βοηθεια σε τακτικη με passing game

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
User avatar
kezman
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 308
Joined: Fri Feb 13, 2009 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπον παιδια ψαχνω βοηθεια...
ο,τι και αν εχω δοκιμασει δεν εχει πιασει με τν ΠΑΟ
...
θελω την ομαδα μου να παιζει ποδοσφαιρο κατοχης ωα γυριζει την μπαλα συνεχως και κυριως ποτε μα ποτε γιομες μου τη σπαει αφανταστα.οι cb να ειναι περιπου στο κεντρο οι μπακ να ανεβαινουν παντα με λιγες και τις περισσοτερες φορες χαμηλες σεντρες και οπως ειπα υπομονη ,κατοχη και κυριαρχια στο παιχνιδι με εξωντοτικα ποσοστα κατοχης και παρα πολλες πασες...καταλαβαινω πως ειναι δυσκολο με ΠΑΟ αλλα θα ηθελα αν μπορειτε να προτεινετε και κανα παιχτη για αυτο το συστημα
ευχαριστω
:D :D :D :-D :-D :-D (: (: (: :-) :-) :-) :( :( :( :o :o :o :shock: :shock: :shock: :? :? :? 8) 8) 8) :x :x :x :P :P :P :-P :-P :-P :oops: :oops: :oops: :cry: :cry: :cry:
!!! PANAITOLIKOS GFS STORY !!!

viewtopic.php?f=355&t=37745
User avatar
OtiNaNAi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7424
Joined: Sun Jun 22, 2008 10:56 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ-Real Madrid-Arsenal-Milan
facebook προφίλ: manolo.vasiliadoff
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

short passing
quick tempo
narrow width


δλδ κοντινες πασες, αλλα με γρηγορο ρυθμο (γτ αν βαλεις αργο τοτε θα εισαι σαν την εθνικη του Ρεχαγκελ) και σχετικα στενή διαταξη, γτ αν οι παιχτες σου ειναι αγκυροβολημενοι στα ακρα τοτε θα πρεπει να τους ψαχνεις με μακρυνες μπαλιες
Þ ★ ᾶ ★ ǿ ★ κ
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aν βαλει γρηγορο ρυθμο θα προωθουν την μπαλα προς την επιθεση σε συντομο χρονικο διαστημα. Αντιθετως το slow tempo δινει κατοχη.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ισως εχω μια λυση ... λοιπον , ξεκινωντας εμενα δε μου δουλευε με τιποτα συστημα με AMC , οποτε λεω ο AMC θα γινει deep lying ST . Τους βαζω λοιπον σε 4-2-2-2 ( 2mc , aml/amr , 2st ) και επισης support σ ολο τον κοσμο . Αποτελεσμα να χτυπαω κατι 65% κατοχη με 85% pass completion αλλα δεν εκανα αρκετες ccc και απ ο,τι εβλεπα στα χαιλαιτ που μου εδινε ολο γυριζαν τη μπαλα μπροστα απο την περιοχη του αντιπαλου και στο τελος τραβαγαν κανενα σουτ στο γαμο του καραγκιοζη . Φυσικα ουτε και τα αποτελεσματα ηταν τιποτα καταπληκτικα .Τωρα καπως το εστρωσα με τους εξης ρολους : τερμα defend , αμυνα fullback support και central defender defend , δεξης mc : deep lying defend , αριστερος mc : advanced playmaker support , οι aml/amr inside forward attack , δεξης st deep lying support , αριστερος st complete forward attack . Επισης ολοι attacking , fluid , more expressive . Πισω βεβαια τα μαζευουμε , αλλα ευκαιριες γινονται και ποσοστα κατοχης μεγαλα ...μπορει βεβαια να οφειλεται και στους υπερπαικτες που εχω μαζεψει , αλλα δε μου κανει καρδια να αφησω τη ligue1 τωρα που εφερα σισοκο - καβανι :|

