Παρατηρήσεις στην πορεία προς την τελική νίκη με 442

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απο αλλους η απο εμπειρια τα συμπερασματα ειναι:
1. οταν ο αντπαλος παιζει με εναν επιθετικο βαζουμε τον 1 dc spesific mark + tight mark στον επιθετικο τους με ρολο stoper (η defend) και τον αλλο dc zon no tight mark και cover
2. αν ο αντιπαλος εχει στα ακρα μονο τους dr/l κανουμε επιθεσεις μονο απο τις πτερυγες (both flanks)
3. αν ο αντιπαλος παιζει με dmc κανουμε επιθεσεις μονο απο τις πτερυγες (both flanks)
4. ισως η στρατηγικη των αντεπιθέσεων δεν αποδιδει με mc σε ρολο playmaker (deep η advanc)
5. οταν ειναι το 85 του αγωνα και κερδιζεις με 1 γκολ και γυρνας contain συχνα πιανει με την οδηγια κρατα κατοχη, πασες to feet, play safer και αν εχεις τον καταλληλο τον κανεις target man (με ρολο poacther) και pas to feet (σ' αυτον).
6. το contain γυριζει την αμυνα deep αν ο αντιπαλος ειναι δυνατος στον αερα (και σε αλλες περιπτωσεις) αυτο ειναι κακο αρα κανω τνη αμυνα norm (αμεσως δεξια του deep) και κραταω τις υπολοιπες ρυθμισεις.
7. μην παιζετε 442 με στρατηγικη defenc (παιξτε αντεπιθεσεις και αν χρειαστει στο τελος contain)
8. σε ευρωπαϊκους τελικους αρχιστε με stadar ή στρατηγικη αντεπιθεσεων αν ειστε μικροτερη ομαδα και αν προηγηθειτε παιξτε αντεπιθεσεις ως το 85.... Οχι defend!
8. αν αποκτησετε ενα παικτη που θεωρειται οτι ειναι καταλληλος για αλλη θεση απο τη φυσικη του (αυτη που γραφει στο description) τοτε ο παικτης δεχεται να προπονηθει σε moves που ταιριαζουν στη φυσικη του θεση ακομα και αν τον προπονησετε σε αλλη θεση. Δεν ξερω αν αποκτησει και τη νεα θεση σαν φυσικη αν ξεπερνιεται το θεμα αλλα οσο δεν ειναι σαν την φυσικη του θεση αυτος θελει κινησεις που ταιριαζουν στην αρχικη θεση. π.χ. willian playmaker: φυσικη θεση με τοση ταχυτητα που εχει τον εβαζα ακραιο και εσκιζε του ειπα να κανει κατι που ταιριαζει σε ακραιο και δεν δεχτηκε, του ειπα πειραματικα να κανει κατι που ταιριαζει σε playmaker και δεχτηκε.
9. οταν εχουμε δυο αγωνες τη βδομαδα ξεκουραζουμε τους παικτες αναλογα με την κατασταση τους π.χ. εγω αν εχει 79% του και κατω δινω 3 μερες με 80%-84% δινω 2 μερες και με 85-89% 1 μερα ξεκουραση (βδομαδα δινω σε τραυματιες που ειναι πορτοκαλι δηλαδη επανερχονται σιγα-σιγα)




























