Πανιώνιος [by Mute]

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
panther2910
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Nov 11, 2010 11:35 am
Football Manager της ομάδας: panionios
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα μπορεί να κάνει κάποιος ανάλυση για τον ΠΑΝΙΩΝΙΟ;;;
Mute
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 655
Joined: Sun Mar 13, 2011 10:12 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Liverpool
facebook προφίλ: dimitris151
Location: Berlin
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Ο Πανιώνιος είναι η ιστορικότερη ομάδα στην Ελλάδα και σίγουρα της αξίζει καλύτερη μοίρα απ' την μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Η αποστολή μας είναι δύσκολη, οπότε πριν ξεκινήσετε ένα save με τον Πανιώνιο σιγουρευτείτε πως έχετε πολλές αντοχές και κότσια. Η ομάδα βρίσκεται σε κακή οικονομικά κατάσταση, άρα όπως καταλαβαίνετε... μεταγραφές γιοκ. Δεν το βάζουμε κάτω, όμως, στην αγορά κυκλοφορούν αρκετοί αξιόλογοι ελεύθεροι παίχτες, οι οποίοι με την κατάλληλη διαχείρηση μπορούν να φτάσουν ψηλά. Ως στόχο θέσαμε τον τερματισμό της ομάδας στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, έτσι τα οικονομικά διαμορφώθηκαν ως εξής:

Image

Ας δούμε λοιπόν την ομάδα αναλυτικά. (να επισημανθεί πως στην ομάδα δεν υπάρχει ο Schembri και ο Ρόκας του Ολ. Βόλου, αφού οι μεταγραφές τους πραγματοποιήθηκαν μετά τη λήξη της μετ. περιόδου)

Image
Σαν πρώτη ματιά δεν φαίνονται άσχημα τα πράγματα σε μια βαρυσήμαντη θέση. Υπολογίζοντας, όμως, τον 5μηνο τραυματισμό του Μάχο και τη λήξη του συμβολαίου του Ελευθερόπουλου το ερχόμενο καλοκαίρι καθιστάται αναγκαία η προσθήκη τουλάχιστον ενός τερματοφύλακα. Ο Παναγόπουλος θα μπορούσε να μείνει ως τρίτος, ενώ οι υπόλοιποι μοιάζουν λίγοι.

Image
Τσότσαλιτς και Σιόβας δείχνουν ικανοί να σταθούν στην άμυνα, ενώ Όμο και Τζόνσον δεν κάνουν για αυτή τη θέση. Ο Κούρος, αν δοθεί δανεικός και πάρει παιχνίδια ίσως εξελιχθεί και τον ξανασκεφτούμε την δεύτερη χρονιά. Απαραίτητη η ενίσχυση.

Image
Πετκάκης λίγος, ενώ ο Τζόνσον δεν εντυπωσιάζει. Για τον Αναστασόπουλο ούτε λόγος, προφανώς δεν κάνει για τη θέση. Κι εδώ απαραίτητη η προσθήκη τουλάχιστον ενός παίκτη.

Image
Ο Κβιρκβέλια δεν είναι κακός, αλλά μετά απο αυτόν το χάος. Απαραίτητος ένας μπακ απ.

Image
Τον Τσότσαλιτς τον προτιμούμε σαν DC αφού αυτή είναι και η θέση του. Όμο σαν λύση ανάγκης θα μπορούσε να μείνει, ενώ ο Πετκάκης... δεν. Αν είμαστε διατεθημένοι να δώσουμε ευκερίες σε έναν εκ των Σάμαρη και Αναστασόπουλο, κρατάμε, αλλιώς τους πουλάμε. Ανάλογα με το σύστημα που θέλουμε να παίξουμε εφοδιαζόμαστε με τον ανάλογο αριθμό παικτών για τη θέση.

Image
Ο Κουμορτζί είναι σίγουρα βασικούρα χωρίς δεύτερη σκέψη. Ο Μιλοβάνοβιτς δεν μας ξετρελαίνει, ενώ και τον Γουνδουλάκη τον προτιμούμε AMC. Για τους υπόλοιπους ούτε λόγος. Χρειαζόμαστε κι εδώ προσθήκη.

Image
Αξιόπιστη λύση και για αυτή τη θέση ο Κουμορτζί. Αντιθέτως ο Γουνδουλάκης μένει κυρίως για αρχηγός, tutoring και δευτεροτρίτη επιλογή. Βάαλε κι άλλη μεταγραφή..

