Attacking Corners

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
Post Reply
antiklitos
Trialist
Trialist
Posts: 79
Joined: Sat Oct 02, 2010 8:21 pm
Football Manager της ομάδας: θρασυβουλος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια μπορειτε να μου πειτε την διαταξη των παικτων σε χτυπημα επιθετικου κορνερ που να αποδιδει καλα?
kornilios21
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Tue Aug 26, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

antiklitos wrote:Παιδια μπορειτε να μου πειτε την διαταξη των παικτων σε χτυπημα επιθετικου κορνερ που να αποδιδει καλα?
Eκτέλεση σε "6 yard box".
Το ένα σέντερ μπακ (κατα πρότιμηση με το μεγαλύτερο aggression)να κάνει challenge keeper και το άλλο (κατά προτίμηση αυτός με το καλύτερο heading, jumping) να κάνει attack near post. Ο παίκτης με το καλύτερο long shots να κάνει lurk outside area.
Εγγυημένα πράγματα.
jokey
Amateur
Amateur
Posts: 124
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:51 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: n.irakleio
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εκτελεση στο πρωτο δοκαρι (near post)... τα σεντερ μπακ οπως ειπε και ο προλαλησας... και οι υπολοιποι παιχτες να εχουν ολες τις επιλογες που σου δινει... και τα μπακ τα αφηνεις πισω... βυντρα σου λεω...πρωτος σκορερ! -traino
One Two
Trialist
Trialist
Posts: 98
Joined: Fri Nov 19, 2010 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκτελεση "FAR POST" και με ενα ντερεκι center back να εχει την εντολη "ATTACK FAR POST" και το αλλο center back "ATTACK NEAR POST"..Βοηθαει επισης αν καποιος αλλος παικτης εχει εντολη "CHALLENGΕ KEEPER"...φυσικα με εναν καλο εκτελεστη στα κορνερ

Χρονια τωρα το δουλευω ετσι,ο σεντερ μπακ που επιτιθεται "FAR POST" βγαινει μονιμως 2ος η 3ος σκορερ στις ομαδες μου....θυμαμαι περσι στο πρωτο σειβ ειχε βαλει πανω απο 15 γκολ ο Matthew Booth(Υψος 1,99 ο τυπος)
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτά που γράψατε όμως είναι 3 διαφορετικές μέθοδοι.

Εγώ πλέον ακολουθώ το Near Post ο εκτελεστής, challenge keeper ο σκληρός DC και attack near post ο ψηλός μου.

Αυτό πρώτη χρονιά δεν απέδωσε σχεδόν καθόλου όπως περίμενα.

9 γκολ και τα τέσσερα σέντερ μπακ μαζί :/

Φέτος θα δοκιμάσω το far post ο εκτελεστής και ο ψηλός μου στο attack far post
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ το έχω αφήσει στο mixed τις εκτελέσεις.
Attack near post ο ένας DC, attack far post ο άλλος και challenge GK ο επιθετικός.
Σε εμένα βγήκε δεύτερος σκόρερ ο Μανωλάς με 12 γκολ που συνήθως ήταν στο δεύτερο και 7 έβαλε ο Santacroce από το πρώτο δοκάρι. Βέβαια κάποια γκολ ήταν και από φάουλ, αλλά γενικά σκοράρουν συχνά.
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο mixed όμως δεν μου φαίνεται λογικό...να το αφήνω δηλαδή στην κρίση του κάθε βλάκα εκτελεστή?!
Στο FM2011 με stand on far post, attack far post και εκτέλεση στο far ποστ έκανες μαγείες
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5488
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

