Τακτική αντεπίθεσης

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
gosom
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Nov 11, 2010 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα,

θα ήθελα να συζητήσουμε πως μπορούμε να φτιάξουμε μια τακτική για γρήγορες αντεπιθέσεις ως βάση τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναικό.

Η ομάδες αυτές είναι φαβορί και πρέπει να κερδίζουν όλα τα ματς. Ακόμα οι ύπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος είναι σχετικά πολύ χαμηλότερου δυναμικού εκτός απο Αρη,Αεκ,Παοκ.

Θυμαστε το τσουκου τσουκου μπολ? Θυμαστε τα 1-0 του Μαρκαριαν?Θυμαστε τη Βαλενθια με Κουπερ?
Θελω μια τακτική με την οποία η ομάδα θα αμύνεται μαζικά και θα βγαίνει γρήγορα στην αντεπίθεση .

Γενικά πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολη τακτική στη δημιουργία της.

Πως θα παίξουμε 4-4-2,ρόμβο,4-5-1,5-3-2,4-2-3-1 ?

Τι mentality θα έχει η ομάδα?
Έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές χάνω από μακρινά σουτ...πως θα περιορίσω τον αντίπαλο απλά σε ακίνδυνη κατοχή με όλους τους διαδρόμους και τα σουτ κομμένα?

Νομίζω θα ήταν μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Θα ήταν ωραίο να μην ανεβάσουμε έτοιμη τακτική αλλα να συζητήσουμε και να δημιουργησουμε την τακτικη (αν γινεται) εδω ολοι μαζί.

Φιλικά ,
Γιώργος
GonZaLeZ_GR
Manager
Manager
Posts: 4966
Joined: Tue Nov 08, 2005 10:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στο ΦΜ10 είχα φτιάξει μία τέτοια τακτική που πραγματικά στις αντεπιθέσεις δεν παιζόμουν κάνοντας μεγάλη πορεία με την Σαντερλαντ.Πραγματικά γούσταρα να βλέπω την ομάδα μου :D

Έπαιζα με 4 αμυντικούς,1 αμυντικό χαφ,2 εξτρέμ,2 δεκάρια και έναν επιθετικό.
Το αμυντικό χαφ ήταν σκυλί(Annan,Cana,Cattermole) ,δεν είχα τόσο καλά εξτρεμ (αριστερά Pedersen,δεξία έβαζα τον Henderson),δεκάρια και επιθετικό που έβγαζαν φωτιά (Milevski,Cambell) και δεν θυμάμαι ποιους άλλους :wink:

Έπαιζα με Counter,Rigid απ όσο θυμάμαι με Zone άμυνα και πίεση παντού... Αν θες περισσότερες πληροφορίες να ανοίξω το φμ10 να δω αν έχει μείνει κάτι 8)
gosom
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Nov 11, 2010 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2 δεκάρια και πίεση? Μα στην αντεπίθεση θεωρητικά πρέπει να κλεινουμε χωρους.
Το κεντρο σου πρεπει να ειναι αδειο αν καταφερουν να σπασουν των ΑΜ.
GonZaLeZ_GR
Manager
Manager
Posts: 4966
Joined: Tue Nov 08, 2005 10:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

edit:Δεν άντεξα το άνοιξα το save :D

Αποτελέσματα 2ης σεζόν.
http://uimgz.com/i/Z9S7J9k7U4.jpg
http://uimgz.com/i/P2M7f1q9a5.jpg

Βαθμολογία(Χτυπούσα πρωτάθλημα αλλά στο τέλος είχα πολλούς τραυματισμούς,μικρό ρόστερ και δεν άντεξε η ομάδα)
http://uimgz.com/i/l1i8c3G7U7.jpg

Tακτική
http://uimgz.com/i/y1h7C2s3b0.jpg


Δοκίμασε την στα φιλικά και σε 2-3 επίσημους αγώνες,σε μένα δούλεψε καταπληκτικά.
gosom
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Nov 11, 2010 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου τα αποτελέσματα είναι πάρα πολύ καλα.

Τα mr ,ml τι είναι? wide midfielders?

βάλε αν μπορείς και οδηγίες παικτών.

Γενικά με το press more + agressive tackling η ομάδα χάνει το σχήμα της .

