Ένας καθυστερημένος προβληματισμός

Κανόνες και FAQ για τις ιστορίες
bjbill
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1480
Joined: Sun May 17, 2009 3:11 pm
Football Manager της ομάδας: Notts County
Αγαπημένη Ομάδα: Παναιτωλικός, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιας και εγω ειμαι σχετικα παλιος με τις ιστοριες, φετος εκανα μονο 1 προσπαθεια, λεω να παραθεσω και εγω την αποψη μου.

Συμφωνω απολυτα και με τον Τσακ και με εσας τους υπολοιπους που λετε πως ορισμενα παιδια το παρατραβηξανε.
Μια παρατηρηση θελω να κανω μονο. Ο τομεας των ιστοριων δειχνει να "πεθαινει". Ελαχιστες καλες ιστοριες και ακομα λιγοτερες με παραπανω 500 σχολια. Δεν ξερω τι μπορει να γινει για αυτο, αλλα η ελλειψη ενδιαφεροντος και αυτοσχεδιασμου ειναι μαλλον εμφανεστατη...
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

bjbill...

Ο τομέας των ιστοριών είναι ένας ιδιαίτερος τομέας, εντελώς ξεχωριστός από το υπόλοιπο φόρουμ, και αυτό διότι έχει δικό του κοινό. Αλλά ακόμα και αυτό το "ξεχωριστό" κοινό, έχει την ίδια εξέλιξη με το υπόλοιπο κοινό.

Αν εξαιρέσεις μια "μαγιά" χρηστών, που δε ξεπερνά τα 50-70 άτομα, ο "κόσμος" του φόρουμ αλλάζει ανα ένα - δυο χρόνια.

Από αυτή τη "μαγιά" των 50-70, ζήτημα να είναι πέντε αυτοί που ασχολούνται με τις ιστορίες. Άρα, οι συγγραφείς των ιστοριών αλλάζουν συνεχώς. Το σάιτ στηρίζεται ως επί το πλείστον στη γενιά 16-22, η οποία είναι ευμετάβολη.

Στα 16-18 έχεις τρέλα, πάθος, κάψα για το φμ ίσως γράψεις και ιστορία αλλα κάποια στιγμή έρχονται οι πανελλήνιες και σε κόβουν.

Στα 18-20 οι περισσότεροι γίνονται φοιτητές, φεύγουν από τα σπίτια τους, θέλουν να κάνουν παρέες, να βρουν γκόμενα, να πιουν μέχρι τέλους, και η παρουσία τους στο σάιτ αρραιώνει.

Η βάση λοιπόν του σάιτ είναι ένα ευμετάβλητο κοινό. Με εξαίρεση λοιπόν δυο - τρια - τέσσερα άτομα που γραφουμε εδώ και χρόνια ιστορίες, θα προσέξεις οτι κάθε χρόνο υπάρχουν άλλοι που "μπαίνουν" στο τομέα.

Δε μου κάνει εντύπωση λοιπόν το οτι μια "φουρνιά" χρηστών "έπασχε" στο θέμα των ιστοριών. Μπορεί μια επόμενη φουρνιά να είναι όπως μια προηγούμενη και να έχουμε του χρόνου πολλές και καλές ιστορίες.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Βασικά μάλλον δεν είναι γενικότερο το πρόβλημα, απλά κάποιος, για τους δικούς του λόγους, έχει βρει αυτόν τον τρόπο να τρολλάρει.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καθηστερημένος προβληματισμός, ίσως. Υπεραπαραίτητος σίγουρα.
Απίστευτα ξεχειλωμένος ο τομέας των ιστοριών, δείχνει (μαζί με τα άλλα πράγματα) και μηδαμινό σχεδόν σεβασμό στον Τσακ, που έχει μοναδική τρέλα και πραγματικό μεράκι γι αυτό τοπικ.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
dk2991
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2152
Joined: Thu Dec 01, 2011 11:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: 21-4-2013
Location: FM-Land
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Εγώ είμαι φανατικός του τομέα των ιστοριών καθώς, μεταξύ άλλων, με εμπνέουν να συνεχίσω να παίζω όταν βρίσκομαι σε τέλμα, όταν χάνω το ενδιαφέρον μου για το παιχνίδι. Ο βασικότερος λόγος που κόλλησα με το φόρουμ τούτο είναι ο τομέας αυτός και μάλιστα κάποια βράδια, πριν πέσω για ύπνο, ανατρέχω στις ιστορίες παρελθόντων ετών. Και μπορώ να πω πως, έχοντας τσεκάρει και άλλα φόρουμ και άλλα σάιτ του εξωτερικού, ο τομέας των ιστοριών στο φόρουμ είναι μακράν ο καλύτερος.

