Επιστροφή στα πέτρινα χρόνια;

Μισοτελειωμένες και εγκαταλελειμμένες απόπειρες
Post Reply
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times


Off Topic:
Πριν ξεκινήσω την ιστορία μου θα ήθελα να πω ότι είναι η πρώτη μου προσπάθεια για να γράψω κάποια ιστορία. Μ'αρέσει το όλο σκηνικό και θα ήθελα να συμμετάσχω σε αυτό. Ελπίζω να βρω ανταπόκριση αλλά και να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις του κοινού. :D
Να πω επίσης πως τα πρόσωπα είναι υπαρκτά, οι ιστορίες όμως φανταστικές. Επίσης η σεζόν έχει προχωρήσει(είμαι στο τέλος του πρώτου γύρου) οπότε ίσως από τον τίτλο καταλαβαίνεται κάποια πράγματα για την εξέλιξη αλλά θα προσπαθήσω να δώσω αρκετό σασπένς. Τέλος να πω πως παίζω το τελευταίο πατς με τις μεταγραφές του Ιανουαρίου. Πάμε λοιπόν στην ιστοριούλα.
Μετά την παταγώδη αποτυχία της περασμένης σεζόν τα πάντα στο Ολυμπιακό χωριό έμοιαζαν διαφορετικά. Ο πρόεδρος απογοητευμένος, ο κόσμος σε αναβρασμό και οι παίκτες χαμένοι. Η ομάδα είχε να ξεκινήσει αγωνιστικές υποχρεώσεις από τον Ιούλιο, ο προέδρος δεν είχε διάθεση για μεταγραφές αλλά ούτε να ασχοληθεί με την ομάδα. Έτσι εμφανίστηκε ένας ευτραφής κύριος με μούσια που είχε όνειρο να γίνει πρόεδρος της ομάδας και να την οδηγήσει ξανά στην κορυφή. Ο τότε πρόεδρος δέχτηκε και έτσι ο ευτρφής κύριος έγινε ιδιοκτήτης της ομάδας. Πρώτη κίνησή του ήταν να φέρει τον προπονητή που είχε αγγίξει τις καρδιές του κόσμου της ομάδας στην προηγούμενη του θητεία. Φυσικά δεν ήταν άλλος από τον Ερνέστο Βαλβέρδε. Με αστραπιαίες κινήσεις τον ξαναφέρνει στην Ελλάδα. Οι εφημερίδες πανηγυρίζουν!!! Ο Μεσσίας επέστρεψε!!!

Image

Το παραμύθι όμως ήταν πολύ καλό για να ήταν αλήθινο. Η γυναίκα του Βαλβέρδε αντιμετωπίζει ξαφνικό πρόβλημα υγείας που αποδεικνύεται πολύ σοβαρό και ο Βαλβέρδε πάει κατευθείαν στον πρόεδρο Μαρινάκη.
Βαλβέρδε: Presidente υπάρχει πρόβλημα.
Μαρινάκης: Senor Valverde τι συμβαίνει;
Βαλβέρδε: Πρέπει να σπάσουμε το συμβόλαιο. Η γυναίκα μου είναι πολύ άρρωστη και πρέπει να βρίσκομαι κοντά της.
Μαρινάκης: Εντάξει senor σε καταλαβαίνουμε απόλυτα. Είμαστε δίπλα σου και σε στηρίζουμε. Η πόρτα της ομάδας θα είναι πάντα ανοιχτή για σένα. Περαστικά να είναι όλα!!!

Η είδηση σκάει σαν βόμβα στον κόσμο και στους υπεύθυνους της ομάδας. Και τώρα ποιος; Αυτό διερωτόνται όλοι....

