Closing Down ή Tight Marking;

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
Lucky Peter
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Thu Aug 25, 2011 11:11 am
Football Manager της ομάδας: Ajax
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν εχω καταλαβει ποια ειναι η διαφορα μεταξυ τους. Tight Marking βαζουμε στους επιθετικους και Closing Down στους μεσους;
Τι πρεπει να προσεξω οταν βαζω αυτες τις εντολες; Για παραδειγμα αν ο αντιπαλος εχει dribbling μηπως δεν πρεπει να βαζω Closing Down;
Hope will never be silent.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δοκιμασε στα oposit instruction...στους επιθετικους τον amc και mr, ml αν δεις οτι εχουν καλη αποδοση στα προηγουμενα ματς ή σου λεει οτι θελουν προσοχη το εξης: πατα οτι σου λεει ο βοηθος (για σκληρα τακλιν και αδυναμο ποδι) και μετα αλλαξε τα υπολοιπα με βαση το κανονα: αυτος dribl κατω απο 15 τοτε tight mark always, αυτος pace κατω απο 15 τοτε closing down always και τελος αυτος dribl και pace κατω απο 15 τοτε και τα δυο προηγουμενα μαζι. (αυτα μονο σε οποιον δεις οτι ειναι καλος ειτε με βαση τα προηγουμενα ματς, ειτε στο ματς που παιζεις (πχ. εχει αποδοση πολυ καλη ειδικα στο συγκεκριμενο ματς).
αν εχει dribl μην βαζεις tight Mark γιατι καποτε θα σε περασει.
το θεμα με το αν παιζει κεντρικα ή στα ακρα και τις διαφοροποιησεις των παραπανω ιδεων δεν το εχω λυσει γι' αυτο η λυση που σου προτεινω δεν εχει διαφοροποιηση αναλογα με τη θεση του παικτη. αν δοκιμασεις πες τα συμπερασματα σου, αν θελεις
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”