Maracanazo: A história se repete [Ιστορίες Μικρού Μήκους]

Πάσης φύσεως Editor-ικές καταστάσεις αλλά και ιστορίες "μικρού μήκους"
Post Reply
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Maracanazo: A história se repete



Maracanazo: Uruguay vs Brazil was the decisive match of the final group stage at the 1950 FIFA World Cup. The match was played at the Estádio do Maracanã in Rio de Janeiro, Brazil, on 16 July 1950. With Brazil one point ahead of Uruguay going into the match, Uruguay needed a win while Brazil needed only to avoid defeat to claim the title of world champions.
Brazil took the lead shortly after half-time through Friaça, but Juan Alberto Schiaffino equalised for Uruguay mid-way through the half before Alcides Ghiggia hit the winning goal with just 11 minutes remaining in the match. The result is considered to be one of the biggest upsets in football history,] and the term Maracanazo (Portuguese: Maracanaço, pronounced [maɾakaˈnazu], roughly translated as "The Maracanã Blow") has become synonymous with the match.



Image


- ...Και κάπως έτσι έγινε η επιλογή των 23 παικτών που θα εκπροσωπούσαν την Ουρουγουάη στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014 στη Βραζιλία

- Πείτε μας όμως, πόσο δύσκολο είναι να διαλέξεις μεταξύ τόσο καλών παικτών και ποιό ήταν το κριτήριο σας για την επιλογή τους;

-Κοιτάχτε, το μόνο σίγουρο είναι οτι πρόκειται για μια δύσκολη και αρκετά ψυχοφθόρο διαδικασία με την έννοια οτι ο κόπος μια χρονιάς ή μιας σειράς χρόνων θα φανεί σε 3 - 7 αγώνες μάξιμουμ. Οπότε εγώ σαν ομοσπονδιακός προπονητής πρέπει να επιλέξους αυτούς τους 23 με βάση την αγωνιστική εικόνα τους αλλά και με βάση την προσωπικότητα τους. Μπορεί κάποιος να ήταν καλύτερος απο κάποιον άλλον τη δεδομένη χρονική στιγμή , αλλά εγώ κρίνω οτι δεν είναι κατάλληλος για να συμπεριληφθεί στα πλάνα μου

- Έτσι εξηγούνται κάποιες κλήσεις σας στην 23άδα όπως αυτή του 35χρονου Diego Forlan που εκείνη την περίοδο αγωνιζόταν στην Αtletico B, του 33χρονου Diego Lugano που είχε χάσει την θέση του στην Fenerbahce αλλά και μερικοί άλλοι που εκ των υστέρων λειτούργησαν "ως απο μηχανής θεοί".

-Αυτό ακριβώς και μην νομίζετε οτι ήταν εύκολο στην αρχή. Δέχθηκα σκληρή κριτική απο τον Τύπο της χώρας γι' αυτές τις επιλογές, μέχρι που κατηγορήθηκα για υπερβάλλων σεβασμό στις μεγάλες αυτές ποδοσφαιρικές μορφές -

-Ας μην μένουμε όμως σε αυτά, περιγράψτε μας λίγο την εναλλαγή των συναισθημάτων που βιώσατε καθόλη την διάρκεια του τουρνουά και τις σκέψεις που υπήρχαν στο μυαλό των παικτών αλλά και των συνεργατών σας.

-Χαίρομαι που μου δίνετε αυτή την δυνατότητα και θα ξεκινήσω λέγοντας οτι όλη αυτή η προσπάθεια συνοψιζεται σε μια φράση "Η μεγαλύτερη νίκη μας δεν είναι πως δεν πέφτουμε ποτέ, αλλά πως κάθε φορά που πέφτουμε, σηκωνόμαστε και πάλι".