Image
Ο Εστογιανόφ είναι σίγουρα η πρώτη μας επιλογή, ενώ και ο Κολοβός έχει καλό PA. Στη χειρότερη των περιπτώσεων βάζουμε και τον Γουνδουλάκη.

Image
Χρειαζόμαστε και εδώ προσθήκη, αφού ο Κούκετς θέλει δουλειά ακόμα.

Image
Στη θέση αυτή έχουμε πλοιάδα επιλογών παρόλ' αυτά Μπάλαμπαν και Κούτσι δεν εντυπωσιάζουν. Ανάλογα με το σύστημα που θα επιλέξουμε να παίξουμε χρειαζόμαστε και σ' αυτή τη θέση τις προσθήκες.


-skepsh


Μετά από ενάμιση μήνα περίπου σκληρών παζαριών καταφέραμε να φέρουμε στην ομάδα το ακόλουθο υλικό:
Image
Αλλά και να απομακρύνουμε κάποιους παίκτες, οι οποίοι δεν μπορούσαν να αποδώσουν:
Image
Και έτσι η ομάδα διαμορφώθηκε ως εξής:
Image

Όσων αφορά το σύστημα, εγώ προτιμώ το 4-5-1 με δυο inside forwards, σε rigid philosophy. Καλό θα ήταν επίσης να θέτατε τον Cleyton ως playmaker μιας και έχει τα απαιτούμενα atts. Ρίξτε μια ματιά.
Image
Με την τακτική αυτή συνδυάζουμε γρήγορη επίθεση για αντεπιθέσεις και κάθετες μπαλιές αλλά και μια συμπαγής άμυνα που θα μπορεί να αντέξει απέναντι στους δυνατούς του πρωταθλήματος. Με πολύ rotation πιστεύω πως αυτή η τακτική μπορεί να αποσπάσει τα μέγιστα απ' τον κάθε ποδοσφαιριστή.

-skepsh

Επίσης κάναμε ορισμένες προσλήψεις και αποδεσμέυσεις στο προπονητικό υλικό, καθώς το αρχικό ήταν επιεικώς ανίκανο.
Image
Image

Η προπόνηση λοιπον σχηματίστηκε κάπως έτσι. Ξέρω, δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά δεν ήταν καθόλου εύκολο να προσεγγίσω τους προπονητές. Στο μέλλον είμαι σίγουρος πως μπορεί να βελτιωθεί.
Image

Κλείνοντας θέλω να σας παρουσιάσω τα φιλικά. Με τη Μαγιόρκα η ομάδα έπαιξε καλύτερα απ' ότι δείχνει το αποτέλεσμα, ενώ με τον Ηρακλή το ματς έπαιξε ο βοηθός. Θα μπορούσαμε και καλύτερα..
Image



Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον διαβάσει την ανάλυση μου. Ευπρόσδεκτες οποιουδήποτε είδους επισημάνσεις και θα χαρώ πολύ να μου πει τα αποτελέσματά του όποιος την δοκιμάσει. -gioupi
Last edited by Mute on Mon Nov 21, 2011 10:13 pm, edited 2 times in total.
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ωραια αναλυση διαφωνω στους ρολους των 3 του κεντρου, Κλειτον μονο playmaker και aml/amr inside forward κανει και Κουμουρτζι δν κανει νομιζω για ball winning midfielder.
Mute
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 655
Joined: Sun Mar 13, 2011 10:12 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Liverpool
facebook προφίλ: dimitris151
Location: Berlin
Has thanked: 0
Been thanked: 0

andreas35 wrote:Ωραια αναλυση διαφωνω στους ρολους των 3 του κεντρου, Κλειτον μονο playmaker και aml/amr inside forward κανει και Κουμουρτζι δν κανει νομιζω για ball winning midfielder.
Για τον Κλέυτον ίσως έχεις δίκιο, όσο για τον Κουμορτζί μπορόυμε να τον βάλουμε και box-to-box, απλά δεν θέλω να τον περιορίσω μόνο στον αμυντικό τομέα. Η λογική είναι το rotation, με αυτό το υλικό, χωράει μπόλικο.
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλη αναλυση φιλε μπραβο!