'
Last edited by eliaska41 on Sat Oct 15, 2011 2:09 pm, edited 8 times in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θυμιζει συνταγη μαγειρικης.. Μπορει σε καποια θεματα να εχεις ενα δικιο αλλα το κοουτσαρισμα δεν ειναι τοσο στανταρ καθε φορα! Θελει και λιγο αυθορμητισμο η δουλεια..
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οκ παντως σε προηγουμενα fm παλευα να παρω το τσαμπιονς λιγκ με τον Ολυμπιακο και οταν τελικα τα καταφερνα θεωρουσα οτι το fm μου ειχε μαθει καποια πραγματα που δεν τα ηξερα στο ξεκινημα ουτε τα ειχα δει σε site. Στο φετινο δεν το εχω παρει (εφτασα ως τον τελικο, χωρις save, με genie και 11.3). Απο αυτα που εχω δει λεω οτι λεω. Τα παιδια που το εχουν σαρωσει γιατι δεν βαζουν απο μια προταση ο καθε ενας; να γινει δυνατη συνταγη...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:οκ παντως σε προηγουμενα fm παλευα να παρω το τσαμπιονς λιγκ με τον Ολυμπιακο και οταν τελικα τα καταφερνα θεωρουσα οτι το fm μου ειχε μαθει καποια πραγματα που δεν τα ηξερα στο ξεκινημα ουτε τα ειχα δει σε site. Στο φετινο δεν το εχω παρει (εφτασα ως τον τελικο, χωρις save, με genie και 11.3). Απο αυτα που εχω δει λεω οτι λεω. Τα παιδια που το εχουν σαρωσει γιατι δεν βαζουν απο μια προταση ο καθε ενας; να γινει δυνατη συνταγη...
Champions Leauge με Ολυμπιακο? Εγω ομολογω δεν ειμαι τοσο καλος, αν και παιζω γυρω στα 10 χρονια FM.. Συνταγη στην επιτυχια δεν υπαρχει φιλε, ο καθενας εχει τη θεωρια του.. Αλλιως ολοι θα παιζαμε το ιδιο συστημα, με την ιδια φιλοσοφια, θα καναμε στανταρ κινησεις και μεταγραφες..
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και εγω σου ομολογησα οτι παιζω με genie.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To 4-4-2 με trequartista μια χαρά μου πιάνει εμένα.
Ο άλλος poacher.
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

metalforos wrote:To 4-4-2 με trequartista μια χαρά μου πιάνει εμένα.
Ο άλλος poacher.

Θα εχεις 2 παιχτες στην ομαδα σου που ουτε καν σκεφτονται να πανε πανω στον αντιπαλο να μαρκαρουν.Ειδικα ο trequa.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν συνεργαζονταν αρκετα!
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:και εγω σου ομολογησα οτι παιζω με genie.
Genie scout εννοεις?Αν ναι γιατι δεν εχεις δικους σου scouters να βρισκεις ταλεντακια?Πιστευω πως ολα αυτα κανουν το παιχνιδι μη ρεαλιστικο.
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ε άμα παίζεις με 2 επιθετικούς δεν τους έχεις για να μαρκάρουν.
Ο trequartista τον έχει φλομώσει στις ασίστς πάντως.
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οκ ρε παιδια εγω δεν παιρνω τσαμπιονς λιγκ χωρις αυτο. εσεις;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

metalforos wrote:To 4-4-2 με trequartista μια χαρά μου πιάνει εμένα.
Ο άλλος poacher.
κανενας suport;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

δικιο εχει ο μεταλφορος
επιθετικοι ειναι δεν χαθηκε ο κοσμος αν δεν πιεζουν και τα αντιπαλα σεντερ μπακ τοσο πολυ
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

metalforos wrote:Ε άμα παίζεις με 2 επιθετικούς δεν τους έχεις για να μαρκάρουν.
Ο trequartista τον έχει φλομώσει στις ασίστς πάντως.
θα 'θελα να μου πεις στρατηγικη και τις διαστασεις του γηπεδου αν μπορεις γιατι ψαχνω γιατι σε μενα δεν επιασε...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

10. στις αλλαγες σας μην ξεχνατε να πειτε στους παικτες που μπαινουν faith
11. αν εχετε 3 συστηματα απο τα οποια το ενα ειναι επιθετικο και παιζεται με ενα απο τα αλλα συστηματα σας τοτε αν προηγηθουν οι αλλοι και θελετε να κανετε φουλ επιθεση (γιατι π.χ. θελετε 2 γκολ για να περασετε) τοτε πιο καλα ειναι να παιξετε το επιθετικο σας συστημα με ποιο επιθετικες οδηγιες παρα να παιξετε 1 απο τα αλλα δυο με στρατηγικη overload (δηλαδη αν παρασειρθει κανεις και χωρις αλλαγη συστηματος βαλει overload το αποτελεσμα δεν θα ειναι μαλλον καλο...)
Last edited by eliaska41 on Sat Oct 15, 2011 2:29 pm, edited 1 time in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”