-Για εξηγήστε μας λίγο καλύτερα τι θέλετε να μας πείτε ..
.
-Το λέω αυτό γιατί απο τον πρώτο αγώνα με την Σερβία και την ισοπαλία ενώ προηγούμασταν με 2-0, όλοι έσπευσαν να μας κατακρίνουν. Ήταν αλήθεια ένα δύσκολο ματς και περισσότερο ο κόσμος απογοητεύτηκε με τον τρόπο που ήρθε η ισοπαλία παρά με το ίδιο το αποτέλεσμα . Καμία ομάδα που έχει στην σύνθεση της παίχτες όπως ο Pjanic, o Dzeko, ο Zec, ο Salihovic και τόσοι άλλοι, δεν είναι έυκολο να την ξεγράψεις.

- Στο επόμενο παιχνίδι με το Μεξικό παρυσιάσατε μια εντελώς διαφορετική εικόνα -

-Επιτρέψτε μου να σας διορθώσω. Η εικόνα μας ήταν ίδια απλά ήμασταν λίγο πιο τυχεροί . Και σε αυτό το παιχνίδι μπήκαμε δυνατά, κάναμε φάσεις και εκμεταλλευτήκαμε τα κενά των αντιπάλων μας κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους "16", που ήταν ο στόχος που είχαμε θέσει με την Ομοσπονδία γι' αυτή την διοργάνωση.

-Τα χρειαστήκατε όμως στο τελευταίο παιχνίδι με το Μάλι γιατί παρότι βρεθήκατε νωρίς μπροστά με διαφορά τριών τερμάτων καταλήξαμε να είμαστε στο ίδιο έργο θεατές και να δούμε την ισοφάριση της ομάδας σας και την παρολίγο ήττα της.

[b]-Ας είμαστε ρεαλιστές. Ποιός προπονητής στον κόσμο δεν θα έδινε εντολές στους παίχτες του να ρίξουν λίγο τον ρυθμό και να κερδίσουν κάποιες ανάσες υπο τις υπάρχουσες συνθήκες; Συμφωνώ οτι παρολίγο να το πληρώσουμε αλλά έπρεπε κάπως να προφυλάξω τους παίκτες μου ενόψει της δύσκολης συνέχειας ...[/b]






-Και μου δίνετε μια ωραία πάσα για να περάσω στο κομμάτι της συνέντευξης με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Πως αισθανθήκατε όταν είδατε οτι η Ισπανία , κάτοχος του τίτλου, τερμάτισε στην 2η θέση του ομίλου της και θα ήταν η προσεχής σας αντίπαλος;


-Όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο, ίσως να ήταν τελικά και η καλύτερη επιλογή. Θα το δικαιολογήσω κιόλας λέγοντας οτι προτιμώ την Ισπανία της μετά - Τσάβι και μετά tiki taka εποχής παρά την Αργεντινή του Lionel Messi και των άλλων αστέρων. Η Ισπανία βρισκόταν σε μεταβατικό στάδιο και η αλλαγή του συστήματος της απο 4-3-3 με 3 παίχτες που ξέρουν να μοιράζουν την μπάλα και τις αλεπάλληλες κινήσεις, σε αυτό το "παλιομοδίτικο" 4-3-2-1 με δύο αμυντικά χαφ και τον 32χρονο πλέον Βίγια μόνο του μπροστά, μόνο καλό δεν τους έκανε -

-Κάτι που εκμεταλλευτήκατε εσείς και θριαμβεύσατε με 4-0.

-Σημασία δεν έχει τόσο το σκορ , όσο οι φάσεις που δημιουργήσαμε και με κάνει να νιώθω ικανοποιημένος για την προσπάθεια των παικτών μου. Ήταν ίσως απο τις λίγες φορές που ακολουθήσαμε το σύστημα 100% και αυτό έκανε την διαφορά. Στο 4-2-3-1 που έπαιζε η Ουρουγουάη, με ζητούμενα την γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας σε μικρό χώρο και αντίστοιχα την πίεση ψηλά και μαρκάρισμα ζώνης το παν είναι οι αλληλοκαλύψεις. Τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Αν χαθεί η συνοχή, έχεις χάσει το παιχνίδι. Εμείς αυτό δεν το κάναμε, παίξαμε όπως έπρεπε και πήραμε αυτό που έπρεπε.







