Το Τέλος Των Πέτρινων Χρόνων!

Μισοτελειωμένες και εγκαταλελειμμένες απόπειρες
Post Reply
User avatar
Ethnikos 4EVER
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 586
Joined: Fri Dec 29, 2006 11:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Eθνικός Πειραιά
Location: Πειραιάς GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1990-1991: Για πρώτη χρονιά στην ιστορία του Εθνικού, η ομάδα μας αγωνίζεται στη Β΄ Εθνική, από όπου, όμως, ανεβαίνουμε αμέσως, κερδίζοντας, μάλιστα, και τον τίτλο του πρωταθλητή.
1991-1992: Υποβιβασμός από την Α' Εθνική με διοίκηση Μ. Ζουμπουλίδη
1992-1993: Συμμετοχή στη Β' Εθνική και στα μέσα της σαιζόν αλλαγή ιδιοκτησιακού καθεστώτος με την "Πανεθνική Κίνηση" να αναλαμβάνει την ομάδα.
1993-1994: Άνοδος από τη Β' Εθνική με την "Πανεθνική Κίνηση" (πρόεδρος ο Νίκος Απέργης) και τη διακριτική βοήθεια του Ν. Πατέρα.
1994-1995: Άνετη παραμονή στην Α' Εθνική με το διοικητικό μοντέλο "Πανεθνική Κίνηση" + Ν. Πατέρας, με προπονητή τον αείμνηστο Γ. Κυράστα και πολλούς καλούς ποδοσφαιριστές.
1995-1996: Υποβιβασμός από την Α' Εθνική με τον Ν. Πατέρα να έχει κάνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου στην οποία δε διατήρησε τα ποσοστά της η "Πανεθνική Κίνηση" και έτσι ο Πατέρας έγινε απόλυτος κυρίαρχος της ΠΑΕ με τελικό αποτέλεσμα την πτώση της ομάδας στη Β' Εθνική.
1996-1997: Άνοδος από τη Β' Εθνική με διοίκηση Τσιαμάκη που πήρε την ομάδα από τον Πατέρα.
1997-1998: Παραμονή στην Α΄ Εθνική με το γκολ στις καθυστερήσεις του τελευταίου ματς με την Προοδευτική.
1998-1999: Υποβιβασμός από την Α΄ Εθνική με αρνητικά ρεκόρ (ούτε μία νίκη στο πρωτάθλημα)
1999-2000: Υποβιβασμός και από τη Β' Εθνική με διοικήσεις αρχικά Ψωμιάδη που πήρε την ομάδα από τον Τσιαμάκη και στη συνέχεια Μπελίτσιου που πήρε την ομάδα από τον Ψωμιάδη.
2000-2001: Για πρώτη φορά στην ιστορία του Εθνικού, η ομάδα συμμετέχει στην Γ' Εθνική με διοίκηση Μπελίτσιου, πραγματοποιεί πολύ καλή πορεία και συμμετέχει στα μπαράζ ανόδου στη Β' Εθνική, όπου τελικά χάνει την άνοδο από τη γνωστή (τότε, βλ. εποχή "παράγκας) - άγνωστη (σήμερα) Χαλκηδόνα του Σπανού.
2001-2002: Στη Γ΄Εθνική η ομάδα με διοίκηση Μπελίτσιου δεν καταφέρνει να τερματίσει μέσα στις πέντε πρώτες του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής που όλες τους ανέβηκαν απευθείας στη Β' Εθνική.
2002-2003: Στη Γ' Εθνική η ομάδα βιώνει το θέατρο του παραλόγου στον διοικητικό τομέα όπου ο Μπελίτσιος έχει αποχωρήσει και στην πραγματικότητα δεν υπάρχει διάδοχη κατάσταση. Ελάχιστοι άνθρωποι (Στ. Ζαντίδης, Τ. Κατσικογιάννης, Λ. Μερτίκας και άλλοι) προσπαθούν απεγνωσμένα να την κρατήσουν ζωντανή, αλλά μάταια. Δεν αποφεύγεται ο υποβιβασμός από τις επαγγελματικές κατηγορίες στην ερασιτεχνική.
2003-2004: Η ομάδα έχει περιέλθει στον Ερασιτέχνη Εθνικό και μόνον ο Στ. Κωτσόπουλος αναλαμβάνει να τη συντηρήσει στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα.
Ιούνιος 2004-Σήμερα: Η γεν. συνέλευση του Ερασιτέχνη αποφασίζει ομόφωνα τη συγχώνευση του ποδοσφαιρικού τμήματος με τον ΑΟ Μάνης του Πηρούνια και η ομάδα επανέρχεται στις εθνικές κατηγορίες με ανοδική πορεία το 2006 από τη Γ' στη Β΄ Εθνική όπου παραμένει μέχρι τώρα.


