move into channels

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια καλησπερα και χρονια πολλα.Απο οσα εχω καταλαβει μεχρι τωρα στο φμ νομιζω οτι το move into channels ειναι η κινηση χωρις την μπαλα αν δεν κανω λαθος.Αυτο κατα την αποψη μου ειναι πολυ καλο γιατι πιστευω οτι 1) Η ομαδα εχει πολλα τρεξηματα με η χωρις την μπαλα και 2) διμειουργει πολλα ρηγματα αλλα κ πολλες επιθεσεις για την ομαδα μας.Αν ειδατε την γερμανια στο παγκοσμιο κυπελλο οπου μας εξεπληξε ολους οχι για την ΘΕΙΚΗ μπλαρα που επεξε αλλα για τον τροπο με τον οποιο επεξε δηλαδη η μπαλα κατω,πολλες κινησεις τον παιχτων μπροστα και εναλαγες 1-2 κλπ θα δειτε οτι καταρχην επεξε με 4-2-3-1 οπου οι 4 ηταν κεντρικοι αμυντικοι,οι 2 ηταν αμυντικα χαφ,οι 3 ηταν ενας AML-AMR-AMC kai o 1 ηταν επιθετικος τυπου παρτο και βαλτο (poacher)Παρατηρισα λοιπον οτι αυτοι οι 3 επιθετικοι μεσοι ειχαν την απολυτη ελευθερια κινησεων δηλαδη και οι 3 κοινουνταν σε ελευθερο χωρο χωρις την μπαλα (και για να μιλησουμε την γλωσσα του φμ move into channels τικαριμενο :wink: ).Προσωπικα δεν το εχω δοικαμασει να παιξω πχ 4-5-1 η 4-2-3-1 με τους 2 πλαγιους η τους 3 σε move into channels.Παντα στο 4-5-1 παιζω με inside forward συνεπως κ με cut inside.Το θεμα ειναι μπορει ενας που εχει εντολη σαν Inside forward na παιξει οχι με cut inside αλλα με move into channels??Μηπως αυτα τα 2 ειναι αντιθετα?Και επισης κατι τελευταιο.Βλεπω οτι σαν deep lying playmaker οταν ειναι καποιος στο φμ τον εχει wide play normal.Κατα την γνωμη μου δεν πρεπει ενας οργανωτης οποιος κ αν ειναι αυτος ειτε πεζει deep lying h advanced na exei wide play move into channles kai oxi normal?Θα ηθελα να δω και τις δικες γνωμες γιατι πιστευω ολη θελουμε μια ομαδα η οποια να τρεχει χωρις την μπαλα και να διμειουργει συνεχως ρηγματα... :wink:
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

το move into channels ειναι η κινηση του ακραιου στο κενο χωρο αναμεσα στο σεντερ μπακ και το πλαγιο μπακ
δεν ειναι γενικα η κινηση ενος παιχτη στον κενο χωρο
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

MOve into channels: το λεει κ η εκφραση αλλωστε, ειαναι η κινηση οποιουδηποτε παιχτη στο κενο μεταξυ των γραμμων του αντιπαλου... Δηλαδη αν μιλαμε για επιθετικο μεταξυ αμυνας και κεντρου και για πλαγιους μεταξυ πλαγιων μπακ και των εξτρεμ... Σ'εναν Πλαυμακερ οταν δν εχει υπερβολικη πιεση καλα ειναι να το εχεις στο Νορμαλ τωρα αν πιεζουν τα αντιπαλα χαφ για να μπορεσει να λειτουργει καλυτερα καν τον move into channels με 2-3 κλικ μεγ passing...
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

ρε παιδιά move into channels είναι η κίνηση ανάμεσα σε 2 αντιπάλους αμυνόμενους,σε οριζόντιο επιπεδο όχι σε κατακόρυφο.δηλαδη,αν ο σεντερφορ εχει move into channels θα επιδιώξει να κινείται ανάμεσα στα 2 αντίπαλα σεντερ μπακ.βοηθάει όταν παιζουν ζώνη και οχι μαν2μαν
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

