στα cb, και βαλε freedom τερμα αριστερα, το ιδιο με pressing και mentality), για το υπολοιπο team orders (στα γενικα): tackling hard, passing direct, ανεβασε το defence line οταν παιζεις με ομαδες που εχουν αργους επιθετικους και απολαυσε. Επισης χρειαζεσαι γρηγορoυς dr/dl να κλεινουν τις τρυπες.

Βεβαια αν οι αμυντικοι/κεντρικοι-κοφτες σου δεν χαμπαριαζουν θα τρως γκολακια για πλακα. Εγω παντως παω μαμιοντας καθε σεζον με 4-2-4 (η 4-4-2 οπως θες δες το, εχω 2 εξτρεμ και 2 επιθετικους :D ), παντα τρωω τα λιγοτερα γκολ και παντα βαζω τα περισσοτερα.


Το overload ειναι επικινδυνο. Δες ποια μερια του αντιπαλου μπαζει, βαλε focus passing προς τα εκει, rigid φιλοσοφια, και μετα overload. Φτιαξε την αμυνα σου καταλληλα, θες γρηγορους αμυντικους με καλο anticipation για overload αλλιως θα τρως γκολ για πλακα.
Hawkeye
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Mon Dec 29, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Λαγονησι
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

εμενα μου εχει δουλεψει ρολοϊ το overload....με εχει σωσει πολλες φορες!Το χρησιμοποιω οταν ειμαι στο Χ απο το 75 και μετα....
Ας σταματησει επιτελους η παραποιηση της ελληνικης ιστοριας κ μυθολογιας.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!
User avatar
Thodoris213
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 374
Joined: Thu May 22, 2008 3:51 pm
Football Manager της ομάδας: Kavala, PAOK, Leeds, Dortmund
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ με ΠΑΟΚ και γενικά με όλες τις ομάδες παίζω 4-2-3-1 και με Control. Βάζω very fluid, short pass, press high,crossing drill και τώρα το σκέφτομαι μήπως το πάω σε more roaming, αυτό εξαρτάται απο το ματς βέβαια. Για attacking και overload δεν ξέρω όποτε τα βάζω αντιμετώπιζω ψιλοπροβλήματα στην άμυνα και με το 2ο παθαίνω αυτο που είπε και ένας άλλος φίλος, δλδ δεν κάνω ούτε επίθεση μέχρι το τέλος.
Ακόμα και μια κοινωνία ηλιθίων είναι ταξική. Έτσι ένας ηλίθιος πλούσιος είναι απλά πλούσιος ενώ ένας ηλίθιος φτωχός είναι απλά ηλήθιος. *Αρκάς

https://www.facebook.com/pages/PAOK-Fan ... ef=tn_tnmn PAOK Fan Page

https://www.facebook.com/pages/%CE%9D%C ... 070?ref=hl ΝΕΟ ΓΗΠΕΔΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΤΩΡΑΑΑ !!!
User avatar
captain9421
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: αεργος
Αγαπημένη Ομάδα: aek
Status: φοιτητικη ζωη
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω παιζω με την sporting 4-3-3 overload-very fluid και παω -traino
redeagle
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Mon Oct 25, 2010 6:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχει δίκιο ο φίλος που έγραψε οτι δεν λειτουργεί. Όσες φορές το έχω βάλει (στα τελευταία λεπτά φυσικά) οχι μόνο δεν λειτουργεί αλλά πάει και τελειώνει τον αγώνα χωρίς καμιά φάση να γίνεται ούτε απο μένα ούτε απο την αντίπαλη ομάδα.
ale_13
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 575
Joined: Tue Aug 26, 2008 2:47 am
Football Manager της ομάδας: Everton F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Liverpool,Juve,Valencia
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και εγώ προσωπικά το overload δεν το έχω και ως καλύτερη λύση!
Θα συνιστούσα πιο πολύ το Control - Very Fluid και έτσι δημιουργούνται και περισσότερες φάσεις,άρα και πιο πολλές ευκαιρίες για γκολ. :wink:
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”