Συνύπαρξη 2 playmaker στην ίδια 11αδα

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
Post Reply
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα καμμένοι!!!!! -foumarw -foumarw -foumarw

Παίδες έχει λογική η συνύπαρξη ενός deep lying playmaker και ενός advanced playmaker στην ίδια 11άδα;
Αν ναι, ποιός είναι προτιμότερο να οριστεί ως ο βασικός playmaker?
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Προσωπικά κάτι τέτοιο εν μέρη το θεωρώ ανούσιο.

Αν θα έκανα κάτι τέτοιο θα κοίταγα οι παίκτες να μην είναι στην ίδια γραμμή πρώτα από όλα και το ιδανικότερο μου μοιάζει ένας συνδυασμός DMC-AMC.

O DMC να κινείται καθαρά μέχρι λίγο πάνω από το κέντρο και να προσπαθεί κυριώς να βγάλει μπαλιές για αντεπιθέσεις και γρήγορες επιθέσεις και ο AMC να κάνει παιχνίδι κοντά στην περιοχή.Θεωρητικά όλα λέγονται αλλά πρέπει να το δοκιμάσεις για να βγάλεις συμπεράσματα.Έχω δει να βγαίνουν καλά συστήματα με πολύ περιέργους συνδυασμούς.Που ξέρεις;Μπορεί να το δοκιμάσεις και να πετύχει,φυσικά με τις σωστές ρυθμίσεις και τον πειραματισμό.
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To ειχα δοκιμασει στο περσυνο αυτο που λες και δουλεψε. Δηλαδη σε 4-4-2 diamond (1 dm, 2 mc, 1 amc) ειχα βαλει deep lying με defend duty στην θεση του dm και τον amc τον ειχα advanced play maker σε support. Eιχα δει αποτελεσματα αλλα απο ενα σημειο και μετα ξεφουσκωσε. Δεν ειχα πειραματιαστει και πολυ βεβαια.... Θα το δοκιμασω και σε αλλα συστηματα
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν θες να παιξεις ενα short passing game υψηλης κατοχης δε μου φαινεται ασχημη ιδεα (δεδομενου οτι εχεις 3 χαφ). Προσωπικα σε ενα save περσυ με αρσεναλ/πανιωνιο και ενα save φετος με το τοττεναμ αυτο κανω. Εχω ενα ball winning defend, ενα deep lying support και ενα advanced playmaker attack. Απλα πειραζω λιγο τα mentality ετσι ωστε ο ball winning να βρισκεται πιο πισω ο DL στο κεντρο και ο AP λιγο πιο μπροστα.

Βεβαια δεν ειμαι και ο πιο γνωστης οποτε μπορει να λεω μπαρουφες. Παντως τις περισσοτερες φορες εχω αρκετα μεγαλη κατοχη και αριθμο πασων.
nikos96
Amateur
Amateur
Posts: 112
Joined: Sat Dec 23, 2006 12:36 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Newcastle Unt, Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Location: Ροδος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sidereal wrote: Παίδες έχει λογική η συνύπαρξη ενός deep lying playmaker και ενός advanced playmaker στην ίδια 11άδα;
Αν ναι, ποιός είναι προτιμότερο να οριστεί ως ο βασικός playmaker?
Κατα την γνώμη μου πρέπει να κοιτάς τα στάτς π.χ. αν έχουν και οι 2 καλό technique, Creativity, Communication κλπ δες και το Influence και το Bravery. Εγώ προτιμώ το Deep Lying Playmaker
ΠΑΟΚ
Το αφεντικό της πόλης, ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Το δοκιμασα κι εγω, με επιλεγμενο playmaker τον Advanced playmaker.

