Keep Walking

Μισοτελειωμένες και εγκαταλελειμμένες απόπειρες
Post Reply
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θεσσαλονίκη,Μάρτιος 1999

Στον αγώνα του Ηρακλή με τον Παναθηναϊκό κάνει το ντεμπούτο του ο 17χρονος Λευτέρης Νομικός,ένας πολλά υποσχόμενος
επιθετικός με πολύ καλή τεχνική κατάρτιση.Το πρώτο ματς στην επαγγελματική καριέρα του μικρού έμελλε να είναι ντέρμπι.Και τι ντέρμπι... Συγκεκριμένα,στο 80ό λεπτό,όντας μόνος του με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού,ετοιμάζετια να οπλίσει,όμως,η τυφλή θεά είχε άλλα σχέδια.Ένας εκ των αμυντικών που ακολούθησαν την φάση πέφτει άσχημα πάνω στο πόδι του νεαρού,και μετά από λίγα δευτερόλεπτα...


-Γρήγορα κάποιος μέσα,το παιδί έπαθε ζημιά!
-Τι έγινε?
-Πρέπει να το έσπασε,δε νομίζω να μπορέσει να ξαναπαίξει...
-Γιατί,τόσο άσχημα είναι?
-Ε ναι,έπεσε ο άλλος άσχημα πολύ... Με τις τάπες,τον ρήμαξε...

Το "δε νομίζω να μπορέσει να ξαναπαίξει" τον τελείωσε.Καταριόταν όλους,την τύχη,την μπάλα,τον εαυτό του,όλους.Όμως,δεν το έβαλε κάτω.

12 χρόνια μετά,το 2011,βρίσκουμε τον 29χρονο πλέον,πάλαι ποτέ ταλαντούχο παίχτη,σε ένα μπαρ,να συζητά με τον κολλητό του Αντρέα

Α:Ρε συ,κάνε κάτι,δε γίνεται πια να ζεις έτσι.Έχεις 5 χρόνια που έπιασες δουλειά με μισθό ίσα ίσα για τα απαραίτητα,ενώ θα μπορούσες να έκανες κάτι καλύτερο.Σε βλέπω και στενοχωριέμαι ρε συ,δε γίνεται...
Λ:Και τι να κάνω ρε συ?Μπάλα δεν ξαναπαίζω,εδώ κόντεψα να μην ξαναπερπατήσω ποτέ έτσι όπως έπεσε ο άλλος ο μυρωδιάς πάνω μου... Ασταδιάλα δηλαδή ρε... Πες μου που μπορώ να βρω κάτι?Το πτυχίο Λογιστικής δε βοηθάει,αφού το έχω κορνίζα...
Α:Δεν είχες πάρει εκείνο το δίπλωμα προπονητικής ρε συ?
Λ:Ναι,αλλά ποια ομάδα θα με πάρει τώρα?Άκουσε εκεί μια ομάδα να πάρει για προπονητή έναν δημοσιουπαλληλάκο...
Α:Πω πω απαισιοδοξία... Δεν παίζεσαι ρε συ.Σκέψου και λίγο θετικά,δεν κοστίζει τίποτα...
Λ:Και δεν επιφέρει τίποτα επίσης
Α:Εντάξει ρε συ... αλλά δοκίμασε,που ξέρεις?
Λ:Καλά... θα δοκιμάσω...

Μετά από λίγους μήνες,συγκεκριμένα τον Ιούνιο του ίδιου έτους,το ίδιο σκηνικό:

Α:Τελικά τίποτα ε?
Λ:Ναι.12 ομάδες ψάχναν προπονητή,οι 10 είπαν όχι.
Α:Μην απελπίζεσαι ρε συ,μπορεί μια από τις δύο να...

Δεν προλαβαίνει να ολοκληρώσει την φράση του και ξαφνικά χτυπάει ένα κινητό...

