Αντιμετοπιση τακτικων !

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
hliasleventis
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Thu Dec 03, 2009 7:44 pm
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χρησιμοποιω ενα 4-4-2 στην ΑΕΚ , πρωτη χρονια και εχω σοβαρο προβλημα οταν οι αντιπαλοι πεζουν με εξτρεμ η με 10ρι .. δλδ οταν πεζοθν 4-3-3 με amr/l η 4-2-3-1 με amr/l/c .οι οδηγιες που δεινω εχω δωσει στην ομαδα και στους παιχτες ειναι
team instruction

balanced
stadard

default ola ta upoloipa

player instrauctions

gk
drl/l full back / automatic
dc stoper / cover
mr/l atack/winger
mc defend/support
fc poacher / deep lying forward ( support)

σας ευχαριστω εκτον προτερων !
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γυρνα τον Stopper σε Defend και βαλτου specific marking στον ST του αντιπαλου. Αυτος που ειναι σε Cover βαλτον zonal marking και κατεβασε του το mentality 1-2 κλικ πρoς το Defend
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
User avatar
JKordo13
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sun Jan 30, 2011 10:19 pm
Football Manager της ομάδας: Borussia Dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Borussia Dortmund
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εμενα το backroom advice μου λεει οτι δυσκολευομαι οταν ο αντιπαλος παιζει 4-5-1..μπορειτε να μου πειτε πια τακτικη να χρησημοποιησω?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πως αντμετωπιζω το 41212 (ρομβος ανοικτος δηλαδη με ακραιους μεσους) εγω παιζω 442. προσπαθησα να εξουδετερωσω τον amc τους αλλα παρολα αυτα εχασα.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οταν αντιμετωπιζετε συστηματα οπως ο ρομβος, το 4-4-1-1 και γενικα συστηματα με 10αρι (και ταυτοχρονα πρεπει κατ αναγκη να παιξετε με 4-4-2), μπορειτε να παιξετε ως εξης: Image εγω παιζω ετσι χωρις κανενα προβλημα.. τα 10αρια συνηθως χανονται οταν υπαρχει DMC να τα μαρκαρει! επισης παιζετε τα MC σας διαγωνια, οπως δειχνω στη φωτογραφια, γιατι καλυπτονται καλυτερα οι χωροι!

το 4-5-1 με 10αρι δεν αντιμετωπιζεται με 4-4-2 οποτε θα χρειαστειτε αλλο συστημα!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπορεις να δωσεις και τις οδηγιες του συστηματος που δειχνει η εικονα;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:μπορεις να δωσεις και τις οδηγιες του συστηματος που δειχνει η εικονα;
φιλε στο εχουν πει κ αλλοι, στ χω πει και γω, καθε συστημα παιζεται αναλογως του δυναμικου σου, του αντιπαλου, του πρωταθληματος που παιζεις, του αν εισαι φαβορι ή αουτσιντερ, του αν παιζεις εντος ή εκτος, του αν το ηθικο των παικτων σου ειναι στα υψη ή στον πατο.. ο καθενας το βλεπει αλλιως, εγω προτιμω μαυρους να τρεχουν περα δωθε στην επιθεση, αλλος παιζει με σεντερ φορ! εγω προτιμω τα μπακ μου να μην ανεβαινουν καθολου, ο αλλος φερνει τα μπακ του μεχρι την αντιπαλη εστια.. σου δινω ιδεα, προσαρμοσε την στο στυλ του παιχνιδιου που εχεις και θα δεις αποτελεσμα!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οκ. βλεπω εχεις αμυντικα τον mc και suport τον dmc πως σκεφτηκες; εννοουσα ο αντιπαλος να ειναι καλυτερος σου και να θελεις να παιξεις λιγο συγκρατημενα σε τελικο (ουδετερο γηπεδο)
με ποιο συστημα θα αντιμετωπιζες το 451; ευχαριστω για την εικονα.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:οκ. βλεπω εχεις αμυντικα τον mc και suport τον dmc πως σκεφτηκες; εννοουσα ο αντιπαλος να ειναι καλυτερος σου και να θελεις να παιξεις λιγο συγκρατημενα σε τελικο (ουδετερο γηπεδο)
με ποιο συστημα θα αντιμετωπιζες το 451; ευχαριστω για την εικονα.
Αυτα που βλεπεις ειναι default settings δεν κατεβαινω ετσι! Σ αυτη την περιπτωση που λες θα ειχα εναν ΜC που να μπορουσε να μαρκαρει αλλα και να μοιραζει σε ρολο Central Midfielder (Automatic) και τον DMC σε ρολο Defensive Midfielder (Defend)..

