Επανομή

Συζητήστε σχετικά με το Football Manager 2012!
Post Reply
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντα οι μικρότερες ομάδες είναι μια μεγάλη πρόκληση που χρειάζονται υπομονή.
Εδώ όμως μου έκατσε σεζόν – δώρο καθώς ούτε εγώ αντιλήφθηκα πόσο πολύ «τρένο» πήγε η ομάδα. -traino

Καταρχήν όταν πήρα την ομάδα με Media Prediction για 10η θέση η ομάδα ήταν μέσα στα μαύρα χάλια. Με 1Μ για ολόκληρο budget και χωρίς κανέναν σταρ μέσα έπρεπε να κοιτάξω αλλού.
Το πρώτο βήμα ήταν οι δανεισμοί παικτών από την Superleague. Συνολικά 19 εκ των οποίων εκτός του Solakis από Ολυμπιακό Βόλου ήταν για δύο χρόνια και με τους μισθούς πληρωμένους από τις ομάδες τους. Μόνο για τον Kolovos του Πανιωνίου πλήρωσα ένα μέρος του μισθού.
Βοήθησαν κυρίως για την ελληνοποίηση του ρόστερ που χρειάστηκε καθώς υπάρχει ο όρος των μόνο 5 ξένων στους 11. (Ξεχώρισαν και τους έχω στα υπόψιν οι Apostolopoulos, Kace , Stamou από ΠΑΟΚ, Lykogiannis από ΟΣΦΠ, Katharios από Ξάνθη, Kolovos από Πανιώνιο)
Από κει και πέρα ο κορμός χτίστηκε με τα κλασσικά πουλέν
Bantamoi στο τέρμα, Rivas (απορώ μέχρι και σήμερα πως ήρθε αυτός στο χωριό μας) Tomas για DC, Pitsos-Bourbos μεταγραφές από ΟΦΗ, Alain N’ Kong πίσω από τον φόρ και για μπροστά ο Soukouna.
Spoiler: show
Image
Συνολικά έκανα 31 μεταγραφές και έδιωξα 15 παίκτες.

Η ομάδα πήγε τρένο. Άνετα στην δεύτερη θέση με την Λάρισα να κάνει ίδια πορεία στην κορυφή. Τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος εξασφαλίστηκε μαθηματικά η άνοδος και μετά χαλάρωσαν στην ΑΕΛ και εκμεταλλευόμενος την ισοβαθμία πήραμε και το πρωτάθλημα.
Spoiler: show
Image
Από τα αρνητικά που προφανώς θα το βρω μπροστά μου είναι οι φίλαθλοι. 1000 άτομα χωρητικότητα μόνο, 290 διαρκείας και μόλις 563 μ.ο. οπαδοί σε κάθε αγώνα. Πώς να πας μπροστά έτσι… -wall

Για να δούμε τι θα δούμε στην Superleague…
Last edited by Sir on Sun Aug 18, 2013 10:26 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

3000-1 μας έδιναν οι books για το πρωτάθλημα και ήμασταν το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό.

Το μπατζετ για συμβόλαια από 1Μ ανέβηκε στα 1,8 – 2 Μ κυρίως λόγω κάποιων μεταγραφών και adjust budget που έκανα.
Κυριότερα έσοδα τα τηλεοπτικά ενώ οι αύξηση σε main sponsor και kit sponsor ήταν περίπου 200.000 το χρόνο συνολικά.

Είχα στο μυαλό μου ότι αυτό το ρόστερ για πρώτη κατηγορία δεν είναι αρκετό και θεώρησα ότι η εμπειρία κάποιων 30+ παικτών θα με βοηθούσε. Ετσι λοιπόν έφερα στο Νικόλαος Σαράφης τους : Zaza, Coundoul (GK), Espinoza (AML), Vukic (AMC – αυτός που έχει τώρα ο ΠΑΟΚ), Zarate, Fabbiani (ST) και Alex (DR).

Παράλληλα πήρα και κάποιους νεαρούς, ενώ έδωσα χρήματα για τρεις έλληνες παίκτες. Τον Kolovos του Πανιωνίου που έσκασα 250 Κ (με δόσεις εννοείται), τον Stamou από τον ΠΑΟΚ και τον Komesidis από την Χάνθη.