Θα ήθελα να δημιουργήσω μια τακτική όπου θα κλεινω τους χορους .
Περα τον αποτελεσματων ποιες θα ηταν οι καταλληλες οδηγιες?
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκιμασε στο formation να παιξεις με 4 στην αμυνα. το ενα dc να ειναι ball playing defender .

2 παιχτες στην θεση του DM ο ενας anchor man και ο αλλος deep lying play maker.

2 wide midfielders.

ενα am σε inside forward ή trequartista

ενα st σε target man ή deep lying forward ή poacher. Αν επιλεξεις target man πρεπει να ειναι γρηγορος και δυνατος και το target man suply να ειναι run onto ball.

Για να κλεισεις χορους παιξε narrow

Οσο αναφορα τo ποιος θα ειναι support, ποιος attack και ποιος auto.....πειραματισου
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
gosom
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Nov 11, 2010 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sidereal αυτά που προτείνεις σωστά φαίνονται.

Θα έλεγα να πάω σε ένα 4-4-1-1:

very rigid
counter
direct passing ή short ??????
default press ή stand off ?????
default creative freedom
stick to position

GK:Goalkeeper/defense
dr/dl:Fullback/support
dc:ball playing
dc:defender/stopper
dmc:defensive midfield/defend
dmc:deep lying playmaker/support
mr/ml:wide midfielder/support ή devensive wingers ???
amc:inside forward /support
sc:poacher

Πως σας φαίνετε? Έχει εφαρμόσει κάποιος κάτι παρόμοιο?
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gosom wrote:sidereal αυτά που προτείνεις σωστά φαίνονται.

Θα έλεγα να πάω σε ένα 4-4-1-1:

very rigid
counter
direct passing ή short ??????
default press ή stand off ?????
default creative freedom
stick to position

GK:Goalkeeper/defense
dr/dl:Fullback/support
dc:ball playing
dc:defender/stopper
dmc:defensive midfield/defend
dmc:deep lying playmaker/support
mr/ml:wide midfielder/support ή devensive wingers ???
amc:inside forward /support
sc:poacher

Πως σας φαίνετε? Έχει εφαρμόσει κάποιος κάτι παρόμοιο?
σε τακτικες αντεπιθεσεις το passing πρεπει να ειναι direct η στο mixed αλλα και παλι ο κερσορας να ειναι αρκετα κοντα στο direct.

το pressing αστο στο default και ρυθμησε το closing down ξεχωριστα για τον καθε παιχτη. εγω βαζω τον am και τον st να πρεσαρουν πολυ μηπως κλεψουν καποια μπαλα αλλα μονο οταν βλεπω οτι οι αντιπαλοι αμυντικοι εχουν χαμηλα αccelaration, concentration, passing, decisions, composure. αν ο αντιπαλος dc ειναι πχ ο terry δεν τον πρεσαρω τοσο πολυ γιατι εχει την δυνατοτητα να σπασει το πρεσινγκ ανετα.

για τους πλαγιους χαφ το defensive winger θα ηταν ιδανικο ειδικα οταν τα πλαγια back σου τα εχεις σε support. Δυστυχως παιχτες που μπορουν να ανταποκριθουν καλα στην θεση του defensive winger ειναι ελαχιστοι :( οποτε κρατα τα ακραια μπακ σε defend και βαλε τους ακραιους χαφ σε support.

Οταν ξερεις οτι θα φας λιωσιμο απο τον αντιπαλο π.χ. παιζεις εκτος εδρας με μεγαλη ομαδα προηγησε και σου λεει ο assistant οτι ο αντιπαλος εχει ανεβασει πολυ τους παιχτες του (οpposition is pushing players forward) τοτε γυρνα το strategy sto defend η ακομα και στο contain σε extreme περιπτωσεις και απο το touch line instruction πες τους pass to space.
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
gosom
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Nov 11, 2010 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασα να παίξω έτσι με την διαφορά ότι οι αμυντικοί ειναι Central Defenders και οι δυο, διοτι δεν εχω καποιον καλο για ball playing .

Γενικά η τακτική πήγε πολύ καλά και έκανα 6 συνεχομενες νικες σε κυπελλο και πρωταθλημα ( μαλιστα ΑΕΚ Εντοσ και ΠΑΟΚ εκτος).
Δημιουργουσα ευκαιριες κυριως απο τα πλαγια και βασικός σκόρερ ήταν ο ΑΜC (Fuster).