Στην άλλη άκρη του Ατλαντικού υπάρχει ένας Ελληνοαμερικανός πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής ονόματι Καρατζάς, ο οποίος ζει στην Καλιφόρνια. Έχει βγάλει αρκετά λεφτά από τις επιχειρήσεις του αλλά το όνειρο του είναι να κοουτσάρει την αγαπημένη του ελληνική ομάδα τον Ολυμπιακό. Είναι αρκετά καλός φίλος με τον πρώην πρόεδρο της ομάδας από κάτι business που είχαν κάνει στο παρελθόν. Πιστεύει ότι ήρθε η ώρα να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα και βάζει το "μέσον" για να το πετύχει. Καλεί τον Κόκκαλη στο τηλέφωνο.
Κόκκαλης: Εμπρός;
Καρατζάς: Σόκρατες, Καρατζάς εδώ.
Κόκκαλης: Που είσαι ρε παλιόφιλε; Τι κάνεις;
Καρατζάς: Καλά αλλά θέλω τη βοήθεια σου.
Κόκκαλης: Για σένα ότι θες. Πες μου.
Καρατζάς: Ξέρεις το όνειρο που έχω από παιδάκι. Θέλω να μιλήσεις στο χοντρό για να το κάνω πραγματικότητα.
Κόκκαλης: Χοχοχοχο πολύ καλή ιδέα. Ξέρεις το απωθημένο μου να βγάλω έναν προπονητή από τα σπλάχνα της ομάδας. Γιατί να μην είσαι εσύ αυτός; Θα μεσολαβήσω άμεσα πριν προλάβει να κλείσει άλλον.

Ο Κόκκαλης λοιπόν καλεί το Μαρινάκη. Τον πιάνει στην καλύτερη φάση, την ώρα που ήταν έτοιμος να φάει 5 κιλά κοψίδια. Του ζητάει σαν τελευταία χάρη να πάρει τον Καρατζά προπονητή. Ο Μαρινάκης σκεπτόμενος τα κοψίδια, αλλά και το ότι θα έχανε τις διακοπές στη Μύκονο για να διαπραγματευτεί με καινούργιο προπονητή δέχεται και έτσι ο Καρατζάς κάνει το υπερατλαντικό ταξίδι για να αναλάβει την ομάδα της καρδιάς του!!!

TO BE CONTINUED...
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
BlueAno
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3676
Joined: Sat Jul 17, 2010 10:56 pm
Football Manager της ομάδας: Ανόρθωση
Αγαπημένη Ομάδα: Aνόρθωση,ΠΑΟ,Man Utd,Barcelona
Status: γουότ ντάσεντ κίλ γιού,φάκς γιού μένταλυ
Location: Aμμόχωστος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη φιλε :wink:
Whatever doesn't kill you..fucks you up mentally.
Zeo-3
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 380
Joined: Tue Aug 17, 2010 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: Inter
facebook προφίλ: jeff.choi.79
Status: Don't talk to strangers...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχή κι απο μενα!!
stamatism
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 715
Joined: Sun Aug 01, 2010 8:42 pm
Status: Lil Wayne !!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη φιλε !!!
Rest in Pace MARIO !!!
stavros_skala
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2207
Joined: Fri Dec 17, 2010 3:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Blackburn, ΑΕΚ Λάρνακας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή και απο μένα φιλε :-)
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη φιλος :-)
nek.
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 657
Joined: Sat Nov 13, 2010 8:38 pm
Football Manager της ομάδας: Νapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Status: 5 ος λοχος δυναμη 5ος λοχος κολαση
Location: Κυψελη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη φιλε....
πετρινα χρονια....του οσφπ ή του παο ?
Image
Spoiler: show
Image
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