Το 4-5-1 ειναι το συστημα ειναι ενα απο τα λιγα συστηματα που καλυπτει τους περισσοτερους χωρους και θα το προτεινα σ αυτο το forum γιατι παρατηρω οτι ολοι παιζετε μονο με ΠΑΟ, ΟΦΣΠ και Μπαρτσελονα.. Ο Βενγκερ παιζει ετσι στην Αρσεναλ και σου δινω μερικα νουμερα για να καταλαβεις:
Liverpool 1-1 Arsenal = 511 passes in total, 88% pass completion, 64% possession
Blackburn 1-2 Arsenal = 458 passes in total, 84% pass completion, 65% possession
Arsenal 1-0 West Ham = 501 passes in total, 87% pass completion, 66% possession
Aston Villa 2-4 Arsenal = 650 passes in total, 81% pass completion, 60% possession


για να το αντιμετωπισεις νομιζω οτι πρεπει να κατεβασεις ενα απ τα παρακατω ή ενα συστημα που να γεμιζει το κεντρο!
Image Image
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

dimos1989 wrote:] θα το προτεινα σ αυτο το forum γιατι παρατηρω οτι ολοι παιζετε μονο με ΠΑΟ, ΟΦΣΠ και Μπαρτσελονα..


Off Topic:
ουτε για αστειο δεν συμβαινει αυτο που λες
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
ουτε για αστειο δεν συμβαινει αυτο που λες
[/quote]


Off Topic:
3/4 παιζουν με Ολυμπιακο ή Παο, Μπαρτσα και τα λοιπα μεγαθυρια.. Δεν εχω δει πολλα (ρεαλιστικα) stories με μικρες ομαδες, ουτε ετοιμες τακτικες δοκιμασμενες σε μικρες ομαδες! Kαι threads τυπου "Που να βαλω το Messi να παιξει" ειναι λιγο σχετικα γιατι οπου και να βαλεις το Messi θα παιξει καλα.. Δυστυχως true story.. Παντα ηθελα να φτιαξω τακτικες-συνταγες για παραμονη στην κατηγορια αλλα νομιζω οτι θα εμεναν στα αζητητα.. :?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φτιαξε μια αμυντικη τακτικη ειναι παντα χρησιμη!
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times


Off Topic:
αυτοι ειναι μελη που ισως ειναι πιο νεοι στο παιχνιδι και ετσι ειναι λογικο να παιξουν με την αγαπημενη τους ομαδα ή καποια κορυφαια
υπαρχουν παρα πολλα μελη που παιζουν χρονια το παιχνιδι και συνεπως δεν εχουν τοσες αποριες οποτε δεν θα τους δεις να ποσταρουν σε θεματα για το φμ και παιζουν με ομαδες πολυ πιο ψαγμενες απο αυτες που λες
αν κοιταξεις καλυτερα τις ιστοριες(ειδικα αυτες που προχωρησαν πολυ),τις αναλυσεις ομαδων και το τοπικ οπου γινονται οι προτασεις για ομαδες/παιχτες θα δεις οτι υπαρχει παρα πολυ μεγαλη ποικιλια σε ομαδες
ενδεικτικα υπαρχει ιστορια με πανσεραικο(που υποβιβατηκε irl)/πενιαρολ,ιστορια με μονακο(που επισης επεσε irl),αναλυση για γουεστ χαμ(που κι αυτη επεσε irl) και απο το τοπικ των προτασεων θυμαμαι αρκετα ατομα να εχουν παιξει σε λατινικες αμερικες,μλς,ιαπωνια για παραδειγμα
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:
Off Topic:
αυτοι ειναι μελη που ισως ειναι πιο νεοι στο παιχνιδι και ετσι ειναι λογικο να παιξουν με την αγαπημενη τους ομαδα ή καποια κορυφαια
υπαρχουν παρα πολλα μελη που παιζουν χρονια το παιχνιδι και συνεπως δεν εχουν τοσες αποριες οποτε δεν θα τους δεις να ποσταρουν σε θεματα για το φμ και παιζουν με ομαδες πολυ πιο ψαγμενες απο αυτες που λες
αν κοιταξεις καλυτερα τις ιστοριες(ειδικα αυτες που προχωρησαν πολυ),τις αναλυσεις ομαδων και το τοπικ οπου γινονται οι προτασεις για ομαδες/παιχτες θα δεις οτι υπαρχει παρα πολυ μεγαλη ποικιλια σε ομαδες
ενδεικτικα υπαρχει ιστορια με πανσεραικο(που υποβιβατηκε irl)/πενιαρολ,ιστορια με μονακο(που επισης επεσε irl),αναλυση για γουεστ χαμ(που κι αυτη επεσε irl) και απο το τοπικ των προτασεων θυμαμαι αρκετα ατομα να εχουν παιξει σε λατινικες αμερικες,μλς,ιαπωνια για παραδειγμα

Off Topic:
αλιμονο δεν θελω να προσβαλω το site ή users σαν εσενα με τρομερη προσφορα και συμμετοχη! οντως υπαρχει ποιοτητα και καλα stories χωρις αμφισβητηση και ας ειναι το 15-20%.. ισως η τραγικη εμπειρια μου απο online παιχνιδια με παικτες απ δω με εχουν κανει λιγο σνομπ :-P
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
δήμο έχεις pm :P
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”