Π.Α.Ο.Κ.

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Image


Η ιστορία του συλλόγου



Η ανδρική ποδοσφαιρική ομάδα του Π.Α.Ο.Κ. αποτελεί το δημοφιλέστερο τμήμα του συλλόγου και μία από τις κορυφαίες ομάδες του ελληνικού ποδοσφαίρου, έχοντας αναδείξει μία πλειάδα σημαντικών ποδοσφαιριστών που διέπρεψαν στα ελληνικά γήπεδα. Συμμετέχει ανελλιπώς σε όλα τα πρωταθλήματα Α' εθνικής από την ίδρυση της κατηγορίας την περίοδο 1959–60 και έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα το 1976 και το 1985. Επίσης κατέκτησε τέσσερα κύπελλα Ελλάδας (1972, 1974, 2001 και 2003), ενώ έχει συμμετάσχει και σε άλλους 12 τελικούς κυπέλλου. Ακόμα έχει στο ενεργητικό του και ορισμένες αξιομνημόνευτες επιτυχίες στα Κύπελλα Ευρώπης.

Ο ΠΑΟΚ έχει αγωνιστεί με αρκετά πολύ σημαντικά ονόματα του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου για τις διοργανώσεις της ΟΥΕΦΑ, ανάμεσά τους με τη Μπαρτσελόνα του Γιόχαν Κρόιφ και τη Νάπολι του Ντιέγκο Μαραντόνα. Κατάφερε να αποκλείσει ορισμένες πολύ ισχυρές ομάδες κατά την περίοδο που τις αντιμετώπισε, όπως τη Λέγκια Βαρσοβίας και τη Λυών για το Κύπελλο Κυπελλούχων του 1973–74 (για να αποκλειστεί στον προημιτελικό από την κάτοχο του τροπαίου Μίλαν) και ακόμα τις Μαλίν, Άρσεναλ, Ουντινέζε, Γκρασχόπερς, Φενερμπαχτσέ κλπ.

Σε άλλες περιπτώσεις υπήρξε εξαιρετικά άτυχος, καθώς τέσσερις φορές αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι από ομάδες όπως η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η Μπάγερν Μονάχου, η Σεβίλλη και η Μπενφίκα, ενώ έναν αποκλεισμό έχει υποστεί και από τον Άγιαξ με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ. Είναι επίσης αξιοσημείωτο ότι η νίκη που πέτυχε εκτός έδρας επί της Λοκομοτίβ Τιφλίδας με σκορ 7–0 στις 16 Σεπτεμβρίου 1999, είναι η μεγαλύτερη σε έκταση που πέτυχε ποτέ ελληνική ομάδα σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.


Το ρόστερ και η κρίση του a.m.

Image

Image



Πρόκειται για μια ομάδα ιδανική για όσους προτιμούν να μην κάνουν μεταγραφές μόλις αναλαμβάνουν έναν σύλλογο τη πρώτη χρονιά, αυξάνοντας τον ρεαλισμό, έτσι ώστε να μπορέσουν να μπουν στο πετσί του προπονητή που είναι irl στον σύλλογο. Και αυτό διότι διαθέτει αξιόλογες μονάδες, ενώ υπάρχουν και οκτώ συμβόλαια που λήγουν το καλοκαίρι του 2012, κάτι που δίνει τη δυνατότητα για ελευθερία κινήσεων στο μεταγραφικό τομέα και νέο σχεδιασμό το επόμενο καλοκαίρι.


Το σύστημα

Ένα σύστημα που αξίζει προσοχής είναι το 4-2-3-1 assymetric. Αυτό έχω χρησιμοποιήσει, χωρίς να το αλλάξω ούτε στο ελάχιστο και τα δείγματα γραφής ήταν άκρως ενθαρρυντικά. Θεωρώ οτι αξίζει να το χρησιμοποιήσετε.


Τερματοφύλακες

Image Image Image



Ο Κώστας Χαλκιάς μπορεί να βγάλει εύκολα τη χρονιά - το συμβόλαιό του τελειώνει - την ώρα που ο Κρέσιτς μπορεί να φέρει χρήματα στα ταμεία με μια ενδεχόμενη πώληση και ο Γλύκος μπορεί να σταθεί ως μπακ - απ.