Επειδή τα πρώτα φιλικά δεν με πείθανε ήθελα να προσθέσω και άλλη εμπειρία στο ροστερ και συμφώνησα με Prittas και Nastos ενώ στα τέλη Αυγούστου και με τη βοήθεια του scouting υπέγραψα μερικά υποψήφια ταλεντάκια μεταξύ αυτών τον Coulibally της Τοτεναμ και το πολλά υποσχόμενο αμυντικό χαφ Crisetig.

Παράλληλα από πωλήσεις τα λεφτά ήρθαν στη μέση της χρονιάς από τις απογοητεύσεις της σεζόν.
Spoiler: show
Image

Η ομάδα στην αρχή δεν πήγαινε καλά. Όλος ο Οκτώβριος είχε ήττες. Αποκλεισμός από νωρίς από το κύπελλο και μια μανία από το staff να αλλάξω σύστημα. Τελικώς το έκανα, βοήθησε για 2-3 παιχνίδια αλλά το Γενάρη επέστρεψα στα κλασσικά μου καθώς έπρεπε να βρω καλύτερους παίκτες από τους υπάρχοντες.

Το κενό πίσω από τον φορ που δεν μου κάλυψε ο Vukic, ήρθε να το καλύψει ο Johnier Montano,ως ο πιο ακριβοπληρωμένος μαζί με τον Rivas. Με την επανεμφάνιση από τραυματισμό του πρώτου σκόρερ της περσινής σεζόν Alain N’ Kong (AMC) η ομάδα έκανε κάποιες νίκες, έφτασε μέχρι και την 7η θέση αλλά τελικώς κατέληξε στην άκρως τιμητική 11η χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα για υποβιβασμό.
Spoiler: show
Image
Συμπέρασμα της χρονιάς. Καλός ο Soukouna, αλλά η ομάδα ΘΕΛΕΙ ΦΟΡ και δυνατότερα wingers για του χρόνου.

Υγ. Από τα αξιοσημείωτα είναι ότι οι πρώτοι μου εντός αγώνες δόθηκαν στον στάδιο του Απόλλωνα Καλαμαριάς γιατί έφτιαχνε το board το γήπεδο (όχι παραπάνω θέσεις - απλά facilities και all sheats). Εξού και από 563 εισιτήρια ΜΟ την χρονιά στην Β' πήγα στα 1604 στην Α' καθώς από τον Δεκέμβρη και μετά επέστρεψα στην βασική μου έδρα η οποία είναι χωριτικότητας 1000 θεατών.
Last edited by Sir on Sun Aug 18, 2013 10:25 pm, edited 1 time in total.
makros
Amateur
Amateur
Posts: 139
Joined: Thu Dec 15, 2011 10:29 am
Football Manager της ομάδας: Αρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο φίλε και για το κουράγιο σου και για τη διάθεσή σου.
Ο αδερφός μου πήρε Απόλλων από Γ' Εθνική κι ανέβηκε τρένο στη Β'.
Είναι στη χρονιά 2012-2013 τώρα και τα πάει αρκετά καλά στη Β' ίσως να ανέβει αμέσως και στην Α'.

Τώρα τελευταία άρχισα να παίζω κι εγώ χαμηλές κατηγορίες μόνο που δε ξέρω από που ν'αρχίσω
Έχεις καμιά ιδέα εσύ ; Μ'αρέσει η Γαλλία ιδιαίτερα είχα ξεκινήσει τις προάλλες με την Tours FC και
αρχές Φλεβάρη πρώτης χρονιάς ήμουν δεύτερος αλλά δε μου έδινε λεφτά η ομάδα ούτε κι όταν μίλησα
με το boardroom και νευρίασα τότε και το έσβησα το save. Είχα βρει κάποιους καλούς παίχτες αλλά no money.

Σου εύχομαι καλή πορεία και περιμένω καμιά πρόταση να αναλάβω κι εγώ ομάδα.
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πέρα από την Ελλάδα - λογω του τοπικού στοιχείου που ιντριγκάρει - με συγκλονίζει η Αγγλία.

Ακόμα και ομάδα δεύτερης εθνικής ή και 3ής με ενα γήπεδο 20.000 που ξέρεις ότι θα σου γεμίζει οσο πας καλά - άρα έσοδα, χορηγοί κλπ- θα ήταν μια καλή δοκιμασία. Κάτι σαν τη LEEDS ας πούμε.

