Tiki Taka..

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
riap
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sun Dec 19, 2010 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα σας μαγκες..
Που λετε μετα απο μια επιτυχημενη σεζον στην Dortumund με πηραν στην Arsenal..
Αποφασισα λοιπον να δοκιμασω να φτιαξω το tiki taka..
Η πρωτη μου απορια ειναι το αν θα ηταν καλυτερο να παιξω controll η attacking..
Λογο του οτι η φιλοσοφια ειναι very fluid φοβαμαι οτι με το attacking θα μπαζει η αμυνα..
Το αλλο μου δηλιμα ειναι το tempo..
Στην Barcelona παιζουν slow αλλα στην Arsenal σκεφτομαι να χρησημοποιησω το quick και δεν ξερω αν θα πιασει..
Επισης δεν ξερω αν θα χρησημοποιησω counter και offside..
Εσεις τη γνωμη εχετε?
Ευχαριστω!!!
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω στην θεση σου θα επεζα με κοντρολ,γρηγορο τεμπο,κοντινες πασες και ξετικαρισμενο το οφσαιντ και το καουντερ ατακ.
riap
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sun Dec 19, 2010 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rtms wrote:εγω στην θεση σου θα επεζα με κοντρολ,γρηγορο τεμπο,κοντινες πασες και ξετικαρισμενο το οφσαιντ και το καουντερ ατακ.
Το counter το δοκιμασα για κανα 2 παιχνιδια και δειχνει να αποδιδει..
Οι παικτες μου βγαινουν συχνα μονοι τους στην επιθεση και σκοραρουν..
Για το offside δεν εχω γνωμη ακομα..

Μια παρατηρηση που εκανα βλεπωντας λιγα φιλικα..
Μου φαινεται πως οι πασες που κανει η ομαδα ειναι λιγες για το συστημα που θελω να παιξω..
Θελω να γυριζουν αρκετα την μπαλα πριν κανουν την τελικη πασα για την επιθεση..
Ειδικα ο playmaker μου (fabregas) κανει 20-25 πασες και οι 17-23 ειναι επιτυχεις..
Ειναι αρκετες η οχι?
Βεβαια εχω παιξει λιγα φιλικα ακομα και μπορει να φτιαξει..
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η αρσεναλ εχει μπροστα τους παιχτες για να παιξει με αντεπιθεσεις.Οποτε κρατισετο :wink:
Οσο αναφορα τις πασες και που θες να γυρναει η μπαλα καλο θα ηταν να εχεις αρκετους παιχτες σε σαπορτ,μετα να μειωσεις σε ολους τους παιχτες τα μακρινα σουτ και απο τa shouts να βαζεις παντα retain possesion.Ολα θελουν τον χρονο τους.Ακομα εισαι στα φιλικα παντως δοκιμασετα αυτα τωρα και δες αμα υπαρχει καπια βελτιωση.Επειδη εχω πεξει με αρσεναλ θα σου προτεινα να μην βαλεις offside trap γιατι πισω δεν ειναι και γρηγορη οι αμυντικοι σου.
riap
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sun Dec 19, 2010 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rtms wrote:Η αρσεναλ εχει μπροστα τους παιχτες για να παιξει με αντεπιθεσεις.Οποτε κρατισετο :wink:
Οσο αναφορα τις πασες και που θες να γυρναει η μπαλα καλο θα ηταν να εχεις αρκετους παιχτες σε σαπορτ,μετα να μειωσεις σε ολους τους παιχτες τα μακρινα σουτ και απο τa shouts να βαζεις παντα retain possesion.Ολα θελουν τον χρονο τους.Ακομα εισαι στα φιλικα παντως δοκιμασετα αυτα τωρα και δες αμα υπαρχει καπια βελτιωση.Επειδη εχω πεξει με αρσεναλ θα σου προτεινα να μην βαλεις offside trap γιατι πισω δεν ειναι και γρηγορη οι αμυντικοι σου.
Εχω πισω τον Vermaelen και τον Hummels..
Για αμυντικοι ειναι αρκετα γρηγοροι..
Θα το τεσταρω και αν δω οτι τρωω γκολ τσαμπα θα το βγαλω..
Οσο για αυτο με τα μακρινα σουτ φαινεται πολυ καλη συμβουλη.. :wink:
Σε support εχω τον def mid μου και τους wing backs..
Μηπως να βαλω και τον ad.playmaker?
To σκεφτομαι και για τους ins forwards αλλα τους θελω να σκοραρουν..
Μηπως φταει και το width που το εχω στο wide?
Δλδ αν βρισκοντουσαν οι παικτες πιο κοντα μεταξυ τους ισως να κανανε πιο πολλες πασες?
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες για το width τεσταρετο και θα βρεις την λυση :wink: γιαυτο υπαρχη κ το analysis.

Κοιτα θα σου πρωτεινα τον dm να τον βαλεις σε defend γιατι πρεπει ενας στο κεντρο να εχει αμυντικο καθαρα ρολο για να κοβει φασεις μπαλιες κλπ.o Playmaker να μπει σε σαπορτ ναι οπως επισης και οι inside for.Μην ανυσηχεις θα σκοραρουν μια χαρα απλα κατεβασετους το long shot στο rarerly γιατι συνηθως σε σαπορτ κανουν πολλα μακρινα σουτ ασκοπα.Με αυτο τον τροπο η μπαλα θα γυρναει συνεχως εξω απο την περιοχη του αντιπαλου κ ετσι θα εχεις περισοτερο κατοχη.
riap
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sun Dec 19, 2010 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rtms wrote:Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες για το width τεσταρετο και θα βρεις την λυση :wink: γιαυτο υπαρχη κ το analysis.

Κοιτα θα σου πρωτεινα τον dm να τον βαλεις σε defend γιατι πρεπει ενας στο κεντρο να εχει αμυντικο καθαρα ρολο για να κοβει φασεις μπαλιες κλπ.o Playmaker να μπει σε σαπορτ ναι οπως επισης και οι inside for.Μην ανυσηχεις θα σκοραρουν μια χαρα απλα κατεβασετους το long shot στο rarerly γιατι συνηθως σε σαπορτ κανουν πολλα μακρινα σουτ ασκοπα.Με αυτο τον τροπο η μπαλα θα γυρναει συνεχως εξω απο την περιοχη του αντιπαλου κ ετσι θα εχεις περισοτερο κατοχη.
Βασικα εχω δυο dm γιαυτο και ο ενας ειναι στο support.. :-P
Εχω εναν anchor man και εναν def mid..
Ειναι δλδ το destroyer/passer/creator combo που αναφερεται συχνα..
Θα δοκιμασω να κατεβασω αισθητα το width και να δω αποτελεσματα.. :wink:
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”