Δεξι Μπακ

Image ImageImage


Ο Έτο τα πάει μια χαρά στο να ανεβοκατεβαίνει τη γραμμή. Ο Σνάουτσνερ έχει να δώσει σε περίπτωση που αντιμετωπίζετε δυνατά aml και ο Αποστολόπουλος έχει μέλλον και αξίζει να μείνει στο ρόστερ. Το συμβόλαιο του Σνάουτσνερ τελειώνει και πρέπει από τώρα να αναζητήσετε μια αξιόπιστη λύση.


Κέντρο Άμυνας

Image Image Image



Κοντρέρας λέμε και κλαίμε. Το συμβόλαιο του Χιλιανού λήγει το καλοκαίρι και δεν έχετε άλλη επιλογή. Ή τον πουλάτε ή ανανεώνει. Ο Μαλεζάς στέκεται μια χαρά και ο Τσιρίλο μπορεί να βοηθήσει. Το συμβόλαιο του Ιταλού τελειώνει και καλό θα ήταν να μην ανανεωθεί.

Αριστερό Μπακ

Image Image Image



Ο Λεονάρντο έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και μπορεί να δώσει περισσότερα απο όσα ο Λίνο στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Ο Σταφυλίδης μπορεί να σταθεί για αρκετά χρόνια ως αξιόπιστη λύση. Τόσο το συμβόλαιο του Λίνο όσο και αυτό του Λεονάρντο λήγουν και θα πρέπει να είστε on alert για να δείτε τι θα κάνετε.


Ανασταλτικοί μέσοι

Image Image Image Image


Ο Πάμπλο Γκαρσία είναι το χθες που ακόμα αντέχει. Το συμβόλαιό του λήγει και αν είσαι ΠΑΟΚσής του κάνεις ένα κλειστό δεκαετές απλά να είναι στο πάγκο. Ο Μπαλάφας έχει καλό κεφάλι και αξιόλογη πάσα αλλά μη ζητάτε παραπάνω. Το συμβόλαιό του τελειώνει και είμαι σίγουρος οτι δύσκολα θα τον κρατήσετε. Ο Αρίας είναι μια βελτιωμένη έκδοση Μπαλάφα. Ο Στάμου πρέπει να προσεχθεί διότι μπορεί να αποδειχθεί αξιόπιστη επιλογή.


Μέσοι Κέντρου

Image Image Image


Ο Λάζαρ είναι μια παικτάρα και μισή. Κάνει δέκα δουλειές στο γήπεδο και δύσκολα θα βγαίνει από την ενδεκάδα. Ο Φωτάκης μπορεί να τον αντικαταστήσει αλλά όχι στο βαθμό που θα θέλατε. Ο Τσουκαλάς δύσκολα θα πάρει ευκαιρίες αν είναι υγιείς αυτοί οι δυο.


Μέσοι Αριστερά
Image Image



Ρομπέρ...Αν έπαιζε irl όπως και στο FM θα είχαμε τρελαθεί με τη πάρτη του. Στη θέση του ML είναι πρώτο βιολί, και ο Γεωργιάδης μπορεί να τον αναπληρώσει, καθώς τα πηγαίνει καλά όταν παίζει στη θέση.



Επιτελικοί Μέσοι

ImageImage



Ο Ίβιτς αντέχει...Αλλά ο Σπαντάσιο είναι ο ιδανικός για τη θέση και το σύστημα. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Και ο Σέρβος μπορεί να τον καλύψει. Το συμβόλαιο του Ίβιτς λήγει και ανοίγει θέση για έναν παίκτη. Τρίτη εναλλακτική ο Βιεϊρίνια που μπορεί να παίξει σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον επιθετικό.