O προπονητής λοιπόν πιάνει δουλειά θέλοντας να πετύχει αυτά που δεν πέτυχε κανείς μέχρι τώρα στην ομάδα. Αντιμετωπίζεται όμως με πλήρη αμφισβήτηση. Ένας άγνωστος προπονητής είναι δύσκολο να έχει τη στήριξη των οπαδών μιας τόσο απαιτητικής ομάδας. Ο Μαρινάκης τουλάχιστον είναι ολιγαρκής και ζητάει από τον προπονητή να φτιάξει ομάδα και να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Με 1.5 εκ μπάτζετ όμως τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.
Έτσι αφήνει την ομάδα στα χέρια του βοηθού για τα πρώτα φιλικά παιχνίδια και κοιτάει να στρώσει τα πλάνα του για το σχεδιασμό, ξέροντας ότι θα έχει την ευκαιρία να τεστάρει την ομάδα μέσω των προκριματικών του Euro Cup. Τα φιλικά όμως δεν πάνε καλά και ο κόσμος αρχίζει γρήγορα γρήγορα τη μουρμούρα. Λογικό από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός κατάφερε να χάσει ακόμα και από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς!!!

Image

Eπίσης ο σχεδιασμός εξελίσσεται εξαιρετικά δύσκολα. Ο Καρατζάς διαπιστώνει ότι η ομάδα έχει αρκετές ανάγκες και κυρίως στη θέση του τερματοφύλακα.Στην προσπάθεια απόκτησης τερματοφύλακα ο Καρατζάς προσπαθεί να πάρει τον Enyeama από τη Χάποελ Τελ Αβίβ αλλά πέφτει πάνω σε ένα στυγνό επαγγελματία και μισθοφόρο ο οποίος καταλήγει στη Γαλατασαράι. Επίσης έκανε και μια άκαρπη προσπάθεια να πάρει τον Λουκάκου αλλά και εκείνος κατέληξε στην Άρσεναλ. Τελικά οι μεταγραφικές κινήσεις ήταν οι εξής:

Image

Στο μεταξύ η ομάδα έδινε αγώνες για το Euro Cup και επισκεφτόταν εξωτικούς προορισμούς. Πρώτα Ισλανδία και μετά Σλοβακία. Περνάει σχετικά εύκολα στον 4ο προκριματικό με τα εξής αποτελέσματα:

Image

Στον 4ο προκριματικό οι φίλοι του Ολυμπιακού θα δεχθούν ένα ισχυρό σοκ. Η ομάδα τους καλείται να αποκλείσει τους αδελφούς τους από τη Σερβία, τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Προσινέτσκι δήλωσε ότι ο Ολυμπιακός θα έχει μεγάλη πίεση γιατί πρέπει να πάει καλά με το ρόστερ που έχει. Ο Καρατζάς όμως δεν τσίμπησε στα παιχνιδάκια του ομολόγου του και απάντησε πως η ομάδα του είναι μαθήμενη σε τέτοιες συνθήκες. Και το απέδειξε στο χορτάρι. Κάνοντας 2 νίκες, έστω και δύσκολα, μέσα-έξω.

Image

Image

Σ'όλα τα ματς ο προπονητής χρησιμοποίησε ένα σύστημα 4-2-3-1. Αυτή είναι η σύνθεση του τελευταίου αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα(2-3).

Image

Έτσι ο Καρατζάς θα κέρδιζε κάποιο χρόνο και κάποια εμπιστοσύνη. Όχι για πολύ όμως...

TO BE CONTINUED...


Off Topic:
Ευχαριστώ όλους για το καλοσόρισμα...
[quote="nek."]καλη αρχη φιλε....
πετρινα χρονια....του οσφπ ή του παο ?[/quote]

Φίλε μου διάβασε τη και λίγο την ιστοριούλα... :P Του Ολυμπιακού είναι πάντως... Εκεί τείνω να την πάω την ομάδα... :P
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
BlueAno
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3676
Joined: Sat Jul 17, 2010 10:56 pm
Football Manager της ομάδας: Ανόρθωση
Αγαπημένη Ομάδα: Aνόρθωση,ΠΑΟ,Man Utd,Barcelona
Status: γουότ ντάσεντ κίλ γιού,φάκς γιού μένταλυ
Location: Aμμόχωστος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλο ξεκινημα..για να δουμε και την συνεχεια :wink:
Whatever doesn't kill you..fucks you up mentally.
nek.
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 657
Joined: Sat Nov 13, 2010 8:38 pm
Football Manager της ομάδας: Νapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Status: 5 ος λοχος δυναμη 5ος λοχος κολαση
Location: Κυψελη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δε με καταλαβες.....
εννοω οτι πηγες χαλια και γι'αυτο λες πετρινα χρονια για την ομαδα σου ή
πας τοσο καλα που ειναι πετρινα χρονια για τη παναθα???
Image
Spoiler: show
Image
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

