Βαθμός ρεαλισμού ελληνικού πρωταθλήματος. Απόψεις.

Συζητήστε σχετικά με το Football Manager 2012!
Post Reply
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

reddoctor wrote:Το Ελληνικό πρωτάθλημα είναι απελπιστικά εύκολο. Ειδικά αν πάρεις ΟΣΦΠ, ΠΑΟ, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ ή και Άρη και κάνεις σωστές μεταγραφές, μπορείς να το παίρνεις αήτητος κάθε χρόνο.

Είναι τραγικό πραγματικά, δεν έχει νόημα, μετά παίζεις μόνο για το C.L. , στην Ελλάδα πάντα σώζεται μόνο η ομάδα του παίχτη, το ΑΙ είναι πολύ χαμηλό και ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι στην καλύτερη τρώνε 5-6 γκολ.
Δεν νομιζω να ισχυει,εκτος και αν κανεις οτι λεει ο Νικ33
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8490
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

peritri wrote:Παίξτε ρεαλιστικά , και το παιχνίδι θα ανταποκριθεί ρεαλιστικά. Πείτε όχι στους Γιάγιες Σανόγκους και στους Φιέρους :D
Ρεαλιστικά παίζω δικές μου τακτικές προπονήσεις με Ηρακλή από Δ εθνική attribute masking όχι scouter λοιπά ούτε save-load.
Όσο για παίκτες ούτε Sanogous-Fierous όυτε λοιπά σαπάκια. Κάτι πικραμένους από ακαδημίες τα πρώτα έτη και μετά ότι καλύτερο φέρναν οι σκάουτερς.
Πάντως σε εμένα ευτυχώς πήρε μεγιστάνας τον Άρη και άρχισε να έχει λίγο ενδιάφερον.Βέβαια πάλι αν κάνουν 40 μεταγραφές το χρόνο δεν θα μπορέσουν να με φτάσουν ποτέ αλλά τελοσπάντων...
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι όσοι πήραν Ch.L. με ελληνική ομάδα πριν το 2020 δεν χρησιμοποίησαν το λιγότερο ένα FMscout. :D
Το πρωτάθλημα είναι πράγματι εύκολο να το πάρεις με τους 3 του ΠΟΚ και αν προσπαθήσεις λίγο παραπάνω και με ΠΑΟΚ.

Από εκεί και πέρα εγώ με τα χρόνια παρατηρώ ότι οι ελληνικές ομάδες είναι ανύπαρκτες στην Ευρώπη.
ΟΣΦΠ και ΑΕΚ είναι οι ομάδες που έχω κάθε χρόνο σχεδόν από πίσω μου + μία random ομάδα κάθε φορά (Παναιτωλικός-Ξάνθη-Λάρισα-Εργοτέλης).
Ο Παναθηναϊκός μπαίνει στα play-off (όταν μπαίνει) με το ζόρι.
Ο Άρης 3η χρονιά έπεσε στην Β, και από εκεί και πέρα κάθε χρόνο που ανεβαίνει ξαναπέφτει. Τρελά γούστα λέμε. :D

Επίσης ο κύριος κορμός της Superleague (πέρα από τον Άρη δηλαδή) είναι σταθερός. Δηλαδή πέρασαν πολλά χρόνια αλλά πάλι η Superleague αποτελείται από τις ομάδες που παίζουν σε αυτήν irl με 4 το πολύ αλλαγές. Σαν να λέμε, όποιος πέφτει ανεβαίνει ξανά αμέσως.
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

1η χρονία με την μόνη ομάδα που δεν παίρνεις πρωτάθλημα είναι νομίζω η Δράμα, φέτος 1η χρονιά το πήρα με Πάναιτωλικό, Πάο,Πάοκ και Άρη.
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Προσωπικά κάθε χρόνο με Πανσερραϊκό αρχικά προσπαθώ να σωθώ και μετά επιμένοντας σε συνδυασμό Ελλήνων έμπειρων αλλά και ταλαντούχων παικτών και 2-3 καλών ξένων δημιουργώ ένα δεμένο σύνολο και 4η-5η χρονιά χτυπάω το πρώτο μου πρωτάθλημα. Μετά λόγω εσόδων και αποδυνάμωσης των "δυνατών" γίνομαι ανίκητος στην Ελλάδα και προσπαθώ με ταλέντα από Λατινική Αμερική να κάνω ομάδα που θα χτυπήσει διακρίσεις και στην Ευρώπη. Φέτος έχω ένα Europa League και έναν χαμένο τελικό Champions League, αγοράζοντας μερικά πολύ καλά ταλεντάκια από Αργεντινή και με μπόλικη δόση τύχης και enjoy the match! Τις υπόλοιπες σεζόν στην Ευρώπη προσπαθούσα για κάτι καλό αλλά όλο και κάποια City βρισκόταν στο δρόμο μου και με έστελνε σπίτι.

