Lucas Villafáñez [2020/21]

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με τον Παναθηναϊκό!
Locked
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο ΑΡΓΕΝΤΙΝΟΣ ΜΕΣΟΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΤΡΙΦΥΛΛΙΟΥ
Λούκας καλωσόρισες!
Υπέγραψε συμβόλαιο δύο ετών στη δεύτερη παρουσία του στο Τριφύλλι

Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός ανακοινώνει την επιστροφή του Αργεντίνου μεσοεπιθετικού Λούκας Βιγιαφάνιες στο «σπίτι» του. Ο 28χρονος ποδοσφαιριστής θα φορέσει και πάλι τη φανέλα με το Τριφύλλι στο στήθος μετά από 2.5 χρόνια, κλείνοντας την παρένθεση που άνοιξε τον Ιανουάριο του 2018. Το συμβόλαιο του Βιγιαφάνιες έχει διετή διάρκεια.

Ο Βιγιαφάνιες γεννήθηκε στις 4 Οκτωβρίου 1991 στην πόλη Κομοντόρο της Αργεντινής. Έκανε τα πρώτα ποδοσφαιρικά του βήματα στην Κάι της πατρίδας του. Το 2010 παραχωρήθηκε με την μορφή δανεισμού στην Ιντεπεντιέντε, η οποία και αγόρασε τα δικαιώματά του ένα χρόνο αργότερα. Επόμενος σταθμός στην καριέρα του η Ουρακάν, στην οποία και δόθηκε δανεικός το 2013.

Το καλοκαίρι του 2014 ήρθε για πρώτη φορά στην Ελλάδα για λογαριασμό του Παναιτωλικού. Αγωνίστηκε στην ομάδα του Αγρινίου ως τον Ιανουάριο του 2016 όταν και φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα με το Τριφύλλι. Παρέμεινε στον Παναθηναϊκό για δύο χρόνια, καταγράφοντας 73 συμμετοχές και 10 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις. Στη μνήμη όλων μας ασφαλώς και έχει μείνει χαραγμένο εκείνο που έδωσε τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό τον Οκτώβριο του 2017. Ο Βιγιαφάνιες ήταν, επίσης, εκ των βασικών στελεχών της ομάδας που αγωνίστηκε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ την περίοδο 2016/17,

Στα μέσα της σεζόν 2017/18 μετακόμισε στην τουρκική Αλάνιασπορ και από τον Ιούλιο του 2019 αγωνιζόταν στην Μορέλια από το Μεξικό.

Καλωσορίζουμε τον Λούκας πίσω στην οικογένεια του Παναθηναϊκού!

https://www.pao.gr/transfers/loukas-kalosorises/
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Ζητήθηκε.

Αριθμός φανέλας;
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0

#19
pao.gr
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

Έρχεται «καμπάνα» σε Μακέντα και Βιγιαφάνες

Τα δύο "επεισόδια" που καταγράφηκαν κατά τη διάρκεια του κυριακάτικου (20/12) αγώνα του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, με πρωταγωνιστές τους Λούκας Βιγιαφάνιες (αντέδρασε προς τον Μπόλονι τη στιγμή της αλλαγής του) και τον Φεντερίκο Μακέντα (είχε πολύ έντονο διάλογο με τον βοηθό προπονητή, Σεργκέι Κουζνιέτσοφ), δεν θα περάσουν στο... ντούκου από τη διοίκηση του Παναθηναϊκού.
Αμέσως μετά το ματς της Τούμπας, ενημερώθηκαν τόσο η "κεφαλή" της ΠΑΕ (Αλαφούζος), όσο και ο Πιέρ Ντρεοσί και οι δύο παίκτες θα κληθούν σε απολογία από τον general manager των "πράσινων".
Οι δύο παίκτες θα απολογηθούν για τα δύο περιστατικά στον Γάλλο GM, το απόγευμα της 29ης Δεκεμβρίου, δηλαδή αμέσως μετά την επιστροφή τους από την άδεια των Χριστουγέννων.

Κι όπως όλα δείχνουν θα τιμωρηθούν με πολύ βαρύ χρηματικό πρόστιμο. Γενικά η γραμμή της διοίκησης θα "σκληρύνει" πλέον σ’ αυτό το κομμάτι, διότι... μαζεύτηκαν πολλά πειθαρχικά παραπτώματα τις τελευταίες εβδομάδες.

https://capitano.gr/articles/erchetai-k ... bigiafanes
Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποια είναι η θέση που προτιμάς να αγωνίζεσαι;

«Στα αριστερά! Από εκεί μπορώ να έχω όλο τον αγωνιστικό χώρο στο πιάτο. Μου αρέσει, επίσης, να παίζω ως δεκάρι. Αλλά εκεί είναι πιο δύσκολα γιατί στο ελληνικό πρωτάθλημα πολλές ομάδες συγκεντρώνουν πολλούς παίκτες. Έτσι, έχεις πολλούς αντιπάλους μπροστά σου».

Eίχες φτάσει πολύ κοντά στο να παίξεις στην Εθνική ομάδα. Συνεχίζει αυτό να αποτελεί επιθυμία σου;

«Ήδη πριν φύγω για να πάω στην Τουρκία είχαν προχωρήσει τα σχετικά έγγραφα για την ελληνική υπηκοότητα. Μετά σταμάτησαν οι διαδικασίες γιατί βρέθηκα εκτός Ελλάδος. Τώρα που γύρισα η διαδικασία προχωράει και πάλι. Έχουμε συγκεντρώσει όλα τα έγγραφα και θέλω να πιστεύω ότι μέσα στους επόμενους μήνες θα προχωρήσουμε».

Οπότε αισθάνεσαι έτοιμος να αγωνιστείς και με την Εθνική ομάδα εφόσον ο προπονητής σε επιλέξει;

«Προσωπικά είμαι έτοιμος. Θα ήταν ιδιαίτερη χαρά για εμένα. Όμως υπάρχει μια διαδικασία γραφειοκρατίας που πρέπει πρώτα να ολοκληρωθεί. Θα ήταν, πάντως, ιδιαίτερη χαρά και περηφάνια για μένα και την οικογένειά μου να αποτελέσω μέλος της Εθνικής ομάδας της Ελλάδας».

https://www.sdna.gr/podosfairo/825644_b ... s-na-paixo
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
Locked

Return to “Παναθηναϊκός”