Nik33's FM12 Data Packs v3 [23/9]

Συζητήστε σχετικά με το Football Manager 2012!
Post Reply
User avatar
ArxaioS_
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sat Apr 25, 2009 2:04 am
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK-Asteras Tr
Status: Bet_MaNiaC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστουμε ρε παιχτουρα!
   Μια ιστορια για την παοκαρα...    Απο το μικρόφωνο στα αποδυτήρια
User avatar
nickvav
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Tue Nov 13, 2007 3:39 am
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Συγχαρητήρια Νικ, όλα καλά και άγια, αλλά....
Η βασική σου ιδεολογία, το να φτιάξεις τις μεταγραφές με future transfers, τα συμβόλαια με τις πραγματικές ημερομηνίες κλπ, πάσχει σημαντικά... Στα είπαν σταδιακά ορισμένοι, στα ξαναλέω κι εγώ τώρα, βασικά για να το ξανασκεφτείς το ζήτημα για τα datapacks που θα φτιάξεις το επόμενο καλοκαίρι στο FM13...
Το κύριο πρόβλημα είναι πως στη διάρκεια της σεζόν 2011-12 που έχουμε dummy manager σε διακοπές, συμβαίνουν (απόλυτα φυσιολογικά) πάρα πολλά:
1) παίκτες μεταγράφονται (πχ Τοροσίδης, Σαλπιγγίδης, Βελλίδης και άλλοι) και δεν υπάρχουν στα ρόστερ των ομάδων την 01-07-2012...
2) προπονητές απολύονται ή αλλάζουν ομάδες (πχ ο Δώνης στην ΑΕΚ από τον Ατρόμητο και ο... Ουζουνίδης στον Παναθηναϊκό!!!)...
3) οι ομάδες που στην πραγματικότητα ανέβηκαν ή έπεσαν κατηγορία τη σεζόν 2011-12 δεν είναι ίδιες (απόλυτα φυσιολογικά και πάλι) με αυτές που το savegame του καθενός ανεβάζει ή ρίχνει (πχ ΑΕΛ Καλλονής, Λάρισα και Παναχαϊκή στη Superleague αντί για Πανθρακικό, Βέροια, Πλατανιά)....
4) παίκτες που ήταν να φύγουν, για διάφορους λόγους δεν φεύγουν τελικά (πχ ο Ούμπιντες δεν πάει στην Όρντουρσπορ γιατί αυτή έχει ήδη 3 ξένους)...
5) υπάρχουν διαφορές στις ευρωπαϊκές συμμετοχές (πχ Άρης και ΑΕΚ τη σεζόν 2012-13 θα παίξουν Ευρώπη αντί για Ατρόμητο - Αστέρα)....
Στο σύνολό τους οι διαφορές αυτές με την σημερινή πραγματικότητα, κάνουν αυτομάτως το ξεκίνημα ενός savegame την 01-07-2012 μη ρεαλιστικό... Ή τουλάχιστον, σαφώς λιγότερο ρεαλιστικό απ' ότι θα ήταν αν έκανες τις αλλαγές που ισχύουν στο realtime παρόν (01-07-2012) σε ρόστερ, προπονητές και κατηγορίες που αγωνίζονται οι ομάδες στο FMικό παρόν του FM2012 (01-07-2011) και όχι στο FMικό μέλλον (01-07-2012)...
Bottom-line που λένε κι οι Αμερικάνοι... Το θέμα με κάθε επιλογή είναι ένα ζύγισμα μεταξύ του τι κερδίζεις και τι χάνεις... Στην επιλογή που έκανες για τα καλοκαιρινά datapacks του FM2012, κατά τη γνώμη μου, αυτά που κερδίζεις (πραγματικές ηλικίες παικτών, και τι άλλο αλήθεια;;) είναι σαφώς λιγότερα από αυτά που χάνεις (χρονοβόρα διαδικασία dummy manager - 1 χρόνος διακοπές, διαφορές σε ρόστερ, προπονητές, κατηγορίες, ευρωπαϊκές συμμετοχές)...
Ελπίζω του χρόνου να αναθεωρήσεις!!!!
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16074
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Νικ, να περασεις να μιλησεις με τον δικηγορο μου, ειμαι πολυ δυσαρεστημενος με την τσαμπα δουλεια σου και φυσικα δεν κανω κοπο να ψαξω αλλου...
Αν εχεις στιγμα υπερηφανιας, παραιτησου και απο scout και απο mod και οτι αλλο εισαι... Ντροπη σου!

