Αλλαγες κατα την διαρκεια του αγωνα

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
hliasleventis
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Thu Dec 03, 2009 7:44 pm
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα με ενδιεφερε να μαθω πως λειτουργειτε κατα την διαρκεια του αγωνα και με πιο σκεπτικο κανετε τις αλλαγες σας... πχ προτηματε να βγαλετε εναν παιχτη που γυρο στο 60 -70 εχει condition 70% και κατω αλλα πεζει 7 + η θα βγαλετε εναν αλλον παιχτη που το condition einai 80% + αλλα πεζει 5 εως 6,5 ?
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ανάλογα φιλε μου. Αν αυτος που παιζει 5 συνεχισει να παιζει 5 μετα το team talk στο ημιχρονο τοτε παει αποδυτηρια πριν το 55 :D
Δοκίμασε παντως να του αλλαξεις ρόλο (πχ ο φουστερ σε ενα ματς επαιζε 5.7 με ρολο attacking midfielder και μου το που τον γυρησα inside forward ανεβηκε στο 6.5 και κόλλησε και ενα μπαλακι). Αν δεις οτι δεν αποδιδει και μετα την αλλαγη ρόλου, στειλτον για μπανακι...
Τωρα οσο για το condition που ειπες αυτο παει αναλογα με την ροη του ματς. Αν νικας π.χ. τον βγαζεις για να μην τον πεθανεις και για να παιξει και λιγο ο κλαψιαρης παγκιτης :D Αν ομως χανεις η δεν εχεις το αποτελεσμα που θες και ο παιχτης με χαμηλο condition ειναι παιχτης που μπορει να αλλαξει το ματς με μια ενεργεια η μια πασα τοτε κρατα τον μεσα. Αλλα ο βασικος παραγοντας που παιρνω τετοιες αποφασεις ειναι η ροη του ματς και η κρισιμοτητα του.
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
hliasleventis
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Thu Dec 03, 2009 7:44 pm
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sidereal wrote:Ανάλογα φιλε μου. Αν αυτος που παιζει 5 συνεχισει να παιζει 5 μετα το team talk στο ημιχρονο τοτε παει αποδυτηρια πριν το 55 :D
Δοκίμασε παντως να του αλλαξεις ρόλο (πχ ο φουστερ σε ενα ματς επαιζε 5.7 με ρολο attacking midfielder και μου το που τον γυρησα inside forward ανεβηκε στο 6.5 και κόλλησε και ενα μπαλακι). Αν δεις οτι δεν αποδιδει και μετα την αλλαγη ρόλου, στειλτον για μπανακι...
Τωρα οσο για το condition που ειπες αυτο παει αναλογα με την ροη του ματς. Αν νικας π.χ. τον βγαζεις για να μην τον πεθανεις και για να παιξει και λιγο ο κλαψιαρης παγκιτης :D Αν ομως χανεις η δεν εχεις το αποτελεσμα που θες και ο παιχτης με χαμηλο condition ειναι παιχτης που μπορει να αλλαξει το ματς με μια ενεργεια η μια πασα τοτε κρατα τον μεσα. Αλλα ο βασικος παραγοντας που παιρνω τετοιες αποφασεις ειναι η ροη του ματς και η κρισιμοτητα του.

δεν μιλαω για εναν συγκεκριμενο παιχτη οτι πεζει παντα 5 για να του αλαξω το ρολο.. στο ενα ματσ τυχενει ο κεντρικος , στο επομενο ο επιθετικος και παει λεγωντας.. μπορει οχι 5 αλλα ισως πεζει 6 και οι αλοι να πεζουν 7 και... αν ενας απο τους αλους εχει χαμηλοτερο cond kai αυτος με το 5ρι η 6ρι εχει καλο τι θα κανατε? μιλαω αν το ματσ ηταν στο 0-0 η 1-0 , δλδ ρευστο ακομα .
Dj Chris-t
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Mon Mar 17, 2008 8:14 pm
Football Manager της ομάδας: P.A.O.K. FC
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Ας πει κάποιος στο Ζαγοράκη να πάρει για προπονητή την λουλου thanasis10!
Location: Σαλλλονικα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο ρευστό ματς δεν θα ρισκάρεις να βγάλεις ένα παίκτη που σου παίζει καλά για να τον ξεκουράσεις.. Κοιτάς να πάρεις το ματς. Το 70% δεν είναι απαραίτητα κακό condition (εξαρτάται από τον παίκτη, δεν αναπληρώνουν όλοι το condition με τον ίδια ρυθμό).

