Roles - Συνδυασμοί , Απορίες & Προτάσεις

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
Post Reply
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aνοίγω αυτό το τόπικ για τυχόν απορίες με τα roles των παιχτών, τους συνδυασμό κάποιων εξ αυτών καθώς και τις προτάσεις μας.

To πρόβλημα μου εμένα είναι το εξής.

Tην πρώτη χρονιά έπαιζα ένα 4-3-2-1 με DM & 2 MCs στο κέντρο και κλασικά AMR / AML & ST.
Ο DM είναι Αnchorman, και οι 2 ΜC Ball Winning Midfielder και Deep Lying Playmaker . Οι AMR & AML είναι Adv. Playmaker [A] και ο ST Poacher. Rigid Philosophy & Standard Strategy.

Επειδή πήρα τον Βen Arfa και έχω κι άλλους καλούς παίκτες AMC αποφάσισα να το αλλάξω σε 4-2-3-1.
Οι δύο MC δεν άλλαξαν και πολύ, ο ένας BWM & o άλλος DLP . Επειδή οι AMR / L απέδιδαν καλά ως Adv. Playmakers αποφάσισα να μην τους αλλάξω και να κάνω τον AMC Inside Forward με Support Duty.
Aλλά δεν ήταν αυτό που ζητούσα και δεν με ικανοποίησε. Θέλω ο AMC να είναι το κλασικό 10αράκι που να παίρνει την μπάλα και να μοιράζει και να σκοράρει. Υπάρχει κάποιος ρόλος που "κολλάει" με τους AMR / L που τους έχω Adv. Playmakers? Ή να κάνω τους πλάγιους Inside Forwards και τον AMC Αdv. Playmaker;

Και τελευταίο σκέφτομαι το combination των 2 ΜC. Δεν νομίζω οτι σε 4-2-3-1 βοηθάει το BWM - DLP.
Μήπως να τον έκανα τον έναν πιο all around σε φάση box-to-box; Η λιγότερο σύνθετο σαν Central Midfielder;

YΓ: Μπορείτε να προτείνετε χρήσιμα combos και να περιγράψετε πώς βοηθάνε. π.χ Anch + BWM είναι για να κρατήσεις μπάλα όταν παίζεις με καλύτερη ομάδα.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σε 4-2-3-1 θεωρω πως αν οι 2 mc σου ειναι bwm k dlp δν θα βοηθανε τοσο επιθετικα δοκιμασε τον 2ο να τον βαλεις bow to box, τωρα για τα εχτρεμ δοκιμασε τα ως inside forward τον amc ως amc ή advanced palymaker, αυτο το συστημα χρησιμοποιω φετος, τωρα οταν παιζει με δυσκολες ομαδες αντι για box to box ο deep lying playmaker βοηθαει.
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα μπορουσες να κανεις και το αλλο φιλε.Τα 2mc σου να τα κανεις αμυντικα χαφ.Εκει οι κομβοι ειναι 3.Ο κλασικος ειναι def mid defend - def mid support.
O αλλος κομβος Αnchor man - def mid support.
Aν εχεις ομως δημιουργηκο χαφ τοτε παιξε με Anchor man - deep playmaker support.

Aν δε και καλα θες να παιξεις με 2 mc τοτε ο ενας πρεπει να ναι κοφτης αλλα μην τον βαλεις support γιατι θα κηνηγαει την μπαλα περα απο το κεντρο.Εσυ θες εναν στον κεντρο να κοβει μπαλιες και ναναι σκυλι αλλα ball winning mid -defend. O παρτερνερ του πρεπει να ειναι box2box για να βοηθαει και στην επιθεση.Πρεπει ομως να ειναι τουμπανο αυτος ε.Δυο φοβεροι box2box ειναι ασαμοα (ουντινεζε) και σισσοκο (τουλουζ).

Τωρα αν θες το δεκαρι σου να ειναι πραγματικος εγκεφαλος και να φτιαχνει παιχνιδι τοτε adv.playmaker support ειναι το καταληλο.

Θα κανεις τα amr/l inside for attack (αν γηνεται με αντιθετα ποδια για να κανουν οverlap τα fullback σου) και ο στραικερ σου να ειναι κανονι σαν poacher.




