4-2-2-2 (4-4-2 με προωθημένους wingers & Counter παραλλαγή)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό το θέμα στο fmgreece είναι κάπως "φτωχό", εκτός κι αν βολεύτηκαν αρκετοί με τις υπάρχουσες τακτικές. Τακτικές-"θαύματα" και τακτικές με "βελάκια", παλαιότερων εκδόσεων του FM, δεν με συγκινούν καθόλου. Ιδίως οι δεύτερες. Κερδίζει-δεν κερδίζει, αν δεν δώσεις οδηγίες μέσα στον αγώνα, δεν παίζεις manager, τηλεόραση βλέπεις. Όσο για τις πρώτες, τις "τακτικές-θαύματα", αποδεικνύονται μετριότατες, διότι συνήθως έχουν δοκιμαστεί σε Μπαρτσελόνες και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Με τέτοιο υλικό που έχουν αυτές οι ομάδες και 0-10-0 να παίξεις, 70% τουλάχιστον κερδίζεις. Εγώ χρησιμοποιώ 2 τακτικές, της τακτικής 4-2-2-2 του Raikan007, αλλαγμένες ελαφρώς, προσαρμοσμένες στην ομάδα μου. Έχω δοκιμάσει αρκετές, διαφόρων formations, τα καλύτερα αποτελέσματα τα είδα με την 4-2-2-2 (4-4-2 με τους πλάγιους μέσους σε AML/AMR). Αλλά φυσικά θέλει και τους κατάλληλους παίκτες. Τακτική "την κουμπώνω και παίρνω διηπειρωτικό-διαπλανητικό και κερδίζω τη μεικτή Παράδεισος/Κόλαση 7-0" δεν υπάρχει. Ομως αν θέλετε να παίρνετε τα μέγιστα από κάθε παίκτη σας και η ομάδα να παίζει σαν σύνολο, δοκιμάστε και αυτήν.

Formation:
Spoiler: show
Image
Team instructions:
Spoiler: show
Image
Team instructions(counter):
Spoiler: show
Image
Η counter είναι για δύσκολα παιχνίδια, ιδίως εκτός, ελαφρώς πιο αμυντικογενής με δυνατές αντεπιθέσεις.
Τα κόρνερ δεν είναι φτιαγμένα με κόλπα και τέτοια πράγματα, οπότε μην περιμένετε 20 γκολ από τους defenders, όμως μπορείτε να τα φτιάξετε όπως θέλετε αν σας βολεύει καλύτερα. Επίσης, αν ένας από τους δύο μέσους έχει 15+ long shots, μπορείτε να του δώσετε μια οδηγία για sometimes.
Για να λειτουργήσει αποτελεσματικά η τακτική χρειάζεστε τους εξής παίκτες:

Goalkeeper:
Κανένα ιδιαίτερο σχόλιο, απλά τον καλύτερο που μπορείς να αντέξεις ανάλογα με το budget σου.
Key attributes: Handling, reflexes, aerial ability, positioning.
Καλό να έχει: aerial ability, tredency to punch (λιγότερο=καλύτερο), concetration, composure, jumping

DR/DL:
Καλοί στην άμυνα και τοποθέτηση, εργατικοί.
Key attributes: Marking, positioning, work rate.
Καλό να έχουν: Acceleration, Pace, passing, crossing

DCL:
Αμυντικός που να το 'χει και λίγο το τόπι, σχετικά γρήγορος
Key attributes: Pace, Anticipation.
Καλό να έχει: Determination, pace (13+)

DCR:
Ο βράχος της άμυνας. Τον θέλουμε για άμυνα. Τίποτε άλλο.
Key attributes: Marking, Tackling, strength, concetration, jumping, heading

MCR:
Κλασικός μέσος, με δημιουργικές τάσεις
Key attributes: stamina, work rate, teamwork, passing, positioning
Καλό να έχει: Creativity, decisions

