4-2-3-1 Ultimate Attack [the sequel]

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Πρόλογος: Oμάδα που κερδίζει δεν αλλάζει. Η τακτική που κάνει την ομάδα να κερδίζει γιατί να αλλάξει; Ξεκίνησα τις πρώτες δοκιμές για το αγαπημένο μου 4-2-3-1 από το demo κιόλας. Ξεκίνησα να την φτιάχνω και να την δοκιμάζω με Montpellier,PSV,City,Valencia,Inter,Roma. Πανικός γενικά. Πάντοτε βέβαια απλώς την έβαζα στην ομάδα και έτρεχα μέχρι τον Γενάρη σε holiday. Ενίοτε τα αποτελέσματα ήταν αποδεκτά, και μάλιστα υπήρχαν και καλές πορείες. Αλλά πάντοτε υπήρχε ένα αγκάθι. Η άμυνα. Με την κυκλοφορία του FM2012 την έφτιαξα ξανά από το 0. Την δοκίμασα με ΠΑΟ και City (με ΠΑΟ και σε holiday αλλά και κανονικά με την City σε holiday). Επιθετικά ήμουν ικανοποιημένος αλλά αμυντικά υπήρχαν κενά. Επίσης η ομάδα δυσκολευόταν ακόμη και σε πιο εύκολα ,υποθετικά, παιχνίδια. Και έτσι μέσα στην απογοήτευση θυμήθηκα την τακτική που επί 20 ingame χρόνια χρησιμοποιούσα στο FM2011. To βρε λες μπήκε στο μυαλό μου και εν τέλει δικαιώθηκα. Η επίθεση σε υπερ-ικανοποιητικά επίπεδα και μια πλήρως αξιοπρεπέσταστη άμυνα. Στα 2 χρόνια με Παναθηναϊκό πήρα 2 πρωταθλήματα, 2 κύπελλα, αλλά και βρέθηκα δύο φορές στους "16" ευρωπαϊκής διοργάνωσης, μία σε Europa, μία σε Champions League. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής δεν την έχω δοκιμάσει σε άλλη ομάδα πλην του ΠΑΟ, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να αποτύχει.

Περιγραφή θέσεων:

Image

Η κλασσική διάταξη ενός -επιθετικογενούς- 4-2-3-1.
-Περιγραφή ρόλων και κατάλληλοι παίκτες:
GK: Goalkeeper/Defend [Κανένα σχόλιο]
DR/DL: Full Back/Support [Οι ρόλοι για τα δύο πλάγια μπακ είναι οι ίδιοι. Δύο μπακ που πρώτο σκοπό έχουν να βοηθήσουν την ομάδα στην αμυντική της λειτουργία. Χαρακτηριστικό πως σε 2 χρόνια θυμάμαι μόνο ένα γκολ και από τα 2 μπακ μου. Όνειρο για αυτήν την θέση ο περσυνός Santon. Για φέτος ο Oriol της Villarreal έκανε πολύ καλές εμφανίσεις, όπως και ο φθηνός και τίμιος Faraoni της Inter. Αν τσιμπήσετε κανέναν de Silvestri για δεξιά είστε μια χαρά]
DC: Central Defender/Defend [Η αναλογία ψηλού-δυνατού και κοντού-γρήγορου είναι αυτό που ενδείκνυται για αυτήν την θέση. Τα δίδυμα Boumsong-Vyntra την πρώτη χρονιά και Vyntra-Muniesa την δεύτερη χρονιά με έβγαλαν ασπροπρόσωπους.]
MCR: Ball Winning Midfielder/Defend [Το λεγόμενο "σκυλί" μας. Ο παίκτης που τρέχει πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά. Που αμύνεται περισσότερο από τους αμυντικούς σας. Αν ο Simao είχε καλύτερη πάσα θα 'ταν ταμάμ για αυτήν την θέση. Vitolo αν έχετε ΠΑΟ αξίζει. Όνειρο ο Xabi Alonso από εποχές FM2010.]
MCL: Advanced Playmaker/Attack [Το μυαλό της ομάδας. Από αυτόν ξεκινάνε όλες οι επιθέσεις. Δεν μας νοιάζει τόσο η ταχύτητα. Χαρακτηριστικό πως πέρσυ έσπειρε ο Rakitic (acc. 9) και φέτος ο Ταχτσίδης (acc. 9 επίσης).]
ΑΜR: Inside forward/Support [Ένας ταχύς παίκτης με καλά crossing. Θα έχει περισσότερες επιθετικές αρμοδιότητες από τον AML χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα σκοράρει περισσότερο. Πρώτη χρονιά την έβγαλα με Santana (listed) οπότε και για Ελλάδα/μεσαίες ομάδες τον προτείνω.]
AML: Winger/Support [Επίσης ταχύς παίκτης που όμως θα κοιτάξει να βγάλει assist περισσότερο από το να σκοράρει, οπότε θέλουμε καλό crossing, πλην των καλών dribbling/acceleration/pace.]
AMC: Attacking Midfielder/Support [Ο δευτερεύων ιθών νους. Ίσως ο κρισιμότερος μπαλαντέρ. Θα βοηθήσει στο κέντρο αλλά και στην επίθεση. Παίκτες με καλά 1st touch,technique,creativity,passing μπορούν να σπείρουν εδώ]
SC: Poacher/Attack [Όλοι παίζουν για αυτόν. Ως poacher θέλουμε καλά acceleration,pace,dribbling και φυσικά finishing. Lovers gonna love Sanogo.]