Eδω θα γραψω τους combous που αναφερθηκαν περσυ για το φμ11 αλλα συνεχιζουν και στο 12


Attacking strategy + def line high = sweaper keaper

Τα αμυντικα χαφ = def mid - defend + def mid - support (δουλευει το ιδιο καλα με Anchor man + def mid support)

Amr/l + inside forward = Full backs attack (πρεπει να ειναι σκυλια ομως για να προλαβενουν αντεπιθεσεις των αντιπαλουν οταν ανεβαινουν)

Destroyer-passer-creator (οταν παιζουμε με αμυντικο χαφ) = Αnchor man - defend + central mid support + cental mid attack (Η αdvanced playmaker attack).

Oταν παιζουμε με 3 στην ευθεια τοτε : ball winning mid defend - central mid support - central mid attack (η advanced playmaker attack)


Αmr/l + wingers = Straiker Target man (μονο αν ο επιθετικος μας ειναι πανω απο 1.85 δηλαδη κολωνα)


Straiker = deep lying support + advanced for attack και target man + poacher


DCs = Central defender Cover + Central defender Stopper.

Defensive wingers = wing backs



Tωρα αν θες να εχεις combous και στα team instructions τοτε δες τα ακολουθα.

Ο advanced playmaker παιζει καλυτερα με shorter passing.Aντιθετα ο deep lying playmaker παιζει καλυτερα με direct passing.Πολυ φυσιολογικο νομιζω.

Το Closing down εχει να κανει με την γρηγοραδα των CB σου.Αν ειναι γρηγοροι τοτε press more.Aν ειναι αργοι τοτε stand off more.

Επισης το press more εχει combo με aggresive tackling.Αντιθετα το stand off more εχει κομβο το more cautious tackling.

Aν παιξεις με επιθετικη τακτικη τοτε οι comboi ειναι οι ακολουθοι:
Shorter
more expressive
more aggresive
press more
zonal marking
more roaming.
Oταν παιζεις επιθετικα δεν σου σηνιστω να εχεις deep playmaker στην ομαδα γιατι δεν συμφερει.

Αντιθετα οταν παιζεις με αντεπιθεσεις τοτε:
More direct
More disciplined
stand off more
more cautious
man marking
stick to position.
Εδω απαιτειται deep playmaker για βαθιες μπαλιες στον γρηγορο poacher σου για να γινει παρτυ.

Τελος η ζωνη αντιδρα καλυτερα στην επιθετικη τακτικη,ενω man to man ειναι καλυτερα για αμυντικες τακτικες.

Τωρα ολα αυτα ειναι θεωρητικα και αυτα θα φανουν στο παιχνιδι κατα ποσο λειτουργουν αλλα πρεπει να εχεις και την καταληλη ομαδα για να πιασουν ολα αυτα...Παντως ειναι μια καλη αρχη για το πως να στησεις μια καλη τακτικη.

Τελος σε μια επιθετικη τακτικη τα duties πρεπει να ειναι 5 επιθετικοι - 2 υποστιρικες και 3 αμυντικοι.Σε αμυντικη τακιτκη τοτε 5 αμυντικοι - 2 υποστιρικτες και 3 επιθετικοι.

Το παν ειναι η ισσοροποια στην ομαδα.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

για αρχη να πω οτι διαφωνω οτι ο deep lying playmaker δεν βοηθαει επιθετικα,δεν προωθειται ιδιαιτερα αλλα ειναι ο σημαντικοτερος παιχτης στην οργανωση του παιχνιδιου και η οργανωση του παιχνιδιου ανηκει σιγουρα στην "επιθεση" σαν κομματι του παιχνιδιου

Jordi_7 wrote: Ο DM είναι Αnchorman, και οι 2 ΜC Ball Winning Midfielder και Deep Lying Playmaker . Οι AMR & AML είναι Adv. Playmaker [A] και ο ST Poacher. Rigid Philosophy & Standard Strategy.