MCL:
Κλασικός μέσος, πιο αμυντικογενής όμως
Key attributes: stamina, tackling, marking, concentration,
Καλό να έχει: passing, fitness, strength, heading

AML/AMR:
Wingers, πρέπει να είναι γρήγοροι και καλοί στις πάσες. Πολύ σημαντικοί
Key attributes: Acceleration, pace, dribbling, crossing, passing, Off the ball, decisions
Καλό να έχουν: Agility, Flair, Crossing, teamwork

STL:
Playmaker forward, Deep Lying Forward, αυτός ο παίκτης αν είναι ο σωστός μπορεί να κερδίζει παιχνίδια μόνος του!
Key attributes: Creativity, passing, finishing, decisions
Καλό να έχει: composure, technique, pace/acceleration(13+)

STR:
Ο εκτελεστής - Poacher. Αυτός πρέπει να είναι γρήγορος, πολύ γρήγορος. Βέγγος!
Key attributes: Pace/acceleration (15+), Finishing
Καλό να έχει: Composure, off the ball, dribbling, flair, technique
(Πάρε τον Torassa και θα με θυμηθείς!)

Είναι σημαντικό να κάνουμε training τους Strikers (ιδίως τον poacher) για "place shots". Πολύ χρήσιμο το "try killer balls often" για τους μέσους, ιδίως τον MCR.
Σαν προπόνηση έχω δύο, μία very heavy και μία medium. Όλοι ξεκινάνε στην βαριά και όποιος παραπονιέται πάει στη medium. (Όποιος παραπονιέται και στη medium, έχει πολύ χαμηλό Professionalism και παει στην transfer list!)

Φυσικά μην ξεχνάτε το match preparation, very high - teamwork / attacking movement / defensive positioning μέχρι να γίνει fluid, μετά average ή low

Περιμένω σχόλια από όσους την εμπιστευθούν! Καλά παιχνίδια! -ksaplwstra

http://www.megaupload.com/?d=9AKWAH35

Υ.Γ (διόρθωση): Επειδή είναι πιο βαρετό να ξανα-ανεβάσω screenshots και αρχεία, κάντε τη διόρθωση μόνοι σας. Στην counter τακτική, playmaker ο MCR, όχι ο MCL!
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βελακια,φτωχο θεμα ,τακτικες με βελακια δε με συγκινουν καθολου...σα πολυ δε μας τη λες φιλαρακο??(θα σε δοκιμασω να δουμε τι λες και εσυ :P )(παντως να ξερεις εγω με τακτικη με βελακια πηρα europa με βαζελο 4η χρονια!)
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

shadow13m wrote:βελακια,φτωχο θεμα ,τακτικες με βελακια δε με συγκινουν καθολου...σα πολυ δε μας τη λες φιλαρακο??(θα σε δοκιμασω να δουμε τι λες και εσυ :P )(παντως να ξερεις εγω με τακτικη με βελακια πηρα europa με βαζελο 4η χρονια!)
Δεν πα' να πήρες και champions league στο χόκεϋ; Νομίζω έγραψα γι αυτό. "Κερδίζει- δεν κερδίζει, αν δεν δίνεις εντολές κατά τη διάρκεια του αγώνα, δεν παίζεις manager, τηλεόραση βλέπεις"! Το θέμα αγαπητέ δεν είναι να κερδίζει. Να βάλουμε FMRTE, Να κάνουμε όλα τα ψοφίμια wonderkids και να τα κερδίζουμε όλα! Αμ δεν είναι παιχνίδι αυτό! Το ζητούμενο με την προτεινόμενη τακτική είναι να υπάρχει ομοιογένεια και αποτελεσματικότητα, όχι μόνο όταν μανατζάρεις με Chelsea, Barcelona και Juventus. Αλλά και με Άρη, Ολυμπιακό, Παναρκαδικό, Δόξα Δράμας, Botafogo και Halil Al-Ksa. Τώρα αν δε σου κάτσει εσένα ή κάποιον άλλον η τακτική, αυτό είναι ένα άλλο τραγούδι. Διότι νομίζω οι παίκτες κάνουν την τακτική κι όχι η τακτική τους παίκτες. Π.χ. στην τακτική που ανέβασα δε χωράει Target man, ούτε κλασσικό "δεκάρι".
Καλά παιχνίδια :-D
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε μου το πως ειναι το παιχνιδι οπως λες ειναι πολυ υποκειμενικη αποψη οποτε γιατι ο καθενας γουσταρει αλλιως να παιζει φμ αλλοι ναι μεσω fmrte κ.α. δεν ξερω αν θυμασαι ποτε βγηκαν οι εντολες στο φμ.μεχρι τοτε δλδη ολοι οσοι παιζαμε βλεπαμε τηλεοραση?
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

