Ανανέωση προσωπικού (assistant, coach, κλπ)

Οποιαδήποτε απορία έχετε σχετικά με τον τομέα της προπόνησης, ό,τι πρόβλημα κι αν συναντήσετε, περάστε από εδώ για να το συζητήσουμε!
Post Reply
User avatar
THANOS
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ελπίζω να ποστάρω στο σωστό σημείο...
Θέλω να σας ρωτήσω, πως διαχειρίζεστε τις ανανεώσεις του προσωπικού που λήγουν τα συμβόλαιά τους; Για παράδειγμα, όταν απομένουν 2 μήνες για να λήξει το συμβόλαιο του βοηθού προπονητή σας. Τι κάνετε;
- Κάνετε πρόταση τώρα σε κάποιον που βρήκατε με καλύτερα νούμερα; Μήπως έτσι έχεις μικρότερες πιθανότητες να τον χτυπήσεις γιατί βλέπει πως υπάρχει κι άλλος στην ομάδα;
- Περιμένετε να λήξει το συμβόλαιο του τωρινού βοηθού και μετά προσφέρετε συμβόλαιο σε αυτόν που σταμπάρατε; Κι αν αρνηθεί και έτσι χάσεις κι αυτόν που είχες;
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

εμένα αν δε μαρέσει ο βοηθός, κάνω σερτς και βρίσκω αντικαταστάτη, τα συμφωνάμε, σουτάρω τον άλλον και το πολύ πολύ να χρειαστεί να δώσω καμια συνέντευξη μόνος μου.

δεν αντέχω να είμαι περιτρυγιρισμένος από σταφ που δεν γουστάρω, δεν αποδίδω καλά
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

Ποια attributes μας ενδιαφέρουν περισσότερο σε έναν Ass. Manager?
Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
User avatar
Hli@z
Amateur
Amateur
Posts: 204
Joined: Mon Nov 22, 2010 11:11 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K.,Liverpool,Real Madrid
Status: @kop
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω να σου προτείνω δυο επιλογές τις οποίες ακολουθώ...1)Αν θες assman που να σε βοηθάει στο κομμάτι με τις τακτικές δηλ. να σου δινει feedback την διάρκεια του αγώνα πήγαινε για tactical knowledge οπως επισης και JPA για να σου δινει γνωμη για μεταγραφες.2)Αν θες εναν πιο ολοκληρωμενο assman που θα προπονει κιολας ωστε να κατεβαζει το training workload,εγω διαλεγω εναν που θα εχει υψηλα determination,discipline,motivating και man management ωστε να τον βαζω σε ολα τα training.
H επιλογή δική σου...
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

tactical knowledge,αν τον χρησιμοποιεις για opposition instructions και γενικα για τα reports κατα την διαρκεια του αγωνα
τα 2 judging αν σε ενδιαφερουν τα reports που δινει για τους παιχτες
motivating αν τον χρησιμοποιεις για τα team talks
determination,level of discipline ειδικα αν τον χρησιμοποιεις για την προπονηση
και man management και working with youngsters(αυτο ειδικα αν τον εχεις να ασχολειται και με την μικρη ομαδα)
User avatar
Hli@z
Amateur
Amateur
Posts: 204
Joined: Mon Nov 22, 2010 11:11 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K.,Liverpool,Real Madrid
Status: @kop
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@ mojotzotzo
Επειδη βλέπω το εχεις ψαξει το θεμα με τους προπονητες,πως βλεπεις το συστημα που εχω καθιερωσει για μενα:

2 fitness coaches
2 goalkeeping coaches
1 tactical coach
1 ball control coach
1 defence coach
1 attack coach
1 shooting coach
1 first team coach
1 youth coach
οπου οι εξειδικευμενοι εχουν υψηλα determination,discipline,motivating και τους αναλογους τομεις
o first team ασχολειται μονο με την πρωτη ομαδα και παιρνει μερος σε ολα τα training με υψηλα discipline kai man management και σχετικα καλος σε ολα τα ειδη(βλεπε Marco Rota) και ο youth coach με υψηλα discipline,man management kai working with youngsters και παιρνει μερος σε ολα επισης (Bernhard Peters).
Αυτους τους λιγους βασικα :D
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

προσωπικα κοιταω να εχω τουλαχιστον 4 αστερια(εξαρταται απο την δυναμικη της ομαδας=δεν ερχονται παντα καλοι) σε καθε προγραμμα προπονησης και μετα "συμπληρωνω" ωστε να εχουν ολοι light workload,απο εκει και περα οσο καλυτερο man management εχουν και (οσοι ασχολουνται και με τους νεους) working with youngsters τοσο το καλυτερο
αλλα συνηθως πανω στον ολο σχεδιασμο της ομαδας και τις ολες διαδικασιες που κρατανε ωρες οταν αρχιζει ενα save,το τελευταιο πραγμα ειναι να καθομαι να ψαχνω youth coaches ξεχωριστα :D
Post Reply

Return to “Περί... Προπόνησης”