το move into channels δεν ειναι σε καμμια περιπτωση η κινηση αναμεσα στα 2 αντιπαλα σεντερ μπακ και αυτο μπορει να γινει ευκολα κατανοητο γιατι το move into channels ανηκει στην κατηγορια κινησεων του WIDE play δηλαδη ειναι ενας τροπος κινησης του παιχτη οταν βγαινει στα ακρα,οποτε αναμεσα στα σεντερ μπακ ειναι το ακριβως αντιθετο του παιχνιδιου στα ακρα
η κινηση ενος ακραιου αναμεσα στο κενο της αμυνας με το κεντρο πιο πολυ παραπεμπει στο cuts inside παρα στο move into channels που οπως προειπα ειναι η κινηση αναμεσα στο σεντερ μπακ και το πλαγιο μπακ

ακομα και δια της ατοπου επαγωγης να το παρουμε βλεπουμε οτι το hug touchline ειναι η κινηση πανω στην γραμμη(για την ακριβεια αναμεσα στο πλαγιο μπακ και την γραμμη,δεν ειναι αναγκη να παταει και πανω στην γραμμη ακριβως)
το cuts inside ειναι οταν μπαινει ο παιχτης απο την γραμμη προς τα μεσα στο γηπεδο
και η 3η επιλογη εκτος απο την μεταβολη και να γυρισει προς τα πισω ειναι μια ενδιαμεση κινηση των 2 παραπανων που ειναι να μπει αναμεσα στους 2 παιχτες που προειπα
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω καταλαβαίνω το moves into channels ως κίνηση παικτών που παιζουν στον αξονα προς τα πλάγια σε αντιθεση με το cuts inside ως κίνηση παικτών που παιζουν στις πλευρες προς τα μεσα.
Δηλαδή σε 4-1-3-2 με 3 AMC αν εχουν move into channels να βγαινουν προς το πλαι αλλά όχι σαν εξτρεμ αλλά όπως λεει ο mojotzotzo αναμεσα από DR/L - DC.
Αντιστοιχα οι 2 επιθετικοί να ανοιγουν στο πλαι.
Τωρα οι Wingers με move into channels μου φαινεται σαν κίνηση που τους κάνει να παίζουν λιγο πιο μεσα - δηλαδη εσωτερικά του πλάγιου μπακ που εχουν μπροστά τους.
Μεσα στο γκεημ απο όσο καταλαβαίνω νομίζω ότι το cuts inside ειναι προτιμότερο για wingers και το moves into channels για τους παίκτες του αξονα.
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Απ'οτι εχω παρατηρησει το cut inside ταιριαζει σε AML με αριστερο ποδι και AMR δεξιοποδαρους, ενω το move into channels AML δεξιοποδαρους και AMR αριστοποδαρους δν ξερω αν κανω καλα αλλα σε μενα δουλευει καλα ετσι.
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το cut inside ταιριάζει σε wingers με αναποδο ποδι από την πλευρα που παιζουν ωστε να μπορούν να τελειώνουν φασεις με το καλό τους πόδι και εφόσον είναι inside forwards.

πχ Ο Hulk εχει μόνο αριστερο ποδι. Παίζοντας αριστερά και κόβοντας μέσα θα τελειώνει τις προσπαθειες με το αριστερο οπότε καλύτερα να παίζει δεξιά ώστε συγκλινοντας να τελειώνει τις φάσεις με το καλό του πόδι (δηλαδή με το πόδι που βρίσκεται προς το εσωτερικό του γηπέδου)
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

αν ο παιχτης δεν εχει σε ppm καποια απο τις δυο επιλογες τοτε προτιμω αυτος που παιζει με αντιθετο ποδι να εχει cuts inside και αυτος με "κανονικο" ποδι να εχει move into channels για τους λογους που λεει ο νικιφορενκο
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παντως αν κανεις ψαχνει ακομα και αν βοηθαει, το moves into chanel σαν κινηση το αποδεχονται οι παικτες που εχουν pace, off the ball και accel
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Lucky Peter
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Thu Aug 25, 2011 11:11 am
Football Manager της ομάδας: Ajax
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γνωμη μου ειναι οτι το moves into channels ειναι αυτο που λεει ο mojotzotzo, αρα ταιριαζει σε wingers με ιδιο ποδι με την πλευρα που παιζουν. Δηλαδη το αντιθετο απο αυτο που λεει ο andreas35.
Hope will never be silent.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το εχει και στους επιθετικους ομως (wide play)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”