Ομως παλι ημουν ευαλωτος σε μακρινα σουτ(εκτος περιοχης). Δεχτηκα ελαχιστες κλασικές ευκαιρίες αλλά αρκετά σουτ έξω από την περιοχή.
Έχασα 1 φορά από ανύπαρκτο πέναλντι (εντός από την Κέρκυρα) και μια ισοπαλία με Ατρομητο εκτός (1-1). Στις γκέλες είχα και αρκετές απουσίες. Όμως θα μπορούσα να χάσω και σε άλλα ματς με τα μακρινά σουτ που δέχτηκα.

Κάποιος τρόπος να περιορίσω τα σουτ εκτός περιοχής?
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δες ποιος αντιπαλος παιχτης σου κανει πολλα σουτ και απο το oppsition isructions βαλτου closing down always. Προσοχη ομως γιατι αν ειναι γρηγορος και με καλο dribling παιζει να περασει τον παιχτη και να σου κανει ευκαρια.

edit διπλο ποστ κατα λαθος. σορρυ :-)
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
User avatar
kostasd
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gosom wrote: Έχασα 1 φορά από ανύπαρκτο πέναλντι
(: (: (:

Πάντως θα μπορούσες να δοκιμάσεις με 1 DM (anchorman ή def. midfielder) και 2 MC σε διαφορετικούς ρόλους και με support και τους δύο (π.χ Ball Winning και Advanced Playmaker. Νομίζω ότι κλείνουν καλύτερα οι χώροι μπροστά στην περιοχή σου με 1 dm, 2mc παρά το αντίστροφο, ειδικά όταν ανεβάζεις τον ένα DM (π.χ D.Lying Playmaker). Eπίσης θα γυρνάνε σχετικά για να πάρουν μπάλα και να σε βγάλουν...ταχέως στην κόντρα!
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νομιζω το πρεσινγκ πρεπει να γινεται on half η και πιο λιγο..., δηλαδη να ξεκινας την αμυνα αφου ο αντιπαλος περασει το κεντρο...
ετσι ολη η ομαδα θα ειναι πισω απ τη μεσαια γραμμη οταν αμυνεται..

η λογικη σε αυτο ειναι οτι

1)θα εχεις πιο συμπαγη αμυνα
2)θα δινεις χωρο στον αντιπαλο να ανεβασει την ομαδα του ψηλα ωστε να ειναι ανοιχτος για αντεπιθεση

βεβαια το να δινεις χωρο στον αντιπαλο ειναι δικοπο μαχαιρι...αν και απεναντι σε μεγαλες ομαδες δεν εχεις και αλλη επιλογη...

το focus passing - down both flanks βοηθαει επισης καθως και μεσα στον αγωνα το shout - clear ball to flanks
η αν εχεις μονο εναν καλο winger βαλε το focus passing στη μερια αυτουνου..
No4h
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Thu Mar 12, 2009 6:05 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε.Εχω σκεφτει κ γω να δουλεψω ενα τετοιο συστημα αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα,γιατι παντα επαιζα με τις γνωστες και τεσταρισμενες καλες τακτικες.
Στο demo δοκιμασα με αρσεναλ να παιξω 4-4-1-1 με αντεπιθεσεις αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος.
Σου μεταφερω μια σκεψη που εκανα τωρα τελευταια και πιστευω να την ξεκινησω συντομα.

Σχηματισμος 4-3-3 με 3mc στην ιδια ευθεια,2 εξτρεμ και ενα ST.
Φιλοσοφια ομαδας
rigid or very rigid
counter
direct passing
Creative freedom more expressive
closing down stand off
tackling more cautious
marking zone
crossing Float crosses
Roaming Stick to position

