MOVES ρόλοι και duties

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα 'θελα βοήθεια στο συσχετισμό moves με ρόλους και duties π.χ. target man (suport): play with back...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε τωρα ξεκινησες να παιζεις Fm?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαι πολύ παλιός. Μέχρι και το fm 10 δεν είχα χρησιμοποιείσει σχεδόν καθόλου τα prefer moves. Τώρα το ψάχνω...
Τα κείμενα που ήδη υπάρχουν τα έχω ψάξει όλα. Ήθελα κάτι πιο ειδικό.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επειδη βλεπω διαφορες γνωμες για το ποια χαρακτηριστικα χρειαζονται για να παιζει ετσι καποιος παικτης ειπα να ρωτησω γνωμες. Απο οτι ξερω ειναι για target και για suprot νομιζω
finish tehnique anticip accel
ή balance strength agility
υπαρχει κινηση που ερχεται σε πληρη αντιθεση με αυτην; (δειτε το θεμα με τον Aguero) ισως ειναι το comes deep to get ball
γνωμες;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα σου πω τα πιο βασικα χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι απαραιτητα, δλδ χωρις αυτα, να μην εχεις και το επιθυμητο αποτελεσμα:

Τερματοφυλακες - Avoid Weaker Foot

Πλαγια Μπακ - Switch Possesion to the Other Side of the field, Get Forward Whenever Possible (προαιρετικα, αν σου αρεσει να ανεβαινουν τα μπακ σου), Develop Long Flat Bullet Throw (προαιρετικα, αν το "throwing" ειναι ηδη υψηλο και θελεις να δημιουργησεις φασεις απο πλαγια)

Σεντερ Μπακ - Mark Opponent Tightly, Play a Simple Passing Game (για DC που εχουν passing κατω απο 10 και τους βλεπεις να δυσκολευονται στην κυκλοφορια), Stay on Feet When Tackling (προαιρετικα), Play The Ball Out of Trouble (δεν θυμαμαι ομως με ποια εντολη αντιστοιχει αυτο ή αν μαθαινεται)

Αμυντικα Χαφ - Κινησεις ομοιες με τα σεντερ μπακ, αν θες και το Slow Down Play, αλλα εγω δεν το προτιμω..

Kεντρικα Χαφ (Παραγωγικα χαφ) - Try Killer Balls Often, Dictates Tempo ειναι τα κυριοτερα, μπορεις να βαλεις και Dibble Throught the Center of the Park ή το Come Deep to Get the Ball.. προσωπικα ξεμαθαινω και τα Long Shots αν ειναι εφικτο!

Eξτρεμ/Ακραια Χαφ - Dribble Down the Right/Left Flank (αναλογως με τη θεση), Cut Inside ή Hugh the Touchline (αν θελεις ο ακραιος να συγκλινει προς τα μεσα ή να πιανει τη γραμμη και να σεντραρει) και Run With the Ball αν ειναι γρηγορος!

Επιθετικοι τυπου poacher - Μοve Into Channels, Try to Beat Offside Trap κυριως..

Σεντερ Φορ - Play With Back tou Ball, Blast the Ball in the Back of the Net τα πιο βασικα!

Επισης το Pass Rather Than Shoot ειναι χρησιμο, αν ο παικτης εχει πολυ κακη σχεση με τα διχτυα!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστω! σεντερ φορ εννοεις ψηλος; λιγο πιο αναλυτικα τη γνωμη σου αναλογα με τους ρολους των επιθετικων π.χ. adv for, deep lying for
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:ευχαριστω! σεντερ φορ εννοεις ψηλος; λιγο πιο αναλυτικα τη γνωμη σου αναλογα με τους ρολους των επιθετικων π.χ. adv for, deep lying for
Για να ειμαι ειλικρινης ποτε δεν παιζω με σεντερ φορ ή target man, complete forward ή deep lying.. ειμαι φανατικος λατρης του poacher στυλ επιθετικου γιατι προσπαθω η μπαλα να μην σηκωνεται ποτε απο κατω και ολα τα γκολ να προερχονται απο καθετη πασα και οχι απο σεντρα!

Σε γενικες γραμμες θα σου πω την αποψη που εχω σχηματισει για τους παικτες που μου ζητας.. Ο advanced forward ειναι ενας αργος poacher ή ενας κοντος σεντερ φορ.. δεν θα παρει πολλα μετρα, δεν θα σπασει ευκολα το οφσαιντ αλλα ειναι καλος στα τελειωματα! χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι ο Luis Fabbiano, o Aduriz, o Negredo κλπ.

o Deep Lying μπορει να ναι ειτε σωματωδης ειτε τεχνιτης. Γυρναει προς τα πισω να παρει τη μπαλα και ο ρολος του ειναι να την κραταει (συνηθως με πλατη) για να ανεβασει την ομαδα και να δημιουργησει χωρους! Τεχνιτης deep lying μπορει να παιξει ο Albin και για σωματωδη deep lying μου ερχεται στο μυαλο ο Μαντζιος στα καλα του ομως χρονια..