Δεξί Εξτρέμ

ImageImage



Ο Βιεϊρίνια είναι μπουκαδόρος, έχει μακρινό σουτ, είναι γενικά καλός και χρήσιμος εκεί. Και ο Σαλπιγγίδης μπουκαδόρος είναι αλλά όταν κάνει παλσέ, μην ελπίζετε σε θετική κατάληξη, σας το λέω να το ξέρετε. Εκτός και αν κάνεις 50 φάσεις τη σεζόν οπότε θα βγάλει 15 γκολ.


Φουνταριστός

ImageImage



Ο Αθανασιάδης το 'χει, και σκοράρει. Ο Παπάζογλου είναι ο Έλληνας Κράουτς. Εμπιστευθείτε τον ειδικά όταν παίζετε με γιόμες και κεφαλιές στην αντίπαλη περιοχή. Αν έχετε βασικό τον Βιεϊρίνια απο τα δεξιά, βάλτε τον Σαλπιγγίδη κορυφή και παίξετε με τη μπάλα χαμηλά και πάσες στα πόδια για να εκμεταλλευτείτε την ταχύτητά του.



Staff

Ένα μεγάλο κενό...Εδώ θα χρειαστείτε άμεση ενίσχυση για να μπορέσετε να έχετε ανθρώπους κοντά σας και για σκάουτινγκ αλλά και για το θέμα φυσικής κατάστασης των παικτών. Για το σκάουτινγκ χρειάζεστε οπωσδήποτε άτομα, εκτός και να περιμένετε λίστες με wondrekids ή είστε του fmscout οπότε και έχετε τους σκάουτερ για τη τιμή των όπλων.

Συμπέρασμα

Εφόσον δεν κάνετε μεταγραφές και κρατήσετε το υπάρχον ρόστερ, με το σύστημα που προτείνω μπορείτε να διεκδικήσετε τον τίτλο και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Το κύπελλο είναι θέμα ημέρας και τύχης. Όπως είπα από την αρχή, αν θέλετε ρεαλισμό, έχετε οκτώ συμβόλαια που λήγουν και ψαχτείτε να δείτε τι μπορείτε να κάνετε. Τα συμβόλαια που λήγουν είναι αυτά των Χαλκιά, Λίνο, Σνάουτσνερ, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Γκαρσία, Ίβιτς, Μπαλάφα. Απο αυτούς ο Κοντρέρας μπορεί να φέρει χρήματα με πώληση. Από τους υπόλοιπους, τόσο ο Κρέσιτς όσο και ο Βιεϊρίνια μπορεί να φέρουν αξιόλογα ποσά. "Διαβάστε" αρκετά για να βρείτε τους αντικαταστάτες ώστε να διατηρηθείτε στις πρώτες θέσεις και να διεκδικήσετε τον τίτλο. Αν είστε απο εκείνους που παλεύουν να πάρουν το Γιουρόπα ή το Τσάμπιονς Λιγκ με τον ΠΑΟΚ, αγνοείστε την ανάλυση αφού θα πρέπει να αλλάξετε τα 4/5 της ομάδας για να κάνετε τα όνειρά σας, πραγματικότητα.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
antonito14
Trialist
Trialist
Posts: 90
Joined: Mon Sep 12, 2011 3:01 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos/Parma
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Η μπάλα είναι πόρνη! :P
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και δεν έχω ΠΑΟΚ και ούτε πρόκειται να πάρω ποτέ αξίζεις ένα μεγάλο μπράβο για την ευπαρουσίαστη δουλειά και τον κόπο σου φίλε!Μπράβο λοιπόν :-)
nikos96
Amateur
Amateur
Posts: 112
Joined: Sat Dec 23, 2006 12:36 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Newcastle Unt, Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Location: Ροδος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία Postιά. Έχω να πω πως ακόμα και να μην ήμουν ΠΑΟΚ, ακόμα και να μην έπερνα τον ΠΑΟΚ αναγκαστηκά, μόνο με τον άρθρο σου θα έμπενα στην ιδέα του να δοκιμάσω. Σύμφωνα με όλα αυτά φαίνεται ότι χρειάζονται μόνο 2 μεταγραφές για καλό rotation. Ένας Φορ και ένας Κεντρικός αμυντικός, και το σχήμα ίσως και να χρειάζεται ένα πιο επιθετικό απο αυτό που είπες. Αξίζει να βάλουμε και ένα εφεδρικό?
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Ωραίος ο Τσακ που με πρόλαβε στο άνοιγμα τόπικ.Από βδομάδα θα παραθέσω και εγώ τις παρατηρήσεις μου όσον αναφορά σύστημα,μεταγραφές,ρόστερ και τα λοιπά.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

