Απορία σχετικά με το "Additional focus area"

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
Post Reply
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα ήθελα να μου πεί κάποιος, άν ξέρει, πώς ακριβώς λειτουργεί η επιλογή "Additional focus area" στο μενού των τακτικών. Το θεωρητικό το ξέρω, ότι δηλαδή επικεντρώνεις την ομάδα σου σε ένα "πλάνο", επιθετικό, αμυντικό κ.τ.λ. Δέν μπορώ να καταλάβω όμως πώς να το διαχειριστώ. Δηλαδή μία μέρα πριν τον αγώνα αρκεί, ή πρεπει να έχουμε μία επιλογή, π.χ "attacking movement", αρκετές αγωνιστικές για να λειτουργήσει. Εσείς έχετε δεί διαφορά στην συμπεριφορά της ομάδας σας ανάλογα με την επιλογή? Εγώ 2 φορές που δοκίμασα την επιλογή "Defensive positioning", με καλύτερους αντιπάλους έφαγα μεγάλη ήττα :ribo , με την ομάδα να μην ξέρει που βρίσκεται και που πατάει αγωνιστικά. Επίσης και με την επιθετική επιλογή δεν έχω δει διαφορές στην επιθετική λειτουργία την ομάδας. Την επιλογή "Teamwork" την χρησιμοποιώ για ένα με δύο μήνες, (Ιούλιο - Αύγουστό), κατά την περίοδο της προετοιμασίας και το απενεργοποιώ όταν ο assistand στο report του λέει ότι "the current players blend well together" (ή κάπως έτσι). Επίσης αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι άν "τρώει" από το workload της προπόνησης την παικτών, αλλά και κατά πόσο επηρεάζει την γρήγορη ή όχι εκμάθηση την τακτικής από την ομάδα. Αυτά τα λίγα -puppie . Ελπίζω με την σοφία σας -pappous στην επίλυση αυτού του γρίφου που λέγεται "Additional focus area" και με ταλαιπορεί από πέρυσι.
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν ειμαι απο τους σοφους αλλα αυτα που εχω καταλαβει ειναι:
στο training του παικτη φαινεται καθαρα πως τρωει πσοστο απο την προπονηση του παικτη (το μεγιστο ειναι 50% που αντιστοιχει στο workoload very high)
να βαζεις μια απο τις 4 επιλογες την ημερα του αγωνα στο very high
αν εχουν παικτη πολυ καλο στον αερα (κεφαλια αλμα) και διακρινονται στα κορνερ και ειναι φαβορι αυτοι βαλε set pieces defend
αν εσυ εχεις τετοιο παικτη και καλο εκτελεστη κορνερ μπορεις να βαλεις attack set pieces ειδικα αν εισαι εντος και περιμενεις να κερδισεις πολλα κορνερ
αν δεν συμβαινει τιποτα απο τα 2 παραπανω και εισαι φαβορι βαλε attack move ενω αν δεν εισαι βαλε defend move
αναμεσα στους αγωνες βαζε ή teamwork στο very low ή no spesific focus στο low
Το teamwork μεχρι να μαθουν τελεια τα συστηματα σου very high (θα γεμισουν οι "μπαρες" πληρως)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="eliaska41"]δεν ειμαι απο τους σοφους αλλα αυτα που εχω καταλαβει ειναι:
στο training του παικτη φαινεται καθαρα πως τρωει πσοστο απο την προπονηση του παικτη (το μεγιστο ειναι 50% που αντιστοιχει στο workoload very high)
να βαζεις μια απο τις 4 επιλογες την ημερα του αγωνα στο very high
αν εχουν παικτη πολυ καλο στον αερα (κεφαλια αλμα) και διακρινονται στα κορνερ και ειναι φαβορι αυτοι βαλε set pieces defend
αν εσυ εχεις τετοιο παικτη και καλο εκτελεστη κορνερ μπορεις να βαλεις attack set pieces ειδικα αν εισαι εντος και περιμενεις να κερδισεις πολλα κορνερ
αν δεν συμβαινει τιποτα απο τα 2 παραπανω και εισαι φαβορι βαλε attack move ενω αν δεν εισαι βαλε defend move
Το teamwork μεχρι να μαθουν τελεια τα συστηματα σου very high[/quote]