Γενικα απ ο,τι ειδα με πολλους στο σαπορτ κρατας μπαλα , αλλα απο μονο του τί να το κανεις ? Και η εθνικη στο τελευταιο ευρωπαικο ειχε κατοχη : αλλαζαν τη μπαλα οι 2 dc μας μεταξυ τους και μετα βαριονταν και εκαναν γιομα :D
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eeee wrote:Ισως εχω μια λυση ... λοιπον , ξεκινωντας εμενα δε μου δουλευε με τιποτα συστημα με AMC , οποτε λεω ο AMC θα γινει deep lying ST . Τους βαζω λοιπον σε 4-2-2-2 ( 2mc , aml/amr , 2st ) και επισης support σ ολο τον κοσμο . Αποτελεσμα να χτυπαω κατι 65% κατοχη με 85% pass completion αλλα δεν εκανα αρκετες ccc και απ ο,τι εβλεπα στα χαιλαιτ που μου εδινε ολο γυριζαν τη μπαλα μπροστα απο την περιοχη του αντιπαλου και στο τελος τραβαγαν κανενα σουτ στο γαμο του καραγκιοζη . Φυσικα ουτε και τα αποτελεσματα ηταν τιποτα καταπληκτικα .Τωρα καπως το εστρωσα με τους εξης ρολους : τερμα defend , αμυνα fullback support και central defender defend , δεξης mc : deep lying defend , αριστερος mc : advanced playmaker support , οι aml/amr inside forward attack , δεξης st deep lying support , αριστερος st complete forward attack . Επισης ολοι attacking , fluid , more expressive . Πισω βεβαια τα μαζευουμε , αλλα ευκαιριες γινονται και ποσοστα κατοχης μεγαλα ...μπορει βεβαια να οφειλεται και στους υπερπαικτες που εχω μαζεψει , αλλα δε μου κανει καρδια να αφησω τη ligue1 τωρα που εφερα σισοκο - καβανι :|

Γενικα απ ο,τι ειδα με πολλους στο σαπορτ κρατας μπαλα , αλλα απο μονο του τί να το κανεις ? Και η εθνικη στο τελευταιο ευρωπαικο ειχε κατοχη : αλλαζαν τη μπαλα οι 2 dc μας μεταξυ τους και μετα βαριονταν και εκαναν γιομα :D
Στο κεντρο φανταζομαι μπαζεις με τετοιους ρολους που εχεις δωσει στα mc σου ε?
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rtms wrote:
eeee wrote:Ισως εχω μια λυση ... λοιπον , ξεκινωντας εμενα δε μου δουλευε με τιποτα συστημα με AMC , οποτε λεω ο AMC θα γινει deep lying ST . Τους βαζω λοιπον σε 4-2-2-2 ( 2mc , aml/amr , 2st ) και επισης support σ ολο τον κοσμο . Αποτελεσμα να χτυπαω κατι 65% κατοχη με 85% pass completion αλλα δεν εκανα αρκετες ccc και απ ο,τι εβλεπα στα χαιλαιτ που μου εδινε ολο γυριζαν τη μπαλα μπροστα απο την περιοχη του αντιπαλου και στο τελος τραβαγαν κανενα σουτ στο γαμο του καραγκιοζη . Φυσικα ουτε και τα αποτελεσματα ηταν τιποτα καταπληκτικα .Τωρα καπως το εστρωσα με τους εξης ρολους : τερμα defend , αμυνα fullback support και central defender defend , δεξης mc : deep lying defend , αριστερος mc : advanced playmaker support , οι aml/amr inside forward attack , δεξης st deep lying support , αριστερος st complete forward attack . Επισης ολοι attacking , fluid , more expressive . Πισω βεβαια τα μαζευουμε , αλλα ευκαιριες γινονται και ποσοστα κατοχης μεγαλα ...μπορει βεβαια να οφειλεται και στους υπερπαικτες που εχω μαζεψει , αλλα δε μου κανει καρδια να αφησω τη ligue1 τωρα που εφερα σισοκο - καβανι :|

