4-5-1 ΣΕ FLAT ΜΟΡΦΗ

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
GGGG75
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:43 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβούμαι τίποτα,είμαι λέφτερος.
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα !!!

θέλω να δημιουργήσω μια τακτική σε flat μορφή τύπου 4-5-1,δηλαδή :

........ gk ........
dr...dc...dc...dl
mr.mc.mc.mc.ml
........ fc ........

δουλεύω με την αεκ με το καλοκαιρινό update,λεφτά δεν υπάρχουν,wingers δεν υπάρχουν,μέσοι υπάρχουν οπότε κ λόγω του ότι είναι αργή η ομάδα,σκέφτομαι να υπάρχει μικρή απόσταση στις γραμμές,κοντινές πάσες και ελευθερία σε δυο-τρείς ικανούς παίκτες.Σίγουρα οι πλαινοί μέσοι θα είναι wide mids,η ανάπτυξη θα είναι mixed για να μην είμαι μονοδιάστατος,η άμυνα λίγο deep λόγω δέλλα,μπορείτε να μου δώσετε προτάσεις για το καλύτερο των θέσεων στους υπολοίπους ? ο ένας κεντρικός μέσος (καφές) θα είναι btb αλλά με τα υπόλοιπα...από την εμπειρία σας τί προτείνετε ώστε να καταφέρω αυτό που λένε ''έλεγχο του κέντρου'' ???

ευχαριστώ εκ των προτέρων,με έχει πιάσει πονοκέφαλος με αυτή την φάση !!!! (: -toixos2 -toixos2 -toixos2
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ετσι οπως μας το περιγραφεις θα πηγαινα στο ακολουθω..
gk:defend
DR/L :full back support
DC : κλασσικοι defend
ΜR/L : wide mid attack (εδω δες τωρα αν εχεις γρηγορους παιχτες θα τους βαλεις wingers αλλιως κρατας το wide mid)
MC : bwm defend
ΜC : εδω αναλογα τον παιχτη σου.Αν ειναι ενας απλος παιχτης τοτε central mid support,αν εχεις δημιουργο τοτε adv playmaker support.Aν ειναι σκυλη κλπ κλπ τοτε b2b.
STS :εδω παλι αναλογα τους παιχτες σου.Σιγουρα ενας πρεπει να ειναι γρηγορος για να τον βαλεις Poacher.Ο αλλος αν εχει καλη τεχνικη και δημιουργεια βαλτον deep lying support για να μιραζει assists
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”