Συγουρα η ομαδα θελει αρκετες προσθηκες γιατι οι μικροι που εχουν μεγαλο PA θα αργησουν πολυ μεχρι να το φτασουν..
panther2910
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Nov 11, 2010 11:35 am
Football Manager της ομάδας: panionios
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαι 3 χρονιά παίζω ομίλους CL πήρα τη δεύτερη double και ο πρόεδρος που έχω ΜΠΕΟΣ ήμαρτον...μου δίνει 2 συνεχόμενες χρονιές μηδέν budget ενώ η ομάδα πήρε μόνο από το CL 8 μυρια !!!Τα νεύρα μου...πάντως δύο παιχταράδες που πήρα ελεύθερους τη δεύτερη χρονιά έκαναν την ομάδα εντελώς διαφορετική!Cavenaghi και Gaston Fernadez!!!
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρόσεχε τα appearance fees και τα bonuses στα συμβόλαια που δίνεις.
Δε μένει σάλιο χωρίς να το καταλάβεις...
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Η ομαδα εχει σιγουρα χρεη γι αυτο ισως δν σου εδωσε μπατζετ, τι να πω εγω που με Παναιτωλικο πηρα πρωταθλημα 1η χρονια και μου εδωσε ο Προεδρας και αυτος ενα μηδενικο για μπατζετ.
panther2910
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Nov 11, 2010 11:35 am
Football Manager της ομάδας: panionios
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τραγική η κατάσταση !!!!
KonstantinosR1
Trialist
Trialist
Posts: 46
Joined: Wed Nov 23, 2011 5:40 am
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακός, πανιώνιος
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Α ρε Darko
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία ανάλυση φίλε, ευχαριστούμε. Τον Ριέρα βλέπω τον χρησιμοποιείς σαν AF, δεν θα ήταν ίσως καλύτερο να τον χρησιμοποιήσεις ως poacher?
Τώρα ξεκινάω το save μου με πανιώνιο και ψάχνομαι οπότε οποιεσδήποτε συμβουλές θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτες.
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τον Ριερα τα τελευταια 3 χρονια των χρησιμοποιω ως trequartista και σπερνει. Πολλες ασσιστ και γκολ (τον χρησιμοποιω στο κεντρο μιας τριπλετας επιθετικων, οι αλλοι δυο ειναι poacher).

Ειμαι αρχη 4ης χρονιας και εχω παρει 3 πρωταθληματα και 2 κυπελλα. Στην ευρωπη εχω κανει μετρια πραγματα, στην 3η χρονια αποκλειστικα στο τσακ στη φαση των ομιλων του τσου λου και εφτασα μετεπειτα στους 16 του Europa.

Η ομαδα αγοραστηκε την πρωτη χρονια απο ντοπιους επενδυτες που εσβησαν τα χρεη της αλλα κατα τα αλλα δεν εβαλαν τιποτα ιδιαιτερα λεφτα.

Παντως ξοδευοντας λιγα λεφτα στις μεταγραφες και κλεινοντας κυριως ελευθερους παικτες ενω πουλαω οσους πλησιαζουν στα 30 ή δεν ειναι πλεον αρκετα καλοι εχω φτασει αυτη τη στιγμη να εχω κατι λιγοτερο απο 30 μυρια σε μετρητα. Στην αρχη αυτη της χρονιας εχω παρει 11μυρια απο μεταγραφες ενω εχω ξοδεψει 2 (για την αγορα του τζαβελλα κυριως για συναισθηματικους λογους). Για μεταγραφες εχω 7 μυρια για να ξοδεψω ενω και στους μισθους ειμαι περιπου 5 μυρια κατω απο το οριο.

Ο στοχος μου σε αυτο το save ειναι η δημιουργια ενος μεγαλου σταδιου κοσμημα αλλα φανταζομαι οτι θα χρειαστω καμμια 100αρια μυρια ευρω σε μετρητα οποτε εχουμε δρομο ακομα.
KonstantinosR1
Trialist
Trialist
Posts: 46
Joined: Wed Nov 23, 2011 5:40 am
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακός, πανιώνιος
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Α ρε Darko
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ ρε φίλε, εγώ που τον έβαλα ως trequartista στο 4-5-1 δεν έπιασε καθόλου, σαν poacher κάτι έκανε, αλλά και πάλι λίγα πράγματα, γενικά πάντως αν και ολυμπιακός θεωρώ ότι το να πάρεις πανιώνιο είναι το πιο ωραίο challenge στην ελλάδα.
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με βαση την μεχρι στιγμης εμπειρια μου ο ριερα αποδιδει πολυ καλυτερα αν εχει εναν επιθετικο διπλα του. Πχ ριερα ως treq. και καποιος αλλος ως poacher. Καλη σου επιτυχια παντως ελπιζω να το εχεις συνεχισει το save.