Ωστόσο τη φετινή σεζόν παρατηρείται το εξής γεγονός: Δεκάδες ιστορίες ξεκινούν και σχεδόν καμία δεν ολοκληρώνεται ή δεν έχει μακρά πορεία. Δεν αναφέρομαι σε άτομα που μπορεί μια φορά να σταματήσουν κάπως γρήγορα και βιαστικά μία, αυτό μπορεί, άλλωστε να συμβεί. Αναφέρομαι σε συγκεκριμένα άτομα, τα οποία δεν θέλω να κατονομάσω, τα οποία έχουν ξεκινήσει μισό καράβι ιστορίες και μάλιστα έχουν αρχίσει να δημιουργούν ένα σωρό λογαριασμούς, προκειμένου να φαίνονται καινούριοι στο φόρουμ και να ξεκινούν και πάλι νέες ιστορίες.

Η δουλειά που γίνεται όλα αυτά τα χρόνια είναι εξαιρετική και το credit πάει σε όλους όσους προσπαθούν να κάνουν μία καλή ιστορία. Τη φετινή σεζόν, ζήτημα να είναι τέσσερις με πέντε οι ιστορίες που και έχουν συνέχεια και ενδιαφέρον. Αντιθέτως, παρατηρούμε πως έχει ξεφύγει τελείως ο αριθμός των μη ολοκληρωμένων ιστοριών και αυτών που συνεχώς ζητάνε σχόλια από άλλους. Αυτά δεν αρέσουν σε κανέναν και αυτό το παρακαλητό φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.

Θεωρώ πως το κακό είναι ότι ο τομέας είναι "λάσκα" σε ότι αφορά τους κανόνες. Φυσικά, δεν είχαν παρατηρηθεί τόσα χρόνια κρούσματα σαν τα φετινά, οπότε δεν υπήρχε και λόγος να εισαχθούν νέοι κανόνες, πιο αυστηροί. Αν δεν κάνω λάθος, ο τομέας αυτός λειτουργεί για παραπάνω από 6 χρόνια. Ωστόσο, το φόρουμ μεγαλώνει, γίνεται πιο γνωστό, με αποτέλεσμα να έρχεται περισσότερος κόσμος. Γι'αυτό και ίσως θα ήταν καλό να μπει ένα είδους πλαφόν στους χρήστες σε ότι αφορά να ξεκινούν ιστορίες. Και δεν αναφέρομαι σε χρήστες οι οποίοι κάνουν καλή δουλειά και έχουν διάρκεια και απλά επιθυμούν να κάνουν περισσότερες από μία. Αναφέρομαι σε αυτούς οι οποίοι ξεκινούν μια ιστορία κάνοντας ένα πόστ και μετά ξεκινούν άλλη! Με αποκορύφωμα ένα φετινό γεγονός όπου χρήστης άνοιξε δύο ιστορίες μέσα σε διάστημα μερικών ωρών!

Αυτά από εμένα, συγγνώμη για το σεντόνι.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Εγω πρεπει να πω οτι εχω ξεκινησει 3 ιστοριες, μισοτελειωμενες και οι 3. Οι 2 (η πρωτη και η τελευταια) σταματησαν απο φορματ, ενω την αλλη το ομολογω την βαρεθηκα. Ομως καθε ιστορια την ξεκινουσα γιατι με τραβαγε. Τις ιστοριες τις παρακολουθω και εχω γινει πλεον τακτικος αναγνωστης των ιστοριων και εχουν βγει τρομερα διαμαντια, αλλη για τα κατορθωματα των γραφοντων και αλλες για το σεναριο, οπως αυτη του yorgos23 με το WWE. Εγω ζητω συγνωμη που ξεκινησα 3 ιστοριες και δεν τελειωσα καμια.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”