Che Ballara - η συνέχεια!

Μισοτελειωμένες και εγκαταλελειμμένες απόπειρες
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

O Che ξύπνησε το πρωί της Δευτέρας με έναν τρομερό πονοκέφαλο. Δεν ήταν τόσο η ήττα από την Huancayo, αλλά ο απόηχος της. Ο τύπος της Κυριακής είχε παραληρήσει κατά της εμφάνισης της Cristal, κάνοντας μια άδικη επίθεση προς τον Αργεντίνο προπονητή. Ο Che τα είχε βρει μπαστούνια...

Χτύπησε η πόρτα του δωματίου του. Ο Che σηκώθηκε με βαριεστημάρα. Δεν είχε όρεξη για τίποτα. Άνοιξε και ήταν η receptionist.
"Αυτό το μήνυμα το αφήσανε σήμερα πρωί-πρωί για εσάς. Ντράπηκα να σας χτυπήσω νωρίτερα, αλλά επειδή λέει ότι σας περιμένουν στις 11:00 και η ώρα είναι 10:30, είπα να σας το πω έγκαιρα", είπε η νεαρή κοπέλα.
"Δηλαδή για να καταλάβω, πρώτα από όλας διάβασες το μήνυμα μου, πράγμα που είναι απαράδεκτο, και στην συνέχεια, ενώ ήξερες το περιεχόμενο του, δεν με ειδοποιείς έγκαιρα; Γιατί για να φτάσω στην άλλη άκρη της πόλης, θέλει τουλάχιστον μία ώρα, αφού όπως γνωρίζεις, δεν έχω αυτοκίνητο καρδιά μου!" είπε ο Che όλο νεύρα και έκλεισε την πόρτα στα μούτρα της καημένης receptionist.
Το μήνυμα ήταν από τον Τιγρέου. Τον περίμενε στις 11:00 (όπως είχε πει και η receptionist) στο γραφείο του. Ο Che ετοιμάστηκε όσο γρηγορότερα μπορούσε και έφυγε από το ξενοδοχείο χωρίς άλλες χρονοτριβές.

Έφτασε με μισή ώρα καθυστέρηση. Ο Τιγρέου καθόταν στο γραφείο του, σκυμμένος πάνω από ένα τεράστιο λόφο χαρτιών. Ο Che έκατσε στην καρέκλα του, απέναντι από τον πρόεδρο, με αρκετό θράσος είναι η αλήθεια. Ο Τιγρέου σήκωσε τα μάτια και τον κοίταξε πάνω από τα γυαλιά της πρεσβυωπίας που φορούσε. Ανακάθησε στην καρέκλα του, αφήνοντας στην άκρη τα χαρτιά του και του είπε:
"Che. Che Ballara. Ο προπονητής που θα σώσει την ομάδα... Πφ, αυτά είναι όλα παραμύθια. Απορώ τι με έκανε να σε προσλάβω από την πρώτη στιγμή; Αν περίμενα λίγο ακόμα θα είχα 1000 προπονητές στα πόδια μου να με παρακαλάνε για τη θέση..." το ύφος του ήταν ίσως το πιο ειρωνικό ύφος που είχε δει ποτέ του ο Che. Όμως δεν έχασε την ψυχραιμία του. Έβγαλε από την τσέπη του ένα πούρο Αβάνας (το προτελευταίο που του είχε μείνει από αυτά που του έδωσε ο Φιντέλ) και το άναψε, βγάζοντας έναν πυκνό καπνό και κάνοντας πραγματικά εκνευριστικές αργές κινήσεις. Κοίταξε τον Τιγρέου και του απάντησε:
"Με ήθελες κάτι;"
Ο Τιγρέου έγινε έξαλλος και ήταν ένα μόλις βήμα πριν εκραγεί. Γούρλωσε τα μάτια και είπε:
"Αν δεν κερδίσεις τον επόμενο αγώνα, είσαι εκτός ομάδας!" και με νεύρο έδειξε την πόρτα της εξόδου.