Η επιλογή "very high" νομίζω ότι αφορά μόνο την εκμάθηση της τακτικής και δεν έχει να κάνει με το "Additional focus area". Εξάλλου και στην επιλογή "No specific focus" να το έχεις το workload παραμένει στο 50%. Όταν οι μπάρες γεμίσουν το βάζω στο "low" μέχρι το τέλος της σεζόν γιατί πρέπει κάποια στιγμή να προπονηθούν και στους τομείς τους οι παίκτες. Έτσι νομίζω, άν έχω καταλάβει σωστά από αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ.
Το teamwork δεν αφορά το "blend" μεταξύ των παικτών?
Γενικά από ότι έχω καταλάβει το "Additional focus area" δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με το workload και με τις τακτικές που εφαρμόζεις αλλά αφορά κάποιους άλλους, ειδικούς τομείς, τους οποίους θέλω να καταλάβω πώς να τους διαχειριστώ.
Εγώ πάντος άν βάζω μία επιλογή στο "Additional focus area" μία μέρα ή την μέρα του αγώνα δεν έχω δεί τίποτα το διαφορετικό από την ομάδα. Σε ένα σειβ μου κιόλας το είχα ξεχάσει τελείως στο "No specific focus" έφτασα τελικό "Europa league" με τον Παναθηναικό. -falaina και πήρα με διαφορά πρωτάθλημα.
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nikpana wrote: Το teamwork δεν αφορά το "blend" μεταξύ των παικτών?
ναι
πετυχες οχι επειδη ειχες την επιλογη no spesific focus αλλα επειδη ειχες ισως καλη τακτικη και καλη ομαδα. Για την ενταση το ξερω οτι λεγεται αυτο που λες (εγω διαφωνω αλλα αυτο δεν εχει σημασια). Σου ειπα τι πιστευω
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:δεν ειμαι απο τους σοφους αλλα αυτα που εχω καταλαβει ειναι:

να βαζεις μια απο τις 4 επιλογες την ημερα του αγωνα στο very high
αν εχουν παικτη πολυ καλο στον αερα (κεφαλια αλμα) και διακρινονται στα κορνερ και ειναι φαβορι αυτοι βαλε set pieces defend
αν εσυ εχεις τετοιο παικτη και καλο εκτελεστη κορνερ μπορεις να βαλεις attack set pieces ειδικα αν εισαι εντος και περιμενεις να κερδισεις πολλα κορνερ
αν δεν συμβαινει τιποτα απο τα 2 παραπανω και εισαι φαβορι βαλε attack move ενω αν δεν εισαι βαλε defend move
αναμεσα στους αγωνες βαζε ή teamwork στο very low ή no spesific focus στο low
Θεωρητικά οπως τα λες είναι.
Πρακτικά δεν ξέρω αν εχει χειροπιαστό αποτέλεσμα το να αλλάζεις το focus παραμονη του αγώνα αν και παντού ετσι λενε (βαριεμαι να το κανω καθε φορα)
στο training του παικτη φαινεται καθαρα πως τρωει πσοστο απο την προπονηση του παικτη (το μεγιστο ειναι 50% που αντιστοιχει στο workoload very high)
Το teamwork μεχρι να μαθουν τελεια τα συστηματα σου very high (θα γεμισουν οι "μπαρες" πληρως)
Ακριβως
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="nikiforenko666"][quote="eliaska41"]δεν ειμαι απο τους σοφους αλλα αυτα που εχω καταλαβει ειναι:

να βαζεις μια απο τις 4 επιλογες την ημερα του αγωνα στο very high
αν εχουν παικτη πολυ καλο στον αερα (κεφαλια αλμα) και διακρινονται στα κορνερ και ειναι φαβορι αυτοι βαλε set pieces defend
αν εσυ εχεις τετοιο παικτη και καλο εκτελεστη κορνερ μπορεις να βαλεις attack set pieces ειδικα αν εισαι εντος και περιμενεις να κερδισεις πολλα κορνερ
αν δεν συμβαινει τιποτα απο τα 2 παραπανω και εισαι φαβορι βαλε attack move ενω αν δεν εισαι βαλε defend move
αναμεσα στους αγωνες βαζε ή teamwork στο very low ή no spesific focus στο low[/quote]

Θεωρητικά οπως τα λες είναι.
Πρακτικά δεν ξέρω αν εχει χειροπιαστό αποτέλεσμα το να αλλάζεις το focus παραμονη του αγώνα αν και παντού ετσι λενε (βαριεμαι να το κανω καθε φορα)

[quote]στο training του παικτη φαινεται καθαρα πως τρωει πσοστο απο την προπονηση του παικτη (το μεγιστο ειναι 50% που αντιστοιχει στο workoload very high)[/quote]
[quote]Το teamwork μεχρι να μαθουν τελεια τα συστηματα σου very high (θα γεμισουν οι "μπαρες" πληρως)[/quote]

Ακριβως[/quote]

