preferred moves, through balls, run with ball, forward runs

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στοχος του θεματος ειναι να ξερω ποια attributes συσχετιζονται με καποιο preferred move.
Επισης θα βγαλω συμπερασμα για τα through balls και το runs with ball για τα οποια υπαρχουν στο παιχνιδι οι επιλογες often-sometimes-rarely
move.............player instructions
killer ball.................... through ball often βαζουμε σε παικτες που εχουν καλα: pass, creativity, flair
run with ball often..........run with ball: often ταιριαζει σε παικτες με καλα: dribbling, pace, balance
get forward whenever possible....forward runs: often για παικτες που εχουν off the ball, stamina, pace, work rate, accel (εκτος αν ειναι dc ή dmc)
finishing
round keeper: tehnique, composure, dribbl, pace -προτεινομενο για τεχνιτες poacher και adv for (αποκλειει το lob)
lob keeper: tehnique, flair, composure-προτεινομενο για trequartista και deep lying for
(αποκλειει το round)
first time shot: finish, tehnique, anticipation-προτεινομενο για trequartista, target man (attack) και complet for (attack)
place shot: μεγαλα finish, technique και μικρo strength-προτεινομενο για τεχνιτες poacher και adv for
(αν ο παικτης μαθει αυτο δεν μπορει μετα να μαθει να σουταρει με δυναμη) .....π.χ. Nangis
overhead kicks: tehnique, agility, bravery- προτεινομενο για trequartista και complet for που εχουν θαρρος
rifle free-kicks in: free kicks, strength (για να βαζει γκολ χρειαζεται και το curls ball οποτε αν δεν το εχει ο παικτης μην δωσετε αυτο εδω το "move")
long shot whever possible: long shot, decision, flair (δεν θα το προτεινα αν δεν εχει curls ball)
blast the ball (shot with power): strength (αν αποκτησει αυτο ο παικτης δεν υπαρχει μετα η δυνατοτητα να τον μαθουμε το πλασε σουτ) δεν θα το προτεινα για παικτη που δεν εχει curls ball
movement
play with back to goal: strength, aggression-προτεινομενο για target man (sup)
comes deep to get ball: first touch, creativity-προτεινομενο για deep lying for και complet for-για deep lying playmaker ευνοεί παιχνίδι με Control νοοτροπία
dribble down the rigth flank/left flank: dribbling, pace, accel
dribble through centre: dribbling, pace, acceleration
get forward whenever possible: off the ball, stamina, pace, work rate, accel
try to beat ofside: pace, accel, anticipation, off the ball, concentracion-προτεινομενο για poacher (με καλο concentracion) και adv for (με καλα: accel, concenrtacion)-(συνδυασμός με καποιον που κανει killer ball)
Knocks ball: tehnique, pace-προτεινομενο για τεχνιτες poacher και adv for καθως και για ακραιους μεσους
moves into channels: off the ball, pace
attempting a few more one-two: first touch, anticipation, off the ball
cuts inside: dribbling, finshing, off the ball, agility (ή αυτο ή το hug the touchline μπορουμε να δωσουμε)
hug the touchline: dribbling, crossing, pace, balance
run with ball often: dribbling, pace, balance
run with the ball occasionally: dribbling, pace, balance χαμηλα (αντιθετο του ακριβως απο πανω)
passing
try killer balls: pass, creativity, flair
play a simple passing game: μικρα passing, creativity
look for the pass rather than the shot: passing, creativity
avoid attempting through balls: μικρα passing, creativity
attempt long-range free kikcs: free kicks, flair
attempting some long range passes: passing, creativity, tehnique (δεν μπορουμε να βαλουμε και αυτο και το play a simple pass game)
trying switch possession to the other side: passing, creativity, crossing, first touch, tehnique
play a more expansive passing game: μεγαλα passing, creativity λογικα (ακυρωση του play a simple pass game)
to slow down now and then: creat, decis, composure, concentration
to start trying to dictate the tempo of the way we play : pass, decisions, creativity ευνοεί παιχνίδι με control νοοτροπία
technique
develop a long flat bullet throw: long throws, strength
defending
mark opponents tightly: marking, positioning, acceleration, agility
throw yourself into tackles: aggression, agility
stay on feet when tackling a player: positioning, composure
Last edited by eliaska41 on Mon Jul 21, 2014 2:09 pm, edited 22 times in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραιος.Και γω το χα παρατηρησει:θελει να εχει καποια συγκεκριμενα καλα atts για να μπορει να μαθει την κινηση.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστω φιλε. βοηθαει να βγουν και καποια αλλα συμπερασματα που προσθεσα στο πρωτο ποστ
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eνα παραδειγμα:Αν εχει καλο(15+) πασσινγκ θα μπορει να "try killer balls often)

Aυτο που δεν ξερω ειναι κατα ποσο μετρά αν ο προπονητης ειναι καλος,δλδ να μπορει ο παιχτης να προσθεσει στην γκαμα του την κινηση αλλα να ειναι ανικανος ο προπονητης να του την μαθει.