Ο Che βγήκε και ξεκίνησε για το γήπεδο. Η απόσταση δεν ήταν μεγάλη, αλλά συνειδητοποίησε ότι θα χρειαστεί κάποιο μεταφορικό μέσο για να πηγαινοέρχεται. Τόσο καιρό καλά ήταν που τον πήγαινε ο Φερναντέζ, αλλά σε τέτοιες έκτακτες περιπτώσεις έπρεπε να βρει κάποια λύση...
Όπως περπατούσε προς το γήπεδο, είδε ένα μαγαζί που του κίνησε την περιέργεια. "ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΠΟΔΗΛΑΤΑ" έλεγε με μεγάλα κόκκινα γράμματα. Έβγαλε το πορτοφόλι του και μέτρησε τα χρήματα που του είχαν απομείνει. Έφταναν για να αγοράσει ένα ποδήλατο, αλλά μετά τι θα έκανε; "Κοίταξε το σήμερα και άσε το αύριο να περιμένει" σκέφτηκε. Μπήκε στο κατάστημα και σε μερικά βγήκε κρατώντας ένα όμορφο κόκκινο ποδήλατο. Το καβάλησε και ξεκίνησε για το γήπεδο με άλλον αέρα...

Δεν πέρασε παρά ελάχιστη ώρα στην προπόνηση, όταν ο Che διέταξε την διακοπή της. Οι παίχτες μαζεύτηκαν γύρω του και τους είπε: "Σας έχω εμπιστοσύνη. Μπορεί να μην κάναμε καλό παιχνίδι το Σάββατο, αλλά έχουμε ότι χρειάζεται για να κάνουμε μια πολύ καλή πορεία και να κλείσουμε στόματα. Από σήμερα κι όλας θέλω να βάλετε στο μυαλό σας ότι αυτό το πρωτάθλημα δεν χάνεται! Πάρτε την υπόλοιπη μέρα ρεπό. Σκεφτείτε και σας περιμένω όλους αύριο πραγματικά αποφασισμένους..." και έφυγε από το γήπεδο. Ο Γκουτιέρεζ γούρλωσε τα μάτια μην πιστεύωντας αυτό που μόλις είχε γίνει. Κούνησε το κεφάλι σκεφτόμενος ότι όταν το μάθει ο Τιγρέου, θα είναι το τέλος του Che...
User avatar
zeds dead
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3669
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: "That which is imagined can never be lost."
Location: Foreverdark Woods
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Θα σηκωθεί η ομάδα και τότε όλοι θα πάρουν πληρωμένη απάντηση. Vamos.
I walk alone / Not because I'm lost / But because I want to

They call my name / They believe I'm scared / But the depth is my friend
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

For real?
Παίζει να σε διώξουν; :shock:
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
notorius
Indispensible
Indispensible
Posts: 1562
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:01 am
Football Manager της ομάδας: VFL.W./ S.E.\ Birmi.C./ A.C.B.
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Σ.Α.
twitter: lawlorn_the
Status: Dying like My Bride
Location: Desert: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Έλα ρε Τσε αλάνι! Καλή του 'ξηγήθηκες του τιγροπρόεδρα.

Ελπίζω μόνο να ξέρεις τι κάνεις γιατί δεν σε βλέπω καλά.. :D
Aughost

Save a hug for those that you hate the most

Some days good, Some days bad, And some days even hope..

Phantasmagoria
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στην Arequipa του στα Νότια του Περού γίνεται το 2ο και κρίσιμο παιχνίδι για την συνέχεια του Che στην Cristal. Αντίπαλος η Melgar, μία από τις αρχαιότερες ομάδες της χώρας.