αυτο δεν μου αρεσει στο κεντρο κυριως γιατι στο χωρο του AMC δεν θα πηγαινει καποιος,ο deep lying δεν προωθειται τοσο,ο ball winning ακομα και σε support βοηθαει κυριως με γρηγορες πασες για αντεπιθεσεις οποτε απο τους κεντρικους δεν ανεβαινει καποιος τοσο πολυ στον χωρο
αν ειχες deep lying forward θα ηταν καλυτερα καθως ερχομενος πιο πισω θα ηταν καλυτερη η συνδεση κεντρου επιθεσης
βεβαια με τους ακραιους σαν πλειμεικερ σωζεται η δουλεια


rtms wrote:
Attacking strategy + def line high = sweaper keaper


εδω θα προσθετα και να παιζουν τεχνητο οφσαιντ με ψηλα την αμυνα και τον sweeper keeper

επισης κλασσικο για εμενα combo στο κεντρο ειναι το ball winning defend-deep lying playmaker support






γενικα στο 4-2-3-1(ή 4-4-1-1 με τους ακραιους σαν ML/MR)
προτιμω στον αξονα να εχω:

-deep lying playmaker support-ball winning midfielder defend και μπροστα τους attacking midfielder attack
κυριως σε καλες ομαδες με τουμπανο ball winning για να μπορει να ειναι ο μονος καθαρα αμυντικογενης του κεντρου και με fluid
οι ακραιοι σε αυτην την περιπτωση inside forwards
κατι που δεν εχω δοκιμασει αλλα σκεφτομαι οτι θα ταιριαζε ισως θα ηταν αν o amc ειναι inside forward τοτε οι ακραιοι wingers

-deep lying playmaker defend-box to box midfielder (για τους ακριους και τον amc ισχυει οτι και στην πανω περιπτωση)
αυτο ειναι κυριως για καλες ομαδες με δυνατα mc και αμυντικους
ο λογος ειναι οτι ακομα και σε ρολο defend ο πλειμεικερ συνεχιζει να μην ειναι ενας καθαρος κοφτης και ο box-to-box επισης δεν ειναι καθαρος κοφτης και απλα δινει βοηθειες σε αμυνα
για αυτο μιλαμε για καλες ομαδες με δυνατους παιχτες εκει,πχ εγω στο φετινο το χρησιμοποιησα πολυ στην ρεαλ που εχει εκει τον xabi alonso να δεσποζει
θα μπορουσε αυτο να ταιριαζε πιο πολυ σε very fluid αλλα εχω το χρησιμοποιησα με απλο fluid


-ball winning defend-box to box midfielder
εδω ο ΑΜC ειναι advanced playmaker και οι ακραιοι κατα προτιμηση inside forwards για να υπαρχουν και αλλοι παιχτες πλην του σεντερ φορ που θα πατανε τακτικα περιοχη
ειναι σχηματισμος που σε σχεση με τα πιο πανω εχει τον πλειμεικερ πιο μπροστα και ο ενας πιο επιθετικογενης παιχτης,γινεται πιο αμυντικογενης οποτε χανεται λιγο δημιουργια και επιθετικοτητα αλλα σιγουρα στην αμυνα ειμαστε πιο καλλυμενοι
οποτε κυριως ταιριαζει σε τακτικες balanced και rigid
στο φετινο χρησιμοποιησα πιο πολυ μια παραλλαγη του σε 4-4-1-1 στην εβερτον οπου επαιζα αρκετα κλειστα με rigid-standar οπου οι πλαινοι ειναι wingers και ο amc λογω οτι ειναι ο cahil σε ρολο trequartista*



στο 4-2-3-1 νομιζω ταιριαζουν ολοι οι ρολοι των επιθετικων σε γενικες γραμμες



*trequartista εχω χρησιμοποιησει μονο σε αυτην την περιπτωση με επιτυχια(για την ακριβεια και στα τρια τελευταια φμ εχω κανει σειβ με εβερτον και εχω τον καχιλ με επιτυχια ετσι) αλλα οσες αλλες φορες δοκιμασα trequartista δεν με πολυεπεισε ο ρολος




εχω και καποια αλλα πραγματα στο μυαλο μου για το 4-3-3(αυτο το κλασσικο 4-1-2-2-1 που εχουμε στο φμ δηλαδη) και τα 4-4-2 που χρησιμοποιω εκπληκτικα πολυ φετος ενω τα σιχαινομουν παλιοτερα( :D ) αλλα καποια αλλη στιγμη :P
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κανω hijack