Το χρήμα δεν είναι απαραίτητο να στο δίνει ο ιδιοκτήτης. Ψάχνε το και μόνος σου (αγοράζεις φτηνά - free μικρά δηλαδή- και πουλάς ακριβά).

Το βράδυ θα ανεβάσω την τρίτη χρονιά όπου υπήρξε εξαιρετική.
makros
Amateur
Amateur
Posts: 139
Joined: Thu Dec 15, 2011 10:29 am
Football Manager της ομάδας: Αρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελείωσες τρίτη χρονιά κιόλας θηρίο ; Θα δοκιμάσω Leeds τότε.
Αν και έχει πάρα πολλά ματς η Αγγλία για τα γούστα μου, δε βαριέσαι..
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

makros wrote:Τελείωσες τρίτη χρονιά κιόλας θηρίο ; Θα δοκιμάσω Leeds τότε.
Αν και έχει πάρα πολλά ματς η Αγγλία για τα γούστα μου, δε βαριέσαι..

Εχει όντως...

Καλή επιτυχία και καλή δύναμη!!


Τελείωσε η τρίτη χρονιά μαζι με την άδεια -toixosmesh
User avatar
Sir
Amateur
Amateur
Posts: 185
Joined: Mon Oct 16, 2006 11:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με στόχο πάλι το Avoid Relegation και μισθούς στα 2,2Μ γίνανε προσπάθειες για ποιοτική βελτίωση του ρόστερ.
Φάνηκε ξεκάθαρο από την προηγούμενη χρονιά ότι χρειάζεται ST και AML/R.
Από μεταγραφές, πέρα από την παρέλαση υποψήφιων ταλέντων που μπορούν να μεταπωληθούν στο μέλλον, ήρθε ο Manga (AML) από Παρτιζαν, ο Tomas (DC) συνεχίζει στην ομάδα από τον Ολυμπιακό Βόλου καθώς έληξε το συμβόλαιο του, ο Chiotis για τρίτος τερματάς και η κίνηση ματ – της σεζόν. Osvaldo Torrico (ST) δανεικός δύο χρόνια από την River Plate.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Η ταχύτητά του εξαιρετική για να βγαίνει στα τετ-α-τετ και να γράψει 22 γκολ και 8 ασίστ σε 30 αγώνες.
Μαζί με Soukouna και N’ Kong σήκωσαν το μεγαλύτερο βάρος και η ομάδα πήγαινε τρένο στην κορυφή του πρωταθλήματος.
Όμως εκεί γύρω στην 20η αγωνιστική τραβάει έναν τραυματισμό για κανά δίμηνο ο μικρός και η ανομβρία στοίχησε.
Τελικά η ομάδα κινδύνευσε να μείνει ακόμη και εκτός play-off για την Ευρώπη, αλλά τελικά την τελευταία αγωνιστική όλα πήγαν κατ’ ευχή.
Απαλλαγμένοι από το άγχος και παίζοντας και τα 6 παιχνίδια των play-off σαν να είναι φιλικά η ομάδα πήρε το καλό εισιτήριο για την Ευρώπη, πίσω από τον ΠΑΟ που εκτός από το Κύπελλο πήρε και το δεύτερο εισιτήριο για το Τσού Λου.
Spoiler: show
Image

Από τα χαρακτηριστικά της χρονιάς οι 5-6 προτάσεις από ομάδες να αναλάβω προπονητής τους, μεταξύ αυτών η ΑΕΚ και ο ΠΑΟ.
Υπο φυσιολογικές συνθήκες το άλμα θα το έκανα. Αλλά εδώ δοκιμάζουμε το reputation της Επανομής και του που μπορεί να φτάσει.
Παρ’ όλα αυτά το νεανικό στοιχείο και το φιλόδοξο των παικτών νομίζω είναι το συστατικό της επιτυχίας. Ολοι παίζουν για να πάρουν κάποτε μεταγραφή. Ακόμα και οι Rivas, Montano, Bantamoi, Stamou κάποια στιγμή ζήτησαν να αποχωρήσουν.
Τώρα με την Ευρώπη στην 4η χρονιά θα φανεί η μετέπειτα στάση τους.
Spoiler: show
Image
makros
Amateur
Amateur
Posts: 139
Joined: Thu Dec 15, 2011 10:29 am
Football Manager της ομάδας: Αρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος. Συγχαρητήρια.!!
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2012”