Σου προτείνω σε τέτοια ματς να τους κρατάς μέσα του "κουρασμένους" και μετά απλά δώστους καμιά παραπάνω μέρα rest...
Παίξτε τώρα το πιο εκπληκτικό ιντερνετικό παιχνίδι, το eRepublik και βοηθήστε την Ελλάδα να γίνει η δυνατότερη χώρα στο Νέο Κόσμο!

http://www.erepublik.com/en/referrer/Cataphract
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Γενικότερα οι αλλαγές είναι ανάλογα τον μάνατζερ/user.

Προσωπικά αν κερδίζω σε ένα εύκολο ματς με διαφορά θα βγάλω κάποιον με χαμηλότερο condition από τον μέσο όρο για να τον ξεκουράσω ή από νωρίς θα δώσω συμμετοχή σε έναν μικρό.

Αν πάλι χάνω θα βγάλω έναν παίκτη που δεν προσφέρει για να βάλω κάποιον που μπορεί θεωρητικά να προσφέρει και είναι πιο ξεκούραστος.Αν κερδίζω σε ένα ντέρμπι και θέλω να κρατήσω το αποτέλεσμα θα βάλω έναν αμυντικογενή παίκτη.

Συνήθως αλλάζω παίκτες που έχουν condition χαμηλότερο του 75-80% και παίκτες με κακή απόδοση.


Είναι και κάτι αγώνες που δεν θες να αλλάξεις κανέναν -doublekiss
Dj Chris-t
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Mon Mar 17, 2008 8:14 pm
Football Manager της ομάδας: P.A.O.K. FC
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Ας πει κάποιος στο Ζαγοράκη να πάρει για προπονητή την λουλου thanasis10!
Location: Σαλλλονικα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

thanasis10 wrote: Είναι και κάτι αγώνες που δεν θες να αλλάξεις κανέναν -doublekiss
+1 :D
Παίξτε τώρα το πιο εκπληκτικό ιντερνετικό παιχνίδι, το eRepublik και βοηθήστε την Ελλάδα να γίνει η δυνατότερη χώρα στο Νέο Κόσμο!

http://www.erepublik.com/en/referrer/Cataphract
User avatar
nir_8
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3357
Joined: Fri Apr 18, 2008 2:54 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός, Juventus, Νηρέας
Location: ??????
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ σπάνια θα βγάλω παίχτη με condition>65..

Κυρίως, κοιτάζω την απόδοση του παίχτη, τη γενική συνεισφορά του και το κατά πόσο μπορεί να αλλάξει την πορεία ενός αγώνα..Ένα απλό παράδειγμα, από την πραγματική ζωή είναι ο Σισσέ..Δεν νομίζω πως αν το σκορ ειναι 0-0, 1-2 ή ακόμη και 1-0 τολμάει ο προπονητής να το βγάλει, όσο κουρασμένος και να είναι..

Τώρα, εάν είμαι μπροστά με πολλά γκολ, σαφώς και θα κάνω το rotation μου, ανεξαρτήτως condition..Θα δώσω ευκαιρία σε κάποιον πιτσιρικά, που έχω στον πάγκο..