Λ:Το δικό μου είναι,κάτσε ρε συ μισό λεπτό να δω ποιος είναι... Απόκρυψη -kwloxero .Καλά θα φάει ένα ωραιότατο καντήλιασμα όποιος και να είναι.
ΑΓΝ/Χ:Γεια σας,είστε ο κύριος Λευτέρης Νομικός?
Λ:Ολόκληρος.Πες ποιος είσαι και τι θες.
ΑΓΝ/Χ:Είμαι ο Giampaolo Pozzo,πρόεδρος της Ουντινέζε.
Λ:Τον Νίνο Π**τ$ο τον έχεις τίποτα?
ΑΓΝ/Χ:Δεν τον γνωρίζω,δεν πειράζει.Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η αίτησή σας να αναλάβετε την θέση του προπονητή έγινε δεκτή.Θα περάσει να σας πάρει αυτοκίνητο αύριο το μεσημέρι,για να σας οδηγήσει στο αεροδρόμιο όπου και θα σας παραλάβει ιδιωτικό αεροπλάνο μου μαζί με την οικογένειά σας για να σας οδηγήσει στα γραφεία της ομάδας,όπου και θα υπογράψετε συμβόλαιο.

Α:Τι έγινε...
Λ:Φίλος,πάω Ιταλία...
Α:Τι?Για ξαναπες?
Λ:Αυτό που σε λέω ρε,πάω Ιταλία,με δέχτηκε η Ουντινέζε.
Α:Πω ρε μεγάλε!Μπράβο,σωραίος!
Λ:Τουλάχιστον ρε συ θα έχω καλύτερη δουλειά,τώρα τι να σου πω...

Spoiler: show
Επίκουρος τέλος,τρελές ιδέες τέλος.Συγγνώμη αν είναι μεγάλη η εισαγωγή,κάτι με πιάνει και γράφω πολλά τώρα τελευταία...
User avatar
Sir_Vaggos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Apr 14, 2008 4:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παο,Exeter,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Παο, At.Madrid, Tottenham
Location: Τρικαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλη αρχη λοιπον
spyrus7
Manager
Manager
Posts: 4039
Joined: Sat Jun 25, 2011 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Ηλιουπολη
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
twitter: spyrosbarbetaki
Status: Ειμαι αStatus πολυ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη τυχη σε αυτη την ιστορια και ελπιζω να μην εχεις bug σε αυτο το save...για να δουμε τι θα κανεις...
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φίλε!!!
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιτέλους μια κανονική ιστορία σου και φαίνεται ότι έχεις ταλέντο στο να φτιάχνεις δικά σου σενάρια ! Δεν χρειάζεσαι Κων/ου & Ελένης :wink:
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
pas7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1412
Joined: Fri Jul 09, 2010 7:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλή αρχή φίλε
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Welcome back Καλη αρχη λοιπον...
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Για να δουμε συνεχεια...
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η συνέχεια θα αργήσει,καθώς δεν ξέρω πότε θα πάρω το νέο FM οριστικά.Είχα ξεκινήσει ένα σέιβ στο ντέμο αλλά λέω να περιμένω αυτή τη φορά.
Delije7
Amateur
Amateur
Posts: 211
Joined: Sun Jul 26, 2009 5:47 pm
Football Manager της ομάδας: Afidnaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: S.S. Lazio,Olympiakos F.C.
Status: Paolo di Canio "Il Grande Capitano"
Location: GW Ramos, Italy
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή ρε μαν! -papas
SOLO LAZIO
I Tiffosi sono il cuore di calcio
Image
Image
Image
Image
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στα γραφεία της Ουντινέζε,μετά από πολύωρη συζήτηση...

P:Λοιπόν,δέχεστε τους όρους που προτείναμε?
Λ:Ναι,φυσικά και δέχομαι.Σε σχέση με όσα έπαιρνα πριν είναι πολυτέλεια,πλάκα κάνετε?
Ρ:Το φαντάζομαι,ξέρω την κατάσταση της Ελλάδας αυτή τη στιγμή.Και στη θέση σας θα έψαχνα για κάτι καλύτερο,ειδικά αν είχα και οικογένεια...
Λ:Έχει πολλά ζόρια πράγματι η κατάσταση.Το μόνο κακό είναι πως τώρα η γυναίκα μου,με τα λεφτά... ξέρετε.
Ρ:Ξέρω,πάντα τέτοια κάνουν και μετά λένε πως δεν τις προσέχουμε.Τέλος πάντων,ποιος είναι ο στόχος σου για την νέα χρονιά?
Λ:Καλή πορεία σε πρωτάθλημα και Ευρώπη και εξασφάλιση Ευρωπαϊκής συμμετοχής.Κάτι καλύτερο δεν μπορώ να υποσχεθώ,χωρίς να το αποκλείω,απλώς δεν το στοχεύω.
Ρ:Αυτό είναι που χρειάζεται φέτος,καλή πορεία στην Ευρώπη για να έρθουν και έσοδα.Τώρα μπορείς να πηγαίνεις,θα τα πούμε με την ολοκλήρωση της προετοιμασίας.