Παντως γενικα πιστευω οτι αυτοι οι ρολοι περιπλεκουν τα πραγματα και επισης νομιζω οτι τετοιοι ρολοι δεν χρειαζονται ή δεν αποδιδουν σε καθε πρωταθλημα ή σε καθε παικτη! Δεν το αναλυω αυτο γιατι θελω σελιδες :p
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στα χαρακτηριστικα του adv for εχει ταχυτητα. ο poacher ειναι πιο καλος στο τελειωμα και ο adv for πιο κινητικος αυτα εχω καταλαβει. αυτα εντοπισα σαν διαφωνειες παντως μου αρεσει οπως τα αναλυεις αν μπορεις συνεχισε τις ιδεες επι του θεματος ή αλλων θεματων που εχω βαλει αλλα... σιγη
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:στα χαρακτηριστικα του adv for εχει ταχυτητα. ο poacher ειναι πιο καλος στο τελειωμα και ο adv for πιο κινητικος αυτα εχω καταλαβει. αυτα εντοπισα σαν διαφωνειες παντως μου αρεσει οπως τα αναλυεις αν μπορεις συνεχισε τις ιδεες επι του θεματος ή αλλων θεματων που εχω βαλει αλλα... σιγη
αναποδα αυτο που λες με τον poacher και advanced!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τρελαθηκα τωρα!! νομιζω το εχω δει σε tactical theor...10
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

ο ποατσερ παιρνει την μπαλα και "κοιταει" μονο εστια
θα κανει καμμια ατομιστια/προμεναδα το πολυ πολυ για να φτασει σε καλη θεση και θα βαλει γκολ

ο adv.fwd ειναι ενας ποατσερ που ειναι πιο εξυπνος/ποιοτικος και μπορει να δει καλυτερα γηπεδο,να βγαλει καμμια πασα/σεντρα αν κρινει οτι αυτο ειναι καλυτερο απο την ατομικη προσπαθεια,γενικα να δημιουργησει λιγο παραπανω παιχνιδι


γενικα ο advanced forward υπερκαλυπτει τον ρολο του ποατσερ
ουσιαστιακα ενας ποατσερ με καλα μενταλ αττς ειναι advanced
ξερω γω ποατσερ ειναι ο ντεφοε ενω adv ο ετο για παραδειγμα

deep lying ειναι αυτος που παιζει πιο εξωτερικα ή καλυτερα που αρχιζει τις προσπαθειες του απο πιο πισω ισως
ρουνει για παραδειγμα


ταργκετ μαν ειναι ο ψηλος που παιζει κυριως με δυναμη και κεφαλι


ο complete ειναι ενας που τα κανει ολα,ισως διαφορετικα θα μπορουσαμε να πουμε ενας γεροδεμενος advanced forward=complete forward
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το first time shoot ειναι λοιπον για poatcher;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:το first time shoot ειναι λοιπον για poatcher;
το first time shoots ή σουτ σε πρωτο χρονο μπορεις να το μαθεις σε οποιον παικτη θελεις! Ο Βενγκερ για παραδειγμα δινει εντολες σε ολους του τους επιθετικους να σουταρουν με τη μια.. oπως θες εσυ το παιζεις..

Το παλικαρι μετα απο μενα με συμπληρωσε αψογα, απλα θελω να κατι για τον Τarget Μan. Τarget Man δεν απλα αυτος που ειναι ψηλος και παιρνει κεφαλιες ουτε ο παικτης τον οποιο σημαδευεις.. Αλλιως θα παιρναμε το Σκορτσιανιτη για ST! Ο target man ειναι ο παικτης της στιγμης, του μομεντουμ και πιστευω οτι ειναι ρολος που βγηκε καθαρα για τα αγγλικα πρωταθληματα, οπου υπαρχει παθος, δυναμη και "ηρωισμος".. Ενας target man εκτος απο heading και σωματικα προσωντα, πρεπει να χει τρομερα mental attributes για να ανταποκριθει στο ρολο του, ετσι το βλεπω εγω.. και στο χορταρι αλλωστε, λιγες φορες με χει δικαιωσει παικτης με τετοιο ρολο!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

target man oι ξυλοκοποι ειναι
αμα εχεις παιχτη τυπου ντρογκμπα με καλα μενταλ τοτε ισως παει στην κατηγορια του complete
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

442 με poacher και ο αλλος;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”