Απορία σχετικά με το "Additional focus area"

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

η επιλογη teamwork βοηθαει στην εκμαθηση της τακτικης με συνεπεια η ομαδα να αποκταει καλο team blend
αυτο ειναι ισως η πιο ακριβης φραση






κατα την γνωμη μου παιζει ρολο το high,low κτλ,αλλιως δεν θα υπηρχαν κιολας


εγω εγραψα πιο πανω τι κανω
στο high ή very high και teamwork μεχρι να μαθουν γεμισουν οι μπαρες και μετα στο low για να μην πεσει το επιπεδο εντελως στις μπαρες αλλα να "δωσω" και περισσοτερο workload στην κανονικη προπονηση αφου η τακτικη αφομοιωθηκε


σε ιδιατερες περιπτωσεις,οπως καποιο πολυ σημαντικο ματς με καποιον αντιπαλο που θεωρω οτι υστερω πολυ σε καποιον απο τους συγκεκριμενους τομεις(attacking movement,defensive positioning,attacking set pieces,defensive set pieces),τοτε θα το βαλω στο very high και στον αντιστοιχο τομεα για τις μερες πριν το ματς
αλλα γενικα αφου γεμισουν οι μπαρες το αφηνω στο low και ειτε στο attacking movement ειτε στο defensive positioning
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ πολύ παίδες. Νομίζω πήρα μία "σνιφιά" -foumarw περί τίνος πρόκειται. -pappous
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν επιλεξεις να βαζεις μια μερα πριν τον αγωνα καποια επιλογη απο τις 4 πχ. attack move τοτε για εκεινη τη μερα η ενταση που θα βαλεις για την επιλογη σου αυτη αφαιρειται απο το ποσοστο της κανονικης προπονησης οποτε λογικα παιζει ρολο ή ενταση. Αν βαζεις τις 4 επιλογες μονο τη μερα του αγωνα (ακριβως πριν τον αγωνα) τοτε απο οτι λεγεται δεν παιζει ρολο η ενταση (γι' αυτη την περιπτωση δεν μπορω να αποδειξω το αντιθετο)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η καλη η mantralux αναλυει διαφορα εδω-τα υπογραμμισμένα είναι οπως τα εχει αντιστοιχα αυτη bold
Mantralux wrote:All info presented in this article is factual, confirmed by the developers either through personal messages or through the official SI forum....


Match Preparation

New for FM2012 is the updated match preparation panel, giving you a visual indicator as to how comfortable your team feels with your tactic. It also has a temporary effect on specific matches, depending on the special focus area you’ve chosen. It’s now located in the tactics module, as opposed to having its own module in FM2011, but the functionality is exactly the same as in FM2011.

First important thing to understand is that the workload level and the special focus areas do not impact one another directly, other than special focus areas taking time from all other training activities (including familiarity rate). A higher workload will NOT increase the effects of the special focus areas, and none of the special focus areas will have an effect on the tactic familiarity levels.

Workload Setting

Having this at the highest setting (Very High) will not make your players unhappy with the level of training. It will just take away more time from normal training schedules (lowering the training score). It’s safe to push this up all the way when learning new tactics, as a short-term solution.

As soon as the familiarity levels reach fluid for all tactics trained, lower the workload slider to Low to maintain the levels, shifting more power to your regular training schedules in the process. The match preparation workload setting cuts into regular training time, so if you leave the slider on Average/High/Very High, training scores will be affected.

Familiarity Levels

As these increase, your players will perform the tactical instructions better. Always aim to have all bars on fluid. Whenever you alter your tactics, even the smallest of changes will make the game re-calculate the familiarity levels of your team. This is also true in a match – using touchline shouts or altering tactics mid-game could have a negative effect on the team, as they’re not as familiar with the “new” tactic.

Special Focus Areas

These selections are made to gain temporary benefits on a match-to-match basis. They will not stack up (except Team Blend), and should be viewed as a boost for the next match only. If you have a tough game coming up you might want to focus on Defensive Positioning, if you have an easy game coming up you might focus on Attacking Movement, and so on.

Worth noting is that if you have any of the special focuses selected the familiarity levels of the tactic(s) won’t increase as quickly. So if you want your team to learn the tactic(s) as fast as possible, don’t have a special focus selected.

The way these focus areas translate into the match engine is to give temporary boosts to related attributes. The boost is only given if the player is familiar enough with the tactic used, so that’s how familiarity levels and special focus areas tie in together.