nikos96 wrote: Σύμφωνα με όλα αυτά φαίνεται ότι χρειάζονται μόνο 2 μεταγραφές για καλό rotation. Ένας Φορ και ένας Κεντρικός αμυντικός

Off Topic:
Ουσιαστικά, αυτοί οι παίκτες irl έχουν αποκτηθεί. Είναι ο Γιώργος Κατσικάς (DC) και Απόστολος Γιάννου (FC) οι οποίοι όμως δεν έχουν περαστεί στο παιχνίδι.
Μπορείς ακόμα να χρησιμοποιήσεις τον Μπαλάφα ως τέταρτο DC έτσι ώστε να μην υπάρχει "πολυκοσμία" στη θέση του DMC, τον Leonardo ως back-up του Robert στη θέση του ML, έτσι ώστε να έχεις ως εναλλακτική για AΜR τον Γεωργιάδη (είναι είναι δίδυμο με τον Vieirinha στη θέση) και να χρησιμοποιείς αποκλειστικά τον Σαλπιγγίδη ως ST/FC

Δηλαδή πάμε για 4-2-3-1 assymetric με:

GK: Χαλκιάς - Κρέσιτς - Γλύκος (3)
DR: Έτο - Σνάουτσνερ - Αποστολόπουλος (3)
DC: Κοντρέρας - Μαλεζάς - Τσιρίλο - Μπαλάφας (4)
DL: Λίνο - Σταφυλίδης (2)
DMC: Γκαρσία - Αρίας - Στάμου (3)
ML: Ρομπέρ - Λεονάρντο (2)
MC: Λάζαρ - Φωτάκης - Τσουκαλάς (3)
AMC: Σπαντάσιο - Ίβιτς (2)
AMR: Βιεϊρίνια - Γεωργιάδης (2)
FC: Σαλπιγγίδης - Αθανασιάδης - Παπάζογλου (3)


nikos96 wrote:Αξίζει να βάλουμε και ένα εφεδρικό?

Σύστημα εφεδρικό; Πλησιέστερο σύστημα στα δεδομένα του ΠΑΟΚ είναι το 4-1-2-2-1 (όπως αναφέρεται εντός του ΦΜ)

Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

thanasis10 wrote:Ωραίος ο Τσακ που με πρόλαβε στο άνοιγμα τόπικ.Από βδομάδα θα παραθέσω και εγώ τις παρατηρήσεις μου όσον αναφορά σύστημα,μεταγραφές,ρόστερ και τα λοιπά.
Έτσι είναι αν έχεις τα μέσα.... -haterosik
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
nikos96
Amateur
Amateur
Posts: 112
Joined: Sat Dec 23, 2006 12:36 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Newcastle Unt, Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Location: Ροδος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:
nikos96 wrote:
Σύστημα εφεδρικό; Πλησιέστερο σύστημα στα δεδομένα του ΠΑΟΚ είναι το 4-1-2-2-1 (όπως αναφέρεται εντός του ΦΜ)

Image
Εννοώ εκτώς από ένα απλό 4-2-3-1 ένα 4-3-3 με έναν ανασταλτηκό μέσο, π.χ. τον Ιβιτς
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:
Σύστημα εφεδρικό; Πλησιέστερο σύστημα στα δεδομένα του ΠΑΟΚ είναι το 4-1-2-2-1 (όπως αναφέρεται εντός του ΦΜ)