Ο Che αντιμετώπισε ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, καθώς έχασε τον Cancar, τον δεξιό μπακ του. Τα άκρα της άμυνας αποτελούν έναν μικρό πονοκέφαλο για τον Che, πόσο μάλιστα όταν έχει απουσίες σε αυτές τις θέσεις. Με μία ανακατάταξη της 11άδας, μετέφερε τον Fernandez από τα αριστερά στα δεξιά, μιας και μπορεί να παίξει και στις δύο θέσεις, ενώ στα αριστερά έβαλε τον Reyes. Ακόμα μία αλλαγή έγινε, σε σχέση με το εναρκτήριο παιχνίδι. Στην θέση του Neculman που δεν εντυπωσίασε, ξεκίνησε τον Ximenez.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν εντυπωσίασε κανέναν, η Melgar είχε την πρωτοβουλία, αλλά η Cristal κρατούσε γερά. Ο Lojas έκανε σίγουρα πολύ καλύτερο παιχνίδι από αυτό της πρώτης αγωνιστικής και έδειχνε να πατάει πιο καλά στα πόδια του. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου όμως, ένα αυτογκόλ από τον Fernandez κόντεψε να τα καταστρέψει όλα! Δύο αυτογκόλ σε δύο παιχνίδια... σκέτη καταστροφή.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CLWwfVptrIM[/youtube]

Εκεί που έδειχναν ότι όλα θα πήγαιναν σε μία ακόμα ήττα, τελικά ο ανύπαρκτος μέχρι εκείνο το σημείο Valverde, έκανε δύο τρομερές τρίπλες από δεξιά, έβγαλε μία καταπληκτική σέντρα στο ύψος του πέναλτι όπου βρισκόταν ο νεοεισελθές Sanchez, ο οποίος κάρφωσε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων της Melgar!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uUoWNOVXUe0[/youtube]

1-1 τελικό αποτέλεσμα.

Image
User avatar
notorius
Indispensible
Indispensible
Posts: 1562
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:01 am
Football Manager της ομάδας: VFL.W./ S.E.\ Birmi.C./ A.C.B.
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Σ.Α.
twitter: lawlorn_the
Status: Dying like My Bride
Location: Desert: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μια καλή ιδέα θα ήταν να βάλεις το τυπάκι που σκοράρει συνέχεια αυτογκόλ στην επίθεση ή στον..πάγκο!

Δύσκολα τα πράματα πάντως φίλε Τσε...κάτι πρέπει να κάνεις να τους πορώσεις λίγο παραπάνω...
Aughost

Save a hug for those that you hate the most

Some days good, Some days bad, And some days even hope..

Phantasmagoria
Vaskos69
Amateur
Amateur
Posts: 158
Joined: Tue Dec 18, 2007 2:03 am
Football Manager της ομάδας: BVB
Αγαπημένη Ομάδα: Athletic Bilbao
Location: Vladivostok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απολαυστικές οι περιπέτειες του Τσε Μπαλάρα καλή συνέχεια και πορεία!! :-D
Aupa Athletic!!!
User avatar
zeds dead
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3669
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: "That which is imagined can never be lost."
Location: Foreverdark Woods
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Γκολάρα ο Fernandez απλά μπέρδεψε τις εστίες :D Ευτυχώς γύρισε το παιχνίδι.

Τσε άσε τα πούρα και σφίξε τα λουριά.
I walk alone / Not because I'm lost / But because I want to

They call my name / They believe I'm scared / But the depth is my friend
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ο καιρός περνούσε αργά στη Λίμα. Ο Τσε είχε διαρκώς την ίδια ρουτίνα: Προπόνηση-ξενοδοχείο-προπόνηση. Με αγωνία περίμενε να χτυπήσει το τηλέφωνο για να ακούσει την φωνή της Ίλντα.

"Μακάρι να είχα το τηλέφωνο της να την καλούσα εγώ" σκεφτόταν συνεχώς.

Από την άλλη είχε και την σκοτούρα της ομάδας, η οποία δεν πήγαινε όσο καλά θα ήθελε. Δεν είχε βρει ακόμα το κατάλληλο αντίδοτο της αρρώστιας που την είχε χτυπήσει, αλλά τουλάχιστον την είχε εντοπίσει: Κάποιοι παίχτες δεν τον πίστευαν!

Η λύσεις ήταν δύο: Ή θα τους έπαιρνε με το μέρος του ή θα ζητούσε αποδεσμεύσεις και στην συνέχεια μεταγραφές.