Απλως υπαρχει αλλος ενας παικτης που ειναι ορισμενος σαν 'DLP' καθοτι οι αμυντικοι μου ειναι limited defenders οποτε αυτος κανει την 1η πασα
User avatar
S Vassilis
Amateur
Amateur
Posts: 199
Joined: Tue May 09, 2006 8:11 pm
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάποια στιγμή πέρσι έπαιζα με 3 Advanced playmaker. Δυο στο κέντρο ο ένας support o άλλος attack, δηλωμένος ο support και έναν στο πλάι(4-5-1). Σε μια φάση κοιτάω πως και ο DM μου είναι και αυτός playmaker. Τον είχα βάλει για δοκιμή και τον ξέχασα έτσι :drinking: Έπαιζα με 4 playmaker -meaculpa αλλά δεν επηρεάστηκε το παιχνίδι αρνητικά μάλλον γιατί οι παίκτες μου μπορούσαν να ανταποκριθούν στου ρόλους. Δεν είναι λογικό, ανορθόδοξο θα το ονόμαζα καλύτερα αλλά έπιασε. Μην κολλάς στους τύπους κάνε απλός ότι είναι καλύτερο για την ομάδα σου. Αν δεν παίζεις με φιξ τακτική (την κουμπώνω και τέλος) και προσαρμόζεσαι ανάλογα με τις ανάγκες των αγώνων και της ομάδας σου θα κάνεις διάφορα :D Το σημαντικό πάντως είναι ποιον δηλώνεις, αυτός που δηλώνεις παίρνει την μπάλα στα πόδια του ποιο πολύ και κάνει το παιχνίδι, οι άλλοι βοηθάνε.
User avatar
alex07legend
Trialist
Trialist
Posts: 98
Joined: Mon May 07, 2012 7:51 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός/Anzi
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Man United,Gladbach
Status: Άλλα 16 και μας φτάνετε Citizens :)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποιοί είναι οι δύο παίχτες; (Γιατί παίζουν ρόλο και τα στατιστικά τους).
Αλλά γενικά εγώ τουλάχιστον θα προτιμούσα τον Advanced Playmaker και να βάλεις πίσω του εναν DM. Αλλά άν έχεις δύο playmaker πχ Xavi και Iniesta τότε κάνε ό,τι νομίζεις :) -pappous
C.Carignano
Indispensible
Indispensible
Posts: 1666
Joined: Wed Dec 05, 2007 12:02 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ,Barca,Αρης Πετρουπολης
Location: Περιστέρι-Πετρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το έχω δοκιμάσει στον ΠΑΟΚ . 1 αμυντικό χαφ,2 Mc ( ο ένας Deep Lying Playmaker ,o άλλος Βox to Box), ένας Amc (advanced playmaker) και 2 επιθετικοί.Βγήκε φοβερά.Πήρα 2 σερί πρωταθλήματα και είχα νίκες επί Ντορτμουντ,Ρόμα και άλλων.Δεν έχασα σε κανένα παιχνίδι από τον Ολυμπιακό (2-0 και τα 4 ματς).Μάλιστα και αμυντικά βγήκε τέλεια καθώς είχα να δεχτώ γκολ 10 αγώνες πρωταθλήματος.
'Αρα μπορεί να λειτουργήσει θεωρώ.
C.Carignano
Indispensible
Indispensible
Posts: 1666
Joined: Wed Dec 05, 2007 12:02 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ,Barca,Αρης Πετρουπολης
Location: Περιστέρι-Πετρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το έχω δοκιμάσει στον ΠΑΟΚ . 1 αμυντικό χαφ,2 Mc ( ο ένας Deep Lying Playmaker ,o άλλος Βox to Box), ένας Amc (advanced playmaker) και 2 επιθετικοί.Βγήκε φοβερά.Πήρα 2 σερί πρωταθλήματα και είχα νίκες επί Ντορτμουντ,Ρόμα και άλλων.Δεν έχασα σε κανένα παιχνίδι από τον Ολυμπιακό (2-0 και τα 4 ματς).Μάλιστα και αμυντικά βγήκε τέλεια καθώς είχα να δεχτώ γκολ 10 αγώνες πρωταθλήματος.
'Αρα μπορεί να λειτουργήσει θεωρώ.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Κι εγώ με 2 playmakers παίζω σταθερά τον τελευταίο καιρό

Image
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”