Οδηγίες:
Spoiler: show
Image
Επιθετική νοοτροπία και μια ομάδα που κοιτάει συνεχώς να σκοράρει. Με μια ματιά εντός τακτικής βλέπεται τις αλλαγές στα player instructions.

Aποτελέσματα:

Και τώρα στο ζουμί. Η βαθμολογία της Superleague την πρώτη και την δεύτερη χρονιά με Παναθηναϊκό.
Spoiler: show
Image
Image
Και τα αποτελέσματα σε 1ή & 2ή χρονιά
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
Image
Image
* Στα ματς με Chelsea, γύρισα τα MCs μου σε DMs με τον DMR ως anchorman/defend και τον DML deep lying playmaker/support. Επίσης η φιλοσοφία της ομάδας άλλαξε σε balanced & strategy-> counter.
Την πρώτη χρονιά ο Rudolf έβαλε 38(!!) γκολ σε 40 εμφανίσεις σε ρόλο poacher πάντα.
Δεύτερη χρονιά τα γκολ μοιράστηκαν σε Νίνη(πρώτος σκόρερ superleague),Leto και Marilungo.

Eγκατάσταση:
Αφού κατεβάσετε την τακτική (είτε μέσω του link είτε μέσω του συνημμένου) την τοποθετείτε εδώ:

Code: Select all

C:\User\My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2012\tactics
Επίλογος: Μην ξεχνάτε πως κάθε ομάδα είναι διαφορετική όπως και κάθε roster. Οπότε καλό θα είναι να διαμορφώσετε την τακτική ανάλογα με την ομάδα σας αλλά και τους παίκτες σας.

Download

Σχόλια,παρατηρήσεις,απορίες αλλά και κράξιμο για τις ομάδες που κατέστρεψα εδώ.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jake στο κεντρο δεν εχεις προβλημα με ενα μονο παιχτη να κοβει;
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι ιδιαίτερα γιατί βοηθούν αρκετά και οι πλάγιοι αμυντικοί.

Αλλά το "μόνος που κόβει" δεν είναι τόσο απόλυτο. Δηλαδή με σωστή συνολική αμυντική λειτουργία δεν υπάρχει πρόβλημα. Κύρια ιδιότητά του είναι το τρέξιμο στο γήπεδο. Αν πετάνε οι αμυντικοί χαρταετό δεν θα τον κατηγορήσω για την κάθετη που θα περάσει ας πούμε.

Πάντως δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε αυτό το θέμα. Ίσως είναι όμως η πιο νευραλγική/σημαντική θέση.
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο ειπα για και ο advanced playmaker που εχεις διπλα του ειναι σε attack. Αν ο αντιπαλος φορτωσει το κεντρο του με mc η amc δεν θα έχεις προβλημα; Αυτο εννοω. Επιθετικα πρεπει να πεταει φωτιες η τακτικη!!!!
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με ενα παρομοιο σε σε συστημα διαφορετικο λιγο σε τακτικη πορευομαι.Βεβαια δεν εχω τα στοπερ να βοηθανε καθως ειναι αργοι,τεσπα.Οταν προηγουμε με 2 γκολ βαζω εναν η και 2(αν θελω να κρατησω σε κανα νοκ αουτ) ανκορ μαν κ ειμαι μια χαρα...
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα κορνερ πως τα αλλαζουμε?Ολα τα βαραν στο δευτερο δοκαρι η εξω απ την περιοχη κ ετσι οχι μονο γκολ δεν βαζεις αλλα τρως και κοντρα επιθεσεις....
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλη φαινετε την δοκιμαζω τωρα στην προετοιμασια μου
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια πως γινετε οταν εχουν την μπαλα εξω απ την περιοχη να μην κανουν συνεχεια σουτ αλλα να την γυρνανε με υπομονη,να παιζουν με μπαλιες στον χωρο κ να κανουν κινησεις στον χωρο?Τι ρυθμιζεις αλλαζω?Εχω αυτην την τακτικη.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Work ball into box στα touchline instructions
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ballas38 wrote:Work ball into box στα touchline instructions
δεν μπορω να το βρω φιλε,που ειναι αυτο?