nek. wrote:δε με καταλαβες.....
εννοω οτι πηγες χαλια και γι'αυτο λες πετρινα χρονια για την ομαδα σου ή
πας τοσο καλα που ειναι πετρινα χρονια για τη παναθα???
Του Ολυμπιακού πέτρινα χρόνια προς το παρόν... :P Αλλά θα στρώσει το πράγμα πιστεύω... Η πρώτη μου χρονιά ποτέ δεν είναι καλή...
I LOVE THIS SITE!!!
stamatism
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 715
Joined: Sun Aug 01, 2010 8:42 pm
Status: Lil Wayne !!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραιες μεταγραφες καλα στα φιλικα τα πηγες καλουτσικα αλλα τουλαχιστον περασες !!!
Περιμενουμε συνεχεια !!!
Rest in Pace MARIO !!!
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φίλε!

Τις φώτο σε 800Χ600.

Καλή συνέχεια 8)
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Το πρωτάθλημα λοιπόν ήταν έτοιμο να αρχίσει και ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τον Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο. Ο Καρατζάς έδωσε την καθιερωμένη συνέντευξη τύπου. Έχρισε την ομάδα του φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου και φάνηκε ιδιαιτερά ενοχλημένος όταν οι δημοσιογράφοι του είπαν πως ο Παναθηναϊκός θεωρείται φαβορί. "Στην Ελλάδα ο Ολυμπιακός ξεκινάει πάντα σαν φαβορί για τον τίτλο" τόνισε.
Στο μεταξύ ο Μαρινάκης διαμαρτυρήθηκε στην ΕΠΟ για τον ορισμό του διαιτητή του αγώνα, θεωρώντας τον "βάζελο". Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα την αντίδραση του Πατέρα που δήλωσε "φέρτε πίσω τα κλεμμένα και μετά μιλήστε για το διαιτητή", αλλά και του Μπέου που είπε "Βαγγέλη ψάξου". Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Αδαμίδης ζήτησε να διακοπεί το πρωτάθλημα για την αδικία της ομάδας του από τη διαιτησία στα... φιλικά!!!
Έτσι η ομάδα ανέβηκε στη Θεσσαλονίκη με μια σύγχυση και όλοι ήταν ανήσυχοι για την πρέμιερα τους στο πρωτάθλημα. Ήξεραν ότι έπρεπε να νικάνε πάντα και παντού, αλλά και να δείχνουν σε κάθε αγώνα την αγωνιστική τους ανωτερότητα....

Η συνέχεια με το αποτέλεσμα το βράδυ...
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Ο αγώνας λοιπόν ξεκινάει και ο Καρατζάς καλείται να αλλάξει τα πλάνα του από νωρίς. Το πολυεργαλείο Νταβιδ Φουστέρ τραυματίζεται στο 12 και μπαίνει στον αγώνα ο Άριελ Ιμπαγάσα, ο οποίος έμεινε στον πάγκο για να πάρει ανάσες από τον κουραστικό αγώνα στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός ηττάται σε ένα παιχνίδι επειδή αδράνησε λίγο στην αρχή του 2ου ημιχρόνου στο οποίο και δέχτηκε το πρώτο γκολ. Μετά ο Καρατζάς έπαιξε φουλ επίθεση, είδε την ομάδα του να χάνει αρκετές κλασσικές ευκαιρίες και στο τέλος να δέχεται και 2ο γκολ. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1.

Image

MVP του παιχνιδιού βγήκε ο...