30 Ιουνίου 2010, Πειραιάς:

Στα γραφεία της ΠΑΕ Εθνικός επικρατεί πανικός! Ο Μιχάλης Γρηγορίου αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο της ομάδας!
Ο Πρωτεργάτης της πολύ καλής περσυνής πορείας δεν πήρε τις εγγυήσεις που αναζητούσε από τον Νίκο Πηρούνια και αποφάσισε να δεχτεί την πρόταση του Σάμιου και να αναλάβει το τιμόνι της Δόξας Δράμας! Μαζί του αποχώρησαν πολλοί βασικοί παίχτες της περσυνής καλής ομάδας όπως οι Σουλογάνης και Καρακώστας που ακολούθησαν τον προπονητή τους στην ομάδα της Δράμας, ο Ζουαρί που αποχώρησε, ο Ροντρίγκο που αναζήτησε την τύχη του στην Αναγέννηση Καρδίτσας αλλα κυρίως ο Σουμπίνιο που πήρε μεταγραφή για τον Ολυμπιακό!




Η ελπίδα αναζητηται στον Πειραιά...!!!
OoOoO ΕΘΝΙΚΑΡΑ...ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ...ΜΕΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟ!!!
User avatar
GrKiller
Coach
Coach
Posts: 2819
Joined: Tue Jun 09, 2009 11:46 am
Football Manager της ομάδας: Juve
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ , Man Utd , Juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη με τοον εθνικο..αν και θα υποστηριζω την ομιλαρα :D
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή!
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8504
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Καλή αρχή :!:
User avatar
stratosav7
Indispensible
Indispensible
Posts: 1650
Joined: Mon Sep 07, 2009 11:51 am
Football Manager της ομάδας: Oldham Athletic
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Location: Oldham,Manchester,UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλη αρχη κι απο μενα...
Solo Mango

Image
VIOLA
Coach
Coach
Posts: 2669
Joined: Wed Jul 09, 2008 12:18 am
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη με ε8νικο
περιμενουμε ανοδο εννοειται! 8)
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή. Θέλω να δω άνοδο και Ευρώπη!!! Τέρμα πια το ασανσέρ!
User avatar
Ethnikos 4EVER
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 586
Joined: Fri Dec 29, 2006 11:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Eθνικός Πειραιά
Location: Πειραιάς GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

stratosav7 wrote:Kαλη αρχη κι απο μενα...
Arkas16 wrote:Καλή αρχή :!:
nikos4ever wrote:Καλή αρχή!
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Να δούμε τι θα δούμε... :D

GrKiller wrote:καλη αρχη με τοον εθνικο..αν και θα υποστηριζω την ομιλαρα :D
:D :D
Κανένα πρόβλημα! Θα προσπαθήσω να σας αλλώσω (και) φέτος! 8) Πάντως πέρσυ το 4-4 στο Μαυροθαλλασίτης ακόμα το θυμάμαι! :P
SiNgLe wrote:Καλή αρχή. Θέλω να δω άνοδο και Ευρώπη!!! Τέρμα πια το ασανσέρ!
VIOLA wrote:καλη αρχη με ε8νικο
περιμενουμε ανοδο εννοειται! 8)
Θα πω το κλισέ όλων των προπονητών! Κοιτά κάθε ματς ξεχωριστά και μετά κάνουμε ταμείο! :D :D :D
OoOoO ΕΘΝΙΚΑΡΑ...ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ...ΜΕΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟ!!!
pas7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1412
Joined: Fri Jul 09, 2010 7:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή και από εμένα.Πιστεύω θα ανέβεις αλλά δεύτερος πίσω από την γιαννενάρα :-D
User avatar
GrKiller
Coach
Coach
Posts: 2819
Joined: Tue Jun 09, 2009 11:46 am
Football Manager της ομάδας: Juve
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ , Man Utd , Juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω ομως δεν θελω να το θυμαμαι.. και ειδικα το κορακι -ksilo
Spoiler: show
:D :D
User avatar
Ethnikos 4EVER
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 586
Joined: Fri Dec 29, 2006 11:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Eθνικός Πειραιά
Location: Πειραιάς GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pas7 wrote:Καλή αρχή και από εμένα.Πιστεύω θα ανέβεις αλλά δεύτερος πίσω από την γιαννενάρα :-D
TOY ΧΡΟΝΟΥ ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ Α ΕΘΝΙΚΗ! 8) :-D :-D :-D :-D
GrKiller wrote:εγω ομως δεν θελω να το θυμαμαι.. και ειδικα το κορακι -ksilo
Spoiler: show
:D :D
Δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάς 8) 8)
Spoiler: show
:D :D :D
OoOoO ΕΘΝΙΚΑΡΑ...ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ...ΜΕΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟ!!!
paul_13
Indispensible
Indispensible
Posts: 1589
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:54 am
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός, Μπέτις
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Location: Δραπετσώνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είχα την πρόθεση να ξεκινήσω κι εγώ ένα με τον Εθνικό, αλλά αφού με πρόλαβες καλή αρχή τότε φίλε μου.
User avatar
Ethnikos 4EVER
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 586
Joined: Fri Dec 29, 2006 11:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Eθνικός Πειραιά
Location: Πειραιάς GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ΠΑΕ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟ. Ο Κος ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΥΠΟΓΡΑΨΕ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ.