εγώ το έφτιαξα στην τύχη για δοκιμή και πιστεύω οτι το φετινο "τρικ" είναι 6 yard box. και βαζει τα γκολ αυτος που ειναι attack far post. είχα βάλει τυχαια τον φετφα και εβαλε πολλα γκολ απο κορνερ.
ss
Spoiler: show
Image
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

patra1989 wrote:εγώ το έφτιαξα στην τύχη για δοκιμή και πιστεύω οτι το φετινο "τρικ" είναι 6 yard box. και βαζει τα γκολ αυτος που ειναι attack far post. είχα βάλει τυχαια τον φετφα και εβαλε πολλα γκολ απο κορνερ.
ss
Spoiler: show
Image
Τον Φετφατζίδη;;;;;;;;;; 1.65 , jumping 5, heading 9 κι έβαζε γκολ από κόρνερ;;;;
Εμένα πάντως ο Σανκαρέ (1.90, jumping 16, heading 14, strength 16) κάθεται και κοιτάει σα χάνος
Ο Cahais (1.86, jump 15, head 15, str 13) τα ίδια
Ο Σιόβας (1.91, jump 16, head 13, str 17) πετάει αετό
Πιο ψηλό και δυνατό παίκτη δεν έχω. Θα στείλω τον assistant να πηδάει για την κεφαλιά τότε.
Γκολ ο Περσίααααααααας!
GIANNIS511
Backup
Backup
Posts: 897
Joined: Wed Dec 31, 2008 8:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ παίζω με 6 yard box τον έναν σέντερ μπακ challenge keeper και τον άλλον near post flick on. Ο challenge keeper έβαλε 10 γκολ και ήταν ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας (Εσπανιολ).
User avatar
fotux23
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sat Oct 02, 2010 3:23 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Νέα Μουδανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

jokey wrote:εκτελεση στο πρωτο δοκαρι (near post)... τα σεντερ μπακ οπως ειπε και ο προλαλησας... και οι υπολοιποι παιχτες να εχουν ολες τις επιλογες που σου δινει... και τα μπακ τα αφηνεις πισω... βυντρα σου λεω...πρωτος σκορερ! -traino
Κι εγώ εκτέλεση στο πρώτο δοκάρι και ο σεντερ μπακ το λιγοτερο 10 γκολ σημειώνει σε κάθε χρονία!!! -diatakste
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρωτο δοκαρι με τον ψηλο καλο στον αερα στοπερ να κανει επιθεση near post...Πολλα γκολ βαζεις ετσι...
agelospge
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sun Dec 11, 2011 1:21 pm
Football Manager της ομάδας: Παναχαϊκή
Αγαπημένη Ομάδα: Παναχαϊκή
Status: Μωρέ μπάφους να έχουμε κι όλα τ' άλλα..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ παίζω με εκτέλεση στο near post και ένας από τους δυο DC(ο ψηλότερος και καλύτερος προτιμότερο) πάλι στο near post και.... -traino
Με αυτή την πατέντα,το λιγότερο να είναι 13 γκολ την σεζόν στο κόρνερ.......
Spoiler: show
Image
User avatar
tgiannist
Trialist
Trialist
Posts: 99
Joined: Tue Apr 07, 2009 5:52 pm
Football Manager της ομάδας: Iraklis Salonica
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλής
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Συμφωνω με τον προλαλησαντα. Γενικα πιστευω οτι η εκτελεση κορνερ στο Near Post ειναι πιο επιτυχημενη και πιο αποτελεσματικη από ότι στο Far Post. Βάλε near post, τοποθέτησε εκεί ένα σέντερ μπακ ψηλό με ευχέρεια στις κεφαλιές και θα δεις μεγάλη προκοπή! :D
Image
giannislampakis
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Thu May 24, 2012 3:51 pm
Football Manager της ομάδας: paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αδερφια,εγω εχω near post τον Αθανασιαδη..καλος..γκολτζης απο την φυση του..στα κορνερ τον Φωτακη και ειμαι μια χαρα..ο ΠΑΟΚ 3 σερι χρονιες Πρωταθλημα και πολλα γκολ κρισιμα απο κορνερ!!!
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”