Spoiler: show
:P :D
User avatar
nickvav
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Tue Nov 13, 2007 3:39 am
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

skerzos wrote:Νικ, να περασεις να μιλησεις με τον δικηγορο μου, ειμαι πολυ δυσαρεστημενος με την τσαμπα δουλεια σου και φυσικα δεν κανω κοπο να ψαξω αλλου...
Αν εχεις στιγμα υπερηφανιας, παραιτησου και απο scout και απο mod και οτι αλλο εισαι... Ντροπη σου!

Spoiler: show
:P :D
Χαλάρωσε μεγάλε μάνατζερ, μην ψάχνεις άλλους δικηγόρους, κι εσύ απ' ότι βλέπω το δικηγόρο παριστάνεις μια χαρά...
Έγραψα ότι έγραψα γιατί αυτή είναι η γνώμη μου, και τη συζητάω σε forum για το football manager (σε τέτοιο δεν είμαστε ακόμα;;;)...
Και δεν χρειάζεται να κάνω τον κόπο να ψάξω αλλού γιατί έχω ήδη κάνει τον κόπο κι έχω φτιάξει dbc αρχείο με τις μεταγραφές και τις αλλαγές παικτών, προπονητών, οικονομικών κλπ το οποίο και χρησιμοποιώ για πάρτη μου, όπως και πέρυσι άλλωστε, μόνο που πέρυσι το δημοσίευα κιόλας σ' αυτό το site (viewtopic.php?f=239&t=34031....
Απλά φέτος δεν το δημοσίευσα γιατί εκτίμησα τον κόπο του φίλου Nik33 και θεώρησα "αγενές" να δημοσιεύονται στο ίδιο site άλλες εκδόσεις της ίδιας δουλειάς...
Τελικά, τώρα που βγήκε και το τελευταίο data update του Nik33, μπορούμε να το συζητήσουμε ή απαγορεύεται να γράφουμε στο post αυτό οτιδήποτε άλλο εκτός από μπράβο και συγχαρητήρια;;;
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Φίλε nickvav προφανώς και μπορείς να πεις ελεύθερα τη γνώμη σου, και όχι μόνο τώρα που βγήκε η τελευταία έκδοση. Καταλαβαίνω ότι πολλοί προτιμάνε τις άμεσες μεταγραφές αλλά εκτός του ότι εγώ προσωπικά προτιμώ να παίζω με future, ήθελα να δώσω μια εναλλακτική επιλογή από τα άλλα transfer updates που κυκλοφορούν. Εξάλλου, από τη στιγμή που βγαίνει το τελευταίο πακέτο, το επόμενο FM δεν αργεί οπότε έχουμε όλοι τότε τις άμεσες μεταγραφές + το καινούργιο παιχνίδι.

Αυτά που λες ισχύουν, εκτός από το 1, καθώς αν ξεκινήσεις Φεβρουάριο και χωρίς μεταγραφές στο πρώτο παράθυρο δεν φεύγει κανείς, οπότε συνήθως είναι οκ και το 4. Κατά τ' άλλα, από το 2009 που ξεκίνησα τα datapacks πάνε ενναλάξ ανά χρονιά οι future με τις άμεσες, οπότε θα δούμε για του χρόνου.
User avatar
nickvav
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Tue Nov 13, 2007 3:39 am
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

nik_33 wrote:Φίλε nickvav προφανώς και μπορείς να πεις ελεύθερα τη γνώμη σου, και όχι μόνο τώρα που βγήκε η τελευταία έκδοση. Καταλαβαίνω ότι πολλοί προτιμάνε τις άμεσες μεταγραφές αλλά εκτός του ότι εγώ προσωπικά προτιμώ να παίζω με future, ήθελα να δώσω μια εναλλακτική επιλογή από τα άλλα transfer updates που κυκλοφορούν. Εξάλλου, από τη στιγμή που βγαίνει το τελευταίο πακέτο, το επόμενο FM δεν αργεί οπότε έχουμε όλοι τότε τις άμεσες μεταγραφές + το καινούργιο παιχνίδι.