Να μοιραστω λοιπον πως παει και το δικο μου το save. Ελιωσα μεσα στις γιορτες και τωρα βρισκομαι στις αρχες της 6ης μου σεζον με τον πανιωνιο. Να πω οτι ειναι η πρωτη φορα που παιζω κατα ενα 95% καθαρα. Δηλαδη καθολου editor (ουτε καν το εχω κανει install), δικη μου τακτικη και εχω κανει μονο 2-3 φορες load (καποιες στιγμες που απο τα νευρα μου εκλεισα το λαπτοπ δηλαδη). Ειναι απιστευτο το αισθημα να παιζεις με μικρη ομαδα και "καθαρα" το συνιστω σε ολους.

Μεχρι στιγμης μετραω 6 πρωταθληματα και 5 κυπελλα ελλαδας.

Στο τσου λου αναλυτικα:

2 σεζον : 4ος (4 βαθμοι)
3 σεζον: 3ος (8 βαθμοι) Europa μεχρι τους 16
4 σεζον: 3ος (5 βαθμοι) Εuropa μεχρι τους 16
5 σεζον: 2ος (11 βαθμοι). Αποκλειστικα απο την Real στους 16.
6 σεζον: 2ος (11 βαθμοι). Σηκωσα το Τσου λου

Αυτο που με χαλαει πιο πολυ ειναι δυο τεινα:
1) παροτι εχω 96% attendance και 7 sellouts δε μου κανουνε expand το γηπεδο γιατι το fanbase δεν ειναι αρκετο. Ετσι εχω μεινει με 11700 θεσεις που μου δημιουργει οικονομικο προβλημα.
2) Με χιλια ζορια προσπαθω να κρατησω την ομαδα κερδοφορα (για να μπορω να χτισω γηπεδο στη συνεχεια). Το μπατζετ μου τις τελευταιες 3 χρονιες ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα (10-15 εκατ ευρω) ενω απο μεταγραφες χαλαω μ.ο. 4 εκατ τη χρονια ενω απο πωλησεις παιρνω τουλαχιστον μ.ο. 10 εκατ. Καταλαβαινετε τι θυσιες και κοπος χρειαζεται για να παραμενω ανταγωνιστικος. Παρο'λα αυτα τα τελευταια 2 χρονια ερχεται ο προεδρος και πληρωνω dividends περσυ πληρωσα 5 εκατ ευρω και φετος 3 εκατ (ενω τα κερδη μου ηταν 4 εκατ ευρω). Δε γινεται δουλεια ετσι.

Οπως ειπα και πριν στοχος ειναι η δημιουργια μιας επικερδης ομαδας που να στηριζεται σε ταλεντα (προτυπα αρσεναλ). Αρχες 6 ης σεζον ειμαι στην ευχαριστη θεση να εχω 40 εκατ ευρω στη τραπεζα και ελπιζω να συνεχισω ετσι.

Οπως καταλαβαινετε μετα απο 6 σεζον δεν εχει μεινει ουτε ενας απο τους αρχικους παικτες του πανιωνιου. Η λογικη μου ειναι να παιρνω ελευθερους πιτσιρικαδες και να πουλαω τα γεροντια μου. Σε γενικες γραμμες δουλευει πολυ καλα αυτο το πλανο μεχρι στιγμης. Παντως υπαρχουν υπερβολικα πολλα ταλεντα απο γαλλια, αυτη τη στιγμη εχω 7 παικτες απο γαλλια στην ομαδα.

Θα σας κρατησω ενημερους με το πως παει το save μου και ποσα χρονια θα μπορεσω να το συνεχισω, το ρεκορ μου μεχρι στιγμης ειναι 10 χρονια και ελπιζω να το ξεπερασω αυτη τη φορα κατα πολυ.

Υπαρχει κανενας αλλος φιλος που εχει αναλαβει πανιωνιο; θα με ενδιεφεραν πολυ οι εντυπωσεις του.
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”