width narrow για να κλεισεις τους χωρους
Για να περιγραψω λιγο τη φιλοσοφια.Ξεκιναμε απο πισω κλεινουμε τους χωρους μαρκαρουμε ολοι και αφηνουμε τον αντιπαλο να υποπεσει σε λαθος και βγαινουμε γρηγορα στην αντεπιθεση με μακρινες μπαλιες.
Οι 3 στο κεντρο πρεπει να ειναι σκυλια ο μεσαιος να ειναι καθαρα αμυντικογενης και οι αλλοι 2 να ειναι ισορροπημενοι mc με καλο tackling,concentration,creative,anticipation,decision,flair,passing.
Οι 3 μπροστα πρεπει να εχουν διαφορετικες οδηγιες απο τους υπολοιπους:
press more
tackling hard
Για να πιεσουν στην πρωτη πασα να βγουν μπροστα.Αν η μπαλα περασει απο αυτους τοτε οι 3 στο κεντρο πρεπει να κλεισουν τους χωρους.Αν παει η μπαλα δεξια μαρκαρει ο δεξια και εχεις 2 στον αξονα.Αν παει η μπαλα αριστερα μαρκαρει ο αριστερα και εχεις παλι τους αλλους 2 στον αξονα.Μολις κλεψουν την μπαλα πρεπει με μακρινη μπαλια να βρουν τους 3 μπροστα για να βγαλουν αντεπιθεση.
οι 2dc και ο dmc πρεπει να εχουν very short passing για να μην χανεται η μπαλα απο την αμυνα και να αφηνουν τους 2 mc στο κεντρο να κανουν παιχνιδι.Οι πλαγιοι μπακ μαλλον πρεπει να ειναι defend.
Oι ευκαιριες λογικα θα ειναι λιγες,εκτος κ αν σκοραρεις απο νωρις και ανοιχτει ο αντιπαλος.Οποτε πρεπει να εισαι αρκετα αποτελεσματικος στην επιθεση.Που σημαινει οτι οι 3 μπροστα πρεπει να εχουν πολυ καλα technique,finishing,acceleration,composure,creative,decision.
Και φυσικα πρεπει να εχεις πολυ καλα στημενα.
trake
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 273
Joined: Sun Jan 17, 2010 8:46 am
Football Manager της ομάδας: πολλες και διαφορες
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
Status: κολησαααα λεμε :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ειμαι fun της αντιπιθεσης και του κατενατσιο -glwssa και σε συστηματα 4-4-2 η 4-3-1-2 παιζω team instructions me defensive η counter σε fluid συνηθως, presing στο μισο γηπεδο για ολους,tight marking στους μεσους και αμυντικους, δεν παιζω offside trap παρα μονο σε πολυ γρηγορες αμυνες,πλαγιους αμυντικους τους εχω σε support συνηθως,χωρις να το πολυαναλυσω κανω και πολλες ευκαιρειες και κερδιζω μεγαλυτερες ομαδες εντος και εκτος :idea:
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ FM ΠΑΙΧΤΕς ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 :p
http://WWW.GREEKTUBE.ORG
Image

Image

Image
lilipouas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Wed Nov 05, 2008 9:28 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Ξάνθη
Αγαπημένη Ομάδα: Dresden, Steven
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

κοίτα, το έχω καταφέρει σε ένασ βαθμό, αλλά όταν πρέπει να χάσω (ό,τι και να κάνει το παιχνίδι θα το παίρνω σπασμένο αν δεν το διωρθώσουν αυτό) θα φάω γκολ από το Θεό με έναν παίχτη που μπορεί να έχει και 2-3 μακρυνό σούτ...

όποτε θέλω να παίξω έτσι παίζω με τρεις στο κένττρο... έναν αμυντικό μέσο και δύο κανονικούς, από τους οποίους ο ένας θα είναι ball winnign και ο άλλος συνήθως box - to - bix... βασική προϋπόθεση είναι να μαρκάρουν και τα άκρα, αλλά ανεξάρτητα, οπότε βάζω τον επιθετικό και τους ακραίους μέσους να μαρκάρουν σαν σκυλιά αλλά οι άλλοι περιμένουν και σπάνια δίνουν βοήθειες στο μαρκάρισμα της άμυνας...

ο αμυντικός μέσος είναι anchor ώστε να γυρίζει σαν τρίτος, καθώς οι δύο ακραίοι αμυντικοί συχνά προωθούνται για να καλύψουν τις θέσεις των ακραίων μέσων που μαρκάρουν τους αμυντικούς, οπότε χρειάζεται ο τρίτος αμυντικός....

