I'm Forever Blowing Bubbles....

Ένα βήμα πριν γίνεις επαγγελματίας...
Post Reply
User avatar
alekosg13
Amateur
Amateur
Posts: 148
Joined: Sun Nov 07, 2004 10:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Καλλιθέα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ήτανε ξημερώματα Παρασκευής του Ιούλη..Μόλις είχε μπεί ο νέος καλοκαιρινός μηνας..Σε ένα ειδυλιακό μέρος, με θέα τη θάλασσα, αραγμένος, διάβαζα τα e-mail μου στο λάπτοπ..
Είχα στείλει αρκετά βιογραφικά (ούτε εγώ θυμάμαι που και πόσα..) μήπως και πιάσουμε πάλι δουλειά μετα από σχεδόν ένα χρόνο ανεργίας..Εκεί που τα διάβαζα (τα περισσότερα ήτανε σπαμ) βλέπω ένα με τίτλο URGENT..Μου έκανε εντύπωση και το άνοιξα..Δε πίστευα στα μάτια μου..Κόντεψα να λιποθυμήσω..Παραθέτω το μήνυμα όπως το παρέλαβα:

From: David Sullivan

Mr. Alexander P
We have received your job application and after thorough consideration we are in the happy position to announce you that me and the board of directors deciced to give you the managerial position/job of our beloved club.We think that you are the right person for this job and we trully believe that you can meet the expectations of the board and fans!

Please contact us as soon as possible in the following Phone No. 0044/2078142368

King Regards

Chairman
David Sullivan

Για τους μη γνώστες της Αγγλικής να κάνω μια σύντομη μετάφραση..Το email ήταν από τον David Sullivan και μέσ'τις άκρες έλεγε οτι έλαβε την αίτηση μου και μετά από πολύ σκέψη αποφασίσανε να μου δώσουν τη θέση του μάνατζερ στην ομάδα..Πιστεύουν οτι είμαι ο κατάλληλος για τη θέση και επίσης πιστεύουν οτι θα εκπληρώσω τις επιθυμίες του διοικ.συμβουλίου αλλά και των οπαδών..

Δεν έχασα χρόνο...Κάλεσα αμέσως στο τηλέφωνο που μου δώθηκε (αν και περασμένη η ώρα) και συμφωνήσαμε στις 5 του μηνός να βρίσκομαι στο νησί για τις υπογραφές!!!!!

Η μεγαλύτερη/πρόκληση της καρίερας μου έφτασε..Θα εργαστώ στον πιο αγαπημένο μου σύλλογο(μετά τον Παναθηναϊκό)!

Ετοιμάζω βαλίτσες και φεύγωωωω......!!!


Playable Leagues: Argentina,Belgium,Brazil,Denmark,England,France,Germany,Greece,Italy,Netherlands,Norway,Portugal,Russia,Scotland,
Spain,Sweden,Ukraine
Player Database: 115.000 players
Last edited by alekosg13 on Wed Nov 02, 2011 5:27 am, edited 1 time in total.
"Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου, ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου"
User avatar
alekosg13
Amateur
Amateur
Posts: 148
Joined: Sun Nov 07, 2004 10:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Καλλιθέα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

"Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου, ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου"
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη...
Delije7
Amateur
Amateur
Posts: 211
Joined: Sun Jul 26, 2009 5:47 pm
Football Manager της ομάδας: Afidnaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: S.S. Lazio,Olympiakos F.C.
Status: Paolo di Canio "Il Grande Capitano"
Location: GW Ramos, Italy
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φίλε :wink:
SOLO LAZIO
I Tiffosi sono il cuore di calcio
Image
Image
Image
Image
User avatar
alekosg13
Amateur
Amateur
Posts: 148
Joined: Sun Nov 07, 2004 10:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Καλλιθέα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις ευχές σας!!

Παραθέτω τις πρώτες εικόνες από την άφιξή μου στην Βρετανία..

