Παιχνιδι απο τον αξονα ή απο πλαγια.

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
Post Reply
topmanager
Amateur
Amateur
Posts: 125
Joined: Wed Nov 09, 2005 12:47 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα.

Ηθελα να ρωτησω οταν θελω να παιξω απο τον αξονα (καθετο ποδοσφαιρο) και κατω η μπαλα (short), τι instructions πρεπει να χρησιμοποιω? (εννοω τα touchline instructions). Καθως οταν θελω να παιξω απο τα πλαγια και με σεντρες.


Ευχαριστω και παλι Χρονια Πολλα,
RedWhite83
Trialist
Trialist
Posts: 98
Joined: Thu Feb 05, 2009 3:07 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα και χρόνια πολλά....

Αν θέλεις να πάρεις το κέντρο και να παιξεις απο τον άξονα,η επιλογή exploid the middle ειναι η ενδεδειγμένη...Επισης και το playing narrower βοηθάει ώστε να μενουν οι γραμμές πιο κλειστές και οι πάσες πιο κοντινές...

Αν τώρα θες να παιξεις παιχνιδι απο τα πλάγια επιλέγεις το play wider καθώς και το look for overlap ώστε να ανεβαινουν περισσότερο τα μπακ σου και να δημιουργουν ρήγματα.

Προσωπικά όταν έχω τα D R/L μου σε full buck και support,ο dmc μου ειναι defensive midfielder σε ρόλο support (συνηθως).Αν όμως επιλεγω να παίξω απο τα άκρα και πρέπει να ανεβάσω τα μπακ μου,τότε ο dmc μου μετατρέπεται σε άνκορμαν ώστε να βοηθάει στις τρύπες που αφήνουν τα μπακ.
Μας λένε άρρωστους τρελλους,
μας λένε μανατζερικούς..
Λένε δεν ειμαστε,καλά,
λένε δεν έχουμε μυαλο,
δεν έχουμε όσιο κι ιερο...

Μα οτι ο κοσμος και να πει,
ρε δεν μας καιγεται καρφί...
Ποιος ειναι ο λόγος για να ζεις,
αν δεν ποστάρεις στο fmgreece,
αν δεν ποστάρεις στο fmgreece1

Στο σπιτι μου την επεσα,
την γκομενα την εστησα.
Και με τον Ολυμπιακό,
θα πάρω διηπειρωτικο,
θα πάρω διηπειρωτικό...

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ:
Romeo n' Julliette http://fmgreece.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=258&t=32160
topmanager
Amateur
Amateur
Posts: 125
Joined: Wed Nov 09, 2005 12:47 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση. Επισης στο παιχνιδι απο τα πλαγια εχω την εντυπωση οτι βαζουμε και το exploit from flanks.
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το play narrower σημαινει οτι οι παιχτες θα ειναι κοντα ο ενας στον αλλον κατα πλατος του γηπεδου, οχι κατα μηκος. Για να εχεις κοντα τις γραμμες σου πρεπει να φτιαξεις σωστα το mentality των παιχτων σου.
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”