Γενικότερα, οι αλλαγές μου γίνονται κάπως έτσι:

45'-55': Σπάνια θα κάνω αλλαγή σε αυτό το χρονικό διάστημα..Μόνο, αν είμαι η καλύτερη ομάδα και είμαι πίσω, θα περάσω ένα δεύτερο επιθετικό.(Πάντοτε παίζω με 1)

55'-80': Εδώ κάνω τις αλλαγές μου, σχεδόν πάντα..Σε ΚΑΘΕ αγώνα, η μια αλλαγή μου είναι ένας παίχτης από το κέντρο..Για φρεσκάρισμα, νέες "ιδέες" στην κυκλοφορία ή βοήθεια στο ανασταλτικό κομμάτι..Οι άλλες θα είναι αλλαγές παιχτών που δεν ικανοποιούν ή φαίνεται ότι δεν ταιριάζουν στο στυλ του αγώνα..

80'-90': Πολύ σπάνια..Κυρίως, για να "ξεκλέψω" λίγο χρόνο ή σε κατάσταση ανάγκης να περάσω έναν παίχτη με επιθετικά προσόντα ή το αντίθετο..
Image
trake
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 273
Joined: Sun Jan 17, 2010 8:46 am
Football Manager της ομάδας: πολλες και διαφορες
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
Status: κολησαααα λεμε :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω ειμαι υπερ των αλλαγων απο το ημιχρονο τουκλαχιστον για της 2 απο τις 3, βγαζω εξω ευκολα στο ημιχρονο καποιον αμυντικο με κιτρινι καρτα γιατι συνιθως γινεται κοκκινη η καποιον που ειναι τραγικος γυρω στο 5 η καποιον που εχει πεσει η κατασταση του κατω απο το 70%,την τριτη την κανω κατα το 70-80 συνηθως καποιον επιθετικο ι μεσο για να ξεκουρασω η να αλλαξω τη ροη του αγωνα,αμα δεν εχει προηγηθει αναγκαστικη αλλαγη φυσικα -ksaplwstra
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ FM ΠΑΙΧΤΕς ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 :p
http://WWW.GREEKTUBE.ORG
Image

Image

Image
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

thanasis10 wrote:Γενικότερα οι αλλαγές είναι ανάλογα τον μάνατζερ/user.

Προσωπικά αν κερδίζω σε ένα εύκολο ματς με διαφορά θα βγάλω κάποιον με χαμηλότερο condition από τον μέσο όρο για να τον ξεκουράσω ή από νωρίς θα δώσω συμμετοχή σε έναν μικρό.

Αν πάλι χάνω θα βγάλω έναν παίκτη που δεν προσφέρει για να βάλω κάποιον που μπορεί θεωρητικά να προσφέρει και είναι πιο ξεκούραστος.Αν κερδίζω σε ένα ντέρμπι και θέλω να κρατήσω το αποτέλεσμα θα βάλω έναν αμυντικογενή παίκτη.

Συνήθως αλλάζω παίκτες που έχουν condition χαμηλότερο του 75-80% και παίκτες με κακή απόδοση.


Είναι και κάτι αγώνες που δεν θες να αλλάξεις κανέναν -doublekiss
Ό,τι είπε ο φίλος ισχύει και για μένα. Αλλά πολύ σπάνια εγώ άμα παίζουν όλοι τέλεια δεν κάνω καθόλου αλλαγές γιατί δεν μου πάει η καρδιά :D
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1.βγαζω αυτους που εχουν κιτρινη (αν την εχει παρει στο πρωτο ημιχρονο περιμενω μεχρι το ημιχρονο, αν την παρει στο 2ο τον βγαζω αμεσως, αν ειναι επιθετικος βαζω μπορει να μην τον βγαλω και να βαλω easy taklin και προσευχομαι να μην παρει και 2η).
2. βγαζω κουρασμενους (αμα σκιζουν το καθυστερω περισσοτερο)
3. βγαζω αυτους που δεν αποδιδουν αν εχω ακομα αλλαγες απο τις αλλες δυο περιπτωσεις.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”