24 [End]

Ένα βήμα πριν γίνεις επαγγελματίας...
Post Reply
User avatar
ptr
Coach
Coach
Posts: 2544
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
twitter: Yanniotis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά από πολύ καιρό αποχής λόγω υποχρεώσεων συνεχίζουμε την ιστορία μας!
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αντε,αντε περιμενουμε..
User avatar
ptr
Coach
Coach
Posts: 2544
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
twitter: Yanniotis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια σύντομη ανασκόπηση για να θυμηθούμε που είχαμε μείνει
Spoiler: show
Μόλις τελείωσα την τέταρτη χρονιά μου στον πάγκο της Ένωσης Παραλιμνίου στο πρωτάθλημα Κύπρου. Μέσα σε αυτά τα τέσσερα χρόνια κατάφερα να εκπληρώσω όλους τους στόχους που είχα θέσει και κατάφερα να κάνω το Παραλίμνι μία υπολογίσιμη δύναμη στην Κύπρο, με δύο νταμπλ τα τελευταία χρόνια. Παίξαμε μάλιστα και σε όμιλο Τσάμπιονς Λιγκ τον προηγούμενο χρόνο γεγονός που ξεπέρασε ίσως τις προσδοκίες. Θεωρώντας ότι δεν έχω να προσφέρω τίποτα περισσότερο στην ομάδα, και ότι αυτή έχει μπει σε έναν πολύ καλό δρόμο αποφάσισα να φύγω από το τιμόνι της.

Θυμίζω πως η ιστορία γράφεται real time. Παίζω και γράφω ταυτόχρονα.
User avatar
ptr
Coach
Coach
Posts: 2544
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
twitter: Yanniotis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ημέρα 5 - Ώρα 01

Αμέσως μόλις παραιτήθηκα από το Παραλίμνι έσκασε πρόταση

Spoiler: show
Image


Χωρίς δεύτερη σκέψη απάντησα θετικά. 2 χρόνια συμβολαιο με 5250Κ p/w (στο Παραλίμνι έπαιρνα 3250Κ).

Λίγα λόγια για την καινούρια μου ομάδα
Spoiler: show
Τα λόγια νομίζω πως είναι περιττά για την ιστορία της ομάδος κτλ. Το θέμα είναι να δούμε τι έχει κάνει τα 4 τελευταία χρόνια.

2011/12 - 5η θέση (3η θέση κανονική περίοδος / 4η στα play off)
2012/13 - 4η θέση (3η θέση κανονική περίοδος / 3η στα play off)
2013/14 - 5η θέση (2η θέση κανονική περίοδος / 4η στα play off)
2014/15 - 4η θέση (4η θέση κανονική περίοδος / 3η στα play off)

Να σημειώσω εδώ ότι τα τελευταία δύο χρόνια το πρωτάθλημα πηγαίνει στη Θεσσαλονίκη και τον Άρη.

Στο κύπελλο τα πράγματα δεν ήταν καθόλου καλά τα τελευταία 4 χρόνια μιας και ποτέ η ομάδα δεν πέρασε τον πέμπτο γύρο και αποκλείστηκε από ομάδες όπως η Νίκη Βόλου, ο Απόλλωνας της Καλαμαριάς, ο Πιερικός και η Κέρκυρα

Στην Ευρώπη, η πρώτη χρονιά ήταν καλή (αποκλεισμός στους 32 του Europa League από την Ατλέτικο Μαδρίτης). Την επόμενη δεν συμμετείχε σε κάποια διοργάνωση, ενώ τις δύο επόμενες αποκλείστηκε στα play off του Europa League από Μπρόντμι και Στουρμ Γκρατς.

Τα οικονομικά προβλήματα είναι αρκετά, ενώ πρόεδρος είναι ο Παύλος Γιαννακόπουλος.


Οι στόχοι μου
Spoiler: show
Με τα δεδομένα που βρίσκω στην ομάδα, ο στόχος μου είναι να μπορέσω να χτυπήσω το πρωτάθλημα του χρόνου. Φέτος θέλω να παίξω σε όμιλο στην Ευρώπη ώστε να έρθουν έσοδα και στο πρωτάθλημα ο στόχος θα είναι να διεκδικήσω την πρώτη θέση στα play off. Το ότι δεν υπάρχουν χρήματα, σημαίνει ότι δεν θα γίνουν πολλές μεταγραφές, παρά μόνο κάποιοι ελεύθεροι παίκτες. Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω το σύστημα που έπαιξα στο Παραλίμνι (4-1-3-2) γιατί βλέπω πως υπάρχουν χαφ που μπορούν να το στηρίξουν.