Εντιτ:Αυτο ειναι στο μενου του αγωνα,οποτο το επιλεγω δεν γινεται τπτ.Εγω ψαχνω την επιλογη για πριν τα ματς.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μπορείς να το επιλέξεις πριν ξεκινήσει το παιχνίδι.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
perino
Amateur
Amateur
Posts: 101
Joined: Mon Feb 23, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαιρετική τακτική! Την χρησιμοποίησα την πρώτη σεζόν με Ολυμπιακό. Μοναδικές μεταγραφές η πώληση Τοροσίδη και η απόκτηση Galeano. Τα αποτελέσματα με άφησαν άφωνο. Πρωτάθλημα με διαφορά 14 βαθμούς από το δεύτερο ΠΑΟΚ, ήττα στον τελικό Κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ, τρίτος στον όμιλο του ChL (με Μπαρτσελόνα, Σαχτάρ, Ουντινέζε) και κατάκτηση Europa League (πρώτη φορά που κατακτώ Ευρωπαϊκό τίτλο από την πρώτη σεζόν) με μεγάλες νίκες (6-3 τη Σάλκε, 4-2 τη Λυόν και 5-2 τη Σεβίλλη στον τελικό).

Μία παρατήρηση: Στο ελληνικό πρωτάθλημα η τακτική απλά σπέρνει. Στα ευρωπαϊκά ματς, όταν αντιμετώπιζα ομάδες με γρήγορους επιθετικούς δεχόμουν εύκολα γκολ, αν και η επίθεση υπερκάλυπτε τη διαφορά, αφού σε κάθε ματς έβαζα τουλάχιστον 2 γκολ (με Μιραλάς, Τζεμπούρ, Φετφατζίδη και Γέστε επιθετική τετράδα). Ενδεχομένως να φταίει ο τερματοφύλακας (Κοστάντζο). Θα δοκιμάσω τη δεύτερη σεζόν με καλύτερο κίπερ και θα επιστρέψω.

Edit: Δοκίμασα για 2η σεζόν με διαφορετικό τερματοφύλακα (Pierrick Cros) και σε Ελλάδα είχα τέρματα 71-11 σε 30 αγώνες (πιο άνετα το πρωτάθλημα), ενώ σε Ευρώπη πέρασα 2ος σε όμιλο με Ιντερ, Μπιλμπάο και Στεάουα με γκολ 12-4 και αποκλείστηκα στους 16 από Ρεάλ Μαδρίτης με ήττα 3-2 και ισοπαλία 2-2 εντός.

Θα δοκιμάσω σε διαφορετικό save με μικρή ομάδα (μάλλον Crawley) και θα επανέλθω.
Image

ΕΟΡ για μια ζωή! Πάλι με χρόνια με καιρούς...
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητήρια για την τακτική. Έχω 2 ερωτήσεις:
1. Σε πολύ δύσκολα ματς προτείνεις αλλαγή των 2 MC σε DM, με αλλαγή ρόλων και οδηγίες balance & counter. Στην τακτική σου όμως τα mentality και οι οδηγίες των θέσεων είναι "τικαρισμένα" και επομένως δεν αλλάζουν με οποιαδήποτε αλλαγή και να κάνεις στο team "instruction"
2. Τις οδηγίες των DLP και Anhor man τις βάζεις στο default?
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1. Αυτά τα πειράζεις ανάλογα ο ίδιος. Δεν το ανέφερα, οπότε λάθος μου. :wink: Γενικώς σε δύσκολα ματς είναι στην επιλογή του καθενός αν θα γυρίσει τα MC->DM, αν θα παίξει με 1 DM & 2 MC (δηλαδή DM αντί για ΑΜC).

2. DLP->Support, Anchor Man->Defend.
User avatar
ArxaioS_
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sat Apr 25, 2009 2:04 am
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK-Asteras Tr
Status: Bet_MaNiaC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ενταξει..ειναι μια τακτικη π την ακολουθησα περισι...
μια παρατιρηση....
και με παναθηναικο ..και με αττακιν -φλουιντ φιλοσοφια και τοσα λιγα γκοαλ κ διαφορα με τον 2ρο...μου φενεται λιγο το συστημα.... -tsekouri
τωρα τι να πω δεν ξερω :P
   Μια ιστορια για την παοκαρα...    Απο το μικρόφωνο στα αποδυτήρια
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”