4-2-3-1 Με εκπληκτικά αποτελέσματα!

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Είναι η πρώτη φορά που ανεβάζω τακτική, αφού είναι και η πρώτη φορά που ασχολούμαι και φτιάχνω την δική μου τακτική. Συνήθως έβαζα έτοιμες πό εδώ και πείραζα τις εντολές. Φέτος είπα να πειραματιστώ γιατί ήθελα να δω αν μπορώ να φτιάξω κάτι εντελώς δικό μου και τελικά τα κατάφερα! Το σύστημα είναι ένα 4-2-3-1 με την άμυνα να αποτελείται από τους FB, τον LD και τον DC. Στο κέντρο έχουμε 2 BWM, με τον δεξιό να έχει εντολές απλά να κόβει και να δίνει σωστά την μπάλα, τον αριστερό να είναι κάτι ανάμεσα σε BWM & DLP (πολύ δουλειά ο συγκεκριμένος μέσος, γι αυτό απαιτείται καλή τεχνική, πάσα, δημιουργία και μάλλον decisions) και τον AP όπου και είναι ο playmaker μας. Στα άκρα έχουμε 2 IF που συνήθως ξεκινάνε με εντολές attack, αλλά μπορεί να αλλάξουν σε suport ή και να γίνουν Wingers. Όλα αυτά παίζουν ανάλογα με την εξέλιξη του αγώνα, τον αντίπαλο και την συμπεριφορά του αντιπάλου. Στην κορυφή υπάρχει ο Poacher. Ιδανικό θα ήταν να έχουμε έναν παίκτη που να μπορεί να παίξει και Poacher και DLF. Ο Αθανασιάδης για παράδειγμα τα καταφέρνει καλά και στους δύο ρόλους. Ο Torassa που έχω μόνο σαν Poacher. Αυτά σε γενικές γραμμές για τις θέσεις. Όσον αφορά την λειτουργία της τακτικής, να πω πως κάνουμε πολλές τελικές σε αντίθεση με τον αντίπαλο που ψάχνει τις φάσεις με το κυάλι! Η κατοχή είναι σχεδόν πάντα με το μέρος μας (σε πολλές περιπτώσεις έχουμε πάνω από 60% κατοχή!) και έτσι κάνουμε το ''δικό μας'' παιχνίδι με αποτέλεσμα να δημιουργούμε πολλές φάσεις. Την πρώτη χρονιά πήρα πρωτάθλημα, με αρκετές μεταγραφές αλλά όχι τίποτα τρελό. Κυρίως φθηνές αλλά καλές μεταγραφές τύπου Torassa, Stelvio (ελεύθερος), Rekish κ.τ.λ. Την δεύτερη χρονιά πήρα νταμπλ και πρόκριση στους 16 του τσάμπιονς λιγκκαι από μεταγραφές, μια από τα ίδια αλλά με ένα μπαμ, τον Λάζοβιτς που ήρθε τα χριστούγεννα αλλά με 2 τραυματισμούς δεν έπαιξε σχεδόν καθόλου. Την 3η χρονιά έχω ενα ονειρικό ξεκίνημα όπως θα δείτε και παρακάτω για να πάρετε μια γεύση. Υπόψιν ότι στους αγώνες τους τσάμπιονς λιγκ μέχρι τώρα ζήτημα να ξεκίνησα ματς με περισσότερους από 3-4 βασικούς. Το έκανα γιατί δεν πίστευα ότι έχω τύχη απέναντι σε αυτά τα μεγαθήρια και είπα να δώσω ευκαιρίες σε πιτσιρίκους όπως ο Πόποβιτς κ.τ.λ. Να πω επίσης ότι μέσα στη Σαχτάρ κατέβηκα με μια άλλη εκδοχή της τακτικής όπου είχα Direct Pass και έπαιζα λίγο πιο πίσω το Def Line. Εύχομαι κάποια στιγμή που θα ΄΄φτιάξει΄΄ το 13 να την δοκιμάσω και εκεί για να δω αν δουλεύει. Περιμένω σχόλια από όσους παίζουν ακόμα το 12 ή από όσους γύρισαν σε αυτό!