Το αεροδρόμιο του Heathrow μόλις έφτασα:
Image

Στη συνέχεια αφού πήρα ταξί για Λονδίνο, μπήκα στο μετρό και κατέβηκα στη στάση UPTON PARK:
Image

Τέλος, λίγο πριν μπω στα γραφεία της ομάδας για να συναντήσω τον πρόεδρο έβγαλα κάποιες φώτο με το γήπεδο αλλά και το άγαλμα με τον Bobby Moore στους ώμους των συμπαιχτών του(θρύλος της West Ham αλλά και της εθνικής Αγγλίας που πήρε το παγκόσμιο κύπελλο το 1966)!
Image

Image
"Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου, ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου"
User avatar
alekosg13
Amateur
Amateur
Posts: 148
Joined: Sun Nov 07, 2004 10:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Καλλιθέα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Οι υπογραφές έπεσαν και πλέον είμαι ο νέος προπονητής της West Ham..Ο πρόεδρος με ενημέρωσε οτι ο Sam Αllardyce έφυγε ξαφνικά από την ομάδα λόγω προβλημάτων υγείας και έπρεπε να καλυφθεί αμέσως η θέση του...Με ενημέρωσε επίσης οτι στόχος της ομάδας είναι το πρωτάθλημα και η άμεση επάνοδος στην Premier League αλλά με μηδενικό budget, τουλάχιστον μέχρι τον Ιανουάριο και επίσης μου έδωσε κι ενα φάκελο με διάφορα στοιχεία της ομάδας..

Στη συνέχεια βρέθηκα με τους παίχτες, του οποίους και είχε καλέσει ο πρόεδρος και αφού είδα και με τα μάτια μου το έμψυχο δυναμικό, βγαλαμε και τις φωτογραφίες με όλη την ομάδα στον αγωνιστικό χώρο του Boleyn Ground..Σιγά σιγά πιάνουμε δουλειά..

Image

Image
"Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου, ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου"
spyrus7
Manager
Manager
Posts: 4039
Joined: Sat Jun 25, 2011 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Ηλιουπολη
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
twitter: spyrosbarbetaki
Status: Ειμαι αStatus πολυ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραια παρουσιαση για να δουμε πως θα τα πας στο πρωταθλημα!καλη επιτυχια να εχεις στο πρωταθλημα
User avatar
Sir_Vaggos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Apr 14, 2008 4:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παο,Exeter,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Παο, At.Madrid, Tottenham
Location: Τρικαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλη αρχη
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

up the irons λεμε!!
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
alekosg13
Amateur
Amateur
Posts: 148
Joined: Sun Nov 07, 2004 10:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Καλλιθέα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Όσο αναφορά τα οικονομικά της ομάδας μας τo Balance είναι περίπου στα 30,000,000£ αλλά το ΔΝΤ όπως φένεται έχει κάνει την εμφάνισή του και στη West Ham καθώς έχουμε 2 δάνεια και το ένα απο τα δύο μάλιστα είναι έως το 2039!!!!Επομένως θα πρέπει να γίνει σωστή διαχείρηση των χρημάτων ώστε να μη βρεθούμε σε δυσάρεστες καταστάσεις στο μέλον..Επίσης να πω οτι υπάρχουν αρκετά υψηλοί μισθοί σε κάποιους παίχτες όπως και σε αυτούς των δανεικών..Πρώτη κίνηση θα είναι να δωθούν οι νεαροί δανεικοί ώστε να πάρουν παιχνίδια στα πόδια τους αλλά και να γλυτώσουμε και τους μισθούς τους, και δεύτερη να επιστρέψω στην Arsenal τον Almunia(19,000£/week) αλλά και τον McCartney(31,000£/week!!!) στη Sunderland..

Image

Αφού πλέον έχω μια άποψη των παιχτών καθώς κάναμε και την πρώτη μας προπόνηση ήρθε η ώρα να σκεφτώ τι συστήματα θα δουλέψουμε στα φιλικά και αναλόγως θα πράξουμε και στα επίσημα..
Να σημειώσω ότι ο DM κυρίως θα είναι ένας καθαρός DM(Papa Bouba Diop) στο σύστημα 4-1-4-1 και ανάλογα τον αντίπαλο(κατώτερο) σε κάποιες περιπτώσεις θα μπαίνει ένας πιο δημιουργικός μέσος εκεί στο ρόλο του DeepL Playmaker όπως ο Mark Noble για παράδειγμα..

Image

Και τα Team Instructions

Image

Στη συνέχεια έστειλα προσκλήσεις σε όμαδες για φιλικά..Γενικά θέλω να παίζω φιλικά με αδύναμους αντιπάλους για να φτιάχνω τη φυσική κατάσταση των παιχτών αλλά και τη ψυχολογία τους με μερικές έυκολες νίκες..Μέσα στις προσκλήσεις όμως ήταν και αυτή προς την Σάλκε αλλά και της Μπάνικ Οστράβα, δύο δυνατά τεστ, κυρίως το πρώτο, για να δούμε και πως αντιδρούν οι παίχτες σε τέτοια ανταγωνιστικά παιχνίδια...Οι υπόλοιπες ομάδες είνα: οι ρεζέρβες μας, η Μπάσινγκστοουκ, η Χέντον και η Ρόδεραμ...