Γενικα απ ο,τι ειδα με πολλους στο σαπορτ κρατας μπαλα , αλλα απο μονο του τί να το κανεις ? Και η εθνικη στο τελευταιο ευρωπαικο ειχε κατοχη : αλλαζαν τη μπαλα οι 2 dc μας μεταξυ τους και μετα βαριονταν και εκαναν γιομα :D
Στο κεντρο φανταζομαι μπαζεις με τετοιους ρολους που εχεις δωσει στα mc σου ε?
Ναι :D
Βεβαια ο ενας ειναι deep lying defend , αλλα λιγα πραγματα κοβει . Με αποζημιωνει η κατοχη ομως , μολις τωρα προημιτελικα τσ λ κατοχη 36-64 μεσα στο μπερναμπεου ... εκατσε και το ματς καλα και τους λειωσαμε . Μονο δυο ευκαιριες εκαναν ... και θα μπορουσα ανετα να τσιμπησω 2 γκολ :roll: γλιτωσα λογω ακινφεεφ
moutsis44
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 748
Joined: Fri Aug 13, 2010 11:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool
Location: θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παντως σε ποδοσφαιρο κατοχης με καθετες και vga προτεινω και οι dr/l να ειναι wing back-attack. Σε συστημα 442 κλειστο ρομβο ανεβαινουν και δινουν επιλογες για πασα ωστε να μην γινει γιομα ενω και πολλες φορες βγαινουν σε θεση για σεντρα που βολευει αφου ακομα και κοντοι φετος απο σεντρες(κυριες συρτες) βαζουν γκολ αβερτα
aggelos21
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Tue Dec 28, 2010 4:54 pm
Football Manager της ομάδας: AEK F.C. reeee
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω με αεκ 2017. πρωταθλημα παιζω 4-4-2, οπως ο κουπερ του αρη, με ντιφεντ τα σεντερ μπακ, σαπορτ φουλ μπακ, γουινγκερς ατακ, μποξ του μποξ(αναλογα το χαφ) και αντβανστ πλειμεικερ τον αλλον(Παουλο Ενρικε), οι επιθετικοι ποουτσερ για ατελειωτα γκολ. κατοχες γυρω στο 60%, απειρα σουτ(υπερβολη του μανατζερ πιστευω), πολλα γκολ και οι αντιπαλοι ειναι πραγματικα ανυπαρκτοι 2 με 3 σουτ στο τερμα στην χειροτερη.Γρηγορο τεμπο, γουαιντ γουιντθ και πιεση αρκετα ψηλα.
Επισης πολλες συμβουλες στους παιχτες. Τα σεντερ μπακ δεν ανεβαινουν ποτε, οι μπακ ανεβαζουν την μπαλα, βγαζουν σεντρες και παιζουν ολη την πλευρα. Οι εξτρεμ κατεβαζουν μπαλες, βγαζουν λιγες σεντρες, παιζουν καθετα και τα κανουν ολα πουτανα. Ο ενας μεσος φτιαχνει φασεις και μοιραζει παιχνιδι, ειναι πολυ επιθετικος και μαρκαρει. Το αλλο χαφ υποστηριζει πιο πολυ τον δημιουργο χαφ και υποστηριζει γενικοτερα αμυνα και επιθεση. Οι επιθετικοι σκοραρουν μονο, κατεβαζουν την μπαλα και μονοι τους και γενικα πρεπει να ειναι παντα ενας στην περιοχη γι αυτο και ειναι 2 σε περιπτωση που ο ενας ανοιχτει για βοηθεια.

Στα ευρωπαικα εφαρμοζω 4-3-3 τυπου τσελσι. Δηλαδη παιρνω πολλα γκολ απο τους 3 επιθετικους και οι πισω δημιουργουν και υποστηριζουν μονο. Οι μονες αλλαγες με το απο πανω συστημα ειναι οτι κραταω λιγο πιο βαθεια την αμυνα, οι μπακ δεν παιρνουν πολλες πρωτοβουλιες, το 3 χαφ παιζει μπροστα απο τους αμυντικους(καλο ειναι να εχει καλο κριετιβιτι, φερστ τατς και πασσιν) και υποστηριζει τους αμυντικους στο πασιν γκειμ για να βγει το παιχνιδι απο την αμυνα χωρις γιομες. Επισης οι εξτρεμ εδω γινονται ινσαιντ φοργουορντ και πατανε περιοχη για γκολ αφου υπαρχει μονο ενας επιθετικος και δεν μπορει να ειναι παντα ευστοχος.