Η τακτική Team Instructions Ξεκίνημα 3ης χρονιάς Η δεύτερη τακτική είναι αυτή που παρουσιάζω (καταλάθος την έβαλα δεύτερη, σόρι αλλά πρώτη φορά ανεβάζω :D ) και η πρώτη μια εκδοχή της με dierct pass ίσως για δύσκολα παιχνίδια.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Για το 12 μιλάμε αν κατάλαβα καλα ; Θα την δοκιμάσω φίλε μου να σου πω εντυπώσεις !! Κλαους αποδίδει και poacher και dlf; Σκοράρει ο σέντερ φορ αλλα οι εξτρεμ και το δεκαρι πως πανε στο κομμάτι αυτο ; Σορι για τι πολλες ερωτήσεις !!!
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια χαρά φίλε. Ο Αθανασιάδης σκοράρει κατα ριπάς στο ξεκίνημα της 3ης χρονιάς. Στα δύο πρηγούμενα χρόνια βασικός ήταν ο Torassa και είχε 25-30 γκολ ανα χρονιά αλλά όποτε χρειάστηκε ο Κλάους με ξελάσπωσε είτε ώς Poacher είτε ώς DLF. Σαν DLF έκανε βέβαια καλύτερα ματς. Εγώ ξεκινάω τα μας με την τακτική όπως είναι και αλλάζω εντολές και ρόλους μόνο όταν δεν πάει κάτι καλά. Από τους ακραίους δεν έχω παράπονο, όποτε χρειάστηκε σκοράρανε χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σκοράρουν λίγο ή πολύ. Περίπου 10 γκολ και 5 ασίστ ανα χρονιά. Ξέχασα να αναφέρω ότι σκόραρα πολλά γκολ από κόρνερ (εκτέλεση πρωτό δοκάρι και ο επιθετικός attack near) και πολλά επίσης γκολ από εκτελέσεις φάουλ αλλά όχι απευθείας. Ο Bressan απλά έβρισκε τον DC στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή! Και τέλος ο AP (σε μένα ο Bressan) έχει κάθε χρόνο 25-30 ασίστ!
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επόμενο ματς μέσα στη Νάπολι και πάλι με 5-6 βασικούς έξω. Δεν την κέρδισα απλά. ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ! Με την δεύτερη τακτική (direct pass).

Spoiler: show
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

βλεπω σου παει μια χαρα το συσττημα!~!σπερνει!!!επειδη προσπαθω να το κατεβασω και δεν μου κατεβαινει κατι δεν αναγνωριζει μπορεις να μου το στειλεις σε π.μ η μειλ θα μου κανες μεγαλη χαρη!!! εξτρεμ βαζουν γκολακια τι χαρακτηριστικα και οδηγιες εχεις βαλει να συγκλινουν η φτερα και σεντρες παρε - βαλε?
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα πάρω τα αρχεία tac και θα σου τα δώσω με π.μ. αλλά το βραδάκι γιατί είμαι μακριά από το pc που παίζω. Οι ακραίοι είναι IF attack, δηλαδή έτσι ξεκινάω αλλά έχει συμβεί σε κάποιους αγώνες να τους γυρίζω ακόμα και Wingers suport! Ανάλογα με την εξέλιξη. Πάντως ξεκινάνε IF attack και δεν θυμάμαι τώρα αν έχω πειράξει κάποιες εντολές. Θα τις δείς στην τακτική.




Προς mods ή όποιον γνωρίζει.

Γιατί δεν κατεβαίνει η τακτική ρε παιδιά; Την φόρτωσα κατευθείαν από τον φάκελο tactics του save. Κάνω κάτι λάθος;
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time



Προς mods ή όποιον γνωρίζει.