Όμως μετά από δεύτερη σκέψη, πέρασε από το μυαλό του η εικόνα του Τιγρέου στο άκουσμα της λέξης "μεταγραφές".
"Μπρρρρ! Καλύτερα την πρώτη λύση" μουρμούρισε.

Αγωνιστικά το παιχνίδι με την Jose Galvez κινήθηκε στα ίδια επίπεδα μέχρι εκείνη την ημέρα. Με την πρώτη ευκαιρία έφαγε γκολ η άμυνα και μετά έτρεχαν να ισοφαρίσουν. Το θετικό ότι η ισοφάριση ήρθε νωρίς, όμως από εκεί και πέρα όλες οι επιθέσεις ήταν ατελής.


Image






Η συνέχεια φαινόταν ακόμα πιο δύσκολη. Με την Cezar Vallejo ήθελε οπωσδήποτε νίκη. Μόλις στο 6ο λεπτό όμως ο Casas βγήκε εκτός αγώνα με κόκκινη κάρτα. Τα πράγματα δυσκόλεψαν αφάνταστα. Ο κόσμος άρχισε να σφυρίζει έντονα! Εδώ φαινόταν ότι το καράβι βούλιαζε. Όμως στο 13' ένα κερδισμένο πέναλτι, το οποίο εκτελέστηκε εύστοχα από τον Palacios έφερε ξανά τον κόσμο μαζί με την ομάδα.
Το παιχνίδι πήγαινε καλά, όσο ήταν μπροστά στο σκορ η Cristal. Το γκολ του Caldas στο 66' όμως, το οποίο ισοφάρισε το παιχνίδι, έκανε τον κόσμο να αποδοκιμάζει τους πάντες και τα πάντα.
Ο Τσε ήταν σε απόγνωση για μερικά λεπτά. Τότε του κατέβηκε η ιδέα: Έριξε στο παιχνίδι τον Martinez! Αυτός μερικές στιγμές αργότερα έκανε το 2-1 και επανέφερε την ηρεμία στις κερκίδες.
Επιτέλους νίκη!


Image






Δεν ήταν τόσο η νίκη, όσο η αντίδραση του κόσμου που έκανε τον Τσε προβληματισμένο. Καθόταν στο δωμάτιο του σαν να είχε δεχτεί την μεγαλύτερη ήττα της καριέρας του. Τότε χτύπησε το τηλέφωνο και η ξενοδόχος τον φώναξε για να απαντήσει!

Ήταν η Ίλντα! Επιτέλους το τηλέφωνο που τόσο πολύ περίμενε.

-Τσε;
-Ίλντα! Επιτέλους! Ξέρεις πόσο καιρό περιμένω να με πάρεις ένα τηλέφωνο;
-Τσε, δεν πηγαίνει καλά, ε;
-Όχι Ίλντα... Δυσκολεύομαι πολύ. Είμαι σε απόγνωση.
-Τσε...
-...
-Πιστεύω σε εσένα! Μπορείς να τα καταφέρεις. Το μυστικό είναι να πάρεις τον κόσμο μαζί σου, Τσε. Εκεί πρέπει να στοχεύσεις. Αν έχεις τον κόσμο δίπλα σου, τότε θα κάνεις τους παίχτες που αντιδρούνε να έρθουν μαζί σου. Και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν θα τολμήσει και ο Τιγρέου να σε διώξει! Εκεί είναι το μεγάλο κόλπο Τσε.
-Μα... που τα ξέρεις όλα αυτά Ίλντα;
-Έχω πληροφορίες... από μέσα Τσε. Ξέρω αυτά και πολλά περισσότερα. Το θέμα όμως τώρα είναι να στρωθείς στην δουλεία! Ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και κάντο όσο πιο άμεσα μπορείς!
-Εντάξει Ίλντα. Θα αρχίσω από σήμερα κι όλας. Πιστεύω ότι ξέρω τι πρέπει να κάνω!
-Ωραία Τσε! Πραγματικά χαίρομαι.
-Ίλντα, κάτι ακόμα. Μπορείς...
*Τουουουουοουουτ*

Η γραμμή κόπηκε πριν προλάβει ο Τσε να ζητήσει το τηλέφωνο της Ίλντα.

