κατοχη και γκοαλ

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
stefanosx
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Sat Feb 27, 2010 10:02 pm
Football Manager της ομάδας: aekara
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια μια συμβουλη θελω, προσπαθω να κανω μια τακτικη που θα παιζω ποδοσφαιρο κατοχης και θα βαζω και πολλα γκολ, εχω την τοττεναμ παιζω συστημα με 433 ουσιαστικα με
2 wingbacks
1 anchor man
1deeplyingplaymaker στο κεντρο δεξια
1 advanceplaymaker san amcl
1 amr se insidefwd
1 stl σαν insfwd και
1 advfwd stc.

γενικα εχω κοντες πασες χωρις σεντρες και κυριως πασες απο το κεντρο, οταν βαζω αργο τεμπο εχω κατοχη αλλα δεν κανω πολλες ευκαιριες οταν βαζω γρηγορο η κατοχη πεφτει αλλα και παλι δεν βλεπω μεγαλη διαφορα στις ευκαιριες και στα γκολ.

οι θεσεις τον παικτων ειναι οπως τα θελω, βγενουνε οι εpιθετικοι απο τα πλαγια αρκετα τετατετ αλλα τα χανουνε, τi πρεπει να εχει ενας επιθετικος για να βαζει τετατετ, composure?

γενικα αν εχει καποιος χρησιμοποιησει ια καλη τακτικη που να του δινει αποτελεσματα αλλα και κατοχη ας μου την στειλει ανεξαρτητα απο την διαταξη που εχει.

ευχαριστω
gtour13
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Fri Dec 17, 2004 5:07 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Inter
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικά η γνώμη μου είναι ότι για να παίξεις το ποδόσφαιρο που θέλεις πρέπει να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία. Δυστυχώς δεν αναφέρεις σε ποια χρονιά είσαι με την Τότεναμ, ούτε τι υλικό έχεις... Για παράδειγμα αν έχεις τον Bale και έχεις το crossing στο rarely μάλλον διαπραττεις ύβρη...

Γενικά, θα μπορουσα να προτείνω hold onto ball σε παίκτες με καλό strength (προσοχή ΟΧΙ σε στόπερ και αμυντικά χαφ αυτο διότι αν κρατήσουν τη μπαλα παραπανω απ'οσο πρέπει με ενα τακλιν η αμυνα σου θα μεινει εκτεθειμενη...) Αυτο θα δινει τη δυνατοτητα στην ομαδα σου να ανεβαίνει όλη μαζί...

Λιγοτερα run with ball σε συνδυασμο με short passing... Δε θελεις οι παικτες σου να κουβαλανε τη μπαλα ανεξελεγκτα παρα μονο εκει που οντως ειναι απαραιτητο...

Φροντισε τα mentality στις γραμμες να μην εχουν μεγαλη αποκλιση (μαλιστα αν μπορεις κανε τα ωστε να εχουν διαφορα 1 κλικ ο ενας παικτης απο τον αλλο) αυτο θα βοηθησει στη συνοχή της ομαδας... Μην ειμαστε και σκορποχωρι...

Τωρα για την ερωτησή σου σχετικα με τα attributes όταν ενας παικτης βγει τετ-α-τετ συμβαινουν τα εξης:
-composure ο παικτης σου εχει τη μπαλα και ειναι ετοιμος να το "κολλησει". Είναι όμως ικανός να ανταπεξέλθει στην πίεση???
-decisions Άντε και αισθανεται σιγουρος οτι θα το παστελωσει, θα παρει τη σωστή αποφαση εκτέλεσης??? Θα κάνει πλασέ, θα λομπάρει, θα τον "σκοτώσει" με ενα δυνατο σουτ, ή θα τον περάσει από γύρω???
-technique Άντε και την πήρε τη σωστή απόφαση, έχει στο ρεπερτόριο την κίνηση??? Η λόμπα π.χ. ειναι δυσκολο τελείωμα...
-finishing To ποσο καλα θα εκτελεστει η συγκεκριμενη προσπαθεια...

Βασικά αυτά ειναι, όμως υπαρχουν και τα PPM που παιζουν ρόλο πολύ σημαντικό... π.χ. Αν ο επιθετικος σου έχει places shots τότε 8/10 θα επιχειρήσει γλυκο πλασε... Η ας πουμε οτι επιλεγει να τον περασει τον κιπερ, έχει την ταχυτητα να ντριμπλαρει σωστα και να βγει μονος με το τερμα??

Όπως βλέπεις παίζουν πολλά πραγματα ρόλο γι'αυτο εγω θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια στους παικτες που βγαινουν τετ-α-τετ και απο τους οποιους εχεις παραπονο και να τους προπονησεις καταλληλα στις αδυναμιες που μπορει να εχουν στις παραπανω κατηγοριες. Ετσι θα εχεις ολοκληρωμενους επιθετικούς που θα κανουν τη δουλεια τους σωστα.
Δεν υπαρχουν ετοιμες τακτικες... Καθε ομαδα εχει το υλικο της λεεεεμμμμεεεεεε!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”