Ωραια ολα αυτα, αλλα θελεις και ποιοτικους παιχτες. Εγω μετα την 3η σεζον εκανα μεγαλα ματς, του τυπου δεν παιρνουν ανασα και ευρωπαικες μεγαλες ομαδες.

http://imageshack.us/f/51/aekvmanutdstatsmatchsta.png/
http://imageshack.us/f/13/aekvchelseastatsmatchst.png/
stefanosx
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Sat Feb 27, 2010 10:02 pm
Football Manager της ομάδας: aekara
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε αγγελε ενδιαφερον οι τακτικες μπορεις να δωσεις μερικα screenshots με την διαταξη και γενικα να πεις πως παιζεις(psilosofy, strategy, passing, pressing)
User avatar
trelosg126r
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Sun Feb 07, 2010 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ,Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν θα έλεγα ότι ήμουν ο καλύτερος προπονητής στην πιάτσα. Σίγουρα όμως ήμουν στο top-one!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στην αρχή είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα.Ο ΠΑΟ δεν έχει πολλούς παίκτες που μπορούν να παίξουν αυτό το σύστημα.Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να παίξεις με 4-2-3-1, με δύο αμυντικούς μέσους,δύο εξτρέμ,ένα επιθετικό(ή γρήγορο ή τον κλασσικό φορ περιοχής) και ένα 10αρι.Κατα προτίμηση να επιλέξεις ένα παίκτη που να οργανώνει σωστά το παιχνίδι και στα δύσκολα θα μπορεί να γυρίσει και στο κέντρο.Όσο για το passing game εγώ επέλεξα να γίνονται κοντινές πάσες συνεχώς και στο composure το έβαλα στο φουλ.Για αμυντικό μέσο θα σου πρότεινα alvarez,arias,vitolo και nekounam.Για εξτρέμ, πάρε andreas ivanschitz ή κουτσιανικούλη για αριστερά και για δεξιά τον γεωργιάδη.Για 10αρι χρησιμοποίησε τον Luis Garcia μιας και εισαι στον ΠΑΟ και τον Νίνη.Νομίζω ότι την δουλειά τους θα την κάνουν.Τώρα,στο συγκεκριμένο σύστημα θα χρειαστείς και δυο πλάγια μπακ που θα πατάνε περιοχή.Το δίδυμο Wome και Kevin Larsen για τα αριστερά είναι ιδανικό κατά την γνώμη μου.Ειδικά ο Larsen θα σε βοηθήσει πάρα πολύ. Όσο για τα δεξιά καλό είναι να πάρεις ένα μπακ τύπου Snaucner για τα δύσκολα ματς και ένα foul back.Εγώ θα σου πρότεινα Golanski και Coelho.Για την άμυνα πάρε Oleguer και Albertazzi.Αυτά έχω να σου προτείνω εγώ,που τα δοκίμασα στα σίγουρα και πέτυχαν.Ελπίζω να βοήθησα.
Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα. Βέβαια δε συμμετείχα εγώ στη δουλειά
Μπράιαν Κλαφ


Image Image

Image
Image
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιξε το συστημα της Αρσεναλ.. 4-2-3-1 με 2 ΜC, AMC, AMR, AML κ SΤ! επειδη ειδα να αναφερετε το tempo, θα προτεινα ενα slow tempo αρχικα μεχρι να δεσει η ομαδα και αργοτερα quick.. To ιδανικο ειναι να παιζει η ομαδα γρηγορα, αλλα αυτο μπορει να χει ως συνεπεια και περιττα λαθη! Αν θες παραπανω πληροφοριες για το 4-2-3-1 πες μ
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”