Teamwork (previously Team Blend in FM2011)

This is the only focus that stacks up over time, and the only focus that is not active during a match. Instead, it’s active in between matches. Having Teamwork set as the default special focus, and then focusing on a specific area one day before a match will give you double the benefits. What Teamwork does is to increase player relationships, gelling them together, which ultimately increases morale and performances.
Mantralux wrote:The coach with the highest Tactics Coaching attribute is the one in charge of match preparation – the higher the attribute, the faster your players will learn new tactics.
ολο το αρθρο εδώ
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ κατατοπειστικό. Ευχαριστώ -doublekiss
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:ο ασσισταντ μπορει απλα να σου λεει στην αρχη της προετοιμασιας(που υποτιθεται εχεις νεους παιχτες,ισως και νεα τακτικη κτλ) οτι ειναι σε καλο δρομο η εκμαθηση της τακτικης ενω ακομα οι μπαρες δεν ειναι γεματες
οταν γεμισουν σχεδον εντελως οι μπαρες τοτε ο ασσισταντ θα σου προτεινει να κατεβασεις το workload



εγω βασικα το εχω στο high ή very high και teamwork μεχρι σεπτεμβρη ή αλλιως μεχρι να γεμισουν οι μπαρες
και μετα το βαζω στο low και το "παραταω" ειτε στο attacking movement ειτε στο defensive positioning αναλογα που θεωρω οτι υστερει γενικα η ομαδα μου

και γω τα ιδια.να προσθεσω πως μια σεζον οταν ειχα το φοκους στο delence δεχτηκα σ ολο το πρωταθλημα(Ελλαδα) μονο 7γκολ.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:ο ασσισταντ μπορει απλα να σου λεει στην αρχη της προετοιμασιας(που υποτιθεται εχεις νεους παιχτες,ισως και νεα τακτικη κτλ) οτι ειναι σε καλο δρομο η εκμαθηση της τακτικης ενω ακομα οι μπαρες δεν ειναι γεματες
οταν γεμισουν σχεδον εντελως οι μπαρες τοτε ο ασσισταντ θα σου προτεινει να κατεβασεις το workload

εγω βασικα το εχω στο high ή very high και teamwork μεχρι σεπτεμβρη ή αλλιως μεχρι να γεμισουν οι μπαρες
και μετα το βαζω στο low και το "παραταω" ειτε στο attacking movement ειτε στο defensive positioning αναλογα που θεωρω οτι υστερει γενικα η ομαδα μου
και στο ενδιαμεσο των αγωνων το ειχες ετσι και δεν ξεχασαν οι παικτες τις τακτικες σου ή ειχες μονο μια;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="eliaska41"][quote="mojotzotzo"]ο ασσισταντ μπορει απλα να σου λεει στην αρχη της προετοιμασιας(που υποτιθεται εχεις νεους παιχτες,ισως και νεα τακτικη κτλ) οτι ειναι σε καλο δρομο η εκμαθηση της τακτικης ενω ακομα οι μπαρες δεν ειναι γεματες
οταν γεμισουν σχεδον εντελως οι μπαρες τοτε ο ασσισταντ θα σου προτεινει να κατεβασεις το workload

εγω βασικα το εχω στο high ή very high και teamwork μεχρι σεπτεμβρη ή αλλιως μεχρι να γεμισουν οι μπαρες
και μετα το βαζω στο low και το "παραταω" ειτε στο attacking movement ειτε στο defensive positioning αναλογα που θεωρω οτι υστερει γενικα η ομαδα μου[/quote]

και στο ενδιαμεσο των αγωνων το ειχες ετσι και δεν ξεχασαν οι παικτες τις τακτικες σου ή ειχες μονο μια;[/quote]
Αν το workload το έχεις στο low δεν πέφτουν οι μπάρες. Επιβεβαιωμένο αυτό :wink:
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραιος! γεμισαν και το αφησα στο low attack set pieces
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Alonso
Trialist
Trialist
Posts: 29
Joined: Sun Jun 04, 2006 8:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα και απο εμένα. Εχω απορία σχετικά με το match preparation και το workload. Mετά απο έρευνα που εχω κάνει σε οτι forum υπάρχει και δεν υπάρχει μπορώ να πώ οτι εχω μπερδευτεί ακόμα παραπάνω. Ο καθένας λέει το μακρυ και το κοντό του. Μπορούμε να έχουμε κάποια επίσημη θέση για αυτό το ζήτημα;