Η στιγμιαία απογοήτευση του Τσε πέρασε γρήγορα όταν σκέφτηκε αυτά που του είπε η αγαπημένη του Ίλντα. Αμέσως έπιασε το τηλέφωνο και ζήτησε τις πληροφορίες.
"Μπορείτε να μου δώσετε το τηλέφωνο της εφημερίδας El Comercio; Το τμήμα Αθλητικών αν γίνεται".

Μέσα σε λίγη ώρα ο Τσε βρισκόταν μαζί με έναν δημοσιογράφο της τοπικής εφημερίδας της Λίμα, El Comercio.

Την επόμενη μέρα η εφημερίδα βγήκε με τίτλο:

"Che, ο Αργεντίνος που θα φέρει την Cristal εκεί που της ανήκει!"


Οι οπαδοί φάνηκε ότι ικανοποιήθηκαν με αυτή την κίνηση του προπονητή τους. Για πρώτη φορά σε εκτός έδρας παιχνίδι φέτος αγόρασαν όλα τα εισιτήρια που τους αναλογούσαν και περίμεναν μία νίκη για να πανηγυρίσουν όλοι μαζί.


Το παιχνίδι ήταν τοπικό ντέρμπι με την Universidad San Martin. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Palacios έβαλε μπροστά στο σκορ την Cristal και κρατήσανε την νίκη μέχρι το τέλος.


Image


Η νέα αρχή είχε γίνει...
User avatar
notorius
Indispensible
Indispensible
Posts: 1562
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:01 am
Football Manager της ομάδας: VFL.W./ S.E.\ Birmi.C./ A.C.B.
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Σ.Α.
twitter: lawlorn_the
Status: Dying like My Bride
Location: Desert: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Άντε να πάρεις σιγά σιγά τα πάνω σου..

Πολλές κλίαρ κατ τσάνσις βλέπω και δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό για τους επιθετικούς σου..
Aughost

Save a hug for those that you hate the most

Some days good, Some days bad, And some days even hope..

Phantasmagoria
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στηρίζουμε Τσε στον δίκαιο αγώνα του. :D
Μέχρι το τέλος.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
zeds dead
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3669
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: "That which is imagined can never be lost."
Location: Foreverdark Woods
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τη βαθμολογία γιατί μας την κρύβεις? Περιμένεις να πάρεις το πρωτάθλημα για να μας την δείξεις? :D
I walk alone / Not because I'm lost / But because I want to

They call my name / They believe I'm scared / But the depth is my friend
xanthos_fantom
Amateur
Amateur
Posts: 142
Joined: Wed Nov 24, 2004 9:31 am
Football Manager της ομάδας: Porto
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ, Gladbach, Chelsea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίο το story!!! Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο με τα τραγιά που έμπλεξες!!! :D :D :D
Hey,watch out...the phantom always strikes twice....
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

El Comercio 19-3-2010

Che Ballara “Έτσι θα διαλύσω την Juan Aurich!”

Σε μία αποκαλυπτική συνέντευξη που έδωσε στην εφημερίδα μας ο - ιδιότροπος θα έλεγα – προπονητής της Sporting Cristal αποκάλυψε πως θα παίξει αυτήν την εβδομάδα η ομάδα του, απέναντι στους μέχρι τώρα πρωτοπόρους (μαζί με την Jose Galvez) του πρωταθλήματος μας. Άραγε είναι τόσο ηλίθιος που αποκαλύπτει τα σχέδια του στον αντίπαλο προπονητή ή είναι τόσο σίγουρος ότι η ομάδα του θα νικήσει ακόμα και έτσι;

Διαβάστε και απολαύστε!

“- Ναι, το επόμενο παιχνίδι είναι αρκετά δύσκολο, το ξέρω. Όμως έχουμε την ομάδα και έχουμε τον κόσμο για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Δεν θα είναι εύκολο, αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο το παρουσιάζεται!