Το ρόστερ όπως το βρήκα τον Ιούνιο του 2015
Spoiler: show
Image
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Άντε καλή αρχή με τον ΠΑΟ και ελπίζω να πετύχεις όπως και στην Κύπρο!
User avatar
ptr
Coach
Coach
Posts: 2544
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
twitter: Yanniotis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ημέρα 5 - Ώρα 02

Τώρα θα ψάξουμε να κάνουμε έξυπνες προσθήκες. Θα κινηθούμε για ελεύθερους παίκτες, σε μικρή ηλικία, αλλά και για δανεικούς. Αρχίζω περίπου όπως και την πρώτη χρονιά στο Παραλίμνι, όπου δεν υπήρχε χρήμα. 297Κ είναι το αρχικό tranfer budget, όμως το wage budget είναι ήδη μέσα 10Κ per week. Ακόμη και με adjustment το transfer δεν φτάνει για να καλύψει wage. Θα προσπαθήσω να ελαφρύνω κάποιους μισθούς και στη συνέχεια θα κινηθώ για παίκτες.
User avatar
gkatsa21
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 503
Joined: Sat May 05, 2012 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ - Juventus F.C.
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος...
Location: California
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιτελους εχουμε συνεχεια σε μια απ'τις καλυτερες ιστοριες κατα τη γνωμη μου και προσωπικα αγαπημενη.Το ροστερ ειναι αρκετα καλο και απορω που ο Παο τερματιζε τοσο χαμηλα.Με καποιες προσθηκες στην αμυνα και φυσικα ενα κανονι μπροστα χτυπαμε και πρωταθλημα.
Καλη Συνεχεια!!! :wink:
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Aφου έχεις ακόμα Λέτο, Νίνη, Λάζαρο, Καπίνος (κάτι μου λέει πως δεν θα ναι τόσο τούμπανο), Μαυρία και Φουρλάνο μην παραπονιέσαι καθόλου, έτοιμη ομάδα είναι.
User avatar
ptr
Coach
Coach
Posts: 2544
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
twitter: Yanniotis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ημέρα 5 - Ώρα 03

Κι εγώ πιστεύω πως το ρόστερ είναι καλό. Τον Λάζαρο δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον κρατήσω γιατί τελείωνε το συμβόλαιό του και δεν μπορούσα να του κάνω καλή προσφορά. Όπως λέει και ο gkatsa21 πρώτος μου στόχος είναι να πάρω έναν καλό επιθετικό. Από εκεί και πέρα αν μπορέσω να βρω μικρούς παίκτες ελεύθερους θα τους πάρω.

τι σου λέει ο Καπίνο andreas35?
Spoiler: show
Image


Πρώτος αντίπαλος για το Europa League
Spoiler: show
Image
Honved Budapest
Είμαστε το φαβορί και πρέπει να προκριθούμε


Κατά τ'άλλα ακόμη δεν έχω μπορέσει να βρω επιθετικό στα λεφτά που θέλω, ενώ ο Bjarsmyr τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός για περίπου έναν μήνα. Θα είναι έτοιμος στα παιχνίδια των play off αλλά και στην έναρξη του πρωταθλήματος
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λέτο βάλε κορυφή ως dlf, ντάξει άνετος στο Γιουρόπα, ωραίος και ο Καπίνο (νόμιζα ότι δεν θα ταν τούμπανο).
User avatar
ptr
Coach
Coach
Posts: 2544
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
twitter: Yanniotis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκεί ακριβώς τον έχω τον Leto andreas35.

Ημέρα 5 - Ώρα 03
Επίσημο ντεμπούτο στον πάγκο του τριφυλλιού με Ευρωπαικό αγώνα
Παναθηναικός - Honved Budapest
Σκορ
Spoiler: show
3-0
Σκόρερς: Τοτσε (2), Γιάννης Παπαδόπουλος

Εύκολη νίκη που ουσιαστικά μας δίνει την πρόκριση για την επόμενη φάση. Καλό ξεκίνημα και πολύ καλός ο Τοτσέ που έκανε 2 γκολ και μία ασιστ.


Επαναληπτικός.
Honved Budapest - Παναθηναικός
Σκορ
Spoiler: show
1-2
Σκόρερς: Λέτο, Τοτσέ

Εύκολη νίκη. Μπήκαμε μπροστά από νωρίς και κλείσαμε το ημίχρονο με διαφορά δυο γκολ. Στις καθυστερήσεις δεχτήκαμε το γκολ.