Το teamwork αφορά κατά πόσο μαθαίνουν γρήγορα την τακτική ή μόνο τη χημεία μεταξύ των παικτών?
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To πως συνεργαζονται/αλληλεπιδρούν/"ομογενοποιούνται" οι παικτες.
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="nikiforenko666"]To πως συνεργαζονται/αλληλεπιδρούν/"ομογενοποιούνται" οι παικτες.[/quote]
Άρα δεν έχει να κάνει με το workload. Αλλά αυξάνεται αν μπορούμε να το πούμε με τον καιρο. Όταν ο ασισταντ λέει ότι οι παίκτες έχουν αναπτύξει καλή χημεία μεταξύ τους δεν σημαίνει ότι η ομάδα έχει μάθει τέλεια την τακτική. Εξάλλου οι μπάρες είναι ακόμα στη μέση
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

ο ασσισταντ μπορει απλα να σου λεει στην αρχη της προετοιμασιας(που υποτιθεται εχεις νεους παιχτες,ισως και νεα τακτικη κτλ) οτι ειναι σε καλο δρομο η εκμαθηση της τακτικης ενω ακομα οι μπαρες δεν ειναι γεματες
οταν γεμισουν σχεδον εντελως οι μπαρες τοτε ο ασσισταντ θα σου προτεινει να κατεβασεις το workload



εγω βασικα το εχω στο high ή very high και teamwork μεχρι σεπτεμβρη ή αλλιως μεχρι να γεμισουν οι μπαρες
και μετα το βαζω στο low και το "παραταω" ειτε στο attacking movement ειτε στο defensive positioning αναλογα που θεωρω οτι υστερει γενικα η ομαδα μου
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το Workload εχει να κανει με το αν ειναι το match preparation στο high/very high/low etc.

Εγώ το εχω μόνιμα στο teamwork (ή οπως το λεει δεν θυμαμαι).

Ξεκινάω με μία τακτική και στο very high. Οταν δώ οτι εχουν γεμίσει σχεδόν ολες οι μπαρες (ή οταν αρχιζει ο ασσισταντ να μου λεει οτι οι παικτες παραμένουν στασιμοι εξαιτίας της προπονησης) το πηγαίνω στο low.
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αλλά δεν νομίζω να έχει καμία αλληλεπίδραση το Workload με το Additional focus area. Το πρώτο νομίζω ότι αφορά την ένταση της προπόνησης που αφορά στην εκμάθηση της τακτικής και το δεύτερο σε συγκεκριμένο τομέα, επιθετικό, αμυντικό κ.τ.λ. και την χημεία μεταξύ των παικτών σου όταν πρόκειται για το teamwork.

[quote="mojotzotzo"]ο ασσισταντ μπορει απλα να σου λεει στην αρχη της προετοιμασιας(που υποτιθεται εχεις νεους παιχτες,ισως και νεα τακτικη κτλ) οτι ειναι σε καλο δρομο η εκμαθηση της τακτικης ενω ακομα οι μπαρες δεν ειναι γεματες
οταν γεμισουν σχεδον εντελως οι μπαρες τοτε ο ασσισταντ θα σου προτεινει να κατεβασεις το workload

Δεν μιλάω για την εκμάθηση της τακτικής αλλά για το "team blend" που αναφέρει ο ασίσταντ στα ρεπόρτ του
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nikpana wrote:αλλά δεν νομίζω να έχει καμία αλληλεπίδραση το Workload με το Additional focus area. Το πρώτο νομίζω ότι αφορά την ένταση της προπόνησης που αφορά στην εκμάθηση της τακτικής και το δεύτερο σε συγκεκριμένο τομέα, επιθετικό, αμυντικό κ.τ.λ. και την χημεία μεταξύ των παικτών σου όταν πρόκειται για το teamwork.
Δεν διαφωνει κανείς :)
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

nikpana wrote:Δεν μιλάω για την εκμάθηση της τακτικής αλλά για το "team blend" που αναφέρει ο ασίσταντ στα ρεπόρτ του

καλο team blend σημαινει οτι εχουν μαθει την τακτικη
το ιδιο πραγμα ειναι πρακτικα(ισως και θεωρητικα)
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άρα η επιλογές Very high, high κ.τ.λ. δεν έχουν σχέση με τa teamwork, atacking movement κ.τ.λ. Δεν βοηθάει δηλαδή η επιλογή teamwork στην γρήγορη εκμάθηση της τακτικής. Όταν γεμίσουν λοιπόν οι μπάρες μπορώ να βάλω το workload στο low και να "παίξω" με τις επιλογές στο Additional focus area. Σωστά κατάλαβα ε?
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω τουλαχιστον αυτο κανω :)
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”