Στην Ελλάδα ο ΠΑΟΚ την πρώτη χρονιά χτύπησε double, αλλά μετά ο Ολυμπιακός πήρε ξανά τα ηνία μέχρι να δυναμώσω και να τον χτυπήσω εγώ (4η σεζόν). Στη Superleague σταθεροποιήθηκαν και δυο ομάδες που ήρθαν από χαμηλότερες κατηγορίες (Ηρακλής και Απόλλων Σμύρνης), ενώ τις πρώτες χρονιές καλή πορεία έκανε και η Ξάνθη, αλλά με τα χρόνια ξεφούσκωσε. ο ΠΑΟΚ και ο Άρης κατά καιρούς κάνουν και από καμιά επίσκεψη στη Football League.

Όσο για τις μεταγραφές, ΟΣΦΠ και ΠΑΟ παρ' όλο που έχουν φράγκα και τα σπρώχνουν δε μπορούν να κάνουν ανταγωνιστικές ομάδες γιατί παίρνουν υπερβολικά σάπιους παίκτες με υπερβολικά μεγάλα συμβόλαια.

Υ.Γ. Sanogo και Fierro παίκτες του fm δεν είναι; Δε κατάλαβα τι το αντι-ρεαλιστικό έχει να τους παίρνεις εφόσον μπορείς. Άλλο τα quit-load και τα scouts και άλλο οι "νόμιμες" μεταγραφές. Δε θα παλεύουμε να είμαστε άσχετοι για να γίνει ρεαλιστικό το παιχνίδι :P
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εννοεί έτοιμους παίκτες λογικά που είδες από τον αντίστοιχο τομέα του forum. :D

Εγώ τον Sanogo τον βρήκα μόνος μου. 8) :P
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

peritri wrote:Παίξτε ρεαλιστικά , και το παιχνίδι θα ανταποκριθεί ρεαλιστικά. Πείτε όχι στους Γιάγιες Σανόγκους και στους Φιέρους :D

και αυτό ακριβώς κάνω! ποτέ δεν υπήρχε σανόγκος σε ομάδα που προπονούσα,ποτέ δεν διαβάζω για παίκτες(απλά με τον σανόγκο παράγεινε...σε λίγο θα παίξει και στο game of thrones)
διαβάζω πολλά πράγματα για τις τακτικές αλλά δεν φορτώνω ποτέ καμμιά έτοιμη,εννοείται το ίδιο ισχύει και για τις προπονήσεις ..έτσι χανω κερδίζω απολύομαι παω απο'δω απο'κει αλλά ΠΑΊΖΩ!
Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

dgn8 wrote:Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι όσοι πήραν Ch.L. με ελληνική ομάδα πριν το 2020 δεν χρησιμοποίησαν το λιγότερο ένα FMscout. :D
Χρησιμοποιησα το εδω φορουμ για 3-4 παικτες την πρωτη χρονια.Και την δευτερη πηρα τσουλου (με Ολυμπιακο παντα).Αλλα κανω τοσο αναλυτικο scouting που δν μπορεις να μου χρεωσεις οτι βασιστηκα!!!Πες ρε παιδι μου οτι πηρα τηλεφωνο τον Γκουρκιφ στην Γαλλια...
"Μπονζουρ και μιζαπλι γεροντα!Δις Σανογκο ιζ γκουντ.γουιλ χι παιξει μπαλαρα ορ θα τον φακ χιμ το ιντζουρι?Χι γουιλ?!? ΟΟΟ μερσι!Αντε και γουατς αουτ Αποελ" :P
Διασταυρωση πληροφοριων εκανα! :D

Off-Topic:
Μα ποσο g@m@3i το Game Of Thrones!!!
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
To οfftopic είναι πάνω από εκεί που γράφεις το ποστ σου σαν επιλογή. Δε χρειάζεται να βάφεις μπλε τα γράμματα. :-D
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Off Topic
Το ξερω απλα θελω το δικο μου να εχει χαρακτηρα οχι σαν κι εσας τους κοινους ανθρωπους :D :D :D
reddoctor
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Mar 16, 2012 2:27 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι όλες οι υπόλοιπες ομάδες πάνε κατά διαόλου. Κάνουν ανούσιες μεταγγραφές.

Και μη μου πείτε για λεφτά κλπ.

Δεν έχει scouting ο ΠΑΟ και η ΑΕΚ? Γιατί δε φέρνουν ποτέ ένα σούπερ ταλέντο από Λατινική Αμερική?
Γιατί δεν προλαβαίνουν ποτέ τους καλούς Έλληνες παίχτες? Το παιχνίδι δεν προσπαθεί να πάρει το 100% από κάθε ομάδα ότι και να λέτε.