και ενα αλλο ερωτημα,η ηλικια του παιχτη παιζει ρολο?Η μπορει και ενας 31χρονος να μαθει νεες κινησεις?
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω παρατηρήσει ότι όσο πιο γηρασμένος είναι ένας παίκτης τόσο πιο δύσκολα μαθαίνει κίνηση....κάποιες φορές δεν δέχεται και καθόλου...
Μέχρι τα 25-26, κοιτάω να έχουν μάθει ότι πρέπει και από κει και πέρα μικροδιορθώσεις σε μεγαλύτερους παίκτες που αποκτώ...κανένα stop shooting from long range κλπ
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

beatshooter wrote:Eνα παραδειγμα:Αν εχει καλο(15+) πασσινγκ θα μπορει να "try killer balls often)

Aυτο που δεν ξερω ειναι κατα ποσο μετρά αν ο προπονητης ειναι καλος,δλδ να μπορει ο παιχτης να προσθεσει στην γκαμα του την κινηση αλλα να ειναι ανικανος ο προπονητης να του την μαθει.

και ενα αλλο ερωτημα,η ηλικια του παιχτη παιζει ρολο?Η μπορει και ενας 31χρονος να μαθει νεες κινησεις?

απο 30 χρονων και πανω δεν δεχονται νεες κινησεις
για τις killer balls μετρουν 3 attributes
Last edited by eliaska41 on Sun Dec 11, 2011 6:23 pm, edited 1 time in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παντως ειχα εναν 28χρ και ενας προπονητης προτεινε να του μαθουμε τα πλασε σουτ,πατησα οκ κ μετα απο λιγο καιρο την εμαθε την κινηση.Βεβαια δεν ξερω αν ηταν η εξαιρεση στον κανονα...
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

28 μια χαρά ηλικία είναι! Δέχονται σχεδόν όλοι(εκτός αν ο άλλος είναι βεντέτα ή έχεις πολλές κινήσεις ήδη) και συνήθως την μαθαίνουν....απλά όσο ανεβαίνει η ηλικία τόσο πιο δύσκολο είναι.
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και λιγα ακομα που εχω βρει τα εβαλα στο πρωτο ποστ
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
NoNaKoS
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 265
Joined: Thu Sep 16, 2004 11:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βασικα φίλε μου eliaska41 , εγω ειχα βρει ενα ξενο guide( ειναι 3 parts) : http://www.thedugout.tv/content/article ... II%29.html,
αλλα ειναι λιγοoo διαφορετικα μ'αυτα που εσυ εχεις εδω.. και αποτι το σκεφτηκα.. τα δικα σου σαν να ειναι πιο λογικα..
παντως αν θες ψαξε λιγο το guide θα βρεις κι αλλα.. κι οποια σου φαινονται διασταυρωμενα σωστα βαλτα στο αρχικο σου post..
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

viewtopic.php?f=239&t=33411
αυτα ειχα βρει για το 11
εγραψα και φετος γιατι ειδα οτι δεν βρισκω ακριβως τα ιδια
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
NoNaKoS
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 265
Joined: Thu Sep 16, 2004 11:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:viewtopic.php?f=239&t=33411
αυτα ειχα βρει για το 11
εγραψα και φετος γιατι ειδα οτι δεν βρισκω ακριβως τα ιδια
Βασικα αν αυτα για το 11 ισχυουν σ'αυτο το παραπανω topic ( οι εξισωσεις εννοω) τοτε θα ειναι ακριβως τα ιδια και φετος!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οχι γιατι οι coach δεχονται πιο ευκολα να προπονησουν κατι σε σχεση με τους παικτες στο 11. (επισης αν παρατηρησεις εχει μερικες ακομα διαφορες (π.χ. στο place shot εβαλαν και το να εχει μικρη δυναμη ο παικτης)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
NoNaKoS
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 265
Joined: Thu Sep 16, 2004 11:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

χμ... μαλιστα.. το guide I, II, III που σου postara πιο πανω λεει τιποτα; Εννοω ισχυουν αυτα που λεει; γιατι σαν guide ειναι καλογραμμενο.. απλα δεν ξερω αν τα stats σε καθε ppm ανταποκρινονται με την αληθεια..
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

oπως ειπες και εσυ παραπανω βλεπεις διαφορες. Εχω μια συγκκριμενη μεθοδο: δοκιμαζω αν ενας coach δεχεται να προπονησει ενα παικτη- που εχει καποιο καλο χαρακτηριστικο -σε ενα συγκεκριμενο move . Αν δω οτι δεχεται λεω οτι το χαρακτηριστικο συσχετιζεται με το move. Eπισης χρησιμοποιω και real time editor για να αλλαξω την τιμη του χαρακτηριστικου και να δω αν η απαντηση του coach αλλαζει
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”