Γιατί δεν κατεβαίνει η τακτική ρε παιδιά; Την φόρτωσα κατευθείαν από τον φάκελο tactics του save. Κάνω κάτι λάθος;[/quote] όσον αφορά αυτο υποψιαζομαι θα μου λείπει κάνα αρχείο που διαβάζει τέτοια γιατι πήγα να κατεβασω και άλλες τακτικές να πειραματιστω αλλα δεν τις κατεβάζει κάτι θα μου λείπει !!αν ξέρετε δώστε τα φώτα σας !! Σορι για το οφ τοπικ!! Οκ φίλος οπότε μπορέσεις με το καλο!! Με το πάσο σου !!
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Φίλε μου έβαλα την τακτική δοκίμασα με Λίβερπουλ αλλα άμυνα τραγική ! Την ντιρεκτ παντα. Θα την δοκιμάσω με ΠΑΟΚ και θα σου πω !! Με σορτ ξεκινάς και σε μεγάλα ματς Ευρώπη με ντιρεκτ αν κατάλαβα ; Θέλει αμυντικούς σφαίρα η με υψηλή αντίληψη χώρου πως πας αμυντικά εσυ ;
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκινάω πάντα με την short και από άμυνα τα πάω περίφημα. Το δείχνουν και τα αποτελέσματα άλλωστε. Από παίκτες μέχρι και την 3η χρονιά που σάρωνα δεν είχα κάτι το εξωπραγματικό. Νορμαλ μεταγραφές.
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Οκ την ξεκιναω απο το βραδυ θα σου πω πως παει σε μένα με ΠΑΟΚ με σορτ γιατι με την ντιρεκτ πίσω τρύπα άλλο πραμα !! Εχω προχωρήσει σε αλλα σειβ ΠΑΟΚ εχω φορ κλαους φιερο και σανογκο άρα κάποιος θα ταιζει πάγκο η οτι πρέπει για ενα ωραίο ροτεισον!!
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε συ την direct την πειραματιζόμουν ακόμα, δεν την δοκίμασα πολύ, άστην και βάζε την short. Απλά προσπάθησε το αριστερό BWM να έχει καλούτσικο Pass-Creativity γιατί κάνει πολύ δουλειά στο πάσινγκ γκέιμ. Τώρα με τους Φιέρους και τους Σανόγκους που μου λες, ότι τακτική και να βάλεις πλάκα θα κάνεις. :D Εγώ τον Φιέρο κατάφερα να τον φέρω την 4η χρονιά. Φαντάσου δηλαδή ότι 3 χρονιές την έβγαζα με Κλάους-Τοράσσα έναν πολύ καλό ST/AMLR (Wallyson) και κάτι κουτσά εξτρέμ που έβρισκα ελεύθερους. Επίσης μην παίρνεις ώς δεδομένο ότι θα βάλεις την τακτική, θα πατήσεις το continue και θα βγεις στο νμπαλκόνι για τσιγάρο μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο. Εγώ πολλές φορές άλλαζα σχεδόν τα πάντα μέσα στον αγώνα. Με την short για παράδειγμα έχεις κατοχή όμως μπορεί τα εξτρέμ σου κάποια βραδυά να μην τραβάνε, οπότε χρειάζεται αλλαγές και διάφορες εντολές για να καταφέρεις να πάρεις το αποτέλεσμα που θες. Και τέλος, ξεκινούσα πολύ συχνα με Pass to feet & Work ball into box.
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Λογικό δεν παταω κουμπι κ να περιμενω την τεσσαρα !!σιγουρα θέλει να κοιτάς να δοκιμάζεις για να δούμε αυριο θα ξέρω πως κύλησε το πραμα!! Οσο για την ντιρεκτ οπως βλέπω κ σε σένα ακόμα στα σπαργανα ειναι οπότε οκ την αφήνω !!!
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”