Αυτά που λες ισχύουν, εκτός από το 1, καθώς αν ξεκινήσεις Φεβρουάριο και χωρίς μεταγραφές στο πρώτο παράθυρο δεν φεύγει κανείς, οπότε συνήθως είναι οκ και το 4. Κατά τ' άλλα, από το 2009 που ξεκίνησα τα datapacks πάνε ενναλάξ ανά χρονιά οι future με τις άμεσες, οπότε θα δούμε για του χρόνου.
Έχεις δίκιο για το ξεκίνημα το Φλεβάρη, δεν το είχα σκεφτεί!
Η επιλογή κι η άποψή σου για τα future transfers προφανώς είναι και σεβαστή και αποδεκτή. Απλά ήθελα να το θέσω λίγο σε συζήτηση το θέμα μαζί σου για δύο λόγους:
Πρώτον, για να δω μήπως τα επιχειρήματά σου μου δώσουν να καταλάβω την επιλογή σου (πέρα από το ότι απλά την προτιμάς) και γιατί όχι να με κάνουν κι εμένα οπαδό της!
Δεύτερον, ασχολούμαι με το ζήτημα μαζί σου γιατί τη δουλειά σου την "κατεβάζουν" και την περιμένουν με αγωνία οι περισσότεροι από όσους παίζουν FM στην Ελλάδα, μέσω του FMGREECE. Update δικά μου ή κάποιου άλλου μπορεί να τα κατεβάσουν 10-20 άτομα, τα δικά σου datapack εκατοντάδες (αν όχι χιλιάδες)... Άρα, με την έννοια ότι έχεις γίνει κάτι σαν θεσμός πλέον, ίσως θα πρέπει να δεις λιγάκι τι επιθυμεί η πλειοψηφία των managers που σε ακολουθούν...
Μάλιστα θα σου πρότεινα αν θέλεις για το επόμενο καλοκαίρι να βάλεις και κάποιου είδους ψηφοφορία πριν το ξεκινήσεις, για να δεις τι προτιμούν οι περισσότεροι!!!!
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Δέχομαι την άποψη αυτή, όταν έρθει η ώρα ίσως κάνω ένα poll όπως είπες και βλέπουμε. Ίσως μοιράσω και τη δουλειά των μεταγραφών αφού το "πάθος" μου είναι κυρίως τα υπόλοιπα packs με τους ατζέντηδες και τους μικρούς, έχω διάφορα στο μυαλό μου.

Spoiler: show
nickvav wrote:τα δικά σου datapack εκατοντάδες (αν όχι χιλιάδες)
Τry δεκάδες χιλάδες :D
User avatar
ISOBITHS
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1263
Joined: Tue Jul 19, 2011 11:52 am
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικος
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Ζορικα μουτρο μου,να πουμε..
Location: Στυλιδα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπραβο το κοπο σου φιλε..Συνεχισε την τεραστια δουλεια που κανεις..


Μοιρασου την γνωση σου για να γινει περρισοτερη...
Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων

Image


Ιστοριες Fm2014~> Ελλαδα
Εργοτελης : Χτιζοντας κατι ελληνικο!

Τακτικες Fm2014
4-1-3-2
mourinho666
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sun May 02, 2010 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Inter
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nik,μια ερωτηση.Μεχρι να βγει το fm13 παιζει να βγει καποιο πατσακι απο σας για τις φετινες καλοκαιρινες μεταγραφες;
Eυχαριστω προκαταβολικα..
User avatar
fon7
Asst Researcher ΠΑΣ Γιάννινα & ΕΠΣ Ηπείρου
Asst Researcher ΠΑΣ Γιάννινα & ΕΠΣ Ηπείρου
Posts: 3150
Joined: Thu Oct 21, 2004 9:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Γιάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Του Νίκανδρου τις έχει τις μεταγραφές αλλά σαν future transfer.Βάλε πρωτάθλημα που να ξεκινά Ιανουάριο και go on holidaly ως 1 Ιουλίου και έτοιμος.
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aμα πατησω πρωτη χρονια να μην γινονται μεταγραφες δεν περνανε οι αλλαγες ? γιατι παω future transfers δεν τις βλεπω τις αλλαγες.. :(
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Όχι δεν φταίει αυτό

-tapatalked s2
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξερει κανεις πως θα δω αν θα γινουν οι μεταγραφες το επομενο καλοκαιρι, χωρις να το παω οn holiday :S ?
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Transfer Center μήπως;
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν δειχνει απολυτως τιποτα....
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2012”