-Το επόμενο παιχνίδι όμως έφερε μνήμες μισού αιωνα και κάτι πριν, το περίφημο "Μαρακανάζο".

-Πάντα είναι δύσκολο να αντιμετωπίζεις την διοργανώτρια χώρα γιατί παίζει μπροστά στο κοινό της και αυτό αποτελεί ένα μεγάλο πλεονέκτημα που αν το συνδυάσεις με το ταλέντο των παιχτών της , καταλαβαίνεις οτι το δύσκολο μπορεί να γίνει ακατόρθωτο.

-Αποφεύγετε να κάνετε όμως την σύγκριση που σας έθεσα ώς ερώτημα

-Το μόνο που μπορώ να πώ είναι άλλες εποχές,άλλες συνθήκες. Τότε διακυβευόταν ένα Παγκόσμιο Κύπελλο, στην περίπτωση μας η πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Βέβαια η Βραζιλία είναι μια πολύ καλή ομάδα που γι' άλλη μια φορά κουβαλούσε την ταμπέλα του φαβορί.

-Κάτι που δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει έπειτα απο την ήττα με 2-0 απο την ομάδα σας , μένοντας εκτός των ημιτελικών.

-Ναι αλλά αν δείτε τις υπόλοιπες ομάδες μπορείτε να καταλάβετε οτι το επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό. Σε μια διοργάνωση όπως αυτή, στους 4 ήμασταν εμείς, η Γερμανία, η Αγγλία και η Πορτογαλία, έχοντας μείνει έξω η Ισπανία, η Αργεντινή, η Βραζιλία, η Ιταλία που αποτελούν παραδοσιακές δυνάμεις.








-Ποια ομάδα θα είχατε διαλέξει αν είχατε την δυνατότητα;

-Θα αποφύγω τα κλισε του τύπου "όλες ίδιες είναι αν παίξουμε σύμφωνα με τις δυνατότητες μας" και θα πώ ξεκάθαρα Αγγλία, όπως και έγινε.

-Πως αιτιολογείτε την επιλογή σας; Μήπως θέλατε να πάρετε εκδίκηση για την θητεια σας στον πάγκο της;

-Οχι, καμία σχέση, άλλωστε εγώ έφυγα μόνος μου για να αναλάβω την Ουρουγουάη. Δεν την υποτιμώ αλλά αυτό το παλιομοδίτικο 4-4-2 δεν τραβάει πια και όσο γρηγορότερα το καταλάβουν στο Νησί τόσο καλύτερο γι' αυτούς.

-Τώρα μιλάτε όμως με σιγουριά έπειτα απο τον θρίαμβο σας στον ημιτελικο με 4-0 απέναντι τους

-Πώς μπορείτε να το λέτε αυτό; Πάντα έλεγα ότι ήταν να πώ, στα ίσια χωρίς να μασάω τα λόγια μου κι αν ψάχνετε την άκρη σε αυτό το κουβάρι μπορείτε να την βρείτε αν ανατρέξετε στον πίνακα με τις κάρτες. Παίζαμε με 10 παίκτες απο το 40' κι όμως καταφέραμε να επικρατήσουμε με τέσσερα γκολ διαφορά

-Σε ένα ματς που δώσατε ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος, όταν έπειτα απο την αποβολή του Palenta, αλλάξατε το σύστημα σε 4-4-1 και χτυπήσατε στις αντεπιθέσεις.

-Όλα έχουν να κάνουν με τους παίκτες που χρησιμοποιείς. Αν δεν είχα επιθετικό σαν τον Cavani, που μπορεί να απασχολεί 2 αμυντικούς ταυτόχρονα με την κινητικότητα του και το pressing του, τίποτα δεν θα είχε γίνει , αλλά χαίρομαι όπως ήρθαν τα πράγματα γιατί η ομάδα μου έδειξε οτι είχε το ψυχικό σθένος να κερδίσει ένα ματς που απο τα αποδυτήρια φαινόταν χαμένο, σύμφωνα με τους "ειδικούς".