Και όσο για το FM Scout. ΟΚ, ναι κλέβεις και φέρνεις τον σούπερ παιχταρά. Ρεαλιστικό θα ήταν μετά από 1-2 χρόνια να θέλει σαν τρελός να φύγει, να σε αναγκάζει να φύγει, και όχι να παίζει με την Κολοπετινίτσα στο κύπελο με Superb Morale. Και ο Ολυμπιακός με καλό scouting έφερε τον Toure και μαγκιά του, αλλά ήταν τόσο καλός που δε θα έμενε για κανένα λόγο στην Ελλάδα.

Άσε που το σούπερ ταλέντο από τη Βραζιλία θα έπρεπε πρώτα να το έχει βρει κάποια άλλη ευρωπαϊκή ομάδα με εκτεταμένο scouting.

Έχω τόσο άδικο?

edit: Και δε μιλάω για save/load εννοείται. Εδώ παρακαλούσα να αποκλειστώ στο CL για να νιώσω ότι ειναι ρεαλιστικό. save/load πιο πιθανό για να χάσω αγώνα που κέρδισα θα έκανα παρά για να κερδίσω.
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5166
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Πότε έφερε ο ΠΑΟ και η ΑΕΚ σούπερ ταλέντο από Λατινική Αμερική στην πραγματικότητα για να φέρει στο παιχνίδι;
Κι αν δεν ήταν ο Σέλουκ ο Τουρέ δεν θα πήγαινε ποτέ στον Ολυμπιακό. Κανένα σκάουτινγκ του Ολυμπιακού δεν βρήκε τον Τουρέ.


Επειδή ξεχάστηκε...
wolfsbourger wrote:Επειδή εγώ δεν μπορώ να παίξω το παιχνίδι, όποιος προχωρήσει το παιχνίδι 4-5 χρονιές με το καινούριο πατς, ας πει πως τα πηγαίνει ο Διαγόρας. Θα το εκτιμούσα πολύ!
Ο σκοπός μας είναι να βγαίνει τελευταίος, ή τέλος πάντων να υποβιβάζεται :Ρ Τουλάχιστον την πρώτη χρονιά. Και λογικά τις επόμενες χρονιές δεν θα τα πηγαίνει καλά επειδή θα έχει χάλια οικονομικά.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Πότε έφερε ο ΠΑΟ και η ΑΕΚ το σούπερ ταλέντο απ' τη Λατινική Αμερική; Η ΑΕΚ τον καλύτερο που κατάφερε ήταν ο σχετικά άγνωστος Σκόκο ας πούμε.

Το FM Scout είναι του σατανά. :D Σίγουρα ισχύει αυτό που λες για την ευκολία του να κρατήσεις ορισμένους παίκτες, αλλά εγώ φέτος έχασα 2-3 παικταράδες γιατί δεχόταν μόνος του ο πρόεδρας τις μεγάλες προτάσεις.
reddoctor
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Mar 16, 2012 2:27 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδιά λέω πως μέσα στο παιχνίδι είναι απλό να πάρεις ένα μέτριο προς καλό φτηνό παίχτη από Λ. Αμερική.

Δηλαδή, στέλνεις εναν καλό scouter (που έχουν στο παιχνίδι και ο ΠΑΟ και η ΑΕΚ) και κάνεις μια καλούτσικη μεταγραφή. Αυτό που λέω είναι πως ΔΕΝ το κάνουν.

Δεν είπα πως το κάνουν στην πραγματικότητα και δεν το κάνουν στο παιχνίδι. Στο παιχνίδι όμως είναι πολύ απλό για τον παίχτη, και θα έπρεπε ανάλογα απλό να ήταν και για τους υπόλοιπους που ελέγχει το ΑΙ.

PS. Και οι καλές σχέσεις με manager, κομμάτι του scouting είναι
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

@wolfsbourger: Τρία χρονια τώρα ο Διαγόρας σώνεται οριακά (απο 15ος μεχρι 12ος).


Ο πρόεδρος θα μπορούσε να επεμβαίνει πιο συχνά.Για παράδειγμα, εμενα την δεύτερη χρονια ήρθε πρόταση από την Μπάγερν ύψους 10m για τον Μανωλα.Υπό φυσιολογικές συνθήκες και με δεδομένα τα οικονομικά προβλήματα, δεν θα με ρωτούσαν καν αλλα τελικά την απέρριψα και μάλιστα του έκανα και διπλασιασμό αποδοχών.

Σε εμενα οι υπόλοιπες ομάδες κάνουν καλούτσικες μεταγραφές.Ο Αρης είχε φτιάξει ανταγωνιστική ομάδα για 5-6 χρονια και τώρα ανεβαίνει και ο Πανιώνιος που τον ανέλαβαν κατι Μεξικανοι.Ο Ολυμπιακός είναι σταθερά καλός όλα αυτά τα χρονια.Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός έχει χρονια να διεκδικήσει πρωτάθλημα ενώ μερικές φορες δεν βγαίνει καν Ευρώπη.
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2012”