Για να δούμε πως θα εξεληχθεί η προετοιμασία...
"Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου, ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου"
User avatar
alekosg13
Amateur
Amateur
Posts: 148
Joined: Sun Nov 07, 2004 10:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Καλλιθέα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Στη πρώτη μου συνέντευξη τύπου στο νησί δήλωσα ότι η πρόσληψή μου σε αυτή την ομάδα ήταν ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα και οτι θα κάνω τα πάντα να βοηθήσω την ομάδα να πετύχει τους στόχους της..Στα θέματα των μεταγραφών δήλωσα οτι είμαι ευχαριστημένος με τους παίχτες που έχω και δύσκολα θα κάνω κάποια μεταγραφική κίνηση..Τέλος στο θέμα της τακτικής δήλωσα πως κύριο μέλημά μου είναι η άμυνα και χωρίς μια καλή άμυνα δεν κερδίζεις ούτε τρόπαια αλλά ούτε ανόδους..

Πάμε τώρα στα φιλικά τα οποία είχαν ως εξής:
Image

Τα φιλικά παιχνίδια μου αφήσανε ανάμεικτα συναισθήματα...
Από τη μια κερδίσαμε όλα τα φιλικά και κυρίως την Σάλκε που ήτανε το πιο δύσκολο τεστ από την άλλη δεχτήκαμε γκολ στα μισά παιχνίδια..Το άλλο ανησυχητικό (σαν προληπτικός που είμαι) είναι κάτι που λένε πολλοί ότι <<όταν η ομάδα πετάει στα φιλικά ξεκινάει άσχημα στο πρωτάθλημα>>..
Για να δούμε τι θα μας δώσει η συνέχεια...
"Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου, ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου"
User avatar
alekosg13
Amateur
Amateur
Posts: 148
Joined: Sun Nov 07, 2004 10:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Καλλιθέα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Έναρξη του πρωταθλήματος με αγώνα εκτός εδρας στο Νότιγχαμ..Πολύ καλή ομάδα όπως την είδα με καλούς και γρήγορους επιθετικούς..Η ομάδα μας έπαιξε με βάθος στην άμυνα για να περιορίσει τον ταχύτατο επιθετικό τους Miller...Μέτριο παιχνίδι με 2 δοκάρια για μας και ένα κλασσικό τετ-α-τετ των αντιπάλων..Όπως λέει ο λαός κάθε αρχή και δύσκολη...

Image

Είχαμε και την κλήρωση για το League Cup όπου μας έφερε εκτός έδρας αντιμέτωπους με ομάδα της L2 την Aldershot..
Σε σχέση με το προηγούμενο ματς μόνο ο Φομπέρτ και ο Ντιοπ έλαβαν μέρος σε αυτο το παιχνίδι..
Η πρώτη επίσημη νίκη ήρθε έστω και κόντρα σε μια κατώτερη ομάδα..

Image
"Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου, ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου"
spyrus7
Manager
Manager
Posts: 4039
Joined: Sat Jun 25, 2011 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Ηλιουπολη
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
twitter: spyrosbarbetaki
Status: Ειμαι αStatus πολυ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

η ομαδα τα πηγε καλα στο δευτερο ματσ στο πρωτο δεν τα πηγες τοσο καλα.ελπιζω να τα πας καλα στην συνεχεια
User avatar
alekosg13
Amateur
Amateur
Posts: 148
Joined: Sun Nov 07, 2004 10:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Καλλιθέα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Επόμενο ματς πρωταθλήματος κόντρα σε ένα φαβορί για την άνοδο την Middlesbrough στο γήπεδο μας..
Φοβερή εμφάνιση και μεγάλη νίκη με εντυπωσιακό γκολ από τον Νόλαν!

Image

Και το ΓΚΟΛ:
Last edited by alekosg13 on Wed Nov 02, 2011 9:25 pm, edited 1 time in total.
"Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου, ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου"
antonisionikos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 339
Joined: Sat Jul 17, 2010 11:29 pm
Football Manager της ομάδας: Ιωνικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εσυ να πηγαινεις καλα ως κοουτς και εμεις οι GSE θα βαραμε τους απεξω....



ΠΑΜΕ ΡΕ ΧΑΜΕΡΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
MrManolis-Η Επιστροφη

διαβάστε την ιστορία μου :)
Post Reply

Return to “Περιφερειακό”