-Αυτό ακούστηκε λίγο ειρωνικό, έχετε να απευθύνετε κάποιο μύνημα σε κάποιον;

-Το μόνο που έχω να πώ είναι οτι όσοι μας αμφισβήτησαν πήραν την καλύτερη απάντηση.









-Ο τελικός με την Γερμανία είναι η πιο ξεχωριστή στιγμή της καριέρας σας; Γιατί θεωρείστε ο κορυφαίος προπονητής της γεννιάς σας αφού σε ηλικία 30 ετών έχετε καταφέρει να πάρετε το Πρωτάθλημα με δύο ομάδες κόντρα στα φαβορί και το Τσάμπιονς Λιγκ με μια ομάδα που με το ζόρι έβγαινε στην Ευρώπη;

-Το να εκπροσωπείς ένα έθνος είναι εντελώς διαφορετικό απο το να διαχερίζεσαι τα λεφτά κάποιου και να δίνεις χαρά σε έναν πυρήνα ανθρώπων.. Σίγουρα η ικανοποίηση για την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ αλλά και των Πρωταθλημάτων είναι μεγάλη αλλά η αίσθηση του να κερδίζεις το Παγκόσμιο Κύπελλο είναι ασύγκριτη, κι ας μην είμαι ομοεθνής με την ομάδα που οδήγησα στην κορυφή.

-Σας ευχαριστούμε για όλα κύριε Γαλάνη, μια τελευταία ερώτηση πριν περάσουμε στο βίντεο αφιέρωμα στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2014. Τι σκοπεύετε να κάνετε τώρα στην καριέρα σας; Είναι κάτι που θέλετε να κατακτήσετε ακόμη;

-Ήδη ανακοίνωσα την παραίτηση μου στην Ομοσπονδία της Ουρουγουάης και σκοπεύω να επικεντρωθώ στις υποχρεώσεις μου με την Χοφενχάιμ για την επερχόμενη σεζόν. Ευχαριστώ για την φιλοξενία και έχω να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους φίλους της Celeste που με στήριξαν.

VAMOS URUGUAY, VAMOS CELESTE !


Image Image

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WB5EIVxZXa4[/youtube]





















========================================================================



World Cup 2014 Summary

Spoiler: show
Image


Tactics

Spoiler: show
ImageImage


Group Stage
Uruguay - Bosnia & Herzegovina 2:2

Spoiler: show
Image

Image


Group Stage
Mexico - Uruguay 0:2

Spoiler: show
Image
Image


Group Stage
Mali - Uruguay 3:3

Spoiler: show
Image
Image




Image




First Knockout Round
Uruguay - Spain 4:0

Spoiler: show
Image

Image


Quarterfinal
Brazil - Uruguay 0:2

Spoiler: show
Image

Image



Semifinal
Uruguay - England 4:0


Image

Image


THE FINAL
Image

Final
Uruguay - Germany 1:0

Spoiler: show
ImageImage

Image

Image

Image

Image



Players' Summary

Spoiler: show
Image
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
Pablo Garcia approves.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8420
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

σωραιος ρε

η ισπανία κατέβηκε πλήρης? πολλά είναι τα 4 γκολ που της έριξες
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Ε με τέτοια ομάδα, λογικό να κάνεις παπάδες.
αν και θα χρειαζόταν ένα DMC ακόμα.
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
User avatar
Ionikaras
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5188
Joined: Wed Jun 11, 2008 1:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος, Barcelona, Stoke
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπραβο ρε Γιωργο , να δουμε εμεις ποτε θα παρουμε τιτλο με εθνικη :P