shadow13m wrote:Φιλε μου το πως ειναι το παιχνιδι οπως λες ειναι πολυ υποκειμενικη αποψη οποτε γιατι ο καθενας γουσταρει αλλιως να παιζει φμ αλλοι ναι μεσω fmrte κ.α. δεν ξερω αν θυμασαι ποτε βγηκαν οι εντολες στο φμ.μεχρι τοτε δλδη ολοι οσοι παιζαμε βλεπαμε τηλεοραση?
Όχι ακριβώς, αλλά γι αυτό βγαίνει καινούριο κάθε χρόνο (εκτός από την αύξηση των εσόδων της SI!). Για να βελτιώνεται, δηλαδή να γίνεται πιο ρεαλιστικό. Κι εμένα δε μου αρέσει π.χ. να πληρώνω νταβατζιλίκι στους agents όταν κλείνω μεταγραφή, αλλά η προσθήκη αυτή, που δεν υπήρχε στα CM/παλιά FM, είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.
Τέλος πάντων, για λάθος θέμα κάνουμε κουβέντα εδώ, απλά εγώ είπα ότι δεν μου αρέσουν οι "παλαιομοδίτικες" τακτικές, γι αυτούς τους λόγους. Διαφωνείς, με γειά σου και χαρά σου. Δεν είπα ότι αυτοί που τις χρησιμοποιούν είναι βλάκες. Όπως γουστάρει ο καθένας παίζει.
Άντε, δοκίμασε την τακτική να μου πεις σχόλια. Και αν μπορείς να προτείνεις καμιά μετατροπή για τα κόρνερς, ευπρόσδεκτη, να τη βάλω και σε μένα
User avatar
king george
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Fri May 05, 2006 7:02 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φίλε korgtriton συμφωνώ απόλύτως με τα σχόλιά σου αλλά και με την τακτική σου. προσπαθούσα να φτιάξω τακτική 442 καιρό χωρίς αποτέλεσμα (μία πάνω μία κάτω). με τη δικιά σου η ομάδα παίζει μπάλα και πάει τρένο. με μια αλλαγή μόνο: ο αμυντικογενής μέσος είναι defend και τικαρισμένος να μην κρατά μπάλα. καλά σε δύσκολους αγώνες οι πλάγιοι αμυντικοί defend στένεμα του πλάτους και ότι άλλο βγαίνει στη διάρκεια του αγώνα. καλή τακτική που πρέπει να την προσαρμόζεις στη διάρκεια του αγώνα. για τα κόρνερ εκτέλεση στο πρώτο δοκάρι με τον βράχο στόπερ εκεί
User avatar
rhcp
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Fri May 06, 2011 3:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φαινεται πολυ καλη. Ελπιζω τις επομενες μερες να αποφασισω με ποια ομαδα θα ξεκινησω και να τη δοκιμασω. (:
fr33styl3
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Tue Jul 01, 2008 9:31 pm
Football Manager της ομάδας: pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν μπορεις να την ανεβασεις ξανα γιατι δεν υπαρχει φιλε μου......
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”