Individual Training Focus και Training Facilities

Οποιαδήποτε απορία έχετε σχετικά με τον τομέα της προπόνησης, ό,τι πρόβλημα κι αν συναντήσετε, περάστε από εδώ για να το συζητήσουμε!
Post Reply
User avatar
sotstef
Trialist
Trialist
Posts: 74
Joined: Mon Feb 03, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Bishop's Stortford
Location: n.f.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πριν λίγες μέρες διαπίστωσα ότι από τα Individual Training Focus στο save μου έλειπαν κάποιες επιλογές που διάβαζα μέσα στο φόρουμ ότι κάποιοι χρησιμοποιούσαν.
Συγκεκριμένα το marking το positioning και το movement.
Η πρώτη μου σκέψη λοιπόν ήταν ότι πρόκειται για κάποιο bug(η εύκολη λύση στο FM).
Μετά από ερώτηση στο forum της SI μου απάντησαν ότι η έλλειψη αυτών των επιλογών οφείλεται στα Training Facilities της ομάδας μου.
Blyth Spartans λέω, χαμηλή κατηγορία οκ δεν τρέχει τίποτα.
Ήθελα όμως να βρω πότε θα αλλάξει αυτο και άρχισα το ψάξιμο του θέματος.
Παρατήρησα πως κάποιες ομάδες όμως με ιδια Training Facilities (average) δεν είχαν ίδιο αριθμό επιλογών. Άλλες είχαν 17 επιλογές και άλλες και τις 20.
Μου απάντησαν ότι αυτό εξαρτάτε από το training facilities rating της κάθε ομάδας στην database.
Συνέχισα λοιπόν το ψάξιμο να καταλάβω τι γίνετε.

Τα τελικά μου συμπεράσματα λοιπόν.
Συνολικά οι επιλογές στο Individual Training Focus είναι 14 για τους GK και 20 για τους υπόλοιπους παίχτες.
Όσες ομάδες δεν έχουν καλά Training Facilities έχουν 13 επιλογές για τους GK (λείπει το positioning) και 17 για τους υπόλοιπους παίχτες (λείπουν το marking το positioning και το movement).

Τα Training Facilities τώρα.
Οι κατηγορίες τους και τα rating (τα βρήκα μέσω editor) που αντιστοιχεί σε κάθε μια είναι:

basic 1-2
fairly basic 3-4-5
adequate 6-7-8-9
average 10-11-12
good 13-14-15
top 16-17-18-19-20

Έτσι λοιπόν όσες ομάδες έχουν rating από 1-11 έχουν λιγότερες επιλογές στο Individual Training Focus(13 για GK και 17 για τους υπόλοιπους).
Οι ομάδες από 12-20 έχουν όλες τις επιλογές (14 για GK και 20 για τους υπόλοιπους)

Στην Superleague οι ομάδες έχουν τα παρακάτω για να καταλάβουμε τι γίνετε:
ΑΕΚ good 13
ΑΡΗΣ average 11
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ. average 10
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ adequate 8
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ average 12
ΗΡΑΚΛΗΣ average 11
ΚΑΒΑΛΑ fairly basic 4
ΚΕΡΚΥΡΑ fairly basic 4
ΛΑΡΙΣΑ adequate 7
ΟΛΥΜΠ. ΒΟΛΟΥ adequate 6
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ good 15
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ good 15
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ good 14
ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ adequate 7
ΠΑΟΚ average 11
ΞΑΝΘΗ good 13

Έτσι λοιπόν βλέπουμε τον ΑΡΗ τον ΑΣΤΕΡΑ ΤΡ. τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ τον ΗΡΑΚΛΗ και τον ΠΑΟΚ να έχουν average training facilities αλλά μόνο στον ΕΡΓΟΤΕΛΗ έχουμε όλες τις επιλογές στο Individual Training Focus διαθέσιμες.

Κλείνοντας να προσθέσω ότι τα Training Facilities κατά την διάρκεια του παιχνιδιού και ανάλογα τα οικονομικά της κάθε ομάδας και με Boardroom request βελτιώνονται και έτσι με το που ξεπεράσεις το average 12 λογικά εμφανίζονται όλες οι επιλογές.
Βέβαια εγώ διαφωνώ ότι πρέπει μια ομάδα να έχει από average-12 και πάνω για να μπορεί να κάνει κάποιος επιλογή ατομικής προπόνησης στο marking το positioning και το movement.

Τέλος δεν ξέρω τι γίνετε με την βελτίωση στους συγκεκριμένους τομείς μέσα από την ομαδική προπόνηση στο training αν δεν έχει πάνω από average-12 στα Training Facilities.
Όποιος το έχει δουλέψει λίγο ας μας ενημερώσει.

Επίσης αν κάποιος προπονεί ΑΡΗ ΠΑΟΚ ΗΡΑΚΛΗ που είναι στο όριο (average-11) αν έχει παρατηρήσει αν αλλάζει αυτόματα το Training Facilities και πόσο καιρό μετά η μόνο μέσα από το Boardroom request.
SINE METU AD METAM
Post Reply

Return to “Περί... Προπόνησης”