Image

Τι να μου θυμίζει άραγε όλη αυτή η ιστορία...

Ο Καρατζάς δήλωσε μετά τη λήξη πως είναι ακόμα πολύ νωρίς και η ομάδα θα βελτιωθεί στη συνέχεια. Ο Τσουκαλάς πάντως άρχισε να μουρμουράει και να γκρινιάζει στην εκπομπή του για τις επιλογές του προπονητή.
Το επόμενο παιχνίδι με την Κέρκυρα στο Καραϊσκάκη δικαιώνει απόλυτα τα λεγόμενα του Καρατζά. Βέβαια ρόλο έπαιξε και η αλλαγή του συστήματος σε ένα πολύ επιθετικό 4-4-2 από το πιο συντηρητικό 4-2-3-1 που έπαιζε τόσο καιρό. Οι ομάδες κατέβηκαν με τις εξής συνθέσεις:

Image

To αποτέλεσμα ήταν να έρθει το σκόρ...

Image

Ο Καρατζάς ήταν απόλυτα ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του. Στο μεταξύ είχε γίνει και η κλήρωση των ομίλων του Euro Cup που θα έβρισκε τον Ολυμπιακό αντιμέτωπο με τις Στουτγκάρδη από Γερμανία, Odense Boldklub(OB) από Δανία και Metalurgs από Λετονία. Ο Καρατζάς πήγε και έκανε τάμα μετά από αυτή την κλήρωση και δεν το είπε ούτε του παπά...
Μετά τον αγώνα με την Κέρκυρα ακολουθούσε ο αγώνας με τη Metalurgs στη Λετονία και όλο το τιμ προσπαθούσε να συλλέξει πληροφορίες. Ο Καρατζάς κατεβάζει μια φαεινή ιδέα...
Καρατζάς: Βοηθέ;
Aspiazu: Πες μου coach.
Καρατζάς:Πιάσε το τηλ του Βερπακόφκις. Θα πάρω εκείνο να μου δώσει πληροφορίες.
Aspiazu: Εντάξει θα κοιτάξω την αντζέντα μου να το βρω.

Ο Aspiazu το βρίσκει και το δίνει αμέσως στον Καρατζά. Ο Καρατζάς καλεί χωρίς χρονοτριβή.
Βερπακόφκις: Εμπρός;
Καρατζάς: Μάρις... Καρατζάς εδώ!
Βερπακόφκις: Coach τι έκπληξη; Προς τι το τηλεφώνημα; Σ'αρέσουν τα γκολάκια που βάζω και θες να με τσιμπήσεις;
Καρατζάς: Ποιος σε χέζει εσένα ρε; Κωλόγερος είσαι!!! Άλλο σε θέλω...
Βερπακόφκις: Τι άλλο;
Καρατζάς: Έμαθες ότι παίζω με μια ομάδα από τη χώρα σου. Όνομα μη μου ζητήσεις δε θυμάμαι.
Βερπακόφκις: Ναι το έμαθα.
Καρατζάς: Θέλω πληροφορίες γι'αυτή...
Βερπακόφκις: Sorry coach τον προπονητή μου δεν τον προδίδω...

τουτουτουτουτου...

Ο Βερπακόφκις έκλεισε το τηλ στη μάπα του Καρατζά γιατί είχε ξεσπάσει λίγο νωρίτερα μια κόντρα μεταξύ του Καραγεωργίου και του Καρατζά λόγω κάποιων δηλώσεων του πρώτου για το δεύτερο και την αξία του. Είχε πει ότι δεν κάνει για τον Ολυμπιακό και ότι είναι πολύ λίγος. Ο δεύτερος απάντησε ότι ο Καραγεωργίου δεν κάνει ούτε για την Επανομή. Έτσι, λόγω αυτής της κόντρας, ο Καρατζάς θα πήγαινε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα στο συγκεκριμένο ματς...
I LOVE THIS SITE!!!
Post Reply

Return to “Lost and found”