εχω Ρεαλ και εχω σε ενα 4231 τον Ροναλντο και τον Ντι Μαρια στα ακρα


Εχει διαφορα αν τους εχω Winger-attack με το αν τους εχω Inside Forward-attack εφοσον τους εχω ακριβως τις ιδιες οδηγιες?
Δλδ ιδιο μενταλιτυ,ιδιο creativity,cut inside κλπ κλπ
Αλλαζει κατι στην συμπεριφορα τους μεσα στο γηπεδο ο ρολος απο μονος του?
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απο την στιγμή που θα πειράξεις εσύ ο ίδιος τα instructions, ο ρόλος αλλάζει εντελώς.

Στην ουσία τα roles είναι φτιαγμένα για να βοηθάνε ως default.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

παιζω αυτο το συστημα και το προβλημα μου ειναι τι ρολο να δωσω στους επιθετικους μου.

Image

Image
οι δυο επιθετικοι μου και βασικοι ειναι ο σανογκο και ο φιερρο.
σανογκο
Image
φιερο
Image
ο τριτος ειναι αυτος:

Image

και ο τεταρτος αυτος:

Image



για δωστε ιδεες για τους δυο μπροστα.
Last edited by happyyy on Wed May 23, 2012 11:07 pm, edited 1 time in total.
Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

H πρώτη σκέψη μου είναι για deep lying forward-advanced forward με swap positions μεταξύ τους
User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

deep lying forward ?
τον φοβαμαι αυτον τον ρολο γμτ.

για πες και την δευτερη σκεψη σου. :D
Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

ο deep lying forward ειναι κυριως για συστηματα χωρις amc για να καλυπτει αυτο το χωρο παιζοντας πιο βαθια


τωρα εξαρταται και απο τι εξελιξη ειχαν σαν παιχτες γιατι δεν γινονται παντα το ιδιο... αλλη σκεψη ειναι το poacher με advanced ή complete forward που δεν ειναι τοσο ορθολογικο με βαση την πραγματικοτητα αλλα στο fm πολλες φορες λειτουργει

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk 2
User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

εκανα εδιτ το ποστ μου και τους ανεβασα και αυτους.
Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Έχουμε και λέμε.Είμαστε Juventus 3η χρονιά και παίζουμε ένα 4-2-3-1.To ρόστερ είναι πραγματικά υπέρπληρες.

Το πρόβλημα μου είναι ο επιθετικός.

Οι ρόλοι πάνε ως εξής από το κέντρο και επάνω.

IF-Att AM-Sup IF-Att

DLP-Def BBM-Sup

O επιθετικός ήταν τόσο καιρό Poacher-Attack και έπαιζε ο Jovetic με πολύ καλά ratings.Ώσπου αποκτήθηκε ο Cavani ο οποίος πραγματικά δεν αποδίδει.Δοκίμασα να τον αλλάξω και να τον κάνω Adv.Forward και τα ίδια.

AML/R είναι οι Willian,Lucas Moura,Hulk,Jovetic,Giovinco
AMC είναι οι Marvin Martin,Willian,Lucas Moura,
ST Cavani,Jovetic,Marcao(Θεούλης regen).

Στα AML/R πέφτει καλό rotation.

Δεν ξέρω αν θα απέδιδε να έβαζα τους AML/R σε Winger-Attack και τον Cavani σε CF-Attack.

Κάντε τις προτάσεις. :D
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είσαι αμπαλος
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16069
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

thanasis10 wrote:AML/R είναι οι Willian,Lucas Moura,Hulk,Jovetic,Giovinco
AMC είναι οι Marvin Martin,Willian,Lucas Moura,
ST Cavani,Jovetic,Marcao(Θεούλης regen).
Φτιαξε ενα συστημα 1-1-8 γιατι ειναι αμαρτια ολοι αυτοι να μη παιζουν...
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

diant wrote:Είσαι αμπαλος

Εεεε τι να κάνω άμα ο καραγκιόζης δεν παίζει.Αφού το παιχτρόνι ο Jovetic τα παστελώνει 2-2.

Επίσης ο Hulk πραγματικά χάνει τα άχαστα.
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”