- Που στηρίζεται αυτή τη θεωρεία σας;

- Όχι κάπου ιδιαίτερα. Μόνο στην δύναμη και στην πίστη των παιχτών μου. Δύναμη η οποία είναι απαραίτητη για να σπρώξει την ομάδα στην νίκη και πίστη ότι μπορούν να το καταφέρουν. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο…

- Είναι όμορφο να πιστεύεται έτσι στην ομάδα σας, αλλά δεν νομίζετε ότι ακούγεται αρκετά ρομαντικό όλο αυτό;

- Ρομαντικό ε; Σε μία εποχή που έχει χαθεί ο ρομαντισμός… Ε, τότε ναι! Το νομίζω ότι είναι αρκετά ρομαντικό και γι αυτό το λόγο θα πετύχει! Είμαστε μία ομάδα που θέλει να φέρει τα πάνω – κάτω στο πρωτάθλημα του Περού. Η επανάσταση ξεκινάει πάντα από τους ρομαντικούς. Ψάξε το και θα δεις. Κάθε όνειρο είναι και μία μικρή επανάσταση!

- Μάλιστα. Λοιπόν, τι σχεδιάζεται να κάνετε στον αγώνα με την Aurich;

- Η αλήθεια είναι ότι δεν θα αλλάξω το σύστημα μου καθόλου. Έχω τους τραυματισμούς μου, αλλά πιστεύω ότι με λίγη πίστη στους αναπληρωματικούς μας, θα τα καταφέρουμε. Πρωταρχικός μας στόχος είναι να πετύχουμε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Όχι πολύ νωρίς, γιατί θα δώσουμε την ευκαιρία στην Aurich να αντιδράσει. Κάπου στην μέση του ημιχρόνου ή στο τέλος του. Τότε είναι το ιδανικότερο…

- Πως θα το καταφέρετε αυτό;

- Εγώ; Εγώ δεν σκοράρω φίλε μου. Οι παίχτες μου σκοράρουν. Εγώ απλά δίνω κάποιες εντολές. Αν τις εκτελέσουν σωστά, τότε όλα θα πάνε καλά.

- Ωραία, τότε ποιες θα είναι οι εντολές σας;

- Μα… δεν κατάλαβες; Τα είπα πριν. Να σκοράρουμε αργά στο ημίχρονο.

- Ναι, εννοώ τι εντολές θα δώσετε για να επιτευχθεί αυτό.

- Κλειστή άμυνα στο πρώτο μισό, με προσοχή στα ατού της Aurich. Να μην δεχτούμε γκολ και μετά να κάνουμε την αντεπίθεση μας στο 2ο μισό. Αν πετύχουμε και ένα τέρμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, θα είναι το ιδανικότερο!

- Μάλιστα. Κρύβετε κάποια έκπληξη στον αντίπαλο προπονητή σας ή παίζετε μα ανοιχτά χαρτιά;

- Τα χαρτιά μου πάντα είναι ανοιχτά για όποιον θέλει να τα δει. Δεν κρύβω ποτέ τίποτα!


Ο αγώνας έφτασε και ο κόσμος της Cristal ανυπομονούσε. Ήθελε να δει αν όλα αυτά που έλεγε ο Che στην εφημερίδα θα γίνονταν στο γήπεδο. Όλο το Περού είχε καρφωθεί στις τηλεοράσεις την ώρα του αγώνα. Φυσικά και η Ίλντα, μαζί με τον άντρα της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε. Έμοιαζε να φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη. Καμία από τις δύο ομάδες δεν έβγαινε μπροστά. Στο τριακοστό λεπτό ο Che φώναξε “Τώρα”!

Τότε άρχισε μία επίθεση που είχαν να δουν οι οπαδοί της Cristal εδώ και χρόνια! Ο Valverde έκανε άνω-κάτω την άμυνα της Aurich η οποία πραγματικά δεν μπορούσε να τον σταματήσει. Ο Ismodes από την άλλη πλευρά έβγαινε συνέχεια σαν κρυφός κυνηγός και άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες συνεχώς.