Επόμενος αντίπαλος
Spoiler: show
Image
Debrecen

Και πάλι στην Ουγγαρία λοιπόν. Και πάλι πιστεύω πως είμαστε το φαβορί. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι ο Παναθηναικός ήταν η τελευταία ομάδα στη λίστα με τους ισχυρούς. Για μια θέση δηλαδή γλυτώσαμε μια δύσκολη κλήρωση.


Οι μεταγραφές μας
Spoiler: show
Image
Augustin Viana

Ελεύθερος από τον Λεβαδειακό. 31 ετών, αμυντικός μέσος που μπορεί να παίξει και αριστερά στην άμυνα. Την μεταγραφή αυτή δεν την έκανα εγώ, είχε συμφωλησει πριν αναλάβω την ομάδα, αλλά πιστεύω πως θα βοηθήσει.

Spoiler: show
Svec Daniel

Ελεύθερος από την Banik Ostrava, 18 ετών αμυντικός, που αποκτήθηκε επειδή το scouting ανέφερε άριστο potential. Δύσκολα να πάρει παιχνίδια φέτος.

Spoiler: show
Image
Adiyiah Dominc

Μετά από πέντε εβδομάδες όπου δοκιμάστηκαν πολλοί επιθετικοί, καταλήξαμε σε αυτόν. 25 ετών, ελεύθερος από την Μίλαν, τα νούμερα του δεν τρομάζουν, αλλά ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή και στα φιλικά πήγε καλά. Μεγάλο ταλέντο του αφρικανικού ποδοσφαίρου όταν ήταν πιτσιρικάς. Ελπίζουμε να το βγάλει σε μας.

Spoiler: show
Image
Juan Guillermo Cuadrado

Δεν έψαχνα για δεξί μπακ, αλλά ο Κολομβιανός προτάθηκε, ήταν ελεύθερος και σε λογικό μισθό και αποκτήθηκε.


Κατά τη παράδοση τα νούμερα των νέων θα τα δείξω όλα μαζί στο τέλος των μεταγραφών.
Last edited by ptr on Fri Sep 14, 2012 5:14 pm, edited 1 time in total.
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Την έχουμε τη Debrecen! Πάμε γερά για τη νίκη!
User avatar
StergosX
Rotation
Rotation
Posts: 1171
Joined: Sat Aug 27, 2011 8:27 am
Football Manager της ομάδας: Paris Saint - Germen
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Liverpool, Valencia, PSG
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε για μια άνετη πρόκριση απέναντι στην Ντέμπρετσεν
dimval
Backup
Backup
Posts: 780
Joined: Mon Dec 13, 2010 9:01 pm
Football Manager της ομάδας: Las Palmas,Fc Groningen
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Wolfsburg,Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πούλα καναν Μαρίνο, λογικά κανα 2Μ θα τα πιάσει!Καλή αρχή με τον Παναθηναικο!
Η Ιστορία μου: Back to the Future
User avatar
ptr
Coach
Coach
Posts: 2544
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
twitter: Yanniotis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

O Μαρίνος την προηγούμενη χρονιά ψηφίστηκε καλύτερος παίκτης της ομάδος από τους φιλάθλους :!: Θα τον κρατήσω φέτος και βλέπουμε του χρόνου.

Ημέρα 5 - Ώρα 04

πρώτο παιχνίδι για τα playoff του Europa League
Παναθηναικός - Debrecen
Σκορ
Spoiler: show
2-0
Σκόρερ: Λέτο (2)

Πολύ καλή εμφάνιση και θα μπορούσαμε να πετύχουμε περισσότερα τέρματα. Ο Λέτο πραγματικά έκανε όργια στο γήπεδο. Αν παίξουμε όπως σήμερα δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αποκλειστούμε.


Για την πρόκριση στην Ουγγαρία
Debrecen - Παναθηναικός
Σκορ
Spoiler: show
1-1
Σκόρερ: Βύντρα

Χρειαστήκαμε 20 λεπτά να βρούμε τα πατήματά μας, αλλά από εκεί και πέρα ήμασταν καλύτεροι, αλλά χωρίς να μπορούμε να κάνουμε το γκολ. Στο 80 το αυτογκόλ του Μπουμσονγκ μας τάραξε λίγο, αλλά ο μεγάλος ο Λουκάς ο Βύντρα με κεφαλιά μετά από κόρνερ ισοφάρισε αμέσως και οι καρδιές μπήκαν στη θέση τους. Επιστρέφει μετά από 4 χρόνια σε ομίλους η ομαδα. Πετύχαμε τον πρώτο στόχο μας.


Επόμενοι αντίπαλοι
Spoiler: show
Image
Twente

Spoiler: show
Image
Partizan

Spoiler: show
Image
Fiorentina
Post Reply

Return to “Περιφερειακό”