Πολυ καλη και η παρουσιαση , νομιζω εχεις αρκετο ελευθερο χρονο :D
Xavi Hernandez Creus
* Spanish League (8): 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010-11, 2012-13, 2014-15
* Spanish Cup (3): 2008–09, 2011-12, 2014-15
* Spanish Supercup (6): 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
* UEFA Champions League (4): 2005–06, 2008–09, 2010-11, 2014-15
* UEFA Super Cup (2): 2009, 2011
* FIFA Club World Cup (2): 2009, 2011
* UEFA European Football Championship(2): 2008 , 2012
* FIFA World Cup(1): 2010
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5166
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Έφαγες 5 γκολ από Βοσνία & Μάλι και κανένα από Ισπανία, Βραζιλία, Αγγλία και Γερμανία; Μωρέ μπράαααβο :Ρ

1 συμμετοχή ο Ντιέγκο, κι αυτή ως αλλαγή και χωρίς βαθμολογία :|
User avatar
nir_8
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3357
Joined: Fri Apr 18, 2008 2:54 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός, Juventus, Νηρέας
Location: ??????
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο Ζορζ. Τόσο για την πορεία, όσο και για την εκπληκτική παρουσίαση.
Image
markos92
Football Legend
Football Legend
Posts: 10192
Joined: Tue Jul 08, 2008 11:53 pm
twitter: markosv92
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραιος ρε Γιωργο! Καταπληκτικος τοσο για την πορεια και την κουπα, οσο και για την παρουσιαση -diatakste
Η ιστορία της Γιουβέντους επιτάσσει να έχουμε πάντα το κεφάλι ψηλά και να αντιμετωπίζουμε τα πάντα με θάρρος, με κουράγιο. Εγώ, εσείς, όλοι οι Γιουβεντίνοι το κάναμε και το κάνουμε πάντα αυτό. Μια συναρπαστική ιστορία, με εσάς πάντα στο πλευρό μας. - Alessandro Del Piero
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@ antoni-o : Όταν λες πλήρης τι εννοείς; Η ομάδα είναι ίδια με αυτή του 2010 με αλλαγές Monreal, Ruben Perez & Albiol.
Puyol, Xavi, Capdevilla μεγαλώσανε και δεν τους κάλεσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός.

@ Tazz : Αρκετά καλό υλικό, ειδικά απο τη μέση και μπροστά πέταγε φωτιές η ομάδα. Είχα μόνο 2 DMC γιατί στο 4-2-3-1 ο ένας MC ήταν δημιουργικός οπότε έβαζα κάποιον AMC να παίζει εκεί π.χ Mauricio Pereyra.

@ Ionikaras: Ήδη ψάχνω την επόμενη Εθνική να πάρω Euro ή Copa America . Ωραίο challenge γιατί απαιτεί χρόνο μόνο λίγες φορές σε μια σεζόν. Ελεύθερο χρόνο δεν έχω πολύ απλά ήθελα να το μοιραστώ και το έκανα. Μου πήρε κανα τρίωρο είναι η αλήθεια.

@ wolfsbourger: Με Βοσνία & Μάλι αν και προηγήθηκα δεν άλλαξα κάτι με συνέπεια να κουραστούν οι παίχτες και να μπάζω πίσω. Σκέψου οτι παίζω Fluid & Control ! Με τις υπόλοιπες ομάδες συνήθως με πίεζαν στην αρχή αλλά ήμουν τυχερός και δεν έτρωγα γκολ, και σκόραρα απο αντεπίθεση ή απο καμια στημένη φάση. Και στο β' ημίχρονο κατέβαζα το τέμπο, το closing down και το width και έπαιζα συντηρητικά. Γενικά η όλη φάση ήταν το momentum . Με ευνόησε η τύχη και το εκμεταλλεύτηκα.

@ nir_8, markos : Ευχαριστώ πολύ guys !
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

καλή αρχή Γιώργο! :-)
:liverpool:
Hippocratis
National Manager
National Manager
Posts: 8709
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:43 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός, AS Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Real Madrid
facebook προφίλ: hippocratis.katsikis
twitter: HippocratisK
Status: Δουλεύει...
Location: Μαρκόπουλο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι καλή αρχή ρε xks? :D
Image
Image
Post Reply

Return to “The other way”