Image
Αυτό θέλω να δοκιμάσω εγώ
με
GK (Sweeper keeper)
DC (Cover + Stopper) Contreras+Malezas
DR/L (Wings) Lino+Etto
DM (DLP) Garcia
MC (BoxToBox) Lazar+Fotakis
AML (Adv. pl.) Adelinos
AMR (Def. Wing) Salpi
ST (Adv fwd) Klauss
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
de_grecia13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 263
Joined: Thu Oct 27, 2011 4:24 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Juventus
Status: Παναθα μου!!!!
Location: Αιγάλεω Αττικής
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος μεγάλε!!! Ούτε εγώ θα έπαιρνα ποτέ ΠΑΟΚ, αλλά διαβάζοντας μια τόσο καλή ανάλυση με έβαλες σε σκέψεις... Ίσως σε κανένα άλλο save, να το δοκιμάσω!
Vittoria per gli Assassini!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:
Σύστημα εφεδρικό; Πλησιέστερο σύστημα στα δεδομένα του ΠΑΟΚ είναι το 4-1-2-2-1 (όπως αναφέρεται εντός του ΦΜ)

Image
Κι εγώ το χρησιμοποιώ ως εξής:

Fbacks - Support
DCR stopper-defend
DCL cover-defend
Def midfielder-defend
Box to Box και τα δύο MC-support
Wingers-attack
Treaquartista-attack Κλάους κορυφή

Δεν έχω ακόμα αρκετό αριθμό αγώνων για να βγάλω συμπέρασμα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τρεκαριστα τον Κλάους?
:?

Οι 2 BTB στα MC πως σου πάνε?
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι, ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο πέραν του Adv/Deep lying forward, πάντως δεν πάει άσχημα.
Οι 2 MC πάνε....μαζί :D
Δηλαδή, κινούνται στον ίδιο χρόνο πάνω κάτω στις πλευρές του.
Βασικά έχω παίξει 6 επίσημα, τα 4 με αυτό το σύστημα. Boheminas(2), Karpaty(2), ΠΑΣ και ΠΑΟ
Με το σύστημα αυτό είμαι στο 3 νικες μια ισοπαλία. Καλά πάει, αλλά ο Λαζάρ ήταν τραγικός 5,9 και 6
τις δύο φορές που έπαιξε σαν box to box κι ας κέρδισε η ομάδα...
Θα δείξει.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
nikos96
Amateur
Amateur
Posts: 112
Joined: Sat Dec 23, 2006 12:36 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Newcastle Unt, Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Location: Ροδος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

diant wrote:
Αυτό θέλω να δοκιμάσω εγώ
με
GK (Sweeper keeper)
DC (Cover + Stopper) Contreras+Malezas
DR/L (Wings) Lino+Etto
DM (DLP) Garcia
MC (BoxToBox) Lazar+Fotakis
AML (Adv. pl.) Adelinos
AMR (Def. Wing) Salpi
ST (Adv fwd) Klauss
Πολύ προκλητικό όμως. Φοτακης Μποξ του Μποξ και Σαλπι Ντεφ?
ΠΑΟΚ
Το αφεντικό της πόλης, ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nikos96 wrote:
Πολύ προκλητικό όμως. Φοτακης Μποξ του Μποξ και Σαλπι Ντεφ?
Γιατί?
Δεν μπορεί να παίξει ο Φωτάκης Box to Box?
Εχει όλα τα χαρακτηριστικά να ανταπεξέλθει

Ο Σάλπι είναι ο ορισμός του defensive winger (βλ. Καουτ)
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία η παρουσίαση Αντώνη. Δεν έχω πάρει ακόμα το παιχνίδι (περιμένω να πέσει λίγο η τιμή και να βγεί το 1ο πατς) και μου ήταν πολύ ευχάριστο να δω τα στατιστικά των παικτών της αγαπημένης μου ομάδας. Βλέπω όμως ότι τα στατιστικά ορισμένων είναι ότι να 'ναι. Ο Κοντρέρας έχει το ίδιο τάκλινγκ με τον τσεκουρο-Τσιρίλο, ο οποίος μάλιστα είναι και πιο γρήγορος από τον Πάμπλο! Ο Βιερίνια έχει ντρίπλα 14 (???) και ένα σορό άλλα άσχτοχα και εκτός πραγματικότητας στατιστικά. Γιατί έτσι;
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”