Δεν χρειάστηκαν παραπάνω από τρία λεπτά για να σκοράρει η Cristal. Παρά το γεγονός ότι η Aurich περίμενε ότι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο, πιάστηκε απροετοίμαστη! Ο Palacios άνοιξε το σκορ.

Στο σημείο εκείνο η Aurich φάνηκε να ξυπνάει και να αρχίζει τις αντεπιθέσεις με σκοπό την ισοφάριση πριν το ημίχρονο. Έγινε ένα ωραίο παιχνίδι μέχρι το τέλος του, χωρίς όμως να μπει κάποιο γκολ. Οι οπαδοί της Cristal τραγουδούσαν ασταμάτητα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και πριν καλά-καλά πιάσουν ρυθμό οι δύο ομάδες, ο Palacios με μία βολίδα έξω από την μεγάλη περιοχή έγραψε το 2-0. Από εκεί και πέρα όλα κυλούσαν ήσυχα. Η Aurich πίεζε, έκανε τις ευκαιρίες της, όπως έκανε όμως και η Cristal. Γκολ όμως δεν ερχόταν…

Και εκεί που όλοι πίστευαν ότι το ματς τελείωσε, ήρθε ο Ascoy της Aurich να μειώσει στις καθυστερήσεις και να δώσει ένα εφιαλτικό τελευταίο δίλεπτο στον αγώνα. Ο ίδιος παίχτης έχασε μοναδική ευκαιρία δευτερόλεπτα πριν σφυρίξει ο διαιτητής την λήξη του αγώνα!


Image


Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλα. Ο Che έκανε ένα ακόμα βηματάκι προς την επιτυχία…


Image




Θεωρητικά εύκολο παιχνίδι την επόμενη αγωνιστική με την Inti Gas. Από την στιγμή όμως που είναι εκτός έδρας το παιχνίδι, ο Che δεν αισθανόταν επαναπαυμένος. Τα παθήματα του παρελθόντος ήταν εκεί, μπροστά του. Έπρεπε να κρατήσει τους παίχτες προσγειωμένους, αλλά παράλληλα τον κόσμο στα ύψη! Δύσκολη αποστολή για οποιονδήποτε άνθρωπο στον κόσμο, αλλά όχι για τον Che!

Οι παίχτες που είχαν δει με καλό μάτι από την αρχή τον νέο τους προπονητή, τον λάτρεψαν μετά τις τελευταίες εμφανίσεις. Μερικοί από τους “δύσκολους”, άρχισαν να τον βλέπουν αλλιώς πλέον. Οι πιο “δύσκολοι” όμως, παρέμεναν στην ίδια στάση. Ο Che δεν ανησυχούσε όμως. Είχε ήδη θέσει αθόρυβα εκτός ομάδας τους δύο εξ αυτών, ενώ τον άλλον τον είχε στον πάγκο. Για τον μόνο που ανησυχούσε ήταν ο τέταρτος και τελευταίος, ο οποίος ήταν τραυματίας. Ήταν τρομερά δύσκολο να τον παραγκωνίσει, καθώς ήταν αγαπητό πρόσωπο στους οπαδούς. Γι αυτό όμως θα ανησυχούσε αργότερα. Προείχε το ματς με την Inti Gas.


Image


Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και το πέρασμα ήταν εύκολο, όπως αναμενόταν. Η Cristal μπήκε πλέον για τα καλά σε τροχιά τίτλου!


Image

User avatar
zeds dead
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3669
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: "That which is imagined can never be lost."
Location: Foreverdark Woods
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ρε σουπερμαντολίνη τους έδωσες?


Γουστάρω πολύ οδηγίες του τύπου άντε πάμε γερά/παίξτε μπάλα και τέτοια :D
I walk alone / Not because I'm lost / But because I want to

They call my name / They believe I'm scared / But the depth is my friend
Post Reply

Return to “Lost and found”