Στο σπίτι...

Γ:Τι γίνεται ρε Λευτέρη τι κάνατε τόσην ώρα,την πήρες τη δουλειά?
Λ:Την πήρα,απλά χρειάστηκαν κάποια παζάρια γιατί ξέρεις μωρέ... Τέσπα κάτσε να δω λίγο τα mail μου είχε πει πως θα μου στείλει κάτι...
Γ:Ωωωχ... Καλά.Μετά μην τυχόν και αρχίσεις τα χαζά με μεταγραφές και τέτοια,θέλω να δω πως είναι αυτά τα ιταλικά εστιατόρια...
Λ: :roll: Θα με πρήζεις για πολύ ακόμα?

Σήμερα ή αύριο θα ποστάρω τα φιλικά,τις μεταγραφές,την κλήρωση και τα παιχνίδια για το ΤσΛ.
User avatar
chesterlp7
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sun Oct 23, 2011 5:02 pm
Football Manager της ομάδας: Φιορεντινα
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη και απο εμενα! :D
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι μεταγραφές και τα φιλικά θα παρουσιαστούν από την επόμενη σεζόν γιατί έκανα μια λαλακία σχετικά με το θέμα -toixos2 .

ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ,ΕΥΚΟΛΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΣΤΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ

Βαριά ήττα με 4-1 γνώρισε η Ουντινέζε εκτός έδρας,από την Μπενφίκα,έτσι αποχαιρετά το θεσμό του
Τσάμπιονς Λιγκ σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου ματς.Όμως ο βατός όμιλος στο Γιουρόπα,όπου θα αντιμετωπίσει Ντνίπρο,Σεβίλλη και Άλκμααρ,δίνει ελπίδες για μια καλή Ευρωπαϊκή πορεία


ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Fiorentina 2-1 Udinese
Gilardino (63,72) - De Jong (89)

Ο αποκλεισμός στο Τσάμπιονς Λιγκ φαίνεται πως ακόμα δεν έχει φύγει εντελώς από τις συνειδήσεις των παικτών της Ουντινέζε,που φανερά επηρεασμένοι ηττήθηκαν από την Φιορεντίνα.Οι "βιόλα" πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο,είχαν τις ευκαιρίες και βρήκαν το δρόμο προς τα δύχτια 2 φορές,ενώ το γκολ του Ντε Γιονγκ (ήρθε δανεικός από Άγιαξ) ήταν απλώς ένα ελαφρυντικό για παίκτες,οπαδούς και προπονητή.
Spoiler: show
Αν θέλετε να αλλάξει κάτι στην παρουσίαση πείτε το.Εικόνες και τα λοιπά από τους επόμενους αγώνες γιατί έβαλα συνέχεια λίγο βιαστικά.
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πριν από τον αγώνα με την Μπολόνια,ακούγεται να χτυπάει ένα κινητό:

Λ:Εμπρός?
Μ:Φαντάζομαι είσαι ο κόουτς της Ουντινέζε έτσι?
Λ:Ναι,εγώ είμαι
Μ:Άκου καλά τι θα σου πω.Πρέπει να φύγεις από την ομάδα,να τα βροντήξεις,να παραιτηθείς πως το λένε.
Λ:Και τι θα με αναγκάσει να το κάνω?Αν είσαι απ'τη μαφία,άντε banfanculo και σπιτάκι σου ΟΚ?Δε χαμπαριάζω γω από τέτοια.
Μ:Μη με βρίζεις εμένα γιατί δε θα είσαι καλά.Λοιπόν άκου καλά.Εδώ έχω την οικογένειά σου όλη,και την γυναίκα σου μαζί.Αν δε φύγεις μετά το ματς,θα πεις αντίο σε όλους.Και αν επιμένεις,θα υποστείς και συ τις συνέπειες...Α,και για να μην ξεχάσω,φύγε και από την Ιταλία,γιατί θα σε βρω όπου κι αν πας...
Λ:Σταμάτα τη φάρσα ρε λακαμά γιατί αν έρθω κει...
Μ:Δεν μ'ακούς?Σου λέω πρέπει να φύγεις.Αν φύγεις θα τους αφήσω ελεύθερους.Αν όχι,είναι όλοι νεκροί...

Το τηλέφωνο κλείνει απότομα... Πράγματι κάτι είχε υποπτευθεί,αλλά θεέ μου,όχι αυτό...Όχι,ήταν σίγουρα φάρσα.Θα το συζητούσε με τον πρόεδρο,μετά τον αγώνα όμως.

Η ώρα περνούσε.Στον αγώνα η Ουντινέζε νίκησε 2-0 έχοντας καλή εμφάνιση,αλλά το μυαλό του ήταν στην οικογένειά του και κυρίως στην γυναίκα του και το 2 μηνών παιδί του,θεέ μου ευτυχώς δεν το πήραν αυτό... κοιμάται,το βλέπει...Αποφασίζει να πάρει τηλέφωνο τον πρόεδρο...

Ρ:Εμπρός?
Λ:Πρόεδρε ο κόουτς είμαι,προέκυψε θέμα,θέλω να μιλήσουμε,είναι σοβαρό.Πολύ,πάρα πολύ.
Ρ:Αν είναι τόσο επείγον έλα από το γραφείο μου,ελπίζω να μπορέσουμε να λύσουμε το όποιο πρόβλημα.

Στο γραφείο...

Λ:Ακούσατε λοιπόν τι έπαθα... Ευτυχώς δεν πήραν το παιδί μου... τώρα 2 μηνών βρέφος αν το έπαιρναν το έγκλημα θα ήταν εντελώς αποτρόπαιο..Κατάφερα και το έφερα εδώ,το έβαλα στο αμάξι με το ζόρι,τώρα το έφερα μέσα γιατί φοβάμαι,πρέπει να το βλέπω μη γίνει το κακό...
Ρ:Καλά έκανες.Είναι πολύ σοβαρό,μάλλον πρέπει να σπάσουμε το συμβόλαιό σου.Αλλά δε θέλω και να φύγεις...

Ξαφνικά χτυπάει πάλι το κινητό,πάλι ο ίδιος αριθμός.Τον πιάνει σύγκρυο,ελπίζει να μην έχει γίνει το κακό...ακούει 2 πυροβολισμούς,πέφτει αναίσθητος,ΟΧΙ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ,ΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Την επόμενη μέρα ,η Gazzetta Dello Sport έγραφε:

ΑΠΟΤΡΟΠΑΙΟ ΕΓΚΛΗΜΑ,ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Ο ΠΡΟΠοΝΗΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ.

Νεκρός βρέθηκε σε αποθήκη στο Τορίνο,ο πατέρας του προπονητή της Ουντινέζε Λευτέρη Νομικού.Ο ίδιος μαζί με τον πρόεδρο της Ουντινέζε διακομίζονται στο νοσοκομείο μετά από καρδιακό επεισόδιο,ευχόμαστε να κρατηθούν στη ζωή...
spyrus7
Manager
Manager
Posts: 4039
Joined: Sat Jun 25, 2011 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Ηλιουπολη
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
twitter: spyrosbarbetaki
Status: Ειμαι αStatus πολυ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξεκινησαμε καλα στο πρωταθλημα,Κριμα και για την ηττα απο την μπενφικα...Καλα ρε τι εγινε σε ακολουθησαν στο γραφειο του προεδρου για να σε καθαρισουν????τι να πω περαστικα (: μην πεθανουμε κιολας :D καλη συνεχεια να εχεις!
Post Reply

Return to “Αποθήκη”