και φυσικά οι αμυντικοί έχουν ένα ρόλο: να μην περνάει τίποτα!!!! ούτε μπάλα παίζουν, ούτε πάσες ρίχνουν ούτε τρίπλες κάνουν.... η μπάλα φτάνει μπροστά είτε από τα άκρα είτε από λόμπες του τέρματος

τέλος ποτέ δεν παίζω στενά: έχω την ομάδα απλωμένη ώσε ο αντίπαλος να αναγκάζεται να προσέχει και πίσω, αλλά και μπορώ να βγώ έυκολα σε αντέπίθεση αφού δεν είμαι πολύ κλειστός... εννοείται όλες οι πάσες στα άκρα και φυσικά ο τέρμας θέλει να έχει καλά φύσικαλ και μένταλ...

παραλάγή του τελευταίου αποτελεί το 4-4-2 με ρόμβο που παίζω, με έναν πολύ ιδιαίτερο τρόπο:
οι κεντρικοί αμυντικοί και ο αμυντικός μέσος αποτελούν άμυνα: δεν κάνουν τίποτα άλλο!
οι ακραίοι αμυντικοί αποτελούν άμυνα αν και προωθούνται κι όλας: και προωθημένοι όμως κάνουν άμυνα ή το πολύ καμμιά σέντρα!
οι υπόλοιποι αποτελούν επίθεση: δεν κάνουν τίποτε άλλο από το έχουν στο μυαλό τους πως να βάλουν γκολ!

οπότε στην πραγματικότητα παίζω με 5 αποκλειστικά αμυντικούς και 5 αποκλειστικά επιθετικούς!

αν κάποιος επιθετικός μαρκάρει, τρέξει, κλείσει χώρους κ.τ.λ. (και το κάνουν όλοι :wink: ) το κάνει αποκλειστικά - και το τονίζω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ - για να κλέψει μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες και γκολ, όχι για την άμυνα... και φυσικά έχουν όλοι καλά φύσικαλ

Το εφαρμόζω από το περσινό και με έχει στείλει στα ουράνια:

Η ιδέα είναι απλή: για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο στην άμυνα πρέπει ο αντίπαλος να έχει το κεφάλι του ανήσυχο από την επίθεσή μου. Να μην τολμάει να κουνηθεί. Να δεσμεύει στους παίχτες του εκεί, και όποτε δεν το κάνει να κάνει ευχαίλεο που δεν μπήκε γκόλ ή να πάει στην σέντρα!
Από την άλλη οι αμυντικοί μου είναι άχρηστοι στην επίθεση εκτός από τα στημένα. Μου κάνουν μάλιστα κακό γιατί με την παρουσία τους κλείνουν τους χώρους που θα ελιχθούν οι δικοί μου παίχτες - (είναι και λίγο μπασκετική η λογική αλλά πιάνει, τουλάχιστον στα ΦΜ). Έτσι εκτός από στημένα δεν τους θέλω καθόλου να πλησιάζουν στην επίθεση.

Το κλού είναι όταν οι μεσαίοι μου (ή και οι επιθετικοί μου) έχουν καλό σουτ από μακρυά... αν ο αντίπαλος δεσμεύει 5-6 άτομα στην άμυνα του για να μην φάει γκολ και παίζει παρά το γεγονός αυτό με το άγχος ότι θα το φάει το γκόλ, δεν θα σε απειλήσει ποτέ...
Πρόσόν επίσης είναι να έχεις ακραίους μέσους που να έχουν επαφή με το πλεκτό, καθώς όταν ο ένας φτάνει στο κόρνερ για σέντρα ο άλλος μπουκάρει σαν δεύτερος κρυφός ερχόμενος από πίσω....
Τελος χρειάζεται γνώση της τακτικής αυτής και παράλληλα των επιθετικών κινήσεων από τους παίχτες....

Με το ως άνω σύστημα έχω νίκες απέναντι σε τεράστιες ομάδες σε σχέση με την δική μου (με τα κουφάλια έφθασα να κερδίζω ομάδες Α εθνικής (ΠΑΟ ΑΕΚ< ΑΡΗ) ενώ ήμουν ακόμη στη Γ και αργότερα στη Β.... απλά θέλει να έχεις ξεκάθαρο στο μυαλό σου τι ζητάς από τους παίχτες σου....

και φυσικά είτε νορμάλ είτε κοντρόλ στην φιλοσοφία... και πάντοτε hassle oponentes, get stuck in, contain possesion, down both flanks, και τικαρισμένα τα off-side, counter attack
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”