Διαβάζω το Manualπου βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι απ το FM(πάνω δεξιά), και λέει οτι όσο πιο πολύ δουλέυει ομάδα στον τομέα match preparation και στο specific focus, αποδίδονται καρποί. Άρα εγώ καταλαβαίνω οτι δεν πρέπει ποτέ να ρίχνουμε το Workload ας έχουν γεμίσει οι μπάρες. Εξάλλου σκέφτομαι πως match preparation σημαίνει προετιμασία για το match..άρα και οσο πιο φωτωμένο είναι το workload τόσο πιο πολύ δουλεύουν τακτικά πάνω τον επόμενο αντίπαλο. Το μειωνέκτημα είναι σιγουρα πως μας τρώει 50% απ το training και συνεπώς απ τα attributes που θα μπορούσαν να έχουν βελτιωθεί παραπάνω, αλλά δουλέουν οπως είπαμε πάνω στον επόμενο αντίπαλο και το θεωρώ το πο σημαντικό.

Τα ερωτήματα ειναι τα εξής. Το πρώτο με απασχολεί πιο πολύ και θέλω μια ΣΙΓΟΥΡΗ, επίσημη απάντηση.

1. Το workload σχετίζεται με το αν θα δουλεύουν πάνω στον επόμενο αντίπαλο (Καθώς είναι μέσα στο match preparation δηλαδή προετιμασά για το match), ή είναι καθαρά μέχρι να γεμίσουν οι μπάρες. Και αν είναι μέχρι να γεμίσουν οι μπάρες, είναι δυνατόν να μην υπάρχει θεωριτικό κομμάτι στην προπόνηση σχετικά με τον επόμενο αντίπαλο;(Εγώ πιστεύω πως το ''θεωριτικό'' κομμάτι, είναι το workload για το match preparation δηλαδή για το επόμενο παιχνίδι.

2. To workload σχετίζεται με το specific focus ή όχι;
User avatar
Jimmious
Amateur
Amateur
Posts: 165
Joined: Tue Mar 04, 2003 12:00 am
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Alonso wrote:Καλησπέρα και απο εμένα. Εχω απορία σχετικά με το match preparation και το workload. Mετά απο έρευνα που εχω κάνει σε οτι forum υπάρχει και δεν υπάρχει μπορώ να πώ οτι εχω μπερδευτεί ακόμα παραπάνω. Ο καθένας λέει το μακρυ και το κοντό του. Μπορούμε να έχουμε κάποια επίσημη θέση για αυτό το ζήτημα;

Διαβάζω το Manualπου βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι απ το FM(πάνω δεξιά), και λέει οτι όσο πιο πολύ δουλέυει ομάδα στον τομέα match preparation και στο specific focus, αποδίδονται καρποί. Άρα εγώ καταλαβαίνω οτι δεν πρέπει ποτέ να ρίχνουμε το Workload ας έχουν γεμίσει οι μπάρες. Εξάλλου σκέφτομαι πως match preparation σημαίνει προετιμασία για το match..άρα και οσο πιο φωτωμένο είναι το workload τόσο πιο πολύ δουλεύουν τακτικά πάνω τον επόμενο αντίπαλο. Το μειωνέκτημα είναι σιγουρα πως μας τρώει 50% απ το training και συνεπώς απ τα attributes που θα μπορούσαν να έχουν βελτιωθεί παραπάνω, αλλά δουλέουν οπως είπαμε πάνω στον επόμενο αντίπαλο και το θεωρώ το πο σημαντικό.

Τα ερωτήματα ειναι τα εξής. Το πρώτο με απασχολεί πιο πολύ και θέλω μια ΣΙΓΟΥΡΗ, επίσημη απάντηση.

1. Το workload σχετίζεται με το αν θα δουλεύουν πάνω στον επόμενο αντίπαλο (Καθώς είναι μέσα στο match preparation δηλαδή προετιμασά για το match), ή είναι καθαρά μέχρι να γεμίσουν οι μπάρες. Και αν είναι μέχρι να γεμίσουν οι μπάρες, είναι δυνατόν να μην υπάρχει θεωριτικό κομμάτι στην προπόνηση σχετικά με τον επόμενο αντίπαλο;(Εγώ πιστεύω πως το ''θεωριτικό'' κομμάτι, είναι το workload για το match preparation δηλαδή για το επόμενο παιχνίδι.

2. To workload σχετίζεται με το specific focus ή όχι;
1. Workload = How fast you learn the tactics

2. Oχι
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”