Και με αυτή την λυτή ανακοίνωση άρχισε η δουλειά μου στην ομάδα!


Μετά από κάποιες μέρες, αρκετό ψάξιμο αλλά και πολλές διαπραγματεύσεις έγιναν οι παρακάτω συμφωνίες:

Η ΠΑΕ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΩΘΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΕΣ:

-ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΕΝΤΕΜΕΝΤΕΣ, 34, ΑΜΥΝΤΙΚΟΣ, ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ
Spoiler: show
Image

-ALEXANDRE MARTINOVIC, 25, ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ, ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ
Spoiler: show
Image

-ΛΑΜΠΡΟΣ ΧΟΥΤΟΣ, 30, ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ, ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ
Spoiler: show
Image

-ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΑΥΡΑΚΑΚΗΣ, 31, ΑΜΥΝΤΙΚΟΣ, ΑΠΟ Ο.Φ.Η.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΤΑΙ Η ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟ ΧΑΙΚΑΛΗ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΚΑΡΑΧΑΛΙΟ. Η ΠΑΕ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΟΥΣ.


Τα φιλικά προετοιμασίας που έγιναν:
Image

Το προγραμμα των αγώνων μέχρι τέλος Σεμπτεμβρίου:
Image


Ανάλυση Ομάδας:

Τερματοφύλακες:
Spoiler: show
Image
Τα πράγματα εδώ είναι απλά! Ο Martinovic είναι νέος στην ομάδα και ήρθε σχετικά αργά! Θα πρέπει να μου δείξει πράγματα στην προπόνηση για να πάρει την ευκαιρεία του! Ο Συμεωνίδης είναι πρώτος και ο Παγούδης συμπληρώνει την 3αδα των keeper!

Αμυντικοί:
Spoiler: show
Image
Καθαρό προβάδισμα για τα στόπερ έχουν οι Παστός και Σύρος! Στα δεξιά σκέφτομαι τον Grimes τον οποίο (στο FM τουλάχιστον) τον εμπιστεύομαι, και αριστερά ο Παγώνης!

Μέσοι:
Spoiler: show
Image
Στην 3άδα τοθ 4-3-3 που σκέφτομαι να παίζουμε πιο συχνά ο Συλιγαρδάκης έχει καπαρωμένη θέση στο αμυντικό χαφ! Τσεμπερίδης και Κορακάκης για τους μέσους μπροστά του, με Ψιάνο και Στρατάκη να είναι ακριβώς από πισω! Για ταυς εξτρεμ τώρα, ο Φαρινόλα για τα δεξιά είχε προβάδισμα αλλά ο Βασιλογιάννης με τις εμφανίσεις του κέρδισε επάξια την θέση προς το παρών και από τα αριστερά με τον Μασμανίδη πρωταρχικά και τον Ουατταρά όποτε το κρίνω θα παίζουν στις πτέρυγες!

Επιθετικοί:
Spoiler: show
Image
Ο Χούτος έχει σαφές προβάδισμα για τον φορ με τον Χανιώτη να του δίνει ανάσες! Ο Lucas κάνει δουλειά στο γήπεδο αλλά το γκολ δεν το έχει και Celestine είναι μικρός αλλά θα πάρει τις ευκαιρίες του!
OoOoO ΕΘΝΙΚΑΡΑ...ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ...ΜΕΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟ!!!
User avatar
GrKiller
Coach
Coach
Posts: 2819
Joined: Tue Jun 09, 2009 11:46 am
Football Manager της ομάδας: Juve
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ , Man Utd , Juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλες μεταγραφες. Ο σταυρα θα δωσει σημαντικες λυσεις
User avatar
gogos_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6469
Joined: Thu Jul 02, 2009 11:09 am
Status: χωριάτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικα καλη ομαδα ο Εθνικος! Μακαρι να τα πας καλα!
Spoiler: show
Nik_33 wrote:Ο gogos ο Αλ Καπόνε -rofl
matthew21 wrote:Γεια σου ρε gogos corleone!!
"Director of Football and Responsibilities": All you need to know
Bayer 04 Leverkusen Analysis Football Manager 2015

Μάριο Γκόμεζ ο ένας ο μέγιστος ο παντοτινός.-
Post Reply

Return to “Lost and found”